Jeśli spółka chce być zwolniona z kosztów sądowych, musi wykazać brak pieniędzy

Spółki

Spółka, która z jednej strony deklaruje ponoszenie strat, ale z drugiej - nie zgłoszono wniosku o ogłoszenie jej upadłości nie zasługuje na zwolnienie z kosztów sądowych w całości - orzekł Sąd Okręgowy w Częstochowie. Skoro bowiem posiada pewne środki finansowe, to ich część może przeznaczyć na uregulowanie opłaty za opinię biegłego.

19.03.2019

WSA: Likwidacja wydziału z powodu niewpisania danych do systemu

Szkolnictwo wyższe

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego cofnął Polsko-Czeskiej Szkole Biznesu i Sportu w Stalowej Woli uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia z powodu braku nauczycieli akademickich. Powód? Niewprowadzenie do systemu POL-on nazwisk wykładowców w terminie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że to było złamanie prawa.

19.03.2019

WSA: Przeprowadzenie konsultacji potwierdza uchwała, a nie zapewnienia

Samorząd terytorialny

Rada gminy odpierała zarzuty prokuratora, że z uwagi na upływ czasu nie można było jednoznacznie stwierdzić, czy konsultacje z mieszkańcami zostały przeprowadzone. WSA w Krakowie uznał, że nie wystarczą zapewnienia organu, ponieważ przepisy wymagają podjęcia aktu regulującego sposób przeprowadzenia konsultacji publicznych.

19.03.2019

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego także dla pełnomocnika

Ordynacja

Zawiadomienie należy doręczyć pełnomocnikowi podatnika, który został ustanowiony w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym, nawet jeżeli zawiadomienia dokonuje inny organ, przed którym nie toczy się żadne postępowanie z udziałem pełnomocnika podatnika. Uchybienie temu obowiązkowi powinno być traktowane jako brak przerwania biegu terminu przedawnienia ‒ stwierdził w poniedziałek NSA.

18.03.2019

NSA: Budynek mieszkalny na terenie ambasady to nie cel publiczny

Administracja publiczna Budownictwo

Sprawa dotyczyła ustanowienia użytkowania wieczystego na nieruchomości, która została odebrana dawnym właścicielom na mocy dekretu Bieruta. Rozpoznający sprawę NSA uznał, że wykorzystanie działki na potrzeby mieszkaniowe przez placówkę dyplomatyczną nie mieści się w pojęciu celu publicznego, przez co nie stanowi przesłanki nieuwzględniania wniosku.

18.03.2019

SN: Nadużycie pełnomocnictwa powoduje, że umowa jest nieważna

Prawo cywilne

Podstawową zasadą pełnomocnictwa jest zaufanie, a więc działanie pełnomocnika nie może godzić w interesy mocodawców - orzekł Sąd Najwyższy. W wyroku z 14 marca 2019 roku SN potwierdził, że umowa sprzedaży spadku jest nieważna, gdyż jej zapisy naruszały zasady współżycia społecznego i interes spadkobierców.

18.03.2019

Spór współwłaścicieli bez wpływu na legalizację kominka

Prawo cywilne Budownictwo

Współwłaściciele nie byli zgodni, co do legalizacji kominka. Rozpoznający sprawę WSA w Krakowie uznał, że kwestia ta nie miała znaczenia, ponieważ jest przesunięta w całości do postępowania cywilnego. Wynika z tego, że roboty budowlane mogą być zgodne z prawem z punktu widzenia prawa administracyjnego, co nie oznacza, że jednocześnie nie naruszają praw współwłaścicieli.

17.03.2019

SN: Małżonka zdradziła, ale zadośćuczynienie się nie należy

Wymiar sprawiedliwości

Żona zdradziła męża i urodziła dziecko, które nie było jego. Sąd pierwszej instancji przyznał jej mężowi zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych i od niej i od jej nowego partnera. Sąd Najwyższy uznał jednak, że ten wyrok jest niezgodny z prawem, a taka ingerencja sądu cywilnego w życie osobiste i wzajemne relacje małżonków i osoby trzeciej ... łamie też konstytucyjne prawa tych ostatnich.

16.03.2019

SA: Żona niewinna oszustwa, bo tylko wykonywała polecenia męża

Prawo karne Finanse

Według prokuratora oskarżona miała celowo działać na szkodę banku. Nie było jednak podstaw do jej skazania. Z dowodów nie wynikało, że w porozumieniu z mężem chciała ona doprowadzić bank do niekorzystnego rozporządzenia prawie 3. milionami złotych. Oskarżona tylko podpisywała dokumenty, które podsuwał jej mąż - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

16.03.2019

Strasburg: Bezwzględne dożywocie sprzeczne z Konwencją o prawach człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 13 marca przypomniał swą ustaloną linię orzeczniczą, zgodnie z którą kara dożywotniego pozbawienia wolności bez nadziei na zwolnienie stanowi naruszenie zakazu tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania i karania. Wyrok dotyczy Ukrainy, ale w Polsce przygotowany został właśnie projekt przewidujący karę bezwzględnego dożywocia.

15.03.2019

Sąd: Nie płaci za zadłużenie mieszkania ten, kto się z niego wyprowadził

Samorząd terytorialny Budownictwo

Pozwany wyprowadził się z mieszkania kilka lat przed tym jak powstała zaległość wobec miasta. Nie może więc odpowiadać finansowo za długi. To, że pozwany nie uaktualnił danych meldunkowych, nie oznacza bowiem, iż miasto może żądać od niego zapłaty za bezumowne korzystanie z lokalu, którego faktycznie nie zajmował

15.03.2019

SN: Sędzia z wydziału karnego, który sam kradnie, nie może wykonywać zawodu

Prawo karne Prawnicy

Sędzia Sądu Apelacyjnego z wydziału karnego, który przywłaszczył sprzęt elektroniczny z supermarketu, otrzymał najsurowszą karę - usunięcia z zawodu. W wydanym w czwartek orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził, że doszło w tym przypadku do rażącego złamania prawa i zasad etyki zawodu.

14.03.2019

TK wyrok o zgodności przepisów o KRS z konstytucją wyda po orzeczeniu TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na 25 marca Trybunał Konstytucyjny przesunął ogłoszenie wyroku w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w tym przepisów dotyczących sposobu wybierania sędziów w skład Rady oraz odwoływania się od uchwał Rady zwierających wnioski o powołanie sędziów. We wtorek 19 marca przepisy te ma ocenić Trybunał Sprawiedliwości UE.

14.03.2019

WSA: Obowiązek deratyzacji nie może dotyczyć całej gminy

Samorząd terytorialny

Rada gminy przyjęła uchwałę, w której ustanowiła obowiązkową deratyzację dla wszystkich nieruchomości zabudowanych. Rozpoznający sprawę WSA w Gdańsku uznał, że stanowiło to przekroczenie upoważnienia ustawowego, które pozwala jedynie na wskazanie konkretnych obszarów.

14.03.2019

SN: Wydalenie ze służby prokuratorskiej równoczesne z obniżeniem wynagrodzenia

Prawo karne Prokuratura

Prokuratorowi wydalonemu ze służby przez sąd dyscyplinarny pierwszej instancji nie wygasa środek zabezpieczający w postaci wypłaty 50 proc. wynagrodzenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Mimo, że od wszczęcia postępowania upłynęło 11 lat nie doszło do przedawnienia - dodał sąd.

14.03.2019

WSA: Sąd administracyjny nie może ocenić legalności pisma z prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Do sądu administracyjnego podmiot uprawniony może wnieść skargę, jeśli przedmiot sprawy mieści się w zakresie właściwości sądów administracyjnych. Niedopuszczalnym jest natomiast zaskarżenie pisma o charakterze informacyjnym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

14.03.2019