NSA: Spotkania prezes Przyłębskiej są wewnętrzną sprawą Trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Społeczeństwo nie ma prawa wiedzieć, kto odwiedza prezes Trybunału Konstytucyjnego - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kalendarz spotkań prezes TK jest dokumentem wewnętrznym, gdyż to nie są kierunki działań organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając, iż nie doszło do bezczynności w Trybunale.

19.06.2019

Strasburg: Bezwzględne dożywocie narusza zakaz nieludzkiego traktowania i karania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności, kiedy skazany nie ma realnej możliwości ubiegania się o przedterminowe warunkowe zwolnienie, stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania z Konwencji o prawach człowieka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tymczasem w Polsce na podpis prezydenta czeka nowela kodeksu karnego, która przewiduje takie rozwiązanie.

18.06.2019

SN: Prokurator może być pełnomocnikiem prokuratury w sprawach cywilnych

Prawo cywilne

Prokurator może i mógł wykonywać sądową obsługę prawną Skarbu Państwa reprezentowanego przez organ właściwej jednostki, pod rządami ustawy o Prokuraturze z 1985 r. i obecnie - orzekł w uchwale siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Dlatego, że prokuratora łączy z instytucją stosunek pracy i podległości.

18.06.2019

WSA: Drzemka na służbie w strefie granicznej jest niedozwolona

Prawo pracy

Zachowanie funkcjonariusza Straży Granicznej było nieprawidłowe, gdyż jeden funkcjonariusz miał obowiązek patrolować most w Dorohusku, a drugi mógł pozostawać w pomieszczeniu. Przerwę należy zgłosić dowódcy, a nie drzemać na służbie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

18.06.2019

SN: Notariusz może sporządzić warunkową sprzedaż części parku narodowego

Środowisko Prawo cywilne

Umowę zobowiązującą sprzedaży na rzecz parku narodowego prawa własności nieruchomości, znajdującej się w granicach tego parku, sporządza się pod warunkami, że żaden z kolejno uprawnionych do pierwokupu, w tym na podstawie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, nie wykona swego prawa - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

17.06.2019

WSA: Zebranie wiejskie to organ uchwałodawczy, nawet jeśli gmina ma inne zdanie

Samorząd terytorialny

Zebranie wiejskie nie jest tym samym co ogół mieszkańców uprawnionych do wyboru sołtysa oraz członków rady sołeckiej. Dlatego zapis uchwały gminnej nadający jej taką kompetencję narusza prawo, a tym samym musi być unieważniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.

17.06.2019

Wywłaszczenie: Bez przejęcia działki przez inwestora, nie ma wyższego odszkodowania

Budownictwo

Podwyższone o 5 proc. odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi może otrzymać były właściciel, który przekazał ją inwestorowi. Co więcej musi to zrobić w ciągu 30 dni. Zdaniem NSA prezydent nie musi pouczać wywłaszczanego, co zrobić, by dostać więcej pieniędzy. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.06.2019

NSA: Przeniesienie praw autorskich da prawo do wyższych kosztów

Domowe finanse PIT

Do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich. Samo wyróżnienie części czasu pracy przeznaczonej na pracę twórczą nie wystarczy.

15.06.2019

SN nie wydał uchwały o niekonstytucyjnych przepisach, bo Sejm je zmienił

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy stwierdził w piątek, że problem stosowania przez sądy przepisów uznanych przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczne z konstytucją, ale z odroczoną mocą utraty obowiązywania jest bardzo ważny, ale nie ogłosił uchwały w tej sprawie. Dlatego, że w ocenianej sprawie Sejm już zmienił regulację.

14.06.2019

Strasburg: Upubliczniona korespondencja pracownika przestaje być prywatna

Prawo pracy RODO

Wykorzystanie prywatnej korespondencji pracownika, ujawnionej pracodawcy przez samego pracownika i przez organy ścigania, w charakterze podstawy do zwolnienia z pracy, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i poufności korespondencji skarżącego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

14.06.2019

WSA: W walce z alkoholizmem gmina jeden krok za ustawodawcą

Samorząd terytorialny

Przyczyną nieważności zapisów gminnej uchwały określającej zasady usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu na terenie gminy może być wkroczenie w materię zarezerwowaną dla ustawodawcy i nieprecyzyjność przepisów. Chodzi o odgórne wskazanie wymogów architektonicznych oraz niepewność co do odległości punktu sprzedaży - wyjaśnił WSA w Gorzowie Wlkp.

14.06.2019

WSA: Zdający przyszły radca musi brać pod uwagę koszty procesu, które ponosi klient

Prawo cywilne Prawnicy

Brak wzmianki o problemie nieważności weksla dyskwalifikuje pracę zdającej prawniczki, dlatego słusznie egzaminatorzy ocenili całość egzaminu negatywnie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny o wyniku egzaminu radcowskiego, przeprowadzonego w 2018 r. - Ważne są skutki finansowe, jakie potencjalny klient mógłby ponieść w wyniku błędu swego pełnomocnika - dodał.

14.06.2019

WSA: Podwyższając wynagrodzenia nauczycieli, trzeba wysłuchać związkowców

Kadry w oświacie

Wyrażenie opinii o gotowym już projekcie uchwały nie jest tym samym, co podejmowanie działań w celu ustalenia treści tego aktu na etapie jego tworzenia. Wójt gminy nie dopełnił obowiązku uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

14.06.2019

SN odpowie, czy sądy mają stosować niekonstytucyjne przepisy

Środowisko Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej podejmie w piątek uchwałę w składzie trzech sędziów, czy w okresie odroczenia utraty mocy przepisu uznanego za niekonstytucyjny przez Trybunał Konstytucyjny dopuszczalna jest odmowa zastosowania przez sąd takiego wadliwego przepisu?

13.06.2019

NSA: Wybór należy do podatnika, ale organ może dać mu wskazówki

VAT

Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej może być wszczęte, gdy wniosek dotyczy oceny zgodności sposobu ustalenia proporcji stosowanej do określenia kwoty VAT. Chodzi tu o podatek naliczony podlegający odliczeniu od wydatków związanych z działalnością gospodarczą oraz pozostałą działalnością wnioskodawcy.

13.06.2019

WSA: Opinia ekspertów decyduje o elewacji zabytkowego budynku

Administracja publiczna Budownictwo

Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie zabytkowego budynku, w którym uczył się Janusz Korczak, zdecydowała jaka będzie jego elewacja po remoncie. Niedopuszczalne jest przyjęcie rozwiązania nie opartego na naukowych podstawach - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

13.06.2019

SN: Prokurator generalny nie może podważać kary uzgodnionej z rzecznikiem dyscyplinarnym

Prawo karne Prawnicy

Obwiniony prokurator długo nie doręczał zawiadomień o umorzeniu śledztwa i nie informował o tym poszkodowanego, czym przyczynił się do ograniczenia jego praw procesowych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Ale oddalił kasację prokuratora generalnego, gdyż kara dla prokuratora była wcześniej uzgodniona z rzecznikiem dyscyplinarnym.

12.06.2019