WSA: Problemy kadrowe urzędu nie są usprawiedliwieniem dla bezczynności

Administracja publiczna

Sprawa dotyczyła zezwolenia na pobyt czasowy. Organ nie podjął żadnej czynności przez 16 miesięcy od wszczęcia postępowania. Tłumaczył się, że w urzędzie pracuje za mało osób. Nie przekonało to jednak Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Poznaniu, który stwierdził, że organ dopuścił się rażącego naruszenia prawa i wymierzył mu za to grzywnę.

25.10.2019

WSA: Kserokopia decyzji to za mało, żeby się odwołać

Spółce doręczono dokumenty określające wysokość zobowiązania podatkowego. Okazało się jednak, że nie jest to decyzja, a tylko jej kserokopia. Dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał, że była to czynność techniczna i nie można jej zaskarżyć w trybie odwołania.

25.10.2019

SN: Upomnienie dla sędziego, który zwlekał z czynnościami nawet trzy lata

Sędziego w stanie spoczynku, który miał kilkanaście wieloletnich zaległości nie należy karać surowiej niż upomnieniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Postępowanie dyscyplinarne jest wystarczająco stygmatyzujące dla sędziego, przyznał się on do winy i zrozumiał swoje błędy - dodał SN.

24.10.2019

SN: PZU Życie stosowało praktyki naruszające konkurencję przy polisach grupowych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dopuszczalne jest nałożenie na przedsiębiorcę dwóch kar za jedno zachowanie stanowiące naruszenie zarówno europejskich, jak i polskich przepisów o ochronie konkurencji - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie pracowniczych ubezpieczeń grupowych na życie.

24.10.2019

Autostrada Wielkopolska przegrała w unijnym sądzie

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę spółki Autostrada Wielkopolska na decyzję Komisji Europejskiej nakazującą jej zwrot 894 mln zł wraz z odsetkami. Kwotę tę KE uznała za niedozwoloną pomoc publiczną.

24.10.2019

SN: Zachowek nie dla wnuka, gdy jego matka była wydziedziczona

Prawo cywilne

Dalszy zstępny spadkodawcy nie jest uprawniony do dziedziczenia po nim, jeśli bliższy zstępny spadkodawcy złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku - orzekł w uchwale Izby Cywilnej Sąd Najwyższy w sprawie wydziedziczenia jednej z córek przez matkę w testamencie.

24.10.2019

Na zwolnieniu w papugarni, ale dyscyplinarka była niesłuszna

Prawo pracy

Wizyta w galerii handlowej i papugarni w trakcie zwolnienia lekarskiego nie mogła być podstawą dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Nie wpłynęła bowiem w żaden sposób na przedłużenie procesu leczenia chorej i jej powrót do pracy – stwierdził Sąd Okręgowy w Gliwicach.

24.10.2019

SN: Polisolokata małym drukiem i zawile - to nieuczciwa praktyka

Prawo cywilne

Sposób przedstawienia informacji w ulotce reklamującej ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym tzw. polisolokaty Getin Noble Banku były przejawem nieuczciwych praktyk rynkowych - orzekł Sąd Najwyższy uchylając korzystny dla banku wyrok sądu drugiej instancji.

23.10.2019

SN: Klient nie może zwolnić radcy z tajemnicy zawodowej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tajemnica radcowska stanowi podstawę zaufania klienta i jest gwarancją praw i wolności. Ta zasada wiąże wszystkich radców, a wola klienta nie ma tu znaczenia i nie może on zwolnić radcy z jej zachowania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

23.10.2019

SN: Dwie izby sprzecznie oceniają prawo do zadośćuczynienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne - stwierdza uchwała siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Jest korzystna dla firm ubezpieczeniowych, ale spowoduje chaos w sądach, bo wcześniej przeciwną uchwałę wydała Izba Cywilna SN.

22.10.2019

SN: Umowa inżyniera kontraktu zobowiązuje do starannego działania

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Co do zasady umowa inżyniera kontraktu, polegająca na obsłudze finansowej, doglądaniu, sprawdzaniu, konsultacjach jest umową starannego działania, a nie rezultatu - orzekł Sąd Najwyższy. - Data końcowa umowy jest związana z wykonaniem zadania, a nie z konkretnym terminem - dodał.

22.10.2019

WSA: Obcokrajowiec może być dyrektorem liceum

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Cudzoziemiec może zostać dyrektorem liceum ogólnokształcącego o specjalizacji sportowej, nawet jeśli nie ma znajomości języka polskiego poświadczonej egzaminem lub dokumentem - taki jest sens wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W dwóch punktach sąd zarządzenie uchylił jako wydane z błędną podstawą prawną.

22.10.2019

WSA: Doręczenie pisma pracownikowi innej spółki nie było skuteczne

Ordynacja Spółki

Pismo zostało doręczone na adres spółki, ale ustalono, że nie mógł tam przebywać żaden z jej pracowników. Syndyk podnosił, że w budynku znajdują się siedziby kilku spółek, co zrodziło wątpliwość czy osoba, która pokwitowała odbiór była pracownikiem innej spółki, czy też można ją potraktować jako zarządcę budynku lub dozorcę.

21.10.2019

Wynagrodzenie za czas montażu środka trwałego nie podwyższa jego wartości

CIT

Wynagrodzenia pracowników spółki zatrudnionych na umowę o pracę, dokonujących montażu, nie wpływają na wartość początkową montowanego przez nich, nabytego przez spółkę, środka trwałego. Powinny być one ujęte bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów, w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników.

21.10.2019

WSA: Była przewlekłość, chociaż organ jej nie widział

Administracja publiczna Budownictwo

Termin rozpatrzenia sprawy był co jakiś czas przekładany. Strona postępowania zarzuciła przewlekłość, ale organ bronił się, że nie przekroczył rozsądnych granic, ponieważ sprawa była zawiła. WSA w Poznaniu uznał, że postępowanie było prowadzone opieszale i nieefektywnie.

21.10.2019

SN przypomina: Kara za jazdę po pijanemu tak, przepadek auta - nie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd skazał kierowcę za prowadzenie pojazdu po pijanemu i niestosowanie się do orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na półtora roku więzienia oraz orzekł przepadek pojazdu. Wyrok uprawomocnił się, ale Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację w zakresie orzeczonego przepadku auta. I Sąd Najwyższy przyznał mu rację

20.10.2019

NSA: Podatnik ma prawo otrzymać dokumenty elektronicznie

VAT Administracja publiczna Nowe technologie

Nawet, jeśli akta nie są przechowywane w formie elektronicznej to nie oznacza, że nie można ich w takiej formie wydać. Taka możliwość istnieje chociażby w postaci skanów dokumentów - wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem sądu, organy skarbowe są zobowiązane przekazać podatnikowi kopie akt w formie elektronicznej

18.10.2019

WSA: Nie każdy obowiązek może się znaleźć w miejscowym planie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie może nakładać obowiązku rozpoznania warunków gruntowo-wodnych z weryfikacją stanów i poziomów wód. Czynności w tym zakresie są dokonywane dopiero na etapie postępowania administracyjnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

18.10.2019

SN: Sędzia i dwaj ławnicy orzekają o odszkodowaniach pracowniczych

Prawo pracy

Jeden sędzia zawodowy i dwóch ławników - w takim składzie należy rozpoznawać w pierwszej instancji sprawę o odszkodowanie „uzupełniające” przysługujące pracownikowi z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy.

18.10.2019

SN: Protest kandydata nie wstrzymuje nominacji sędziowskich

Prawo cywilne Prawnicy

W kwestiach ustrojowych, jaką jest stosunek łączący sędziego z państwem, prawo nie przewiduje zabezpieczenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W środę rozpatrywał zagadnienie dotyczące wstrzymania przekazania uchwały KRS Prezydentowi w sprawie 17 sędziów do pełnienia urzędu w sądzie okręgowym do czasu rozpoznania odwołania.

16.10.2019