WSA: Jedno sformułowanie nie przesądza o kwalifikacji pisma

Ordynacja Administracja publiczna Podatek od spadków i darowizn

Sformułowanie "wnosimy o sprostowanie decyzji" powinno być oceniane w kontekście całej argumentacji, która została zawarta w piśmie. Organ doszedłby wówczas do wniosku, że podatnik złożył odwołanie od decyzji, a nie wniosek o jej sprostowanie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

12.05.2020

WSA: Radny powinien mieć świadomość, co oznacza zrzeczenie się mandatu

Samorząd terytorialny

Cofnięcie oświadczenia woli o zrzeczeniu się mandatu nie może być swobodne. Może mieć miejsce tylko w sytuacjach szczególnych i tylko przed podjęciem postanowienia stwierdzającego wygaśniecie mandatu. Radny nie może tłumaczyć się wzburzeniem i desperacją - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

12.05.2020

Spółka zrzeka się rozprawy przed NSA w dobie koronawirusa

VAT Doradca podatkowy

Dopuszczalność przedłużenia terminu zwrotu VAT nie jest uzależniona od wykazania przez organy skarbowe konkretnych dowodów czy zarzutów świadczących o niezasadności zwrotu, a wystarczające w tym względzie jest uzasadnione podejrzenie czy też istnienie niejasności, wymagających dalszego sprawdzenia. Orzekł tak na posiedzeniu niejawnym NSA na prośbę spółki, zrzekającej się rozprawy.

11.05.2020

SN: Odszkodowanie dla spółki za szkody spowodowane przez dyrektora

Prawo pracy Spółki

Standardy odpowiedzialności dyrektora, członka zarządu są wyższe od przeciętnego pracownika z tego względu, że ocena bezprawności zachowania i winy jest tu surowsza - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że umowa o wynagrodzenie między nim a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego, inaczej jest nieważna.

11.05.2020

SN: Zgłoszenie przestępstwa ma znaczenie dla wymiaru kary zabójcy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego, który żądał kary dożywotniego więzienia, jako kary najbardziej adekwatnej i wychowawczej dla małoletniego, który zabił 19-letnią dziewczynę. SN orzekł, że 25 lat więzienia będzie karą odpowiednią, mimo, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem.

09.05.2020

SN: Mimo epidemii zebranie 100 tys. podpisów dla kandydata na prezydenta nie było niemożliwe

Wybory Koronawirus

Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrować kandydata na prezydenta RP, który zgromadził zbyt małą liczbę głosów poparcia. Nie można wskazywać, że obostrzenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii skutecznie udaremniały zbieranie głosów, skoro 12 innych kandydatów zgromadziło wystarczającą liczbę głosów poparcia – orzekł Sąd Najwyższy.

08.05.2020

TSUE: Posiadanie spółki zależnej nie oznacza prowadzenia działalności

VAT

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 7 maja 2020 r. wyrok w sprawie C-547/18 Dong Yang Electronics (DY). Sprawa dotyczyła kwestii stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. To zagadnienie cały czas budzi istotne wątpliwości interpretacyjne szczególnie w Polsce.

07.05.2020

SN: Warunkowe zawieszenie przy karze łącznej było niemożliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy nie zauważył, że zmieniły się przepisy kodeksu karnego wykonawczego i błędnie warunkowo zawiesił skazanemu wykonanie kary łącznej dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że w tym przypadku stosowanie tej instytucji nie było dopuszczalne, więc skazany musi karę odbyć.

07.05.2020

NSA: Powód przekroczenia sześciomiesięcznego terminu trzeba uprawdopodobnić

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Z możliwości zwolnienia z podatku skorzystać może również spadkobierca, który uprawdopodobni, iż w terminie późniejszym, niż sześć miesięcy, dowiedział się o uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Inicjator postępowania musi jednak liczyć się z wydaniem postanowienia - orzekł tak niedawno NSA.

06.05.2020

SN: Nieudowodniona zmowa cenowa na rynku rowerów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd apelacyjny błędnie uznał, że mogą istnieć pionowe porozumienia ustalające sztywne lub minimalne ceny odsprzedaży, z tej przyczyny, że nie mają zdolności do zakłócania konkurencji - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I uchylił wyrok sądu II instancji z powodu błędnej wykładni przepisu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

06.05.2020

SN: Nagroda jubileuszowa należy się według korzystniejszego układu zbiorowego

Prawo pracy

Po 39 latach pracy w spółce powódce przysługiwała nagroda jubileuszowa z tytułu łącznego stażu pracy u skarżącego pracodawcy oraz okresu zatrudnienia w zależnej od skarżącego - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną zakładu pracy. Sąd dodał przy tym, że skarżący miał obowiązek stosowania korzystniejszych dla powódki postanowień zawartych w zakładowym układzie pracy.

05.05.2020

WSA: Przebywanie w DPS nie pozbawia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Sprawa dotyczyła przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Organy wydawał negatywne decyzje, powodem był fakt przebywania przez wnioskodawcę w domu pomocy społecznej. Z takim stanowiskiem nie zgodził się WSA w Łodzi, który wskazał, że wnioskodawca częściowo ponosił koszty utrzymania, więc podnoszony argument nie mógł być podstawą odmowy.

05.05.2020

WSA: Odpowiedzialność za delikt administracyjny nie przechodzi na spółkę jawną

Spółki Prawo gospodarcze

Sprawa dotyczyła kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem. Wspólnicy spółki cywilnej przekształcili ją w spółkę jawną i zarzucili nieważność wydanej decyzji, z uwagi na skierowanie jej do osoby niebędącej stroną. WSA w Rzeszowie uznał jednak, że nie można wywodzić przejścia odpowiedzialności za delikt administracyjny na nowo powstały podmiot.

04.05.2020

SN: Leczenie oskarżonego w poradni psychiatrycznej nakazuje sądowi powołać obrońcę z urzędu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sam fakt leczenia psychiatrycznego nie przesądza, czy wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy oszustwa są uzasadnione - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. - Ale jeżeli jest uprawdopodobnienie tego, że poczytalność oskarżonego mogła być co najmniej ograniczona, sąd powinien wyznaczyć mu obrońcę z urzędu - dodał.

03.05.2020

WSA: Uchylenie zarządzenia nie wyklucza stwierdzenia jego nieważności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zarządzenie w sprawie opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych istotnie naruszyło prawo. Po wniesieniu skargi zostało ono uchylone, ale nie stało to na przeszkodzie, aby stwierdzić jego nieważność. WSA w Opolu podkreślił, że było to konieczne, aby akt ten nie mógł być nadal stosowany do zdarzeń prawnych, które zaszły w czasie jego obowiązywania.

02.05.2020

WSA: Szpital musi chronić personel medyczny przed zakażeniem

Prawo pracy Zawody medyczne Zarządzanie

Szpital jako pracodawca ma obowiązek zastosowania wszelkich dostępnych środków organizacyjnych i technicznych w celu ochrony zdrowia pracowników przed chorobą zakaźną. Dlatego nieuwzględnienie personelu medycznego w grupie osób w stosunku, do której zalecane są szczepienia przeciwko odrze nie wyłącza ich przeprowadzenia. Tak orzekł WSA w Białymstoku.

01.05.2020

Sąd Apelacyjny „odblokował” pozew grupowy przeciwko mBankowi

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Łodzi ponownie zajmie się pozwem liczącej 1725 osób przeciwko mBankowi. Sąd Apelacyjny uchylił bowiem jego wyrok oddalający powództwo frankowiczów. W uzasadnieniu wskazał, że sąd okręgowy musi rozważyć nieważność zawartych umów. Sąd odrzucił także wniosek o wyłączenie sędziego, który ma kredyt.

30.04.2020

WSA: Opinia w sprawie podziału gruntu nie mogła być negatywna, bo brakowało przepisów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Burmistrz wydał negatywną opinię co do podziału gruntu, ponieważ uznał, że byłoby to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Okazało się jednak, że w akcie tym nie było odpowiednich przepisów w zakresie podziału i scalania nieruchomości. Organ nie mógł więc twierdzić, że wniosek jest z nimi niezgodny.

30.04.2020