WSA: Lekarz dyżurny na telefon to naruszenie praw pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Niedostępność lekarza na oddziale chirurgii i dyżur po godzinie 15 pod telefonem, jest naruszeniem zbiorowych praw pacjenta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Poparł w ten sposób decyzję Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał szpitalowi wprowadzić całodobowy dyżur lekarski, mimo, że na oddziale jest tylko sześć łóżek.

03.07.2020

Dyskryminacja w NIK - skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego bez rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną w sprawie nierówności w wynagradzaniu pracownika w Najwyższej Izbie Kontroli. Odrzucenie wynikało z przyczyn formalnych - niedopuszczalności wniesienia, bez rozpoznania merytorycznego. Prokurator zarzucił sądom powszechnym rażące naruszenie podstawowych praw i wolności człowieka.

02.07.2020

SN uwzględnił skargę nadzwyczajną w sprawie zachowku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Zamościu niewłaściwie obliczył wysokość zachowku należnego powodowi, dlatego skarga nadzwyczajna wniesiona przez Prokuratora Generalnego była zasadna - uznał Sąd Najwyższy. Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona i sąd został zobowiązany do ponownego ustalenia wysokości zachowku.

02.07.2020

SN: Roszczenie o zwrot zapłaconych czynszów - do posiadacza samoistnego

Prawo cywilne Budownictwo

Jeśli przy podpisywaniu umowy najmu lokalu nie sprawdzimy, kto jest prawowitym właścicielem, to możemy narazić się na płacenie podwójnego czynszu - taki jest wniosek z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie o bezumowne korzystanie z nieruchomości w Rzeszowie. W sporze spółki z miastem tylko dobra wiara najemcy uchroniła go od finansowej katastrofy.

02.07.2020

SN: Kary umowne za nieterminowe wypłaty dla podwykonawców - dozwolone

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia

Kodeks cywilny nie wyłącza zastosowania kary umownej na wypadek niewykonania zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy o roboty budowlane w trybie zamówień publicznych - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sporze o zapłatę dla podwykonawców rozbudowy szpitala w Sejnach.

01.07.2020

SO: Spółka wodna nie odpowiada na zasadzie ryzyka

Prawo pracy BHP

Choć spółka wodna używa w swojej działalności koparek i sprzętu spalinowego nie można uznać jej za przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody. Nie odpowiada więc za wypadek pracownika na zasadzie ryzyka. Potwierdził to Sąd Okręgowy w Łodzi.

30.06.2020

SN: Prokurator nie może donosić na kolegę, jeśli nie jest pokrzywdzony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator zaskarżył decyzję o umorzeniu śledztwa przez kolegę. A sąd rejonowy miał wątpliwości, czy jest on osobą pokrzywdzoną. Sąd Najwyższy odpowiedział, że testem, który pozwala na ustalenie, czy prawa zawiadamiającego zostały naruszone, jest stwierdzenie, że skutkiem był negatywny wpływ na prawem chronione dobra tej osoby.

30.06.2020

Sąd: Nie można zajmować pomieszczeń bez tytułu prawnego

Prawo cywilne

Powódki wskazały, że pozwana na mocy umowy dożywocia może korzystać z niektórych pomieszczeń domu, ale faktycznie zajmuje i inne pokoje. Twierdzenia powódek polegały na prawdzie, więc pozwaną należało zobowiązać do wydania spornych pokoi – orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.

30.06.2020

NSA: Wybór zerojedynkowy - odwołanie od decyzji albo żądanie jej uzupełnienia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Strona nie może skorzystać z dwóch wykluczających się środków prawnych. Jeżeli odwołała się od decyzji administracyjnej, to nie może żądać już jej uzupełnienia. Gdyby jednak do tego doszło, organ potraktuje złożony wniosek jako uzupełnienie argumentów odwołania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

30.06.2020

SN: Rodzic może reprezentować dziecko w sprawie karnej o alimenty

Prawo cywilne

Nie trzeba powoływać kuratora dla dziecka w sprawie karnej o niealimentację. Czynności prawne podejmowane najczęściej przez matkę dziecka w postępowaniu karnym prowadzonym przeciwko ojcu o to przestępstwo - dotyczą m.in. należnych dziecku od tego rodzica środków utrzymania i wychowania.

29.06.2020

Gmina zapłaci za kardynalne zaniedbanie dyrektor szkoły

Zarządzanie oświatą

Dyrektor szkoły dopuściła się rażących zaniedbań przy organizacji szkolenia. Jedna z uczestniczek, przechodząc przez hol, została przypadkowo uderzona w oko przez ucznia kijem do unihokeja. Gmina musi zapłacić jej 180 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania - uznał Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.

27.06.2020

SN: Badanie skarg więźniów pod kątem naruszenia prawa nie rozwiązuje problemu

Prawo karne

Sąd Najwyższy w Izbie Karnej nie podjął uchwały, której domagał się Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ocenie RPO przepisy dotyczące podstawowych praw jednostki muszą je chronić skutecznie, a nie tylko formalnie. Sąd Najwyższy zgodził się z tym poglądem lecz uznał, że mamy do czynienia tylko ze sferą faktów a nie zagadnieniem prawnym.

26.06.2020

NSA: Szukanie przyczyn choroby zawodowej można ograniczyć do ostatniego pracodawcy

BHP Opieka zdrowotna

Choroba zawodowa pojawiła się u pracownika siedem lat po jego zatrudnieniu. Nie było więc podstaw, aby sprawdzać, czy u poprzedniego pracodawcy wykonywał pracę w warunkach narażenia zawodowego. Szczególnie, że nie wykazano, że cierpiał wówczas na zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.06.2020

SN: Sporny tryb wycofania akcji z obrotu

Prawo cywilne Spółki

Problemem uchwały walnego zgromadzenia w sprawie wyrażenia zgody na zmianę rynku notowań akcji i wyłączenie akcji z obrotu zajmie się 30 czerwca Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Zaprzestanie notowań akcji nie może być dowolną decyzją spółki, musi pozostawać pod kontrolą państwa, tylko pytanie na jakich warunkach.

26.06.2020

SN: Pierwsza skarga nadzwyczajna rzecznika przedsiębiorstw - niezasadna

Finanse

Nie doszło do naruszenia zasady zaufania obywatela do państwa, gdyż zarzuty skargi nadzwyczajnej ograniczały się tylko do wskazania przepisów proceduralnych. Tak uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN i oddaliła skargę wniesioną przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Rzecznik zaskarżył postanowienie wydane przez Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucające skargę o wznowienie postępowania.

25.06.2020

Każdy ma prawo wiedzieć, czy zakaz przynależności do partii jest przestrzegany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zgodnie z przepisami prawa, sekretarz gminy nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich. Każdy ma prawo wiedzieć, czy wymóg ten jest przestrzegany. Dlatego też - zdaniem NSA - osoba zainteresowana tą kwestią powinna dostać jasną odpowiedź na skierowany w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

25.06.2020

SN: Zatajenie danych przez spółkę emitującą obligacje powoduje powstanie szkody

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Przy emisji obligacji w ofercie niepublicznej ważne znaczenie marketingowe ma zabezpieczenie hipoteczne, dlatego nabywcom trzeba podać wszystkie informacje dotyczące nieruchomości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi II instancji.

24.06.2020