Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się przedsiębiorca z wnioskiem o podjęcie interwencji w sprawie toczącej się przed wojewódzkim sądem administracyjnym ze skargi na decyzję określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług w związku z importem towarów z terytorium Ukrainy. Organ nie kwestionował istnienia towarów oraz faktu dokonania dostaw przez przedsiębiorcę, podważył jednak dokonanie jej na rzecz konkretnego nabywcy.

- Do postępowania przystąpiliśmy już na etapie postępowania prowadzonego przez urząd celno-skarbowy, przedstawiając stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, do którego organ jednak się nie przychylił. Przedsiębiorca zaskarżył więc decyzję urzędu do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a Rzecznik MŚP przystąpił do postępowania sądowego na prawach prokuratora – powiedział serwisowi Prawo.pl Paweł Chrupek, radca prawny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
 

Nowość
Nowość

Adam Bartosiewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 230.3 zł

|

Cena regularna: 329 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Zakwestionowane postępowanie dowodowe i naruszenie zasad

Rzecznik MŚP wskazał przed sądem, że decyzja organu została wydana z naruszeniem zasady zaufania, zasady prawdy obiektywnej oraz zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy. Zdaniem Rzecznika, organ celno-skarbowy powołał w treści decyzji okoliczności wzajemnie się wykluczające oraz wskazał fakty, które nie wynikają ze zgromadzonego w toku postępowania materiału dowodowego. W efekcie wydana decyzja nie zawiera pełnego i jasnego uzasadnienie faktycznego i prawnego, a tym samym nie poddawała się kontroli instancyjnej.

 

Sprawdź również książkę: VAT. Komentarz 2020 >>



Jak wynika z komunikatu prasowego Biura Rzecznika MŚP, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, w wyniku rozpoznania skargi spółki uchylił zaskarżoną decyzję i podzielił w całości argumentację podnoszoną przez  Rzecznika. W ustnych motywach wyroku sąd podkreślił, że organ nie wskazał w treści decyzji, do jakiego naruszenia przepisów ostatecznie doszło. W uzasadnieniu jako podstawę wskazywano naprzemiennie wykluczające się podstawy faktyczne i prawne, tj.  instytucję wyłudzenia podatku VAT, pozorność transakcji zawieranej pomiędzy dostawcą i nabywcą towaru oraz nadużycie prawa. Zdaniem sądu, uzasadnienie decyzji było niespójne i wewnętrzne sprzeczne (wyrok WSA w Bydgoszczy z 15 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Bd 50/20).
- Wynikające z Prawa przedsiębiorców oraz Ordynacji podatkowej zasady: zaufania,  prawdy obiektywnej oraz zasada uczciwego przedsiębiorcy, to nie postulaty ustawodawcy wobec organów, ale także przesłanka oceny ich działania. Decyzje podatkowe powinny być sporządzanie w sposób zrozumiały i czytelny, a ich podstawy nie mogą stanowić okoliczności wzajemnie się wykluczających - komentuje Jacek Cieplak, zastępca rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.