TSUE: Nie można przekazywać danych osobowych do USA, bo nie są dobrze chronione

Nowe technologie RODO

Działające na terenie Unii Europejskiej firmy internetowe mogą przekazywać dane osobowe do innych państw, jeśli zapewnione są skuteczne mechanizmy umożliwiające w praktyce zapewnienie przestrzegania wymaganego przez prawo Unii stopnia ich ochrony - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że nie spełnia tego warunku przekazywanie danych do USA.

16.07.2020

NSA: Kamera na sali zabiegowej narusza intymność pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Bez zgody pacjenta nie można monitorować sal operacyjnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - Praca kamery narusza prawo pacjenta do intymności i godności, a niemożność identyfikacji osoby nie jest wystarczającym wytłumaczeniem - dodał sąd i orzekł, że szpital naruszył zbiorowe prawa pacjentów.

16.07.2020

TSUE: Umowa o pracę to tylko wskazówka istnienia stosunku podporządkowania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym jest przedsiębiorstwo transportowe, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad tymi kierowcami, ponosi koszty ich wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do zwolnienia tych kierowców - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.07.2020

TK: Przepis o odpowiedzialności za dziecko na drodze zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis kodeksu wykroczeń o odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania na drodze publicznej lub torach dziecka do siedmiu lat jest zgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. I dodał, że przepis ten nie oznacza zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką.

16.07.2020

SN: Wyborca nie może zainicjować procedury stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich

Wybory

Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.

16.07.2020

WSA: W szkole filialnej może działać przedszkole

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Żaden z przepisów ustawy Prawo oświatowe, w tym powołany przez wojewodę, który stwierdził nieważność uchwały rady gminy, art. 95 ust. 3. nie wyklucza możliwości utworzenia w szkole filialnej oddziału czy punktu przedszkolnego – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

15.07.2020

SN: Można wykorzystać dowody z procesu rozwodowego w celu skazania męża

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli w sprawie o rozwód mąż przyznał się, że maltretował żonę i groził jej pobiciem lub śmiercią, to takie dowody zebrane przez sąd cywilny mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym. Rozwód z winy męża sąd karny wykorzystał dla poczynienia własnych, samodzielnych ustaleń, co jest prawidłowym działaniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

15.07.2020

TSUE: Farmaceuci nie dostaną bezpłatnych próbek leków na receptę

Pacjent Farmacja

Unijne prawo nie zezwala na bezpłatną dystrybucję wśród farmaceutów próbek produktów leczniczych wymagających recepty. Powinny one bowiem być przepisywane przez uprawnione do tego osoby, czyli lekarzy. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że nie wyklucza to bezpłatnej dystrybucji produktów leczniczych niewymagających recepty.

15.07.2020

WSA: Cel wydania opinii prawnej przesądza o jej udostępnieniu

Prawnicy Administracja publiczna

Poglądowy charakter opinii prawnej nie przesądza od razu, że dokument ten nie może nosić cech informacji o sprawach publicznych. Konieczne jest ustalenie celu jej sporządzenia. Jeżeli bowiem gmina zawarła ugodę na podstawie wydanych opinii prawnych, to nie miały one wyłącznie roboczego charakteru. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.07.2020

WSA stwierdził nieważność uchwały anty-LGBT w Istebnej - to precedens

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Gminy Istebna ws. deklaracji anty-LGBT. To pierwszy taki wyrok. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządów w tej sprawie, ale dotąd sądy odrzucały jego skargi.

14.07.2020

TK: Nowela Kodeksu karnego nie wejdzie w życie - tryb uchwalenia niezgodny z konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości miał prezydent Andrzej Duda. W czerwcu ubiegłego roku skierował nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał, że procedowanie nad nią było niezgodne z konstytucją i wskazał, że pośpiech w toku prac legislacyjnych może prowadzić do niedopracowanych norm prawnych, które nie nadają się do stosowania bez szerokiego wsparcia ze strony orzecznictwa i doktryny.

14.07.2020

TSUE: Można skarżyć warunki umowy z bankiem, nawet gdy została wykonana

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prawo krajowe może przewidywać termin na wytoczenie powództwa o zwrot opartego na nieuczciwym warunku w umowie zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem, ale nie może on być mniej korzystny niż terminy dotyczące podobnych środków istniejących w prawie krajowym, ani sprzeczny z porządkiem prawnym Unii Europejskiej - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

14.07.2020

WSA: Przed odmową wyjawienia nagród pracowników należy dokonać dokładnych ustaleń

Prawo pracy

Stowarzyszenie zwróciło się do spółki m.in. o wyszczególnienie nagród przyznawanych pracownikom w 2018 r. Decyzja odmowna nie została właściwie uzasadniona. Spółka zaniechała ustaleń, które grupy pracowników zajmują się realizacją zadań publicznych. Mankamenty decyzji uniemożliwiały jej ocenę – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.07.2020

Sąd: Zwrotu wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie można zaskarżyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik powoda złożył wniosek o sporządzenie przez sąd uzasadnienia wydanego w sprawie wyroku. Pismo zwrócono z przyczyn formalnych. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie przewidują, aby strony mogły zaskarżyć tego rodzaju zarządzenie. Nie można skutecznie wnieść ani zażalenia poziomowego ani pionowego na to rozstrzygnięcie

14.07.2020

NSA: Bez zwycięzcy konkursu postępowanie sądowe jest nieważne

Samorząd terytorialny

Sprawa dotyczyła konkursu na wolne stanowisko pracy w starostwie. Kandydat, który przegrał wszczął postępowanie przed WSA, ale zwycięzca w nim nie uczestniczył. Został on więc pozbawiony możności obrony swoich praw i zrealizowała się przesłanka nieważności postępowania. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

13.07.2020

Sądy nie uznają premiowania zaszczepionych dzieci przy naborze do przedszkola i żłobka za dyskryminację

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

W sądach pierwszej instancji zaczyna już dominować pogląd, że premiowanie zaszczepionych dzieci do przedszkola i żłobka nie jest dyskryminacją. A nieszczepienie nie tyle jest realizacją konstytucyjnej wolności, ile świadomym wyborem polegającym na łamaniu prawa. Powstał jednak problem czy dzieci z odroczonym obowiązkiem traktować tak jak nieszczepione.

13.07.2020

WSA: Jeśli skardze ma zostać nadany bieg, strona musi wskazać swój numer PESEL

Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przypomniał, że jeśli skarga od decyzji administracyjnej jest dotknięta brakami, to należy wezwać jej autora do ich uzupełnienia. Gdy mankamenty pisma nie zostaną uzupełnione w terminie, skarga zostanie odrzucona. Zagadnienie to wyjaśnia dr. hab. Grzegorz Krawiec, prof. UP w Krakowie.

12.07.2020

Kasacja ministra sprawiedliwości w sprawie usiłowania zabójstwa informatyka

Prawo karne

Kara 15 lat więzienia za zabójstwo młodego informatyka - to zdaniem Ministra Sprawiedliwości prokuratora generalnego kara rażąco za niska. Nie zgadzając się z orzeczeniem minister Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację na niekorzyść recydywisty. Zamach spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu i brak możliwości zarobkowania.

11.07.2020