Wniosek o upadłość elektronicznie, skany załączników listownie

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Od pół roku wszystkie postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne prowadzone są w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Wciąż jednak sądy upadłościowe różnią się w swoich praktykach. Jedne sądy, które nie otrzymają papierowych załączników do elektronicznego wniosku, od razu zwracają taki wniosek jako obarczony brakami formalnymi. Inne zaś wzywają dłużników do uzupełnienia dokumentów wyznaczając do tego odpowiedni termin.

22.06.2022

Prof. Kustra-Rogatka: Jeszcze nie wiadomo, jak KE oceni likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale kary trzeba zapłacić

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Uchwalenie, podpisanie i wejście w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie są tożsame z zakończeniem sporu wokół Izby Dyscyplinarnej i szerzej ustroju sądownictwa w Polsce. Nie oznacza też automatycznego wstrzymania, ani anulowania kary nałożonej na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej - mówi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22.06.2022

Za cztery miesiące zmiany w prawie spółek - czas na dostosowanie się

Spółki

Już za cztery miesiące wejdzie w życie jedna z największych nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Obejmuje ona zupełnie nowe regulacje w zakresie grup spółek - tzw. prawo holdingowe. W szczególności zmienione zostaną zasady funkcjonowania organów spółek. Tak duża nowelizacja wymaga dostosowania się firm do nowych regulacji. W niektórych przypadkach może to wymagać zmiany umowy lub statutu spółki.

21.06.2022

Sędzia Matras: Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym to trik i pułapka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeśli wśród wylosowanych sędziów i wybranych przez prezydenta do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będzie sędzia powołany przez neoKRS, to niczego to nie zmieni. Bo strony będą miały możliwość złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a jeśli ten utrzyma linię orzeczniczą, to Polska będzie płacić nadal wysokie odszkodowania - ocenia Jarosław Matras, sędzia z Izby Karnej Sądu Najwyższego.

20.06.2022

Regulamin sklepu online - ważny dla przedsiębiorcy i klienta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Regulamin sklepu to jeden z kluczowych dokumentów w biznesie online. Klient musi mieć możliwość zapoznania się z nim przeglądając stronę, jeszcze przed decyzją o zakupie czy skorzystaniu z usług. Regulamin służy jednak nie tylko kupującym, ale także sprzedającym - źle sformułowany może być źródłem poważnych kłopotów w relacjach z klientami - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska.

18.06.2022

Szybkie wprowadzenie pracy zdalnej nie pozwoli się do niej przygotować

Prawo pracy

Od kilku miesięcy pracodawcy analizują kolejne projekty opisujące pracę zdalną. Wobec wygasającej epidemii i przejściowego charakteru covidowych przepisów o pracy zdalnej, uregulowanie tej materii jest coraz bardziej palące. Niestety rząd co chwila zmienia koncepcje wdrożenia tych przepisów. Im nowszy pomysł rządu, tym … krótszy czas na wprowadzenie tych zmian przez pracodawców - pisze radca prawny Łukasz Kuczkowski.

17.06.2022

Sygnaliści: Informacje zwrotne to obowiązek czy tylko dobra praktyka?

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Pracodawcy, zgodnie z zasadą due dillegence, powinno zależeć na jak najbardziej szczegółowym zbadaniu oraz wyjaśnieniu sprawy. Sygnalista spełniający swój obowiązek występuje w podwójnej roli, może być określony jako trigger, inicjujący proces, ale również jako funkcjonariusz publiczny, któremu należy zaraportować o podjętych działaniach następczych.

17.06.2022

Vacatio legis w ustawie o pracy zdalnej stanowczo za krótkie

Prawo pracy

Po dwóch latach pracy nad uregulowaniem pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy rząd przekazał do Sejmu projekt w tej sprawie. Zaproponował, by nowe przepisy weszły w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. To stanowczo za mało. Chyba, że byłby przepis przejściowy, zgodnie z którym pracodawcy stosujący pracę zdalną na podstawie polecenia będą mieli zdecydowanie dłuższy czas na wdrożenie nowych zasad.

15.06.2022

Jerzy Koniecki: Zawód księgowego wymaga pilnego zdefiniowania

Rachunkowość Doradca podatkowy

Kiedyś postawiono na rynek. Życie jednak pokazało, że rynek nie zweryfikował kompetencji księgowych. Wszyscy zgodnie przyznają – zarówno przedsiębiorcy, jak i sami księgowi – że jakość usług księgowych spadła. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie i wprowadzenie pewnych zasad certyfikacji – mówi Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

15.06.2022

Pomoc dla kredytobiorców złotówkowych – zawieszenie spłat i koniec WIBOR-u

Budownictwo Finanse

Wakacje kredytowe można ocenić pozytywnie, choć oczywiście mają one charakter bardzo krótkofalowy, doraźny i tak naprawdę nie rozwiązują istoty problemu, czyli drożejącego oprocentowania kredytu. Jest to swoiste kupowanie czasu i odkładanie problemu na później. Rządzący liczą bowiem, że w 2024 r. sytuacja ulegnie poprawie, a Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe, dzięki czemu problem rozwiąże się sam.

14.06.2022

Szczepaniak: Centralna regulacja wzrostu płac w ochronie zdrowia bardzo kontrowersyjna

Prawo pracy Finansowanie zdrowia

Ustalanie wynagrodzeń przez dyrektora placówki medycznej jest jednym z podstawowych narzędzi zarządzania. Nie da się odgórnie regulować płac ze względu na inną specyfikę każdej placówki ochrony zdrowia i lokalny rynek pracy - uważa Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

14.06.2022

Michał Laskowski: Izba Dyscyplinarna do likwidacji, ale co z neoKRS?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to krok w kierunku powrotu na drogę praworządności, ale bardzo mały. Bo wprawdzie likwiduje Izbę Dyscyplinarną, ale w ogóle nie dotyka zasadniczego problemu, jakim jest sposób powoływania i skład Krajowej Rady Sądownictwa – mówi dr Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną. I wątpi, czy organy Unii Europejskiej uznają te zmiany.

13.06.2022

Agnieszka Czernik: Nieprzewidywalność ustawodawcy to jedna z większych plag

PIT Polski Ład

Jest wiele pięknych miejsc na świecie na poprowadzenie własnej firmy - pisałam w Prawo.pl rok temu. Rok później, kiedy przygotowujemy się na wdrożenie Polskiego Ładu w jego drugiej odsłonie, już wiemy, że Polska niekoniecznie jest tym miejscem nie tylko dla firmy, ale także na pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, na najem prywatny, najem w ramach własnej firmy.

11.06.2022

Trochę prościej i więcej czasu na raporty o cenach transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

To już prawie pewne, że terminy raportowania transakcji w cenach transferowych za 2021 r. zostaną przesunięte. Tak więc, termin na złożenie informacji o cenach transferowych na formularzu TPR będzie przypadał do 30 września 2022 r. (w przypadku, gdy termin upływał od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.) lub zostanie przedłużony o 3 miesiące (jeżeli termin upływał od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.)

10.06.2022

Magdalena Bartosiewicz: Działalność pro bono rozwija prawnika

Prawnicy Ukraina

Wspieranie innych, działalność pro bono bardzo mocno wpływa na nasze życia, w tym zawodowe, ale też sprawia, że stajemy się lepszymi prawnikami i bogatszymi wewnętrznie ludźmi - mówi radca prawny Magdalena Bartosiewicz z OIRP w Warszawie, jedna z laureatek tegorocznego Kryształowego Serca Radcy Prawnego. Nagrodę otrzymała m.in. za wspieranie i koordynowanie pomocy dla uchodźców wojennych.

10.06.2022

Regina Bondarenko: Ukraina kocha prawnicze chatboty

Nowe technologie LegalTech

Na Ukrainie częściej wprowadzamy na rynek własny produkt i staramy się, aby był lepszy od konkurencji. Polacy szukają rozwiązań opartych na dodatkach. Na Ukrainie prawie w ogóle nie używamy poczty elektronicznej w życiu codziennym, kochamy chatboty. O polskim i ukraińskim LegalTech mówi Regina Bondarenko, współzałożycielka i szefowa Pravoman.

09.06.2022

Dr Piotr Cybula: Prawnicy mają potrzebę niesienia pomocy

Prawnicy Ukraina

Bardzo się cieszę, że podczas już prawie 100 dni akcji "Książki prawnicze z autografami - pomoc dla Ukrainy" udało się uzyskać tak duże wsparcie środowiska prawniczego, a także pewną satysfakcję z niesienia pomocy w tej formie. Nie spodziewałem się, że aukcje spotkają się z takim zainteresowaniem. To już jest kwota prawie 240 tys. zł - mówi radca prawny dr Piotr Cybula.

08.06.2022

Zwycięzca przetargu może nie podpisać umowy, ale będą konsekwencje

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Obecna sytuacja gospodarcza wpływa na rentowość publicznych kontraktów, przez co wielu przedsiębiorców, którzy wygrali postępowanie, zastanawia się, czy w ogóle podpisywać umowę. Jednak czy wykonawcy mogą po prostu tego odmówić? Okazuje się, że tak, ale zawsze muszą liczyć się z konsekwencjami swojego kroku, np. utratą wadium lub koniecznością zapłacenia odszkodowania.

07.06.2022

Jest dyrektywa, ale w Polsce przepisy o work-life balance jeszcze nie gotowe

Prawo pracy BHP

W najbliższym czasie szykuje się istne tsunami zmian w kodeksie pracy. Pierwsza nowelizacja wymuszona jest m.in. koniecznością implementacji dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, co powinno nastąpić do 2 sierpnia 2022 r. Jeśli ta data ma być dotrzymana, prace nad nowelizacją kodeksu powinny znacząco przyspieszyć.

07.06.2022

Prof. Adamus: Debitologia - czy powstanie nauka o dłużniku?

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Czy powstanie nauka o dłużnikach łącząca elementy prawa z innymi dyscyplinami wiedzy? W kontekście oczekiwanych „nieoczekiwanych czarnych łabędzi” gospodarki, takich jak postępująca inflacja, stagflacja, bezrobocie, temat wydaje się być bardzo aktualny - pisze prof. Rafał Adamus, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że wpływ upadłości na osobę dłużnika (upadłego) ma daleko idące skutki.

06.06.2022