Piotr Radziewicz: Rozproszona kontrola ustaw w obronie demokracji konstytucyjnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jedną z nieoczekiwanych konsekwencji sporu polityczno-prawnego o podstawy funkcjonowania i skład Trybunału Konstytucyjnego, jest nowa odsłona rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw. Podjęły ją sądy w reakcji na ten kryzys konstytucyjny, a wykształciła ona mechanizm obronny demokracji konstytucyjnej i w konsekwencji prowadzi do zmiany konstytucji

16.11.2020

Długa, ale skuteczna batalia Messiego o prawo do znaku

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Lionel Messi wygrał przed Sądem Unii Europejskiej toczącą się od kilku lat batalię o możliwość rejestracji znaku towarowego, który brzmi dokładnie tak jak jego nazwisko. Potem Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sława nazwiska przesądza o rozpoznawalności znaku towarowego. Pomimo wygranej Messiego, sprawa ta pokazuje trudności związane z koniecznością przedstawienia dowodów w takich sporach.

14.11.2020

​W grupie siła? Przepisy o prawie grup spółek niosą korzyści i zagrożenia

Spółki

Projektowanym zmianom w prawie spółek zarzucić można daleko posuniętą jednostronność. Uzasadnione są obawy, że przy braku odpowiednich narzędzi kontrolnych i przy dużym obniżeniu poziomu odpowiedzialności członków zarządu, znacząco może zwiększyć się liczba nieuzasadnionych decyzji, wiążących poleceń, leżących tylko w interesie podmiotów znajdujących się wyżej w strukturze grupy

13.11.2020

Trudniej zawiesić postępowanie - organy podatkowe przyspieszą

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Sąd administracyjny może kontrolować, czy nie doszło do instrumentalnego wykorzystywania przepisu pozwalającego na zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego - stwierdził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. To wyroki, które tę praktykę organów skarbowych ograniczają w sposób radykalny - twierdzi adwokat dr Łukasz Pilarczyk.

13.11.2020

Europejski listek figowy ma przykrywać kontrowersyjne zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ministerstwo Sprawiedliwości przy uzasadnianiu swoich propozycji legislacyjnych często powołuje się na wymogi nakładane przez Unię Europejską. Mają one usprawiedliwić konkretne rozwiązania koniecznością transpozycji dyrektyw lub zapewnieniu skuteczności europejskim rozporządzeniom. Praktyka ta jednak bywa niekiedy powierzchownym usprawiedliwieniem kontrowersyjnych rozwiązań

13.11.2020

Trochę łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną, ale kary nadal wysokie

Administracja publiczna Budownictwo

Po wejściu w życie we wrześniu 2020 r. zmian w prawie budowalnym doszło do ujednolicenia procedury legalizującej samowolę budowlaną oraz wprowadzenia uproszczonej procedury legalizacyjnej dla samowoli budowlanych. Jednak grzywny za samowole budowlane nadal są bardzo wysokie i w praktyce mogą osiągnąć nawet wartość ponad miliona złotych

12.11.2020

Nowe strategie rozwoju w samorządach - weszła w życie nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie

Nowelizacja wprowadza zmiany na najniższym poziomie zarządzania strategicznego. Na szczeblu lokalnym potwierdzono praktykę opracowywania i uchwalania strategii rozwoju gminy: wiele samorządów przygotowywało dotychczas strategie rozwoju, jednak nie były one osadzone w przepisach. W konsekwencji znacznie różniły się od siebie

12.11.2020

Technologia coraz bardziej obecna w pracy prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO LegalTech

Niewątpliwie postęp technologiczny odgrywa znaczącą rolę w niezliczonych aspektach życia, zarówno codziennego jak i zawodowego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym jest tak modny ostatnio Legal Tech i jak wpływa na pracę działów prawnych. I o tym piszą Mateusz Jakubik i Tomasz Świętnicki.

12.11.2020

Prof. Krawiec: Uczelnie nie mogą zależeć od polityki rządu

Naginanie badań naukowych do wymagań aktualnie rządzących uznać należy za przejaw oportunizmu, który powinien mieć wpływ na ocenę osób, które takie badania prowadzą i na ich funkcjonowanie w środowisku naukowym. Postawa oportunistyczna dużo bowiem mówi o naukowcu - dr hab. Grzegorzem Krawcem, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

12.11.2020

Po co prawnikom te garnitury - w poszukiwaniu zawodowego dress code

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy prawnik musi nosić garnitur? To pytanie, które każdego dnia zadają sobie tysiące polskich adwokatów, radców prawnych, aplikantów oraz in-house’ów. Sędziów wyciągnę przed nawias. Tutaj odpowiedź powinna być oczywista. Dla pewności powiem to na głos: tak, sędzia powinien nosić garnitur do pracy. W końcu reprezentuje majestat Rzeczpospolitej, a to cały czas coś znaczy

11.11.2020

Prof. Kmieciak: Wadliwe postępowanie w KRS, to wadliwa nominacja prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W argumentacji uzasadniającej prawidłowość powołania sędziów wyłonionych z udziałem nowej KRS dopuszcza się całkowite oderwanie aktu powołania od wcześniejszych faz postępowania. Tymczasem według orzecznictwa unijnego Trybunału Sprawiedliwości i polskiego Sądu Najwyższego, wadliwość procedury w KRS skutkuje wadliwością powołania - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak.

10.11.2020

Prof. Izdebski: Minister nie może ograniczać autonomii uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ustawa o szkolnictwie wyższym nie zawiera jakiegokolwiek upoważnienia do powiązania przez ministra podejmowania czynności nadzorczych ze wstrzymywaniem wykonywania przepisów o finansowaniu systemu szkolnictwa wyższego i nauki - zwraca uwagę prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że minister nie ustala też trybu studiowania.

09.11.2020

Nowy prezes KRRP: Celem nowoczesny i niezależny samorząd

Prawnicy

Moim celem jest budowanie nowoczesnego i niezależnego samorządu. Będę zarówno strzegł przyznanych nam praw jak i zabiegał o nowe szanse i nowe obszary aktywności. Praktyczny obszar działalności samorządu zawodowego powinien mieć na celu zapewnienie wsparcia radców, musimy też pamiętać o wzmacnianiu pozycji izb - wskazywał podczas XII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, nowy prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.

08.11.2020

Bobrowicz: Polacy nadal decydują się na prawnika w ostateczności

Prawnicy Koronawirus

Nadal niewiele zmienia się w podejściu Polaków do usług prawnych. Większość z pomocy prawników nie korzysta, jeśli rzeczywiście nie musi. Zwiększa się jednak liczba osób, które szukają takiego wsparcia gdy ich sprawa trafia do sądu, jak również tych, którzy przychodzą do kancelarii po profesjonalna poradę - mówi Prawo.pl radca prawny Maciej Bobrowicz, dotychczasowy prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

07.11.2020

Pułapki w środkach odwoławczych przy procesach cywilnych

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła rodzaj represji wobec sądu, który nie przeprowadził postępowania dowodowego właściwie. Każe mu rozpoznawać spór do skutku. To środek nieodpowiedni, przydałoby się świeże spojrzenie innego sędziego - uważają prawnicy uczestniczący w konferencji "Praktyka wobec nowelizacji postępowania cywilnego."

05.11.2020

Jak dokonać prawidłowego importu środków ochrony przed koronawirusem

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

W ostatnim czasie wiele firm dostrzegło szansę dla siebie, aby jak najszybciej wykorzystać rynek popytu i rozpoczęło nerwowe poszukiwania środków ochrony indywidualnej, a potem ich szybki import spoza terenu UE. Niestety specyfika produktów oraz rynek, na którym towar kupujemy, obarczony jest wieloma skomplikowanymi procedurami – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

05.11.2020

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - jak to ustalić i nie pomylić się?

Ubezpieczenia społeczne

O tym, czy tytuł do ubezpieczeń społecznych jest obowiązkowy, czy dobrowolny, często zależy od tego, czy mamy jednocześnie inny tytuł do ubezpieczeń – i jaki. Wiele zależy od konkretnego ubezpieczenia: emerytalnego, rentowych, chorobowego, wypadkowego – mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w ZUS.

05.11.2020

Prof. Ereciński: "Wielka reforma" procedury cywilnej nie przyniosła efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wprowadzone rok temu zmiany w postępowaniu cywilnym miały przyspieszyć i usprawnić postępowania cywilne, jednak po roku ich obowiązywania nie można stwierdzić istotnej poprawy w tym zakresie - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński, były prezes kierujący Izbą Cywilną Sądu Najwyższego. I dodaje, że ewentualna reakcja na ten stan nie powinna sprowadzić się tylko do kolejnego komplikowania przepisów.

05.11.2020

Problem beneficjentów rzeczywistych cały czas aktualny

CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo

Jeżeli firma nie wykonywała obowiązków w czasie, gdy posiadała status instytucji obowiązanej, to w przypadku kontroli uprawnionego organu nie jest wykluczone, że będzie podlegać karze administracyjnej za niedopełnienie obowiązków ustawowych. Problem jednak w tym, że przepisy w tym zakresie cały czas są pełne wątpliwości – piszą eksperci KPMG w Polsce.

04.11.2020