united kingdom
ukraine

Nielegalne zatrudnienie tylko dla cudzoziemców, dla Polaków nie ma przepisu

Rynek Prawo pracy

Od przyszłego roku zabronione będzie nielegalne zatrudnianie tylko cudzoziemców. Prawnicy mówią wprost o luce prawnej dotyczącej Polaków - na skutek usunięcia definicji nielegalnego zatrudnienia z projektowanej ustawy o aktywności zawodowej. Jeśli rząd tego nie poprawi, PIP, ZUS i urzędy skarbowe będą miały duży problem ze ściganiem nieuczciwych pracodawców zatrudniających na czarno.

10.11.2022

Zdalna medycyna pracy szybka i wygodna, ale wątpliwa

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Przeprowadzanie zdalnych badań medycyny pracy obecnie nie ma żadnego uzasadnienia, również prawnego, jednak jest powszechną praktyką. Nawet ustawa covidowa nie wprowadziła takiej możliwości, a eksperci zwracają uwagę na to, że badanie medycyny pracy to także badanie przedmiotowe, a nie tylko podmiotowe. I sugerują umiar w stosowaniu tej metody.

10.11.2022

Co trzeci pracownik ma obawy, że zastąpią go roboty

Rynek Prawo pracy Prawo AI

Ponad 41 proc. Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24 proc. badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Aż 80 proc. ankietowanych jest zdania, że rozwój technologii powinien być regulowany prawnie, by chronić obecne miejsca pracy, a 63 proc. uważa, że rozwój sztucznej inteligencji spowoduje ogólny wzrost bezrobocia.

09.11.2022

Godziny nadliczbowe limitowane na trzy sposoby

Prawo pracy

Praca nadliczbowa podlega limitowaniu w ciągu doby, okresu rozliczeniowego oraz roku. Ten trzeci limit jest najbardziej bezpośrednio wyrażony w przepisach Kodeksu pracy (a także w przepisach ustawy o czasie pracy kierowców) jako konkretna liczba nadgodzin, przy czym może ona być zmieniona poprzez układ zbiorowy pracy, regulamin pracy lub umowę o pracę.

09.11.2022

Płaca minimalna dogania wynagrodzenie urzędnika w gminie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku spowoduje jeszcze większe spłaszczenie płac w samorządach. W efekcie sprzątaczka z 20-letnim stażem w urzędzie będzie zarabiać niewiele mniej niż urzędnik w gminie, który podejmuje i wydaje decyzje. Samorządowcy apelują do rządu o zmianę zasad wynagradzania ich pracowników. Wskazują również, że nie mają budżetu na podwyżki.

09.11.2022

Prokuratorzy "idą na wojnę" w sprawie wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Pierwsze pozwy prokuratorów dotyczące obliczania w ostatnich latach ich wynagrodzeń, powinny trafić do sądów jeszcze w listopadzie. Pomaga im w tym Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, który stworzył specjalną komórkę do wyliczania roszczeń. Związkowcy mocno też liczą na poprawkę do ustawy okołobudżetowej, która sprawę - przynajmniej na przyszły rok - "wyprostuje".

09.11.2022

MRiPS: W październiku 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc.

Rynek Prawo pracy

W październiku 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. – wynika z wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jak podało we wtorek ministerstwo, w porównaniu do miesiąca poprzedniego, liczba osób poszukujących pracy, spadła o 4,2 tys. i wyniosła 797,5 tys.

08.11.2022

Praca, kredyt i inflacja. Finansowe wyzwania pracowników - badanie Pracuj.pl

Domowe finanse Prawo pracy

Wpływ inflacji i rosnących rat kredytów na postawy zawodowe Polaków nie przestaje rosnąć. Blisko 8 na 10 badanych Pracuj.pl dostrzega, że ich wynagrodzenie starczy na mniej niż rok temu. Z kolei co trzeci ma oszczędności pozwalające utrzymać się bez pracy maksymalnie dwa miesiące. Trudno się więc dziwić, że 44 proc. respondentów odbyło w ciągu roku rozmowę w sprawie podwyżki.

08.11.2022

Zagraniczny dział HR może odpowiadać za popełnienie wykroczenia w Polsce

Prawo pracy HR

Działy HR zlokalizowane poza granicami naszego kraju, działające w imieniu pracodawcy, to dziś dość powszechna praktyka, zwłaszcza w międzynarodowych korporacjach. Ryzyko odpowiedzialności karnej za wykroczenia popełnione przez pracowników działających poza granicami Polski wobec pracowników działających w Polsce jest niewielkie, jednak może się zdarzyć.

08.11.2022

Sędziowie już wnoszą pozwy w sprawie swoich wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Trzecia z rzędu próba ustalenia wynagrodzeń, tym razem na 2023 rok, dla sędziów, prokuratorów, referendarzy i asesorów niezgodnie z przepisami ich ustaw może się skończyć licznymi pozwami. Pierwsze - dotyczące jeszcze 2022 r. - już wnoszą sędziowie, przygotowują się do tego też prokuratorzy. Podkreślają przy tym, że łamanie ich praw może skończyć się deprecjonowaniem zawodów i odejściami z nich.

08.11.2022

Pracodawca ma badać, czy zaświadczenie od lekarza z zagranicy spełnia wymogi polskiego prawa

Prawo pracy BHP Prawo europejskie

To na polskim pracodawcy zatrudniającym cudzoziemca, który pracę będzie wykonywał spoza Polski, spoczywa obowiązek oceny przepisów dotyczących badań lekarskich pracowników pod kątem zapewnienia im wyższego poziomu ochrony – twierdzi Główny Inspektorat Pracy. Zdaniem prawników, pracodawcy nie mają narzędzi, by ocenić, czy zaświadczenie wystawione za granicą spełnia wszystkie wymagania polskiego prawa.

08.11.2022

VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami 15 listopada w Warszawie

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się 15 listopada 2022 r. w Centrum Kreatywności Targowa, przy ul. Targowej 56 w Warszawie. Jego główne tematy to: 10 lat Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce, Konwencja w sytuacjach kryzysowych, przyszłość Konwencji w Polsce oraz edukacja włączająca szansą dla wszystkich. Wydarzeniu patronuje medialnie serwis Prawo.pl.

07.11.2022

ZUS: Już ponad milion cudzoziemców w polskim ubezpieczeniu emerytalnym

Rynek Prawo pracy

Na koniec września 2022 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła ponad 1 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia – podał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wśród ubezpieczonych dominują obywatele Ukrainy. To 72 proc. wszystkich cudzoziemców w ZUS.

07.11.2022

Niepełny wymiar czasu pracy wymaga limitu - powyżej godziny nadliczbowe

Prawo pracy

W umowie o pracę zawieranej na niepełny wymiar czasu pracy należy ustalić limit czasowy, przekroczenie którego dawać będzie prawo do dodatku takiego jak za pracę nadliczbową. Często błędnie wskazuje się, że jest to równoznaczne z ustaleniem momentu powstania pracy w godzinach nadliczbowych. Mówimy tymczasem o pracy nadal ponad niższy niż pełny wymiar czasu pracy, która nie jest pracą nadliczbową.

07.11.2022

"Kocia łapa" nie wystarczy, trwałość małżeństwa podstawą

Prawo rodzinne Prawo pracy

Rząd białych domków, psy biegające po wypielęgnowanych ogródkach, co najmniej dwójka dzieci i szczęśliwi "zaobrączkowani" rodzice - rząd niezmiennie pokazuje, że ten sielankowy obrazek jest mu bliższy niż pary żyjące nieformalnie. Tym razem kryterium stanu cywilnego zamierza wprowadzić przy wspieraniu bezrobotnych ze zmarginalizowanych terenów, wskazuje przy tym szczególnie na kobiety.

05.11.2022

Niepełnosprawni ochroniarze do pilnowania mienia - na pełny etat i w porze nocnej

Prawo pracy Niepelnosprawność

Osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zatrudnione do pilnowania mienia, obowiązują normy ogólne czasu pracy wynikające z Kodeksu pracy, takie same jak pracowników pełnosprawnych. Nie obowiązuje ich także zakaz zatrudniania w porze nocnej i godzinach nadliczbowych – alarmuje autor interpelacji poselskiej. Według rządu to regulacje przyjęte z inicjatywy samych osób niepełnosprawnych.

05.11.2022

GUS: W I kwartale 2022 r. 8,5 mln osób było wolontariuszami

Pomoc społeczna Prawo pracy

Na terenie Polski 28,4 proc. osób w wieku 15-89 lat angażowało się w wolontariat w pierwszym kwartale 2022 r. Przeciętnie jedna osoba poświeciła na pracę w ramach wolontariatu 10 godzin. Najwyższy udział wolontariuszy odnotowano wśród osób z wyższym wykształceniem (36,7 proc.) – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

04.11.2022

Wyposażenie zakładowej apteczki trzeba ustalić w porozumieniu z lekarzem

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy oraz apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Należy przy tym uwzględnić rodzaje i nasilenie występujących zagrożeń.

04.11.2022

Raport Deloitte: Stan pracy hybrydowej w Polsce - doświadczenia i oczekiwania pracowników

Prawo pracy

Doświadczenia z okresu pandemii przyśpieszyły trend w kierunku przyjmowania modeli pracy uwzględniających istotny zdalny komponent. Choć po roku 2020 pracownicy udowodnili, że praca zdalna może być efektywna, zarządzanie zespołami hybrydowymi pozostaje wyzwaniem dla liderów. Są zarówno duże oczekiwania pracowników, jak i obszary, w których pojawiają się trudne doświadczenia - wynika z badania Deloitte.

04.11.2022

Outsourcing IT - jaki model wybrać

Rynek Prawo pracy Prawo AI

W 2021 roku najwięcej specjalistów IT, bo aż 72 proc., zatrudniały firmy, które outsourcują usługi informatyczne innym podmiotom – wynika z raportu raportu Bulldogjob. Wszystko dlatego, że outsourcing jest rozwiązaniem opłacalnym - dzięki niemu organizacje redukują koszty i poprawiają jakość usług.

04.11.2022