Prawo.pl
Senatowi nie udało się przekonać Sejmu, by z ulgi dla klasy średniej mogli korzystać także zleceniobiorcy i emeryci. Pozostał też problem, który doprowadzi do sytuacji, że przekroczenie limitu przychodów nawet o złotówkę spowoduje konieczność zwrotu całego odliczenia w rocznym PIT. To istotna kwestia – zwłaszcza, że ulgę można będzie odliczać już na etapie zaliczek w trakcie roku.
Krzysztof Koślicki
04.11.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład

Nowa ustawa ma wzmocnić regionalne izby obrachunkowe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Zmiana sposobu wyboru prezesów, rozszerzenie kompetencji kontrolnych na spółki komunalne, przyznanie cyfrowego dostępu do baz jednostek samorządu - takie m.in. zmiany przewiduje projekt nowej ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Zdaniem przedstawicieli izb największy ich problem to nieatrakcyjne płace. W tym zakresie autorzy projektu też trochę obiecują.
Robert Horbaczewski
04.11.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Obywatel ma prawo wiedzieć, kim jest dany funkcjonariusz policji i prześledzić jego karierę. Tajemnicą objęte są zarobki, ale informacja o grupie zaszeregowania już nie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie i nakazał Komendantowi Miejskiemu Policji udzielić żądanych informacji. W rozpatrywanej przez niego sprawie chodziło m.in o dyplom ukończenia szkoły przez policjanta.
Marek Sondej
04.11.2021
Administracja publiczna Prawo pracy
Już kolejny wojewódzki sąd administracyjny podzielił opinię rzecznika, że przy przyznawaniu zwolnienia ze składek liczy się wykładnia celowościowa, a nie gramatyczna. Sąd potwierdził, że ustawodawca chciał przyznać tę ulgę faktycznie prowadzącym wymienioną w rozporządzeniu działalność, a nie mającym wymieniony w rozporządzeniu kod PKD wpisany w REGON.
Grażyna J. Leśniak
03.11.2021
Koronawirus a prawo
Czy Polsce grozi scenariusz brytyjski? Kierowców zawodowych jest za mało – niebawem będzie to odczuwalne zarówno w przewozach pasażerskich jak i w przypadku logistyki czy e-commerce. Najsilniej problem odczuwalny jest obecnie w Wielkiej Brytanii, ale o brakach w tym zawodzie mówi się również w Niemczech, Belgii czy Francji.
Renata Krupa-Dąbrowska
03.11.2021
Drogi Prawo gospodarcze
Co ósmy pracownik przyznaje, że teraz bardziej zależy mu na umowie o pracę. Co drugi zatrudniony cieszy się, że właśnie taki kontrakt ma zapewniony - wynika z badania Personnel Service. Jego autorzy twierdzą, że pandemia podniosła status umowy o pracę. Mimo to Polacy nie zamierzają masowo przechodzić na tę formę zatrudnienia.
Grażyna J. Leśniak
03.11.2021
Prawo pracy
Już ponad 3 na 4 pracowników deklaruje chęć pracy w modelu hybrydowym po zakończeniu pandemii. Pracodawcy stają tym samym przed wyzwaniem dopasowania świadczeń pozapłacowych do nowej formuły pracy i aktualnych potrzeb zespołów. Z badań wynika, że benefity musi dziś charakteryzować elastyczność, dostępność online i pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne.
Grażyna J. Leśniak
03.11.2021
Prawo pracy BHP
Przepisy zakazują wyznaczania do służby w niedzielę, święto czy w nocy policjantek opiekujących się małymi dziećmi - jeśli z takiego uprawnienia w tym czasie nie korzysta drugie z rodziców lub opiekun. Policjantki skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na praktyczne stosowanie tego przepisu. Marcin Wiącek poprosił o wyjaśnienia komendanta głównego policji.
Grażyna J. Leśniak
03.11.2021
Prawo pracy
Decyzjami Ministerstwa Sprawiedliwości do sądów poszły środki na nagrody dla pracowników sądowych, asystentów, specjalistów OZSS i kuratorów. Problem w tym, że resort przesłał też wytyczne jakie trzeba spełnić kryteria by je uzyskać. Jedna nich to 100 proc. frekwencja w październiku - kiedy to wielu pracowników sądów poszło na L4 w związku z trwającymi protestami i "rozkręcała się" czwarta fala koronawirusa.
Patrycja Rojek-Socha
03.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Informacja o zakażeniach koronawirusem w urzędzie narusza prywatność

Administracja publiczna Prawo pracy HR Koronawirus a prawo
Uznanie, że informacja o liczbie pracowników urzędu zarażonych koronawirusem i jednostkach organizacyjnych, w których pracują, stanowi informację publiczną, ma swoje konsekwencje. Stwarza się bowiem w ten sposób podstawę do naruszenia ich prywatności. Powiązanie tych danych z konkretną osobą może okazać się w niektórych przypadkach bardzo proste - pisze radca prawny Lidia Mucha.
Lidia Mucha
03.11.2021
Administracja publiczna Prawo pracy HR Koronawirus a prawo
Rząd wciąż zapowiada nowelizację ustawy covidowej, by umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracowników. Minister zdrowia zapowiada nawet, że ma on trafić do Sejmu na najbliższe posiedzenie, ale nikt go dotąd nie widział. Prawnicy twierdzą, że to działania mające w przyszłości zabezpieczyć szefa resortu przed odpowiedzialnością konstytucyjną.
Grażyna J. Leśniak
03.11.2021
Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia
Dokumenty marynarskie zachowają ważność przez 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii – zdecydował we wtorek rząd we wtorek przyjmując projekt nowelizacji ustawy w sprawie COVID-19. Wszystko po to, by umożliwić im powrót do kraju celem odnowienia dyplomu lub świadectw przeszkolenia.
Grażyna J. Leśniak
02.11.2021
Samorząd terytorialny Domowe finanse Małe i średnie firmy
Od 18 września 2021 roku obowiązują nowe zasady rozliczania składki wypadkowej w przypadku zmiany struktury spółki. Dla których firm zmiany okażą się niekorzystne i jak uchronić je przed ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu firmy doradczej W&W Consulting.
Monika Grządziela
02.11.2021
Prawo pracy BHP
Projekt przepisów pozwalających pracodawcy na sprawdzenie tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W połowie października minister mówił, że projekt jest gotowy, ale czeka na "cięższe czasy". Wygląda więc na to, że właśnie nadeszły.
Agnieszka Matłacz
02.11.2021
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
Nawet o 10 lat może zostać obniżony powszechny wiek emerytalny, gdy w życie wejdzie emerytura stażowa w kształcie zaproponowanym przez „S”. Nie będzie to jednak przywilej dla osób nisko opłacanych i spracowanych, które wymóg minimalnej emerytury spełnią tuż przed 60. rokiem życia. Będzie to raczej skazanie siebie na niższe świadczenie, a w przypadku kobiet – wręcz na ubóstwo w przyszłości.
Grażyna J. Leśniak
02.11.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Sądy administracyjne nie są zgodne co do charakteru informacji o liczbie osób zakażonych w urzędzie administracji publicznej. Papierkiem lakmusowym okazały się wnioski Przewodniczącego Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" do dyrektorów izb administracji skarbowej. Organy te nie chciałby udostępnić informacji. Przeszkód nie widziała natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Dorian Lesner
02.11.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus a prawo
Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Dlatego warto pamiętać o tym, że można dostać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje członkowi rodziny, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, a także osobie obcej, jeżeli pokryli koszty pogrzebu.
Grażyna J. Leśniak
01.11.2021
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Rodzina nie musi oddawać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emerytury, gdy świadczeniobiorca żył w chwili jej odbioru. Nie należą się jej natomiast te świadczenia, które wpłynęły na konto już po śmierci uprawnionego lub gdy któryś z domowników odebrał je za niego. Natomiast bliscy nie mogą liczyć na 13-te lub 14-te świadczenie zmarłego.
Grażyna Ordak
30.10.2021
Domowe finanse Emerytury i renty

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą tzw. emerytury EWK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Osoby pobierające tzw. emerytury EWK, czyli wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki, będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne – przewiduje ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Uzupełnienie przepisów dotyczących rozliczeń świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w ramach pomocy państwa w związku z epidemią COVID19 przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie COVID-19.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Węgierski rząd ogłosił w czwartek, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A polscy pracodawcy zwrócili się właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie im dostępu do informacji o statusie zaszczepienia pracowników. Ale rząd projekt, który to przewidywał, schował głęboko do szuflady. Mimo wzrostu zakażeń COVID-19.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
W 2020 r. utrzymał się proces zmniejszania się liczby osób, które korzystały ze świadczeń z pomocy społecznej. Liczba beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej wynosiła 1589,3 tys. osób i była o 186,4 tys. mniejsza niż w 2019 r. Aż 81,9 proc. beneficjentów w wieku emerytalnym to członkowie gospodarstw domowych o dochodach na osobę powyżej progu dochodowego – podał w piątek GUS.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Protestujacy przed kancelarią premiera przedstawiciele środowisk medycznych zapowiadają przekształcenie formy protestu. Zapowiadają, że bedą zachęcać medyków, aby zadbali o swoje zdrowie i nie przekraczali limitowanego etatem czasu pracy. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że placówki medyczne nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie norm zatrudnienia, ponieważ wtedy nie zepną się grafiki.
Krzysztof Sobczak
29.10.2021
Prawo pracy Zawody medyczne
Osoba, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem, w tym także gdy zostało ono poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku opiekuńczego może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia placówki, do której uczęszcza – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2021
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Czternaste emerytury i renty mają trafić do ponad 9 mln emerytów i rencistów. Większość osób otrzyma je w listopadzie, ale już dziś pierwsze przelewy trafiły na konta uprawnionych. Są też osoby, które na dodatkowe pieniądze będą musiały poczekać nawet do stycznia przyszłego roku. Tzw. czternastka wyniesie 1250,88 zł brutto i będzie wypłacana z urzędu - to znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie.
Agnieszka Matłacz
29.10.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00, co dla większości osób oznacza sen dłuższy o godzinę, ale o godzinę dłużej będą też pracować zatrudnieni tej nocy pracownicy.
Agnieszka Matłacz
29.10.2021
Prawo pracy
Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.
Joanna Gawęda
29.10.2021
Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Sprawia to, że kontekst fiskalny wydanej interpretacji jest aż nazbyt wyczuwalny.
Krzysztof Koślicki
29.10.2021
PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W jej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2021
Rynek Prawo pracy

ZUS rozpoczął wypłatę czternastej emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty
Rozpoczęła się wypłata pierwszych świadczeń w ramach tzw. czternastej emerytury. To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad 9 milionów emerytów i rencistów, w tym około 8 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto, a około 1,2 mln osób - w wysokości niższej.
Grażyna J. Leśniak
28.10.2021
Domowe finanse Emerytury i renty