Chodzi o projekt rozporządzenia zmieniającego obowiązujące przepisy w sprawie szczegółowego zakresu oraz sposobu przekazywania danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek, osób pobierających zasiłki przyznane na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, osób ubiegających się o przyznanie emerytury lub renty oraz pracowników korzystających z urlopu bezpłatnego. Projekt ten przekazany został właśnie do konsultacji publicznych.
Czytaj również: ZUS zamierza przyciąć zasiłki chorobowe i w ten sposób walczyć z nadużyciami>>
Jakie zmiany wprowadza rozporządzenie?
Propozycja Ministerstwa Zdrowia sprowadza się do zmiany par. 2 w ust. 2 w pkt 1 rozporządzenia poprzez dodanie nowych lit. d-e, czyli uzupełnienia danych, jakie Zakład przekazuje do centrali Funduszu dotyczących osoby, w stosunku do której wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, a która pobiera zasiłek przyznany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym. Odtąd więc oprócz nazwiska i imienia, daty urodzenia i adresu zamieszkania (lub do korespondencji), numeru PESEL i płci, ZUS ma podawać także datę powstania prawa do zasiłku i datę ustania prawa do zasiłku.
- Projektowana zmiana ma na celu rozszerzenie dotychczasowego zakresu danych, jaki Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia, zwanemu dalej „Funduszem”, w odniesieniu do osób, o których mowa w art. 67 ust. 6 ustawy, tj. osób w stosunku do których wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, a które pobierają zasiłek przyznany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym o dane dotyczące daty powstania oraz daty ustania prawa do zasiłku, w celu zapewnienia Funduszowi otrzymywania możliwości bieżącego ustalania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej dla tej kategorii osób, co ma szczególne znaczenie przy comiesięcznej weryfikacji złożonych przez nie deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz potwierdzaniu prawa do świadczeń tych osób za pośrednictwem systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) – czytamy w uzasadnieniu.
Według autorów projektu, dane te mogły być przekazane dopiero po wypłaceniu zasiłku, co powodowało, że NFZ nie dysponował na bieżąco informacją o posiadanym przez daną osobę prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i ustalał status danej osoby dopiero po wypłaceniu jej zasiłku. - Przewidziane w projekcie wprowadzenie dodatkowych danych o dacie powstania i ustania prawa do zasiłku zapewnia Funduszowi możliwość dokonywania bardziej aktualnej weryfikacji prawa tych osób do świadczeń opieki zdrowotnej – twierdzi MZ.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.