Coraz więcej ogłaszanych upadłości i otwieranych restrukturyzacji

Spółki Restrukturyzacja Upadłość

Z analizy firmy MGBI wynika, że polskie sądy w 2024 roku ogłosiły 436 postanowień o upadłości przedsiębiorstw. To o ponad 10 proc. więcej niż w 2023 roku i niemal 30 proc. więcej niż w 2022 roku. Najwięcej upadłości dotyczyło branży przemysłowej, budowlanej i handlowej.

14.01.2025

Syndyk Getin Noble Bank żąda od frankowiczów zwrotu kapitału

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. składa pozwy przeciwko kredytobiorcom o zwrot kapitału, powołując się na nieważność umowy. Ignoruje przy tym złożone przez kredytobiorców oświadczenia o potrąceniu. Zdaniem prawników, takie pozwy skazane są z góry na porażkę. Po co więc syndyk je składa? Z jego odpowiedzi udzielonej serwisowi Prawo.pl wynika, że wypełnia swoje obowiązki wynikające z prawa upadłościowego i dba o interesy masy upadłości. 

09.01.2025

Małe firmy wolą upadłość konsumencką, bo tania i prosta

Prawo gospodarcze Upadłość

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Korzystają z niej jednak nie tyle typowi konsumenci, ile byli przedsiębiorcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, kiedy jeszcze prowadzili firmę. Taka upadłość, w porównaniu do tej "zwykłej", jest bowiem dużo tańsza i prostsza. A sąd może ją ogłosić, nawet jeżeli były przedsiębiorca nie ma ani jednej złotówki.

07.01.2025

Syndyk Krzysztof Gołąb traci licencję po audycie Ministerstwa Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Upadłość

Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadziło szczegółowy audyt działalności Krzysztofa Gołąba, doradcy restrukturyzacyjnego. Zdaniem tego resortu syndyk dopuścił się rażącego i uporczywego naruszenia przepisów prawa w związku z wykonywaniem czynności syndyka. MS podjęło więc decyzję o natychmiastowym cofnięciu mu licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

03.01.2025

Frankowicze z Getinu widzą światełko w tunelu

Banki Kredyty Upadłość

Frankowicze z Getin Noble Bank jeszcze długo będą musieli czekać na ostateczne rozstrzygnięcia. Ich sytuacja jest jednak coraz lepsza. Po korzystnej dla nich uchwale Sądu Najwyższego, sądy masowo odwieszają prowadzenie ich spraw i rozstrzygają na ich korzyść. Być może już w przyszłym roku warszawski WSA zdecyduje, czy otworzyć im drogę do ubiegania się o odszkodowania od państwa, a Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, kto ma pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń.

19.12.2024

Implementacja dyrektywy "drugiej szansy" w wersji ubogiej, bo jest dwuletni poślizg

Restrukturyzacja Upadłość

Pod adresem projektu wdrażającego ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę, posypały się gromy. Wprawdzie implementuje najważniejsze elementy, ale tylko te niezbędne. Część ekspertów uspokaja. Wersja "uboga" to podobno działanie celowe. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. i trzeba to jak najszybciej zrobić. Na ambitne projekty przyjdzie czas.

16.12.2024

Dziś TSUE orzeknie, czy frankowicze z Getinu dostaną odszkodowanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość

12 grudnia to ważny dzień dla frankowiczów z Getin Noble Bank. Będzie to odpowiedź na cztery pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Korzystne orzeczenie TSUE otworzy im drogę do domagania się odszkodowań od Skarbu Państwa.

11.12.2024

Syndyk Getin Noble Banku - pierwsze propozycje ugód dla kredytobiorców

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Marcin Kubiczek przedstawił pierwszą transzę propozycji ugodowych dla frankowiczów sędziemu komisarzowi nadzorującemu postępowanie upadłościowe GNB. Teraz sędzia musi zatwierdzić warunki programu ugód i dopiero wtedy propozycje ugodowe otrzymają kredytobiorcy. Prawnikom frankowym propozycja syndyka się nie podoba.

11.12.2024

Restrukturyzacja i upadłość a działalność nierejestrowana

Restrukturyzacja Upadłość

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie jest przeszkodą do wszczęcia restrukturyzacji lub ogłoszenia upadłości dłużnika. Wszystko zależy, czy w okolicznościach konkretnej sprawy uda się wykazać, że dłużnik faktycznie prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Tym samym należy przyjąć, że jeżeli co prawda jest on wpisany do CEIDG jako przedsiębiorca, ale pomimo tego nie prowadzi działalności gospodarczej lub zawodowej, to nie można wobec niego ogłosić upadłości – właściwej dla przedsiębiorców.

06.11.2024

Implementacja dyrektywy drugiej szansy – rząd proponuje opcję minimum

Prawo europejskie Restrukturyzacja Upadłość

Nowy pomysł na implementację dyrektywy drugiej szansy jest wizją zdecydowanie minimalistyczną. Znaczna część proponowanych wcześniej zmian nie znalazła bowiem odzwierciedlenia w nowym projekcie. Dotyczy to także propozycji ocenianych zasadniczo pozytywnie, np. pomysłu ujednolicenia reguł ochrony przed egzekucją we wszystkich postępowaniach restrukturyzacyjnych czy wprowadzenia układu ze skutkami sprzedaży egzekucyjnej - pisze dr Hubert Zieliński, doradca restrukturyzacyjny w Filipiak Babicz Legal.

28.10.2024

Probankowy sąd przyjmuje pozew frankowicza z Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Są już pierwsze jaskółki po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku. SN orzekł, że sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z GNB nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Jeden z sądów wrocławskich odmówił właśnie odrzucenia pozwu oraz oddalił wnioski o zawieszenie postępowania i o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.

24.10.2024

Upadłość członka konsorcjum a zamówienia publiczne  

Zamówienia publiczne Upadłość

Konsorcja umożliwiają połączenie zasobów oraz doświadczenia kilku podmiotów. Taki model współpracy jest szczególnie korzystny w przypadku dużych i skomplikowanych projektów, gdzie wymagane są różnorodne umiejętności i kompetencje. Co jednak w sytuacji, w której czy to na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego czy też jego realizacji sytuacja ekonomiczna i finansowa co najmniej jednego członka konsorcjum ulegnie pogorszeniu do tego stopnia, że sąd postanowi ogłosić upadłość takiego podmiotu? - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

21.10.2024

Zarządcy restrukturyzowanej spółki nie można pozbawić wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości Restrukturyzacja Upadłość

Wtorkowa uchwała SN ma zastopować pochopne sięganie po art. 5 kodeksu cywilnego, aby ograniczać wynagrodzenia zarządców. Sąd podkreślił, że w znacznej części wynagrodzenie jest ściśle limitowane, w zależności od zakresu wykonywanych obowiązków i ich skuteczności, które podlegają restrykcyjnej kontroli. Stąd też przyjął, że tylko i wyłącznie przepisy prawa restrukturyzacyjnego mogą w jakimkolwiek stopniu ograniczać wymiar wynagrodzenia zarządcy. Budzi to kontrowersje - pisze Agata Duda-Bieniek, radca prawny.

18.10.2024

Do Krajowego Rejestru Zadłużonych wciąż trzeba mieć anielską cierpliwość

Finanse Restrukturyzacja Upadłość

Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast czasami pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ, to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo, gdzie i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i go udoskonala.

30.09.2024

Przedsiębiorcy pod kreską, przepisy antyzatorowe nie działają

Prawo gospodarcze Finanse Restrukturyzacja Upadłość

Nie jest różowo. Wiele firm ma poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej. To efekt rosnących obciążeń fiskalnych, a także płacy minimalnej, która z kolei wpływa na wzrost obciążeń z tytułu wynagrodzeń i ubezpieczenia społecznego. Na kiepską kondycję firm mają również wpływ zatory płatnicze. Obowiązujące przepisy antyzatorowe są często omijane. Mistrzami w tym są duże firmy.

22.08.2024

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Upadłość

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego stanowi poważne wyzwanie dla zamawiających. Nie jest jednak przesądzone, że w razie ogłoszenia upadłości, zamówienie nie będzie realizowane przez wykonawcę lub jego następcę bez organizowania kolejnego przetargu - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

19.08.2024

Upadłość wykonawcy a udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Upadłość

Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość wykluczenia wykonawcy znajdującego się w stanie upadłości, jednak nie musi to być obligatoryjne dla zamawiającego. Kwestia ewentualnego udziału upadłego wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wymaga jednak przede wszystkim starannej oceny ryzyka możliwości przyszłej realizacji zamówienia publicznego - tak po stronie zamawiającego, jak i po stronie wykonawcy - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

26.07.2024

SN: Koszty ryczałtu syndyka nie podlegają rozliczeniu ani kontroli sądu

Prawo cywilne Upadłość

Poniesione przez wierzyciela zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego, wynikłe ze zgłoszenia wierzytelności po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania tych wierzytelności, nie wchodzą do masy upadłości, a ich wydatkowanie przez syndyka nie podlega kontroli przez sędziego komisarza w ramach rozpoznania sprawozdania rachunkowego – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

23.05.2024

Prof. Adamus: Kolejna fala roszczeń kredytowych może zatopić nie tylko banki

Banki Kredyty Kredyty frankowe Upadłość

Po kredytach frankowych przyjdzie czas na kredyty złotówkowe, udzielane w oparciu o WIBOR. Ten wskaźnik był ustalany jednostronnie przez banki. Dlatego obawiam się, że dojdzie do sytuacji, kiedy banki oddadzą pieniądze kredytobiorcom, które ci wpłacili, a roszczenia o zwrot kapitału banków się przedawnią. Banki nie będą mogły żądać więc odsetek, ani waloryzacji. Kredytobiorcy będą mieli za darmo pieniądze z banku, a to nie tylko wpłynie na kondycję sektora finansowego, ale całej gospodarki - ostrzega prof. Rafał Adamus.

13.05.2024