SN: Kredyt denominowany do franka sprzeczny z demokratycznymi zasadami

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy orzekł, że nie istniały przeszkody do zbadania abuzywności postanowień umowy kredytu. A w świetle przepisów Dyrektywy 93/13 sąd okręgowy był do tego zobowiązany. Zaniechawszy tego badania, sąd naruszył zasadę ochrony konsumentów wynikającą z art. 76 Konstytucji RP nie zapewniając konsumentowi ochrony przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, a jednocześnie nie zapewnił ochrony zaufania do państwa.

06.02.2023

​Sędzia frankowicz pozwał bank - SN oceni, czy jest bezstronny

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy wróci do kwestii bezstronności sędziego, który ma kredyt we frankach. Przeanalizuje sytuację sędziego orzekającego w sprawie o unieważnienie umowy kredytowej, gdy sam wystąpił z takim pozwem. Wcześniej SN orzekł, że sędzia, który ma kredyt w danym banku, nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy, gdy chodzi o spór pomiędzy tym bankiem i innym podmiotem.

04.02.2023

Rozwód to koniec wspólnoty majątkowej, ale kredyt pozostaje wspólny

Banki Kredyty frankowe

Po orzeczeniu rozwodu pomiędzy małżonkami ustaje ustrój wspólności majątkowej i od tego czasu byli już małżonkowie są współwłaścicielami (w częściach ułamkowych) wspólnych rzeczy, w tym nieruchomości zakupionej za środki wypłacone przez bank na postawie umowy kredytu. Jednak postępowanie w sprawie podziału majątku nie rozwiązuje problemu kredytu hipotecznego.

04.02.2023

TSUE przechyla szalę w stronę konsumentów? Frankowicze mogą wiele wyinterpretować z ostatniego orzeczenia

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości UE ustawicznie daje wyraz dbałości o interesy konsumentów, tak zbiorowe, jak i indywidualne, prezentując jednocześnie merytoryczną krytykę działań przedsiębiorców wprowadzających nieuczciwe klauzule umowne do swoich wzorców. Jaki będzie zatem wyrok w sprawie polskiej, która wprost dotyczy umowy kredytu frankowego? - zastanawia się adwokat dr Kacper Rożek.

03.02.2023

Co kredyt frankowy złączy, tego sąd tak łatwo nie rozdzieli

Prawo rodzinne Banki Kredyty frankowe

Najpierw wielka miłość, potem wielki kredyt i na końcu burzliwe rozstanie - coraz częściej jednym z problemów przy rozwodach Polaków są kredyty frankowe. I nie chodzi jedynie o to, jak pozbyć się długu, ale też, kto ewentualnie ma go dalej spłacać i jak w takich warunkach rozliczyć się z byłym małżonkiem. Z sytuacji korzystają też banki - oferując tym, którzy mieszkanie przejmują, nową umowę i nową, często wyższą, ratę.

03.02.2023

Kłopoty frankowiczów z odsetkami - niekorzystne interpretacje pozbawiają ich pieniędzy

Banki Kredyty frankowe

Wielu kredytobiorców jest pozbawionych roszczeń odsetkowych za okres od kilku do kilkunastu miesięcy. To efekt uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. Sądy często interpretują ją w ten sposób, że naliczają odsetki od dnia złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami nieważności umowy i ich akceptacji, a niekiedy nawet od dnia publikacji prawomocnego orzeczenia w sprawie.

31.01.2023

W lutym frankowicze dostaną sygnał, jaki może być wyrok TSUE w sprawie wynagrodzenia banków

Banki Kredyty frankowe

Za niespełna miesiąc polscy frankowicze poznają wstępną odpowiedź na pytanie, czy bankom – w przypadku uznania przez sądy umów tzw. kredytów frankowych za nieważne – będzie należało się tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. 16 lutego Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej  ogłosi opinię, która pokaże możliwy kierunek orzekania przez TSUE w tej sprawie.

19.01.2023

Coraz dłuższe terminy rozpoznawania spraw frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rośnie liczba spraw frankowych trafiających do sądów, co skutkuje tym, że sądy są coraz bardziej „zatkane”. Powstanie tzw. wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie miało przyspieszyć rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do CHF, ale w praktyce skumulowało się tam tyle spraw, że oczekiwanie na wyrok trwa tam najdłużej.

09.01.2023

Frankowicze dostają pozwy - sposób banków na przerwanie biegu przedawnienia

Banki Kredyty frankowe

Banki składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenie za korzystanie z niego. Takiego pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2019 r. wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia. Wcześniej z tego samego powodu pozwy otrzymali frankowicze, którzy w latach 2016-2018 pozwali banki.

05.01.2023

Ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona na kolejne dwa lata

PIT Kredyty frankowe

Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z podatku PIT od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Rozporządzenie obejmuje również preferencje w zakresie podatku CIT po stronie kredytodawców.

02.01.2023

Sędzia Romańska: Sąd uwzględnia, że kredyty frankowe nie poszły na nabycie dóbr konsumpcyjnych

Prawnicy Kredyty frankowe

Do rozstrzygnięcia przed bankami i kredytobiorcami jest jeszcze niewyjaśniony problem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Ocena, czy się ono należy, powinna uwzględniać to, że kredyty odwołujące się do franka szwajcarskiego, jako waluty waloryzacji świadczenia, nie były zaciągane na nabycie dóbr konsumpcyjnych, lecz na cele mieszkaniowe. A zatem z perspektywy kredytobiorcy - na cele inwestycyjne - mówi Marta Romańska, sędzia SN.

27.12.2022

Umowa kredytu bankowego, także frankowego, to umowa wzajemna

Prawo cywilne Banki Kredyty frankowe

To, czy umowa kredytu bankowego ma charakter umowy wzajemnej, nie zostało do tej pory jednolicie rozstrzygnięte w doktrynie i orzecznictwie sądowym. Kwestii tej dotyczy pytanie prawne, jakie do Sądu Najwyższego skierował klika miesięcy temu Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Spór ma praktyczne znaczenie dla spraw dotyczących umów frankowych, na przykład w zakresie zasad rozliczeń stron.

20.12.2022

Prawomocny wyrok frankowy i co dalej?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W praktyce banki często nie respektują orzeczeń stwierdzających nieważność umowy kredytu i pomimo prawomocności tych wyroków nadal pobierają należności wynikające z harmonogramu spłat kredytu. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku udzielenia bankowi pełnomocnictwa do potrącania z rachunku bankowego kwot tytułem spłaty rat kredytu frankowego, które najczęściej klienci udzielają podczas procedury zawierania umowy kredytowej - pisze Rafał Dudek, radca prawny oraz Mariusz Mazepus, adwokat, partner w MSN Legal.

17.12.2022

Pierwsze prawomocne orzeczenie unieważniające umowę kredytu frankowicza-przedsiębiorcy

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Pekao Banku Hipotecznego S.A. od wyroku unieważniającego umowę kredytu frankowego, zawartą pomiędzy spółką akcyjną a bankiem. Zdaniem sądu bank naruszył zasadę swobody umów, ustalając jednostronnie i dowolnie kurs franka, co wpływało na wysokość rat kredytowych. Nie stosował również obiektywnych kryteriów w zakresie ustalania kursu. To pierwszy tego typu prawomocny wyrok.

12.12.2022

Frankowicze wygrywają z bankami sprawy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Banki Kredyty frankowe

Banki często pozywają o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału klientów, którzy procesują się z nimi w sprawie kredytów frankowych. Sądy przeważnie samodzielnie rozstrzygają sprawy dotyczące roszczeń banków, bez oczekiwania na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy. 

10.12.2022

Frankowicza z wyrokiem unieważniającym kredyt czekają dalsze potyczki z bankiem

Banki Kredyty frankowe

Sądy wydają coraz więcej orzeczeń unieważniających kredyt frankowy. Korzystny wyrok to tylko połowa sukcesu. Wzajemne rozliczenie z bankiem, wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej oraz danych o zobowiązaniu z Biura Informacji Kredytowej może trwać latami. Banki nie zawsze bowiem idą na rękę kredytobiorcom. Niektóre mocno utrudniają życie frankowiczom.

08.12.2022

Czy wyrok SOKiK w sprawie Santander Bank Polska zmieni sytuację frankowiczów?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Santander Bank Polska S.A. miał prawo w przypadku frankowicza ustalać kurs franka na podstawie własnych tabel kursowych i jako źródło kursów wskazywać serwis Reuters. Kredytobiorcy nie muszą się jednak obawiać tego orzeczenia. Większość sądów rozstrzyga inaczej. Nawet jeżeli aneksy do ich umów zawierały zapisy, o których orzekał SOKiK.

02.12.2022

SN: Kredytobiorca czeka na rozpoznanie kasacji, bo trwa spór o status nowych sędziów

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Skarga kasacyjna w sprawie kredytu nie będzie rozpoznana, gdyż nie wyłączono z niej sędziego prowadzącego rozmowy ugodowe z powodowym bankiem. Sąd Najwyższy uznał, że prezes Izby Cywilnej powinna wyznaczyć legalnego sędziego do rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sprawie dotyczącej umowy kredytowej. Trzech sędziów Izby uznało, że orzeczenie neo-sędziego oddalające wniosek o wyłączenie nie istnieje.

24.11.2022

SA: Warunkowe zatrzymanie kwot przez bank przy nieważnej umowie kredytu

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Wystarczy, że jedna z tych klauzul umownych jest uznana za abuzywną, aby cały mechanizm denominacji został uznany za niedozwoloną klauzulę - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie i potwierdził nieważność całej umowy kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich. Przy czym bank może skorzystać z prawa zatrzymania w celu uniknięcia zagrożeń związanych z niewypłacalnością konsumenta - podkreślił sąd.

23.11.2022

Szalejąca inflacja napędzi falę pozwów frankowych w sądach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe stanowią istotną część sporów toczących się obecnie przed polskimi sądami. Ale będzie ich jeszcze więcej, zwłaszcza w przypadku spadku wartości złotego. Od złożenia pozwu do uzyskania prawomocnego wyroku mija przeważnie od kilku miesięcy do kilku lat. Wpływ na to mają banki, które podejmują działania torpedujące przebieg procesu - pisze radca prawny Adrian Goska.

22.11.2022