SN: Przekazane gospodarstwo wchodzi do wspólnego majątku małżonków

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

​Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

03.07.2023

Miały być sztywne terminy, zostanie miesięczne vacatio legis

Prawo gospodarcze

Zamiast dwóch zmian w roku, miesięczne vacatio legis przed wejściem w życie przepisów wpływających na działalność gospodarczą – tak wygląda ostateczna propozycja resortu rozwoju w projekcie nowelizacji ustawy. Prawnicy oceniają jednak, że miesiąc to i tak za mało, by być na bieżąco przy tak licznych zmianach. Wyjątki zostały też określone nieostro, przez co mogą być nadużywane.

03.07.2023

WSA: Sposób reprezentacji trzeba wykazać odpisem z KRS

Spółki Prawo gospodarcze

Pełnomocnik spółki przekazał szereg dokumentów, by wykazać swoje umocowanie do działania. Złożona przez niego skarga została jednak odrzucona, ponieważ nie złożył w terminie odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu podkreślił, że dokument ten był konieczny, ponieważ wskazuje sposób reprezentacji spółki i osoby umocowane do działania w jej imieniu.

30.06.2023

Raport Deloitte: Kryzys wymusi na przedsiębiorcach wdrażanie strategii energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Gwałtowne wzrosty cen energii i braki surowców w Europie po napaści Rosji na Ukrainę pokazały, że potrzebne jest podjęcie działań w kierunku ujednolicenia rynku energii. Prawdopodobnie wpłynie to również na podjęcie przez przedsiębiorstwa działań w kierunku aktualizacji działań dotyczących zarządzania ryzykiem energetycznym – wynika z najnowszego raportu Deloitte.

29.06.2023

BGK przedłuża do końca tego roku szczególne warunki gwarancji de minimis

Prawo gospodarcze Finanse Banki

Bank Gospodarstwa Krajowego, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, przedłuża okres obowiązywania specjalnych warunków gwarancji de minimis. Przedsiębiorcy będą mogli dalej z nich korzystać na preferencyjnych zasadach do 31 grudnia 2023 roku. Gwarancje dają szansę przedsiębiorcom na łatwiejsze zabezpieczenie transakcji kredytowych.

29.06.2023

Z nowego programu rekompensat podwyżek cen prądu i gazu skorzysta więcej przedsiębiorstw

Prawo gospodarcze Energetyka

Celem programu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom wzrostu cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, a pomoc publiczna ma być skierowana głównie do przedsiębiorców najbardziej dotkniętych trudną sytuacją rynków energetycznych, spowodowaną bezprawną agresją rosyjską na Ukrainę. Ceny energii elektrycznej i gazu z pierwszego kwartału obecnego roku są wyższe o 150–200 proc. od tych z połowy 2021 r. - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

29.06.2023

Postępowania konsumenckie od 1 lipca: Sporo zmian również dla przedsiębiorców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

1 lipca br. wchodzą w życie przepisy, które wprowadzą całkowicie nowy typ postępowania między przedsiębiorcą a konsumentem. Istotną zmianą ma być m.in. nowa zasada powoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już na etapie pozwu. Przedsiębiorcom mają też grozić pewne sankcje za brak podjęcia próby dogadania się z konsumentem, ale - zdaniem prawników - nie spełnią swojej roli w przypadku dużych podmiotów.

28.06.2023

1 lipca znika stan zagrożenia epidemicznego, zamówienia publiczne wracają na stare tory

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego zaczynają obowiązywać zasady zamówień publicznych sprzed covidu, wracają m.in. przetargi. Wciąż jednak w przepisach pozostanie furtka, dzięki której w razie, gdyby pandemia wróciła, będzie można zamawiać z pominięciem prawa zamówień publicznych. Nadal będzie można też zawierać umowy w formie elektronicznej.

27.06.2023

Akt o Sztucznej Inteligencji - przed Unią Europejską duże wyzwanie

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unia Europejska ma przed sobą duże wyzwanie, bowiem przy założeniu niewstrzymywania innowacji, musi niejako okiełznać sztuczną inteligencję i nadać jej ramy funkcjonowania. Prace nad Aktem o Sztucznej Inteligencji nadal trwają, nie sposób mówić już na tym etapie o jednolitym tekście, który nie ulegnie zmianom - pisze Dominika Fallach, prawniczka w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

27.06.2023

Fundacja rodzinna może uniknąć podatku od ukrytych zysków - przez lukę w przepisach

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna płaci, co do zasady, 15-proc. podatek od długoterminowych lub niespłacanych w terminie pożyczek udzielanych beneficjentom. Okazuje się jednak, że jest sposób na jego uniknięcie. Wystarczy, że fundacja udzieli pożyczki na czas nieokreślony albo bez terminu zwrotu. Wówczas taka pożyczka nie będzie się mieścić w katalogu ukrytych zysków.

27.06.2023

MF: Osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

W ocenie Ministerstwa Finansów fundacja rodzinna nie mieści się w kategorii podmiotów, o których mowa w art. 101 ustawy o finansach publicznych, i nie może być nabywcą skarbowych papierów oszczędnościowych. Resort finansów odpowiedział tak na pytanie Prawo.pl. To oznacza, że osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Eksperci alarmują, że część kapitału może "wyemigrować" za granicę.

26.06.2023

UE szykuje konkretną broń do walki z nieodpowiedzialnym biznesem

Rynek Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Odpowiedzialność odszkodowawcza, wykluczenie z rynku i kary w wysokości 5 procent rocznego obrotu - to tylko niektóre sankcje, które wkrótce mogą być nakładane na firmy, jeśli nie będą one respektować praw człowieka i ograniczać negatywnego wpływu na środowisko. Unia Europejska pracuje nad kompleksowymi przepisami w tym zakresie. Wkrótce rozpoczną się konsultacje z państwami członkowskimi.

26.06.2023

Przedsiębiorcy mają szanse na zwrot zapłaconej wcześniej sankcji VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Organy podatkowe nie mogą już wymierzać automatycznie dodatkowego zobowiązania w VAT. Jego wysokość muszą dostosować do „przewinienia” podatnika. Zmiana jest efektem orzeczenia TSUE, ale nastąpiła dopiero po dwóch latach od opublikowania wyroku. Według ekspertów, w tym czasie skarbówka nie powinna w ogóle stosować sankcji w stosunku do podatników, którzy nie byli oszustami i nie działali w złej wierze. Ci którzy zapłacili, mogą wystąpić o zwrot.

26.06.2023

Zintegrowany plan inwestycyjny atrakcyjny dla inwestorów?

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze

Zintegrowany plan inwestycyjny będzie szczególnym rodzajem planu miejscowego, uchwalanym przez radę gminy na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej. Będzie można go uchwalić także na obszarach objętych już planami miejscowymi. W takiej sytuacji ZPI zastąpi plan miejscowy - pisze Piotr Jarzyński, prawnik, partner w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy.

23.06.2023

CEiDG bez informacji o ustroju majątkowym przedsiębiorcy - prawnicy sceptyczni

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Resort rozwoju proponuje, by od października 2026 roku wnioski do CEiDG można było składać wyłącznie elektronicznie. Chce też usunięcia z rejestru informacji o tym, czy przedsiębiorca pozostaje w małżeńskiej wspólności majątkowej, uznając ją za "nadmiarową". Eksperci krytycznie oceniają tę zmianę. Wskazują, że może się to wiązać z poważnymi komplikacjami - zwłaszcza dla kontrahentów.

23.06.2023

Dr Radwan-Röhrenschef: Polska ustawa sankcyjna wyszła poza unijne prawo

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polityka handlowa, a więc też ewentualne sankcje gospodarcze wobec wybranych państw, należy do polityki wspólnej Unii Europejskiej. W tej sytuacji stworzenie w polskiej ustawie sankcyjnej dodatkowej listy podmiotów nimi objętych, może być uznane za naruszenie unijnego prawa – twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef.

21.06.2023

Luka w przepisach utrudni działanie fundacji rodzinnej

CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Przepisy nie pozwalają osobom fizycznym wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Według ekspertów, konieczne jest wyjaśnienie wątpliwości, jeszcze zanim nowe prawo zaczęło w pełni funkcjonować. W przeciwnym razie część kapitału może „wyemigrować” za granicę, co byłoby sprzeczne z założeniami ustawy o fundacji rodzinnej.

21.06.2023

Raport FOR: Polskie finanse publiczne są w złym stanie

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

W 2022 roku wydatki publiczne, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniosły niemal 36 tys. zł, a w przeliczeniu na jednego pracującego – ponad 79 tys. zł - wynika z 12. edycji „Rachunku od państwa”, analizy przygotowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. W ostatnich ośmiu latach wydatki socjalne w ujęciu realnym wzrosły w Polsce o prawie 41 proc. – był to czwarty najwyższy wynik w UE.

20.06.2023

Od lipca łatwiej będzie rozliczyć VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy wystawiający korekty faktur VAT w walutach obcych zastosują, co do zasady, taki sam kurs walut, jak przy fakturach pierwotnych. Nowe przepisy mają też wyeliminować obowiązek posiadania faktury przy odliczaniu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ale nie w każdym przypadku. Według ekspertów zmiany, które wprowadza pakiet SLIM VAT 3, będą korzystne dla podatników.

20.06.2023

Zmiany w prawie energetycznym mają ułatwić produkcję i sprzedaż energii

Prawo gospodarcze

Sejm przyjął w piątek nowelizację prawa energetycznego. Nowe zapisy dotyczą społeczności energetycznych, odpisu od przychodów ze sprzedaży gwarancji pochodzenia energii z OZE, opóźniają o rok wprowadzenie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii. Dzięki przewidzianym w ustawie liniom bezpośrednim przedsiębiorcy w sposób łatwiejszy i tańszy będą mogli korzystać z OZE - ocenia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

16.06.2023