Już po raz trzeci adwokaci oraz przedsiębiorcy spotkali się konferencji „Adwokat dla Przedsiębiorcy". Jej organizatorem jest Sekcja Praktyków Prawa przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii a Prawo.pl - patronem medialnym. Tegoroczną edycję poświęcono średnim i dużym przedsiębiorcom.
Głównym celem konferencji jest stworzenie platformy, na której przedsiębiorcy, prawnicy oraz decydenci odpowiedzialni za tworzenie prawa, będą mogli wymieniać swoje doświadczenia i pomysły.
Zobacz też w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>
Cena promocyjna: 135.2 zł
Cena regularna: 169 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 152.09 zł
- Jednym z kluczowych celów konferencji jest jej otwartość na różnorodność tematów z zakresu prawa. Specjaliści reprezentujący różne dziedziny, takie jak m.in.: prawo gospodarcze prywatne i publiczne, prawo własności intelektualnej, prawo ochrony danych osobowych, prawo bankowe i finansowe, planowanie przestrzenne, prawo podatkowe, zamówienia publiczne, dostarczają uczestnikom wszechstronnej wiedzy na temat najbardziej palących kwestii prawnych - tłumaczy dr Kamil Schmid, adwokat, współorganizator wydarzenia.
I wyjaśnił, że obsługa gospodarcza coraz częściej wymaga od adwokatów nie tylko specjalizacji, ale i interdyscyplinarności oraz umiejętności budowania zespołów prawnych z różnych dziedzin. - Tworzenie odpowiedniej sieci kontaktów jest konieczne nie tylko przy kierowaniu większymi projektami prawnymi, ale coraz częściej w bieżącej praktyce - podkreślił.
Czytaj też w LEX: Parafianowicz Joanna, Nowe zasady promowania usług prawnych przez adwokatów >
Ochrona własności przemysłowej to podstawa
Jednym z wiodących tematów konferencji była ochrona własności intelektualnej oraz przemysłowej.
- Własność przemysłowa często jest pomijania w strategii przedsiębiorstwa, jest bardzo ważna. Aż 48 proc. naszego PKB jest generowana przez przedsiębiorstwa, które intensywnie wykorzystują własność przemysłową. To bardzo dużo – mówiła Edyta Demby - Siwek, prezes Urzędu Patentowego. Przekonywała ona uczestników konferencji, że jednym z filarów innowacyjnej gospodarki jest ochrona własności intelektualnej, w tym też przemysłowej. Warto z niej korzystać dzięki temu udaje się uniknąć wielu niepotrzebnych sporów.
- Nie ma prostszego narzędzia jak świadectwo z rejestracji. Z własnego doświadczenia, jako rzecznika patentowego wiem, że często wystarczy wysłać list ostrzegawczy z powołaniem się posiadaną ochronę - dodała.
O tym, jak ważna jest ochrona wzorów przemysłowych, patentów oraz znaków towarowych, nie trzeba było przekonywać Moniki Witkowskiej - adwokatki, wiceprzewodniczącej sekcji Prawa Własności Przemysłowej w warszawskiej ORA. Na czwartkowej konferencji opowiadała o ochronie własności intelektualnej w świecie cyfrowym. - Wiele problemów napotykają nie tylko przedsiębiorcy, ale i adwokaci - mówiła.
Jako przykład podała platformy hostingowe. - Oferują one towary w sposób masowy, nierzadko dochodzi do naruszeń. I pojawia się od razu pytanie kto odpowiada za naruszenia: sprzedawca czy platforma. Zgodnie z unijnym prawem taka platforma, co do zasady, nie odpowiada za naruszenia, ale jak otrzyma informacje o naruszeniach i ich nie usunie, wówczas już może odpowiadać - wyjaśniła mec. Monika Witkowska.
W jej ocenie portale stały się quasi sądami, które decydują czy dochodzi do naruszeń czy nie.
Czytaj w LEX: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.