Prawo.pl
Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Poprawmy prawo
Wiosenny lockdown dał się kancelariom mocno we znaki i choć - mimo czarnych wizji - sytuacja wydaje się nie być aż tak zła, wielu prawników musiało znaleźć sposób na siebie. Mniej jest dla nich obecnie ofert pracy, a pandemia przyspieszyła decyzje kadrowe i restrukturyzacje. Przetrwają ci, którzy najlepiej dostosują się do nowej rzeczywistości. Już jutro o 14.00 debata z prawnikami o kancelariach w kryzysie - tuż przed galą konkursu Rising Stars.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Opolu powziął wątpliwość czy sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, z którym sprawca związany jest umową ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, odpowiadają za szkodę wyrządzoną zarządcy drogi, a polegającą na zanieczyszczeniu jezdni płynami silnikowymi. Odpowiedzią na te pytania zajmie się w lutym 2021 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2020
Prawo cywilne
Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne podlega stałym zmianom spowodowanym nie tylko dostosowywaniem przepisów do nowej rzeczywistości determinowanej przez COVID-19. Na wejście w życie oczekuje szereg nowelizacji wprowadzonych ustawami uchwalonymi jeszcze w poprzednich latach. Kolejne zmiany obowiązują od 1 grudnia 2020 r., 1 marca 2021 oraz 1 lipca 2021 r.
Bartosz Magnowski Krystyna Lachner
11.12.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Zakaz prowadzenia przez sprzedawców energii i gazu sprzedaży akwizycyjnej (tzw. door to door), a także usprawnienie arbitrażu w pozasądowych sporach konsumenckich z przedsiębiorstwami energetycznymi - to niektóre ze zmian w prawie energetycznym, których projekt przyjął niedawno rząd. Dostawcy energii będą też zobowiązani do lepszego informowania klientów.
Krzysztof Sobczak
11.12.2020
Rynek i konsument
W poniedziałek 14 grudnia przed sądem w Gdańsku odbędzie się ważna rozprawa dotycząca uznania statusu konsumenta dla osoby podejmującej działalność inwestycyjną na rynku finansowym. Według Sądu Najwyższego ten konkretny klient miał zbyt bogate doświadczenie inwestycyjne, aby uznać go za konsumenta. Z tym poglądem nie zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich,
Jolanta Ojczyk
11.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo
Przewodniczący KNF zachęca banki do rozwiązania kwestii kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. ​Banki ostrożnie to analizują, a ich klienci i pełnomocnicy krytycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań.
Regina Skibińska
11.12.2020
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał stanowisko dotyczące kryptowalut. Dotyczy ono jedynie sytuacji, gdy można zastosować polskie prawo. Dokument omawia tokeny płatnicze, użytkowe i inwestycyjne, opisując ich kwalifikację prawną i podając konkretne przykłady. Urząd podkreśla, że inwestorzy indywidualni przed podjęciem decyzji o nabyciu kryptoaktywów powinni zapoznać się z ryzykami.
Regina Skibińska
10.12.2020
Finanse
Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. I zapewnia, że zawarte w nim objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Resort zachęca do udziału w konsultacjach tych objaśnień, które potrwają do 17 grudnia tego roku.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
CIT
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Budownictwo Finansowanie zdrowia
Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nie sprawią, że będzie więcej ugód zawartych przez banki z frankowiczami. Dla kredytobiorców, którzy już trafili do sądu i tych, którzy na taki krok się zdecydują w najbliższych latach, tego rodzaju porozumienie jest daleko mniej korzystne od coraz bardziej prawdopodobnego czy niemal pewnego sukcesu w sądzie - mówi Tomasz Konieczny, radca prawny
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Postępowania karne skarbowe wszczynane jedynie w celu zawieszenia biegu przedawnienia mogą być przestępstwami oraz rażącym naruszeniem prawa. Takie wnioski wypływają z najnowszego orzecznictwa NSA. Sądy winny rozważyć konieczność stwierdzania nieważności takich decyzji, a nie poprzestawać na ich uchylaniu – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
10.12.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

Odroczenie terminu płatności składek bez utraty ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
W okresie od 16 marca do 9 grudnia 20920 roku do ZUS wpłynęło około 153 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Najwięcej złożono ich w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i w Krakowie. Pozytywnie rozpatrzono ponad 150 tys. wniosków – ustalił Prawo.pl. Płatnicy, którym odroczono termin płatności składek zachowują ubezpieczenie chorobowe.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna – i to szybko.
Krzysztof Koślicki
10.12.2020
VAT Rachunkowość
Problematyka związana z prawem autorskim wymaga szerokiego i interdyscyplinarnego spojrzenia, bo poza samym prawem autorskim i prawami pokrewnymi analizować należy także przepisy o ochronie baz danych, ale również o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi - mówi prof. Ryszard Markiewicz, redaktor naukowy najnowszego Komentarza.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Autostrada, lotnisko? COVID-19 przed eksmisją nie uchroni

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus a prawo
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się eksmisji z lokali mieszkalnych za wyjątkiem orzeczeń dotyczących przemocy w rodzinie. Rząd szykuje zmiany i proponuje by było to możliwe w przypadku realizacji inwestycji celu publicznego
Patrycja Rojek-Socha
09.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Budownictwo Koronawirus a prawo
Prawnik programista? Dlaczego nie. By w dzisiejszych czasach odnieść sukces w zawodzie prawniczym nie można się bać nowych aplikacji i narzędzi informatycznych. Warto je testować, a także samodzielnie tworzyć nowe. Mimo to, wielu prawników nie potrafi w pełni wykorzystać nawet możliwości Offica.
Jolanta Ojczyk
09.12.2020
Prawnicy Prawo AI LegalTech
Sugestia przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, by banki proponowały klientom posiadającym kredyty frankowe ugody, jest godna uwagi. Ale trzeba też do niej podchodzić z rezerwą, bo takie propozycje nie zawsze muszą być korzystne dla posiadaczy tego typu kredytów - twierdzi radca prawny Paulina Piekarska.
Paulina Piekarska
09.12.2020
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Jest w nim kilkanaście istotnych zmian, m.in. zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym. Projektem ma wkrótce zająć się rząd.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Spółki Prawo gospodarcze

Przejmując lokalne media Orlen może zagrozić konkurencji

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Przejęcie przez Orlen spółki wydającej wiele regionalnych gazet i czasopism może naruszyć reguły konkurencji na rynku prasowym, ponieważ ten koncern paliwowy jest też jednym z dominujących w Polsce dystrybutorów prasy. Problemem może być też przejęcie dużej bazy danych o czytelnikach tych gazet - twierdzi radca prawny Tomasz Kordala,
Tomasz Kordala
09.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Faktura dokumentująca usługi księgowe dla klienta, który zamknął działalność gospodarczą powinna zostać wystawiona na imię i nazwisko klienta oraz jego adres zamieszkania. Taka zasada dotyczy faktur wystawianych osobom fizycznym - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.
Tomasz Krywan
09.12.2020
VAT Rachunkowość
Rada Przedsiębiorczości apeluje o pilne wprowadzenie zmian w zasadach funkcjonowania podatku od niektórych instytucji finansowych. Chodzi przede wszystkim o zmiany w podstawie opodatkowania i zmniejszenie obciążeń podatkowych banków. Ma to pomóc instytucjom, które uczestniczą w finansowaniu pomocy firmom.
Krzysztof Koślicki
09.12.2020
Ordynacja CIT
Rok 2020 nie był łaskawy dla przedsiębiorców w Polsce. Przyszły nie będzie łatwiejszy – zwłaszcza, jeśli spojrzymy na zmiany prawa podatkowego. Duża rewolucja czeka zasady opodatkowania dochodu spółek komandytowych oraz spółek jawnych. Od stycznia będą musiały płacić podwójny podatek – piszą eksperci kancelarii GWW.
Maciej Siejbik Mariusz Tkaczyk
09.12.2020
CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich - stwierdził podczas spotkania z bankowcami przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. I zasugerował bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód z klientami, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Finanse Kredyty frankowe
Firmy świadczące usługi zakwaterowania w małych pensjonatach i apartamentach apelują do rządu o ujęcie ich w tzw. tarczy branżowej. Dziś w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad uchwałą Senatu w sprawie tej ustawy. Posłowie jednak zarekomendowali odrzucenie większości poprawek senatorów, w tym przyznające zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki i postojowe dla właścicieli miejsc noclegowych.
Jolanta Ojczyk
09.12.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Ideę wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy należy przyjąć z optymizmem, choć w przedstawionych propozycjach projektodawca zapomniał o kluczowych postulatach partnerów społecznych, jakimi były elastyczność i syntetyczność regulacji. Proponowane przepisy są zbyt obszerne i kazuistyczne, a to może doprowadzić do trudności w ich stosowaniu.
Łukasz Laguna
09.12.2020
Prawo pracy
Ryanair stosował klauzulę, zgodnie z którą pasażer lub jego reprezentant mógł podać firmę do sądu jedynie w Irlandii. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał ją za nieuczciwą. Jego orzeczenie ułatwi klientom taniej linii lotniczej dochodzenie swoich praw. Będą mogli to robić zarówno w kraju wylotu jak i przylotu. Co ważne, pasażer może scedować swoje uprawnienie na wyspecjalizowaną firmę.
Regina Skibińska
09.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zwiększeniem dostępności mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Część ekspertów nie ma wątpliwości, że to słuszne rozwiązanie. Inni uważają, że spowoduje wzrost cen.
Jolanta Ojczyk
09.12.2020
Domowe finanse Budownictwo