Prawo.pl
Przedsiębiorcy prowadzący puby, bary, kluby czy restauracje w wielu miastach mogą lekko odetchnąć, po tym jak lokalne władze zwalniają je z części, lub odraczają termin, opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na 2021 rok. Z powodu zamknięcia przez pandemię branża znalazła się na skraju wytrzymałości finansowej, więc każda ulga ratuje.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Podpisanie i wysłanie wniosku o subwencję finansową jest jednoznaczne z zawarciem umowy o taką subwencję z Polskim Funduszem Rozwoju. Do wniosku o wsparcie z tarczy finansowej 2.0 od razu trzeba dołączyć pełnomocnictwo opatrzone płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Bezpłatny profil zaufany niestety nie wystarczy.
Jolanta Ojczyk
08.02.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Śniegi i mrozy skutkują często dziurami w drogach, co kierowcy mieli ostatnio okazję zaobserwować nawet na autostradach na A1 i A2. A dziury w drogach prowadzą często do uszkodzenia samochodów. W takich przypadkach za szkody zwykle odpowiada zarządca drogi lub firma, której powierzono to zadanie. Trzeba im jednak udowodnić zaniedbania.
Regina Skibińska
06.02.2021
Prawo cywilne
Czy kierowca autobusu jest w stanie liczyć pasażerów, których wiezie? Ma wyjść i robić to na każdym przystanku? Od początku pandemii kwestie te miasta regulowały bez angażowania szoferów. Jest jednak obawa o przekroczenie limitu, gdy dzieci wrócą do szkół, bo możliwość dokładania kursów jest ograniczona. A są sygnały o próbach nakładania mandatów na miejskich kierowców.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Przedsiębiorców zajmujących się handlem dziełami sztuki czekają istotne zmiany. Rząd chce wprowadzić do polskich przepisów unijne regulacje i tym samym uwzględnić w działaniach zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu galerie sztuki i domy aukcyjne. Eksperci wskazują jednak na niedociągnięcia - choćby zbyt wysoką kwotę uzasadniającą zainteresowania państwa taką transakcją.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2021
Prawo karne Policja Finanse
W czasie okresu przejściowego zasady przemieszczania się między Zjednoczonym Królestwem i państwami Unii Europejskiej pozostawały bez zmian. Od 1 stycznia 2021 r. sytuacja obywateli UE, w tym oczywiście Polaków, zmieniła się w istotny sposób, także w odniesieniu do podróży. Samo OC komunikacyjne to za mało w podróży na Wyspy. Od 1 stycznia 2021 r. przydatna jest też Zielona Karta.
Regina Skibińska
06.02.2021
Prawo cywilne
Niedawne postanowienie Sądu Najwyższego może rodzić nadzieje na sądowe unieważnienie niekorzystnego dla klienta ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jest możliwe, ale taki proces nie jest prosty ani tani, a do tej pory liczba orzeczeń, w których sąd stwierdziłby nieważność umowy ubezpieczenia na życie z UFK jest znikoma - pisze radca prawny Paweł Stykowski.
Paweł Stykowski
06.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Pizza na miejscu odbije się czkawką tylko restauratorowi

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Rząd zapowiada odmrażanie gospodarki, ale w tej materii już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z samoistną odwilżą. Wbrew prawu otwierają się siłownie, kluby i restauracje. Chętnych na skorzystanie z takich usług nie brakuje, ale rozporządzenie epidemiczne nie pozwala na ich ukaranie. Ukarany za złamanie zakazu może być tylko przedsiębiorca.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
06.02.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Pod szyldem projektowanej składki od reklamy kryje się w istocie nowy podatek, dla niepoznaki nazwany tym razem „składką”, który obciążać będzie wpływy wybranej grupy przedsiębiorców z tytułu reklamy prasowej, radiowej, telewizyjnej, internetowej, a także znajdującej się na tradycyjnych nośnikach zewnętrznych - alarmuje Michał Borowski, minister ds. podatków w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
Prawo.pl
05.02.2021
CIT Prawo gospodarcze
Transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków – dlatego spółki Polska Press i PKN Orlen otrzymały zgodę na połączenie - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydając decyzję UOKiK wziął pod uwagę udziały rynkowe łączących się przedsiębiorców i wpływ na konkurencję. Zagrożenia dla wolności słowa nie weryfikował.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
05.02.2021
Ochrona konkurencji
Od piątku 12 lutego otwarte będą hotele, kina, teatry, baseny i stoki narciarskie - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Na otwarcie będzie musiała poczekać jeszcze gastronomia i branża fitness. Premier ostrzegł jednak, że wirus jest nieprzewidywalny, i musimy postępować bardzo ostrożnie.
Jolanta Ojczyk
05.02.2021
Koronawirus a prawo

Nowe zasady dotyczące faktur korygujących w 2021 roku

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły nowe zasady dotyczące faktur korygujących, wynikają one z ustawy SLIM VAT (Simple, Local and Modern VAT). Głównym założeniem ustawy miało być ułatwienie rozliczeń podatkowych. Zmianie uległy zarówno korekty dotyczące zmniejszenia podstawy opodatkowania (korekta “in minus”) jak i korekty zwiększające podstawę opodatkowania (korekta “in plus”).
Jagoda Trela Krzysztof Kasprzyk
05.02.2021
VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Frankowicze wpadli w kłopoty finansowe i nie byli w stanie spłacać kredytów, sądy przychyliły się jednak do pozwów banku i firmy windykacyjnej, nakazując spłatę zadłużenia i odsetek. W ocenie Prokuratora Generalnego doszło tym samym do naruszenia wolności oraz praw człowieka i obywatela. Uzasadnia, że celem umów kredytowych nie może być nadmierne wzbogacenie się kredytodawcy.
Patrycja Rojek-Socha
05.02.2021
Wymiar sprawiedliwości

Tarcza finansowa 2.0 – na co uważać

Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Rząd powiększył właśnie listę kodów PKD uprawniających do ubiegania się o pomoc z tarczy finansowej 2.0, realizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Przymierzając się do składania wniosku, warto do końca przeczytać regulamin. Obecne zasady różnią się od tych wiosennych. Trzeba uważać m.in. na zaległe składki czy definicję kosztów stałych. Wprowadzono też limity dofinansowania powiązane z pierwszą tarczą.
Jolanta Ojczyk
05.02.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 29 stycznia 2021 roku oddalił apelację Piotra G., który walczył przed sądem o odszkodowanie za niezgodne z prawem, jak twierdził, zwolnienie dyscyplinarne. Sąd uznał, że pracodawca nie ma obowiązku tolerowania umyślnego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika, a tym bardziej sytuacji, w której pracownik ten go okłamuje.
Grażyna J. Leśniak
04.02.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Jeżeli kable są elementem innego urządzenia, a nie samodzielnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, to w takim przypadku zaklasyfikujemy je jako odpady pod kodem 16 02 16 - wyjaśnia Paweł Sosnowski, ekspert z LEX Prawo Ochrony Środowiska.
Paweł Sosnowski
04.02.2021
Środowisko

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej
Krzysztof Sobczak
04.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Brak analiz uzasadniających działania rządu, zakazywanie prowadzenia określonej działalności z dnia na dzień, bez podania kryteriów odmrożenia, brak odszkodowań za poniesione straty i informacji ile jeszcze potrwa lockdown, a przede wszystkim spóźniona i wybiórcza pomoc finansowa. To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy mówią dość i otwierają swoje firmy wbrew rządowym nakazom.
Jolanta Ojczyk
04.02.2021
Koronawirus a prawo

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.
Bartosz Kubista
04.02.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Jeszcze w tym roku Polska powinna wdrożyć przepisy zobowiązujące podmioty sektora prywatnego i publicznego do ustanowienia wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości. Warto potraktować wdrożenie systemu raportowania nadużyć bardziej jako przedsięwzięcie mające usprawnić organizację, niż kolejny obowiązek prawny, któremu trzeba będzie sprostać
Marta Kozak-Maśnicka
04.02.2021
Spółki Małe i średnie firmy Compliance
Deklarowanie wysokiej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą i rodzące dzieci może prowadzić do wniosku, że z założenia wynik finansowy jest nieistotny, a jedynym celem jest uzyskanie wysokich świadczeń - stwierdził sąd okręgowy. Ale zapytał Sąd Najwyższy, czy ZUS może w tej sytuacji weryfikować wypłacone kwoty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.02.2021
Ubezpieczenia społeczne
Jeszcze w pierwszej połowie tego roku obniżone zostaną stawki za usługę zakańczania połączeń głosowych we wszystkich sieciach stacjonarnych i mobilnych w Unii Europejskiej - poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zmiany, które dotyczą także polskich operatorów, to efekt postanowień aktu delegowanego przyjętego 18 grudnia przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
03.02.2021
Rynek i konsument Prawo europejskie
Wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary m.in. w sprawach o przestępstwa skarbowe w czasie epidemii to próba nałożenia nowych obowiązków na przedsiębiorców - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości,
Krzysztof Sobczak
03.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Spółka Alternet i platforma Adblast zostały uznane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za systemy promocyjne typu piramida. Decyzja urzędu ma ułatwić konsumentom odzyskanie pieniędzy przed sądem. Natomiast firma Jewel Lines, namawiająca do inwestycji w kamienie szlachetne, została ukarana za to, że nie udzieliła informacji na żądanie UOKiK.
Krzysztof Sobczak
03.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Isański: Prawo podatkowe to nie prawo natury

Rachunkowość Doradca podatkowy
Za prawo podatkowe odpowiada człowiek, a nie natura. Oczekiwania obywateli od sądu administracyjnego muszą być inne niż od stanu wiedzy medyków. Od sądu należy wymagać poprawnych orzeczeń, chroniących praw obywateli – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
03.02.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Pandemia zdecydowanie zwiększyła konkurencję na rynku usług prawnych. Adwokaci radzą sobie jak mogą, czasem naciągając zasady etyki. Część z nich mówi, że czas odejść od zakazu reklamy, bo utrudnia skuteczne informowanie o praktyce. Inni podkreślają jednak, że wolna amerykanka może się środowisku odbić czkawką, a adwokat na billboardzie niekoniecznie przyciągnie klientów.
Patrycja Rojek-Socha
03.02.2021
Prawnicy Rynek i konsument

Prof. Fras: Zlikwidować fałsz nieumyślny biegłego, bo to oksymoron

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Potrzebna jest kompleksowa ustawa o biegłych sądowych, oczywiście konsultowana ze środowiskiem. Dopóki aktu prawnego nie będzie, będą tendencje do zasądzania od biegłych odszkodowań za przegrane procesy. Może to spowodować, że biegły pisać będzie opinię wielowariantową lub w trybie przypuszczającym, co doprowadzić może do chaosu - uważa prof. Mariusz Fras
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Kilkudziesięciu największych polskich operatorów klubów fitness złożyło w kancelarii prezesa Rady Ministrów pierwszą część przedsądowych wezwań do Skarbu Państwa o odmrożenie branży fitness i wypłatę odszkodowań. Reprezentująca ich kancelaria prawna kwestionuje nie tylko bezprawność rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia. Chce też "rozbroić" skierowane do TK pytanie o zgodność takich odszkodowań z konstytucją. Do kolejnego pozwu szykują się restauracje.
Jolanta Ojczyk
03.02.2021
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
VAT nie może być doliczony do opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, jeśli wewnętrzne przepisy spółdzielni regulujące ustalanie wysokości wymiaru opłat pobieranych od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych, takiej możliwości nie przewiduje - uważają sędziowie sądu okręgowego. Czy jest to słuszny pogląd zdecyduje Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2021
VAT Prawo gospodarcze Zarządzanie
Ministerstwo finansów, funduszy i polityki regionalnej pracuje nad projektem przepisów zakładających wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z nim połowa wpływów z tego de facto podatku od reklam ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, a reszta na zabytki i wsparcie "dziedzictwa narodowego w obszarze mediów".
Krzysztof Sobczak
02.02.2021
CIT PIT Finansowanie zdrowia