Prawo.pl
Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program, który ma wesprzeć finansowo firmy z wybranych branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Szczegółowe zasady ubiegania się o wsparcie z tarczy finansowej 2.0 zostały określone w regulaminie. Wnioski o subwencję finansową będą przyjmowane od 15 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 r.
Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
14.01.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Posłowie PiS proponują, by w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie 6 miesięcy po dniu ich odwołania, nie biegło przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. W ocenie prawników to zbędna, a wręcz szkodliwa propozycja.
Patrycja Rojek-Socha
14.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Najnowsze zmiany w rozliczaniu transakcji zagranicznych doprowadziły do tego, że podatnik nigdy już nie będzie miał pewności, czy jego dokumentacja cen transferowych jest kompletna. Specjalne raporty muszą teraz składać firmy współpracujące z podmiotami, których właściciele mają siedziby w tzw. rajach podatkowych. Nie wiadomo jednak, jak to sprawdzać.
Krzysztof Koślicki
14.01.2021
CIT PIT Doradca podatkowy
Wsparcie dla przewoźników autobusowych, branży lotniczej, kinematograficznej i energetycznej, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej - takie m.in. rozwiązanie zakłada nowelizacja tzw. ustawy covidowej, którą w środę jednogłośnie przyjął Senat.
Krzysztof Sobczak
13.01.2021
Małe i średnie firmy

Senat - domy pomocy społecznej także dla sąsiednich gmin

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy
Umożliwienie gminom podpisywania umów o prowadzenie rodzinnych domów pomocy również z gminami sąsiadującą z tą, na której terenie znajduje się taki dom, to cel zaproponowanej przez Senat zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Do Sejmu skierowany został w środę senacki projekt w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
13.01.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

Oczekiwane przepisy o fundacjach rodzinnych coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
We wtorek projekt ustawy o fundacji rodzinnej został formalnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni zaczną się konsultacje. Prace nad ustawą trwają od paru lat. Wkrótce, po raz pierwszy w Polsce będą mogły być zakładane fundacje w celu realizacji interesu prywatnego. To potrzebna zmiana.
Krzysztof Koślicki
13.01.2021
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Towarzystwo ubezpieczeniowe Open Life TU Życie zapłaci ponad 20 mln zł kary za stosowanie wobec konsumentów nieuczciwej sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Według UOKiK, zawierały one fundusze kapitałowe bardziej ryzykowne, niż wynikało to z potrzeb konsumentów i oceny ich profilu ryzyka.
Krzysztof Sobczak
13.01.2021
Rynek i konsument Domowe finanse Finanse

Lokal za grunt - Senat też uchwalił ustawę

Samorząd terytorialny Budownictwo
Senat nie zaproponował w środę poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Systematycznie rośnie przewozów ładunków transportem samochodowym. Problem przeładowanych ciężarówek dotyczy szczególnie dużych miast. To również poważny problem m.in. dla zarządców dróg i samych kierowców, bo przeładowane pojazdy ciężarowe niszczą drogi. Tymczasem brakuje odpowiedniej infrastruktury i rozwiązań, które umożliwiłaby prowadzenie kontroli ciężarówek.
Agnieszka Matłacz
13.01.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Są kary za zatory, ale ukaranie firmy jest bardzo trudne

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Minął już ponad rok od wejścia w życie przepisów, które miały ukrócić zatory płatnicze w biznesie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi wprawdzie 100 postępowań, ale jeszcze nie wydał żadnej decyzji. Problemem okazują się wyliczenia. Wysokość kary zależy bowiem od wysokości niespełnionego świadczenia, a ta jest trudna do ustalenia.
Jolanta Ojczyk
13.01.2021
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przepisy o podatku cukrowym pełne niejasności

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Finanse
Podatek od słodkich napojów i alkoholu o pojemności do 300 mililitrów obowiązuje od początku stycznia. Okazuje się jednak, że nie wiadomo do końca, na kim ciąży obowiązek jego zapłaty. Problem mają m.in. hurtownie – nie wiedzą, czy muszą płacić podatek – zwłaszcza, że to one z reguły są tym podmiotem, który dostarcza towar do pierwszego punktu, gdzie prowadzona jest sprzedaż detaliczna.
Krzysztof Koślicki
13.01.2021
Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Finanse
Pracodawcy nie mają prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, nie mogą też warunkować tym zatrudnienia lub dopuszczenia do określonej pracy. To jest rola ustawodawcy, który powinien na poziomie ustawowym rozstrzygnąć, czy i jeśli tak, to dla kogo szczepienia mają być obowiązkowe – mówi dr hab. Monika Gładoch,
Grażyna J. Leśniak
13.01.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Spada liczba wniosków o interpretację przepisów, z którymi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych występują przedsiębiorcy. W 2017 r. ZUS otrzymał 1534 wnioski, w 2018 r. – 1411, w 2019 r. – 1201, a do 15 grudnia 2020 r. – 958. Zdaniem ekspertów problemem jest to, że Zakład nie chce rozstrzygać kwestii będących przedmiotem wniosków, a kwalifikację prawną przerzuca na wnioskodawców.
Grażyna J. Leśniak
13.01.2021
Ubezpieczenia społeczne

Rząd uruchamia wsparcie dla gmin górskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Uruchamiamy plan wsparcia dla gmin górskich, w ramach, którego trafi do nich miliard złotych - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. A we wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Przeszło 700 mln zł z tej pomocy ma być przeznaczone na inwestycje. Program ma dotyczyć ok. 200 gmin.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Przygotowywane przez rząd prawo ma stanowić, że za nadużycia wynikające z naruszenia przez przedsiębiorcę zakazów dotyczących rynku odpowiadają też podmioty, które wywierały na naruszającego decydujący wpływ. Dzięki temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł podejmować działania wobec wszystkich naruszających prawo spółek, nie zaś tylko jednego z podmiotów.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Kredyty dla firm z dopłatami dłużej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Funkcjonowanie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek COVID, ma być wydłużone. Według projektu, który trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu, umowy kredytu z dopłatami będą mogły być zawierane do 30 czerwca br.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.
Dorian Lesner
12.01.2021
Ordynacja CIT VAT Spółki

Pakiet Slim VAT dobry, ale zmiany zbyt ograniczone

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Pakiet uproszeń w podatku VAT zwany SLIM VAT należy ocenić pozytywnie. Odpowiada on na postulaty przedsiębiorców domagających się uproszczenia rozliczeń podatkowych. Niestety zdecydowano się tylko na ograniczone zmiany – pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.
Arkadiusz Łagowski
12.01.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Inwestor dostał od miasta pozwolenie na umieszczenie reklam na elewacji zabytkowej kamienicy. Konserwator zabytków nakazał jednak przywrócić poprzedni stan poprzez ich ściągnięcie. Z takim rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Inwestor powinien bowiem wiedzieć, że jego działania, oprócz decyzji budowlanej, wymagają pozwolenia konserwatora zabytków.
Dorian Lesner
12.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Można uznać, że postanowienia umowy dotyczące rozliczeń w złotówkach są bezskuteczne, a jednocześnie brak jest podstaw do rozliczeń we franku szwajcarskim - wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego. Nasuwa się refleksja, że warunki umowy nie mogą być traktowane jako jednoznaczne i przejrzyste, a jako nieprzejrzyste nie powinny wiązać konsumenta
Mariusz Korpalski
12.01.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Aktualne progi unijne i ich równowartość w złotych określone zostały w załączniku do obwieszczenia z 01.01.2021 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.
Paulina Soszyńska-Purtak
12.01.2021
Zamówienia publiczne
Argument, że działania uznane przez UOKiK za porozumienie ograniczające konkurencję na rynku fitness realizowano w ramach tworzonej grupy kapitałowej, dlatego czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary, nie przekonały prezesa tego urzędu i kilka firm oraz grupa menadżerów zapłaci surowe kary - pisze radca prawny Katarzyna Racka.
Katarzyna Racka
11.01.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Surowe kary dla firm i menedżerów z branży fitness za zmowę rynkową

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Prezes UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości ponad 32 mln zł na największe sieci fitness, w tym spółkę Benefit Systems, operatora kart MultiSport, za porozumienie ograniczające konkurencję. Jego skutkiem był podział rynku i ograniczenie możliwości wyboru sieci, z usług której konsumenci mogli skorzystać w swoim mieście. Ukarano również 6 menadżerów bezpośrednio zaangażowanych w porozumienie
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Najprostszym i neutralnym podatkowo rozwiązaniem jest pokrycie straty z niewpłaconych zysków, w tym zysków przekazanych na kapitał zapasowy, ale warunkiem jest wygenerowanie przez spółkę zysków w latach ubiegłych lub w latach przyszłych – pisze Magdalena Zamoyska z MDDP.
Magdalena Zamoyska
11.01.2021
CIT PIT
Wiele małych firm nie wie, że nadszedł czas wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych, czyli PPK. Na wybór instytucji zarządzającej mają czas tylko do 23 kwietnia. Mikroprzedsiębiorcy mogą być jednak zwolnieni z tego obowiązku. Jest jeden warunek: wszystkie osoby zatrudnione w danym podmiocie muszą złożyć deklarację rezygnacji.
Regina Skibińska
11.01.2021
Małe i średnie firmy PPK
Wielu wspólników spółek komandytowych rozważa skorzystanie z tzw. estońskiego CIT-u. Decyzja nie należy do łatwych, ponieważ wprowadzone do polskiego systemu podatkowego rozwiązanie jest skomplikowane. Należy je poprzedzić szczegółową analizą, zarówno co kryteriów skorzystania, jak i skutków na poszczególnych etapach wdrożenia tego rozwiązania – pisze radca prawny Hubert Cichoń
Hubert Cichoń
11.01.2021
CIT PIT

MF wprowadziło podatek handlowy i sporo zaryzykowało

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Doradca podatkowy
Od stycznia 2021 roku w Polsce obowiązuje podatek od sprzedaży detalicznej. MF nie chciało czekać z jego poborem do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli nowa danina okaże się niezgodna z unijnym prawem, firmy będą mogły wnioskować o zwrot zapłaconych kwot z oprocentowaniem. Możliwe będzie też dochodzenie odszkodowania za poniesione szkody.
Krzysztof Koślicki
11.01.2021
Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość Doradca podatkowy
Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.
Dorian Lesner
09.01.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Kancelaria Dubois i Wspólnicy złożyła już pierwszy zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa za szkody wywołanie wprowadzeniem zakazu prowadzenia działalności. Dotyczy on branży turystycznej. W przyszłym tygodniu do sądu trafią jeszcze dwa pozwy: jeden dotyczący właścicieli dyskotek i klubów, drugi sal zabaw. Szyki zbierają też przedstawiciele branży fitness.
Jolanta Ojczyk
08.01.2021
Prawo cywilne Koronawirus a prawo
Termin składania wniosków o przyznanie pomocy na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" został wydłużony do 15 lutego 2021 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już świadczą usługi na rzecz rolników, aby mogły rozwijać swoją działalność.
Krzysztof Sobczak
08.01.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy