Prawo.pl
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowemu prawu mają powstać elektroniczne książki leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.04.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Jeśli na naszej liście 150 najczęściej kupowanych produktów znajdziecie produkt w niższej cenie regularnej w innym sklepie ZWRÓCIMY WAM RÓŻNICĘ” – zapewnia właściciel sieci Biedronka, reklamując to jaką swoją "tarczę antyinflacyjną", nawiązującą nazwą do rządowego programu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy to jest oferta korzystna dla klientów.
Krzysztof Sobczak
28.04.2022
Rynek i konsument
Dla prawidłowego funkcjonowania rynku zamówień publicznych niezwykle istotnym zagadnieniem jest prawidłowe ustalenie zasad relacji pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcami. Umowa o podwykonawstwo nie może zawierać postanowień kształtujących prawa i obowiązki podwykonawcy, w zakresie kar umownych oraz postanowień dotyczących warunków wypłaty wynagrodzenia.
Konrad Dyda
28.04.2022
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
22 kwietnia Parlament UE i Rada osiągnęły wstępne porozumienie polityczne w sprawie aktu o usługach cyfrowych. O wadze tego wydarzenia świadczą słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która wskazała, że jest to historyczne porozumienie, zarówno pod względem szybkości przyjęcia, jak i treści. Wskazała, że zmodernizuje on podstawowe zasady działania wszystkich usług online w UE.
Mirosław Gumularz
28.04.2022
Nowe technologie RODO
Nowe technologie zdominowały rynek finansowy, który dzięki nim ewoluuje w kierunku całkowitej decentralizacji. O tym, czym różnią się tradycyjne finanse od nowoczesnych oraz czy faktycznie DeFi, kryptowaluty i kryptoaktywa potrzebują uregulowań prawnych dyskutowano podczas szóstego webinaru zorganizowanego w ramach SuperVision FinTech Talks.
Prawo.pl
27.04.2022
Nowe technologie Finanse
Gazprom żądając jednostronnie zapłaty w rublach za dostarczany gaz gwałci umowę. Wszak nie można jednostronnie zmieniać umów, gdy obie strony nie ustanowią takiego mechanizmu w sposób zgodny z zasadą sprawiedliwego rozłożenia ryzyka kontraktowego, praw i obowiązków stron. Cel Gazpromu, a tak naprawę Rosji, jest znany. Rosja próbuje ratować wartość rubla wymuszając płatność w rublach.
Michał Romanowski
27.04.2022
Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Zakup samochodu na fakturę VAT-marża bez PCC

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość
Osoba, która kupiła samochód w komisie samochodowym na fakturę VAT marża, nie musi dodatkowo płacić z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta jest bowiem objęta VAT. O wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje jednak okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług.
Krzysztof Kaźmierski
27.04.2022
Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość
Mijają kolejne miesiące, a Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) działa tylko na pół gwizdka, co mocno utrudnia prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie obiecywało, że problem rozwiąże. Tak się jednak wciąż nie stało, chociaż sukcesywnie usprawnia rejestr. A prawnicy długo mogliby opowiadać, co w rejestrze szwankuje.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Pracodawcy nie mogą zawierać z cudzoziemcami umów cywilnoprawnych w formie elektronicznej bez kwalifikowanego podpisu. Tym, którzy nie zawrą umowy w „tradycyjnej” formie pisemnej lub z użyciem kwalifikowanego podpisu przez obie strony, grozi kara grzywny. Wątpliwości dotyczą także zawierania na odległość umów o pracę z cudzoziemcami. Ten bałagan w przepisach rodzi praktyczne problemy, więc zmiana prawa jest konieczna.
Grażyna J. Leśniak
27.04.2022
Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy
Kancelarie coraz częściej wspierają klientów merytorycznie na co dzień – m.in. sygnalizując im zmiany w prawie, a nie dopiero wtedy, gdy ci mają problem. Dlatego dbają o coraz lepsze strony internetowe, a prawnicy są bardziej aktywni w social mediach - zdarza się nawet, że uruchamiają własne kanały na YouTube czy Instagramie. Świetnie sprawdzają się też newslettery tworzone specjalnie dla klientów - najnowszy na rynku to Legal Alert.
Tomasz Wojtyś
27.04.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
W wyroku ogłoszonym 26 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Rzeczpospolitej Polskiej o stwierdzenie nieważności art. 17 dyrektywy w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Polska, która od początku była przeciwna przyjęciu dyrektywy w proponowanym kształcie i do tej pory nie wdrożyła jej postanowień, będzie teraz musiała implementować przepisy z uwzględnieniem uwag Trybunału.
Paweł Lipski
26.04.2022
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo europejskie

TSUE: Wolność słowa i prawo do informacji w sieci - zapewnione w dyrektywie

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Nowe technologie
Strony internetowe mogą być kontrolowane pod kątem wszystkich treści, które użytkownicy sieci chcą publikować. Dostawcy usług online ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność, gdy treści objęte ochroną, np. filmy, utwory muzyczne czy powieści są bezprawnie zamieszczane w sieci przez użytkowników ich usług - taka jest odpowiedź Trybunału Sprawiedliwości UE z 26 kwietnia br. na skargę rządu polskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Nowe technologie

Gmina użyczy swoje nieruchomości również przedsiębiorcom

Samorząd terytorialny Ochrona konkurencji
Gmina jako właściciel nie jest ograniczona w formach korzystania ze swoich nieruchomości - może je również oddać w użyczenie, podmiotom publicznym, ale i prywatnym. W tym drugim przypadku musi jednak uważać, by nie narazić się na zarzuty o udzielanie niedozwolonej pomocy publicznej.
Marek Sondej
26.04.2022
Samorząd terytorialny Ochrona konkurencji
Dwujęzyczne, polsko-ukraińskie druki wspólnego zgłoszenia szkody dostępne są na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Po kolizji z udziałem Ukraińca warto z nich skorzystać, to znacząco ułatwi ustalenie przebiegu zdarzenia i dalsze postępowanie.
Regina Skibińska
26.04.2022
Ubezpieczenia Ukraina
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa. Na razie znalazło się na niej 50 podmiotów i rosyjskich oligarchów w tym Gazprom. Lista będzie systematycznie uzupełniana.
Ret
26.04.2022
Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Zrównoważony rozwój pomaga samorządom realizować lokalne strategie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo gospodarcze
Ocena realizacji celów strategicznych, a pośrednio poziomu rozwoju w relacji do innych gmin, a także ocena poszczególnych zmiennych umożliwiających identyfikowanie osiągnięć, w tym dobrych praktyk w analizowanych gminach - to cele ogłoszonego właśnie kolejnego rankingu zrównoważonego rozwoju gmin-wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich - edycja 2021 rok.
Eugeniusz Sobczak Michał Staniszewski
26.04.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo gospodarcze
Do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym. Pełnomocnictwo szczególne złożone w toku kontroli podatkowej nie wywoła skutków procesowych w toku wszczętego postępowania podatkowego - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.
Wiesława Moczydłowska
26.04.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Być może już w tym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją podatkowej części Polskiego Ładu. Z projektu wynika, że od lipca br. zlikwidowana zostanie wprowadzona na początku roku ulga abolicyjna i ryczałtowy podatek od nieujawnionych wcześniej dochodów. Eksperci od początku mieli duże wątpliwości dotyczące tego rozwiązania. Wniosek o sprawdzenie przepisów o abolicji z konstytucją złożył nawet prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Koślicki
26.04.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład

Internet fair play, czyli za wynagrodzeniem

Nowe technologie Prawo gospodarcze
Bez jasnych reguł i implementacji dyrektywy autorskiej twórcy muzyki, filmu i innych sztuk nie mają szans na ochronę i uczciwe wynagrodzenie - takie wnioski wypływają z debaty na temat uczciwych reguł w internecie. Kontrola treści wykorzystywanych i zamieszczanych w sieci musi być, i nie jest cenzurą, lecz prawem twórców, tak jak kontrola biletów w kinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze
​WIBOR wzbudza wątpliwości jako wskaźnik wykorzystywany przy udzielaniu kredytów, bo nie jest oparty na rzeczywistych transakcjach międzybankowych. Tych ostatnich jest niewiele, a zdarzały się okresy, gdy transakcje takie nie występowały. Opieranie tego wskaźnika na wartościach szacunkowych prowadzi do tego, że banki zarabiają na kredytach nie tylko pobierając marżę, ale też na WIBOR-ze.
Regina Skibińska
26.04.2022
Finanse Kredyty frankowe
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy to gorący temat już od kilku lat. Bezprecedensowe wydarzenia związane z sankcjami nałożonymi na Rosję i rosyjskich oligarchów w związku z rozpoczęciem wojny na Ukrainie wymagają szybkiej reakcji po stronie instytucji finansowych. Również, a może przede wszystkim, w tym obszarze - pisze Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.
Małgorzata Motyl
26.04.2022
Prawo gospodarcze Finanse Ukraina
Skutki finansowe planowanych od 1 lipca 2022 roku podwyżek dla pracowników dotkną sektor usług medycznych realizujący świadczenia na zasadach rynkowych. To oznacza, że one będą musiały zapłacić więcej pracownikom, ale nie dostaną z tego tytułu dodatkowych środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego rynek komercyjny apeluje o wyłączenie podmiotów prywatnych z obowiązkowych podwyżek.
Jolanta Ojczyk
26.04.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rząd szykuje reformę własności przemysłowej

Prawo gospodarcze Własność przemysłowa
Usprawnienie i przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP, obniżenie kosztów uzyskiwania i utrzymywania ochrony z praw własności przemysłowej, a także cyfryzacja i unowocześnienie procesów z nią związanych - to główne cele proponowanej przez rząd reformy prawa własności przemysłowej.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.04.2022
Prawo gospodarcze Własność przemysłowa
Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zabrał głos w tej sprawie podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Ret
25.04.2022
Prawo gospodarcze Finanse

Skuteczna kontrola zarządcza to wsparcie dla zarządzania kryzysowego

Samorząd terytorialny Compliance Kontrola zarządcza
W ostatnim czasie zdarzenia o charakterze kryzysowym nie są rzadkością: pandemia COVID-19, kryzys uchodźczy, powodzie i wichury. To zdarzenia, które wpływają lub mogą wpłynąć na ciągłość działania jednostki samorządu terytorialnego. W skutecznym radzeniu sobie z funkcjonowaniem urzędu w obliczu takich sytuacji mogą pomóc standardy i narzędzia kontroli zarządczej.
Ewelina Wójcik
25.04.2022
Samorząd terytorialny Compliance Kontrola zarządcza
Warunki zabudowy mają być dokumentem związanym z realizacją konkretnej inwestycji. Nie może być tak, że ktoś za 20 lat wyjmie z szuflady decyzję i będzie chciał budować na ich podstawie. Dlatego warunki powinny być wydawane na czas określony. Początkowo miało to być trzy lata, ale po prekonsultacjach projektu zdecydowaliśmy się wydłużyć do pięciu lat - mówi Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.04.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Niedawny wyrok NSA pokazuje dobitnie, że fiskus zawiesza przedawnienie rozliczeń podatkowych tylko tam, gdzie mu wygodnie. Uważa m.in., że zawieszenie nie dotyczy postępowań o nadpłatę, ale ma znaczenie przy zaległościach podatkowych. Sąd jednoznacznie stanął po stronie podatników. Niestety jednak, niekorzystną praktykę skarbówki potwierdzają doradcy podatkowi i eksperci.
Krzysztof Koślicki
25.04.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

SN: Tylko rok na nałożenie kary dla stacji telewizyjnych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Kary pieniężnej za brak w programach telewizyjnych audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych nie można nałożyć, jeżeli od naruszenia przez nadawcę tego obowiązku do daty nadania do nadawcy decyzji o nałożeniu kary upłynął rok - taka jest konkluzja wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Termin liczy się od wydania decyzji, a nie doręczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Na odprowadzanie ścieków powstających z mycia samochodów oraz posadzek przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Takie pozwolenie wydaje się na dziesięć lat, a obowiązek jego uzyskania nakłada prawo ochrony środowiska oraz prawo wodne.
Joanna Maj
23.04.2022
Środowisko Prawo gospodarcze
Kontrowersyjna uchwała Sądu Najwyższego ze stycznia tego roku, w myśl której sprawca wypadku odpowiada za zanieczyszczenie drogi płynami silnikowymi, rodzi pytania, czy zabrudzenie można uznać za zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Uzasadnienia tego orzeczenia ciągle nie ma, a prawnicy zastanawiają się nad jego konsekwencjami, gdyż nie są one oczywiste.
Regina Skibińska
23.04.2022
Ubezpieczenia