W piątek 29 lipca weszły z życie przepisy ustawy z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. To jej art. 73 wprowadza tzw. wakacje kredytowe dla osób, które podpisały umowę z bankiem przed 1 lipca br. na kredyt hipoteczny na własne cele mieszkaniowe. W sumie daje on prawo do ośmiu miesięcy wakacji kredytowych w 2022 i w 2023 r. Pojawił się jednak problem, czy z wolności od rat mogą skorzystać też przedsiębiorcy. Dlatego zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, autora przepisów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Finansowego, czy wakacje kredytowe są też dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? MF jeszcze nie odpowiedział, ale UOKiK i RF zgodnie twierdzą, że tak. Według UOKiK na ulgę w spłacie kredytu nie mogą jednak liczyć ci, którzy wzięli kredyt na firmę. Według RF w określonych okolicznościach, mogliby mieć do nich prawo.

 

Stanowisko UOKiK

- Na prawo do wakacji kredytowych nie ma wpływu, czy kredytobiorca prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą. Ważne jest, żeby kredyt został wzięty przez konsumenta, a nie przez przedsiębiorcę, i żeby był on przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe. Natomiast nie będzie miało znaczenia, czy mieszkając w tym lokalu kredytobiorca ma jednocześnie pod tym samym adresem zarejestrowaną działalność gospodarczą. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy realizuje bądź realizował potrzeby mieszkaniowe - twierdzi UOKiK. I wyjaśnia, że ustawa wskazuje w art. 73 ust. 1, że wakacje kredytowe udzielane są na wniosek konsumenta. - Oznacza to, że dana osoba musiała zaciągnąć kredyt hipoteczny na własne potrzeby mieszkaniowe jako konsument. Także art. 3 ustawy o kredycie hipotecznym, do którego odwołuje się art. 73 ust. 2 ustawy o finansowaniu społecznościowym, wskazuje, że chodzi o kredyt hipoteczny udzielony konsumentowi. 

Stanowisko Rzecznika Finansowego

Podobnie jak UOKiK odpowiedział Rzecznik Finansowy, który jednak zastrzegł, że wszystkie przypadki powinny być rozpatrywane indywidualnie na podstawie całości okoliczności każdej sprawy. - Niemniej jednak przepisy wprowadzające tzw. wakacje kredytowe nie przewidują warunku, który uzależniałby możliwość skorzystania z wakacji kredytowych od prowadzenia lub nieprowadzenia działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem jest zawarcie umowy kredytu hipotecznego w rozumieniu ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, w złotówkach przed 1 lipca 2022 r. oraz którego okres kredytowania kończy się po upływie 6 miesięcy od tej daty, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli powyższe warunki są spełnione fakt prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w lokalu nie powinien mieć znaczenia - podkreśla Rzecznik Finansowy.

Kredyt mieszkaniowy na firmę - według UOKiK bez wakacji

Zapytaliśmy też, czy osoby, które jako przedsiębiorcy zawarły umowę z bankiem na kredyt hipoteczny, ale zakupioną tak nieruchomość użytkują na cele mieszkaniowe mogą korzystać z wakacji kredytowych? W ocenie UOKiK, jeśli ktoś zawarł umowę kredytową z bankiem jako przedsiębiorca, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych. Urząd wyjaśnia, że art. 73 ust. 2 ustawy o finansowaniu społecznościowym wskazuje, że zawieszenie dotyczy wyłącznie spłaty kredytów hipotecznych wskazanych w art. 3 ustawy o kredytach hipotecznych – a tam jest mowa jedynie o kredytach udzielonych konsumentom. Nieco inaczej na kredyty mieszkaniowe zaciągnięte na JDG patrzy Rzecznik Finansowy.

 

Cena promocyjna: 37.8 zł

|

Cena regularna: 42 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Rzecznik Finansowy: nie każdy kredyt na firmę bez wakacji

Rzecznik Finansowy odpowiada podobnie, ale mniej zdecydowanie. Tak jak w przypadku osoby prowadzącej w mieszkaniu na kredyt działalność gospodarczą RF uważa, że każda sprawa powinna być oceniana indywidualnie, na podstawie całości jej okoliczności. Dlaczego? - Warunkiem skorzystania z wakacji kredytowych jest zwarcie umowy o kredyt hipoteczny w rozumieniu ustawy o kredycie hipotecznym. Wskazana tam definicja stanowi, że na podstawie umowy o kredyt hipoteczny kredytodawca udziela go konsumentowi, w rozumieniu przepisu art. 221 kodeksu cywilnego. Według tego z kolei przepisu za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową - wyjaśnia RF. 

Innymi słowy, to czy w danym przypadku kredytobiorca będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych będzie zależało od tego, czy w okolicznościach danej sprawy będzie mógł być uznany za konsumenta oraz czy kredyt przez niego zawarty został zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. - Jeśli kredytobiorca nie jest osobą fizyczną lub zawarł umowę z bankiem w celu związanym bezpośrednio z jego działalnością gospodarczą lub cel jaki przyświecał mu przy zawarciu umowy był inny niż zaspokojenie jego własnych potrzeb mieszkaniowych, wtedy nie będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Ustalenie tych okoliczności wymaga jednak poznania całego tła sprawy, w szczególności zapoznania się z treścią umowy kredytowej - wyjaśnia RF. To zaś oznacza, że przykładowo jeśli prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą taksówkarz mieszka wraz z rodziną w mieszkaniu, które kupił na kredyt, a umowę z bankiem podpisał jako firma, powinien złożyć wniosek o wakacje.

Gdy bank odmówi wakacji

Z tym, że jak pisaliśmy w Prawo.pl, banki mają odrzucać wnioski, jeśli kredyt był wzięty na firmę. Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich tłumaczył, że osoby, które zaciągnęły kredyt jako jednoosobowe działalności gospodarcze i swoje raty kredytowe wrzucają w koszty, nie skorzystają z wakacji kredytowych, ponieważ nie są konsumentami, tylko przedsiębiorcami. - Wyraźnie wynika to z ustawy. Banki odrzucą więc ich wnioski o przyznanie tego rodzaju wsparcia - wyjaśniał. Jeśli bank mu odmówi, tak jak pisaliśmy w Prawo.pl powinien złożyć reklamację, potem zwrócić się o interwencję do Rzecznika Finansowego, a także  zwrócić się do Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców.