SN: Prezes Iwulski pracuje nadal, mimo uchylenia immunitetu

Prawnicy

Prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski, któremu Izba Dyscyplinarna uchyliła w piątek 2 lipca br. immunitet, przyszedł w poniedziałek do pracy jak zwykle. Nadal wydaje polecenia jako prezes Izby, gdyż jego zdaniem Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Prokurator IPN postawi teraz prezesowi zarzuty karne popełnienia zbrodni komunistycznej, która nie przedawnia się.

05.07.2021

Przepisy o świadczeniu 500 plus będą tylko w jednej ustawie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Przepisy przyznające prawo do dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, znajdujące się obecnie w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, trafią do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci – proponuje resort rodziny. Projekt zakłada m.in. zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego i już dziś budzi sprzeciw samorządowców.

05.07.2021

Zamiast korekty faktury czasem wystarczy nota korygująca

VAT Rachunkowość

Ustawa o VAT określa przypadki, w których podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury korekty. Szczególnym rodzajem faktury korygującej jej pierwotną treść jest nota korygująca. Wystawia ją nabywca towaru lub usługi. W niektórych przypadkach wystawienie noty nie będzie jednak możliwe.

05.07.2021

Jak być dobrze poinformowanym o stanie środowiska - webinarium akcji Masz Głos

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Organizacje ekologiczne mają problemy z uzyskiwaniem informacji o środowisku i decyzjach mających na nie wpływ. Od kogo i na jakich zasadach organizacje ekologiczne mogą domagać się udostępnienia takich informacji? Na te pytania odpowie webinarium akcji Masz Głos Fundacji Batorego organizowane 6 lipca o 19:00.

05.07.2021

"Nie" dla zamrożenia płac i mobbingu w sądach - rozpoczęły się protesty

Wymiar sprawiedliwości

W wielu polskich sądach w poniedziałek rozpoczęły się protesty pod hasłem "Śniadania sądowe". Pracownicy wymiaru sprawiedliwości sprzeciwiają się zamrożeniu płac i mobbingowi w sądach. Protesty organizuje Krajowy Zarząd KNSZZ Ad Rem, a przedstawiciele związku biorą udział w posiedzeniu komisji budżetowej Krajowej Rady Sądownictwa.

05.07.2021

Rusza 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki

Szkolnictwo wyższe

Rusza kolejna, 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki dla osób, zespołów, mediów oraz instytucji popularyzujących naukę. O nagrodę w kategorii media mogą z kolei zawalczyć dziennikarze, media czy redakcje. W tej grupie kandydować mogą też internauci tworzący przekazy popularnonaukowe - np. blogerzy, twórcy fanpejdżów i stron internetowych.

05.07.2021

Zażalenia w sprawie izolacji sprawcy przemocy w katalogu spraw pilnych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce dołączenia do katalogu spraw pilnych, czyli tych, które sądy mają rozpatrywać w pierwszej kolejności, także zażalenia na nakaz opuszczenia mieszkania lub zbliżania się do niego. To narzędzie, które policja od listopada ubiegłego roku może stosować wobec sprawców przemocy w rodzinie. W katalogu tym znajdą się też m.in. odwołania dotyczące zamówień publicznych.

05.07.2021

Matura 2023 - uczniowie już się boją, nauczyciele krytykują wymagania

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Uczniowie i nauczyciele, którym przyjdzie zmierzyć się z maturą 2023, są zaniepokojeni. Egzamin z niemal każdego przedmiotu w nowej formule jest krytykowany. Zdaniem praktyków, matematyki może nie zdać nawet 50 proc. nowych maturzystów. Trudniejszy ma być też egzamin z historii. Mimo wielu zastrzeżeń i lęków, nie ma mowy o odroczeniu startu nowej matury.

05.07.2021

Trudne początki e-doręczeń - niejasne przepisy, nie w pełni funkcjonalny system

Wymiar sprawiedliwości

Od soboty, 3 lipca, sądy mają możliwość doręczania pism sądowych poprzez portal informacyjny sądu. Prawnicy wskazują, że przepisy są niejasne, a w aktach wykonawczych są luki. Jedni wieszczą Armagedon w wydziałach, sekretariatach i kancelariach, inni apelują o szybkie zmiany. Do tego dochodzi problem adwokatów i radców, którzy z portalu dotąd nie korzystali - może ich być nawet 30 tysięcy.

05.07.2021

Fiskus próbuje wyręczać się podatnikami

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kontrole podatników mają przeprowadzać organy podatkowe, a nie ich kontrahenci. Sprzedaż paliwa to natomiast żaden argument, by twierdzić, że firma oszukuje i nie rozlicza rzetelnie VAT. Zawieranie transakcji dotyczących benzyny nie może też automatycznie oznaczać braku dochowania należytej staranności. WSA stanął właśnie po stronie podatników i pozwolił na odliczanie VAT.

05.07.2021

Badanie trzeźwości pracowników - według rządowego projektu może być niekonstytucyjne

Prawo pracy BHP

Pracodawcy sygnalizują, że nie będzie łatwo wytypować grupę lub grupy pracowników do kontroli trzeźwości, według projektu resortu rozwoju i pracy, i uniknąć zarzutu nierównego traktowania załogi. Zdaniem ekspertów, codzienną lub powtarzalną kontrolą trzeźwości powinny być objęte wybrane grupy - ze względu na cel regulacji, a wyrywkową - wszyscy.

05.07.2021

Amnesty: Zamach na autonomię polskiej szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Upolitycznienie, ograniczenie roli samorządów w edukacji, zagrożenie dla pluralizmu prezentowanych poglądów – takie konsekwencje mogą dotknąć polskie szkoły po wprowadzeniu proponowanych przez ministra Przemysława Czarnka zmian w prawie oświatowym ocenia Amnesty International.

04.07.2021

Więcej czasu na rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE

Administracja publiczna Transport

Od początku lipca czas na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie zasady obowiązywać będą do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

04.07.2021

Oświadczenie 75 sędziów SN: Izba Dyscyplinarna to nie sąd, rozstrzygnięcie ws. Iwulskiego nieważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a jej decyzja o uchyleniu immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu nie jest rozstrzygnięciem - stwierdza w oświadczeniu 75 sędziów Sądu Najwyższego, czynnych i w stanie spoczynku. Od wydanej w piątek uchwały przysługuje zażalenie do drugiej instancji (w ramach Izby Dyscyplinarnej), ale jest ona wykonalna natychmiast.

03.07.2021

Powstanie centralny system informacji rynku energii. Inteligentne liczniki będą powszechne

Środowisko Prawo gospodarcze

Instalacja inteligentnego opomiarowania i liczników zdalnego odczytu oraz budowa centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE) - to niektóre ze zmian wprowadzonych obowiązującą od 3 lipca nowelizacją prawa energetycznego. Do 2028 roku ma je mieć co najmniej 80 proc. klientów. Dane z liczników pozwolą stworzyć centralny system informacji rynku energii.

03.07.2021

Sędzia w hotelu przy plaży ogłosi wyrok? Od soboty nie musi być w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia podczas e-rozprawy w sprawach cywilnych nie będzie musiał przebywać w budynku sądu - takie rozwiązanie wprowadza obowiązująca od soboty - 3 lipca, nowelizacja procedury cywilnej i tarczy antykryzysowej. Z nowych rozwiązań cieszą się sędziowie, są też tacy, którzy planują już wkrótce wprowadzić je w czyn. Będą musieli jednak pamiętać, by nie uchybić przy tym godności urzędu.

03.07.2021

W razie śmierci uczestnika PPK oszczędności trafią do jego bliskich

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Środki zgromadzone na rachunku w PPK podlegają dziedziczeniu. Uczestnik może wskazać też instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które - w przypadku jego śmierci - otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Uprawniona może być każda wskazana przez niego osoba fizyczna - zarówno członek jego rodziny, jak i osoba z nim niespokrewniona, np. przyjaciółka czy sąsiad.

03.07.2021

Sądy bardzo wolno rozpatrują spory frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Kredytobiorca, który ma pecha, może nawet dwa lata czekać na pierwsze przesłuchanie przez sąd w sprawie sporu dotyczącego kredytu frankowego. Same sprawy też się ślimaczą. Rekordzista czekał na wyrok w pierwszej instancji aż sześć lat. Przewlekłość to problem dotyczący postępowań prowadzonych przez niektórych sędziów.

03.07.2021

Naturysta opala się na dziko, mors hartuje się bezprawnie

Samorząd terytorialny

Choć w Polsce plaże nudystów funkcjonują od kilkudziesięciu lat, to żadna z nich nie ma statusu oficjalnego kąpieliska ustalonego na podstawie przepisów prawa wodnego. Także morsy nie mogą legalnie chlapać się zimą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeciwne ustanowieniu sezonu kąpielowego w okresie jesienno-zimowym.

03.07.2021

Od zbyt drogich pamiątek z podróży trzeba zapłacić cło i podatek

Ordynacja Domowe finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejną edycję specjalnego przewodnika. Wyjaśnia w nim, jakie pamiątki z wakacyjnej podróży można przywieźć do Polski, by nie płacić cła, ani akcyzy, ale też nie trafić do więzienia. Chodzi także o przewożenie przez granicę leków, żywności, wyrobów tytoniowych, alkoholu i zwierząt.

03.07.2021