Nie będzie błędem, jeśli stosując największe uproszczenie, stwierdzimy, że noty korygujące są wystawiane w celu wyeliminowania z treści pierwotnej faktury drobnych pomyłek. W tym jednak miejscu trzeba zaznaczyć dwie rzeczy. Po pierwsze treść, którą można skorygować notą korygującą, jest ściśle określona w ustawie o VAT, a po drugie skorygowanie zapisów faktury w formie noty korygującej dokonuje nie sprzedawca, a nabywca towaru bądź usługi.
Nota korygująca – co może korygować?
Zgodnie z art. 106k ust. 1 ustawy o VAT nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy o VAT, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Generalnie nota korygująca służy do prostowania pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi.
Odwołując się do wyłączeń istniejących w ustawie o VAT w przedmiocie możliwości korygowania danych notą korygującą, zapamiętać należy, że korekcie notą korygującą nie mogą podlegać:
- miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
- cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto);
- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
- wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
- stawka podatku albo stawka podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9 ustawy o VAT;
- suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
- kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
- kwota należności ogółem.
Zobacz również: Kolejne zmiany w wysyłaniu JPK - jest rozporządzenie >>
Najważniejsze informacje w nocie korygującej
Podobnie jak faktura korygująca tak i nota korygująca musi zawierać elementy wskazane w ustawie o VAT, tj.:
- wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA";
- numer kolejny i datę jej wystawienia;
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej;
- dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 ustawy o VAT (data wystawienia; kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę; imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy; numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku; numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej; datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty).
- wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej;
Konieczna akceptacja noty przez wystawcę faktury pierwotnej
Pamiętać również należy, że nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury.
Zatem mając na uwadze wskazane wcześniej przepisy ustawy o VAT, można stwierdzić, że nabywca będzie mógł wystawić notę korygującą przykładowo przy konieczności poprawy zawartego na fakturze pierwotnej numeru rachunku. Oczywiście skorygowanie takiego rodzaju omyłki nie wpływa na prawo nabywcy towaru/usługi do odliczenia podatku naliczonego z faktury pierwotnej zawierającej błędny numer rachunku bankowego odbiorcy towaru/usługi.
Cena promocyjna: 47.2 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.