MRiPS określi limit dochodów uprawniających do zasiłku rodzinnego

Ubezpieczenia społeczne

Resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad rozporządzeniem, które określi wysokość dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej, się stanowiąe podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokość zasiłku dla opiekuna na poziomie wynikającym z propozycji przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego.

16.08.2021

Dziesięć polskich uczelni na Liście Szanghajskiej - najwyżej UW i UJ

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 10 polskich - najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w piątej setce. W tym roku na podium nic się nie zmieniło. Najlepszą uczelnią świata tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Drugie miejsce zajął Stanford, a trzecie brytyjski University of Cambridge.

16.08.2021

Adwokaci, radcy prawni mają prawo do godnego wynagrodzenia - interpelacja do ministra

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kwestia stawek adwokackich i radcowskich co rusz wraca. Przykładowo Naczelna Rada Adwokacka chce m.in., by o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu sąd decydował w oddzielnym postanowieniu, wydanym po orzeczeniu kończącym sprawę w danej instancji. Teraz - także w tej sprawie - do ministra sprawiedliwości napisała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

16.08.2021

Polski Ład zmieni zasady rozliczania kosztów – wbrew unijnej dyrektywie i sądom

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przegrywało w sądach, więc zmieni przepisy. Chodzi o rozliczanie kosztów uzyskania przychodów przez firmy korzystające z tzw. finansowania dłużnego. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany, które uderzą zwłaszcza w tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić ekspansję na rynkach zagranicznych i nabywać podmioty konkurencyjne. Dotknie to także firmy powiązane.

16.08.2021

Rząd chce ratować rynek pracy, ale pracować więcej cudzoziemcom nie pozwala

Prawo pracy

Firmy znów mają problem z pracownikami z państw trzecich, głównie Ukraińcami i Białorusinami. Przyjeżdżają do Polski, by pracować i zarabiać, ale nie mogą pracować nawet jedną godzinę więcej. Pracodawcy, który przekroczy limit czasu pracy z pozwolenia czy oświadczenia o powierzeniu pracy, grozi sąd i kara - nawet zakaz zatrudniania cudzoziemców w przyszłości.

16.08.2021

Rozprawy online codziennością sądów, ale podstawą nadal prawna prowizorka

Wymiar sprawiedliwości

Od lipca e-rozprawy mają pełnić wiodącą rolę w sprawach cywilnych. Niektórzy sędziowie tak się do nich przyzwyczaili, że "grożą" nieusprawiedliwioną nieobecnością pełnomocnikom, którzy nie mogą się z jakichś powodów połączyć. Problem jednak w tym, że nadal nie ma jednego systemu do sądowych wideokonferencji, a i to czym sądy dysponują, często nie wystarczy do bezproblemowego połączenia.

16.08.2021

Zmiany znów za pięć dwunasta - gros oświatowych przepisów w fazie projektu

Zarządzanie oświatą

Krótkie terminy na dopełnienie formalności, wydawanie aktów prawnych tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego - władze nie rozpieszczają dyrektorów szkół. Wiele zmian, które wejdzie w życie od 1 września 2021 r., w połowie sierpnia jest jeszcze na etapie projektów. Problem istniał od zawsze, ale pandemia jeszcze go pogłębiła.

16.08.2021

Prezydent wręczył Jarosławowi Gowinowi akt odwołania

Administracja publiczna

W sobotę po godzinie 13.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył liderowi Porozumienia Jarosławowi Gowinowi akt odwołania z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. Wnioskował o to premier po tym, jak szef Porozumienia krytykował rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie.

14.08.2021

Na razie bez cnót niewieścich w polityce oświatowej państwa

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Jeden z doradców ministra edukacji dr hab. Paweł Skrzydlewski stwierdził ostatnio, że rolą edukacji jest ugruntowywanie w dziewczętach cnót niewieścich. Zrodziło to sporo wątpliwości i zainspirowało posłów do wystosowania interpelacji. Wiceminister Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że resort nie ma w planach wprowadzenia takich zapisów - choć przy okazji uchyla nieco rąbka tajemnicy w kwestii, czym owe cnoty są.

14.08.2021

Pandemia sprzyja oszustom - w sieci rośnie handel podrobionymi lekami

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej

14.08.2021

Polski Ład zmieni zasady korzystania z ulg podatkowych w PIT

Domowe finanse PIT Polski Ład

Polski Ład to cały szereg zmian – nie tylko dla przedsiębiorców. Już od stycznia przyszłego roku znacząco zostanie podwyższona kwota wolna od podatku i drugi próg podatkowy. Nowe przepisy wpłyną także na podatek m.in. świeżo upieczonych małżonków, samotnych rodziców, korzystających z ulgi rehabilitacyjnej, odliczających ulgę prorodzinną na dzieci czy kupujących mieszkania. Dziś w Prawo.pl podsumowujemy zmiany dla Kowalskiego.

14.08.2021

Nie warto zwlekać z rozliczeniem wcześniejszej spłaty kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wkrótce zaczną przedawniać się dla części klientów roszczenia dotyczące niewłaściwego rozliczenia przez pożyczkodawcę kredytu konsumenckiego. Dla umów zawieranych w pierwszych latach obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim termin przedawnienia wynosi 10 lat. W przypadku wcześniejszej spłaty konsument może ubiegać się o proporcjonalne rozliczenie i zwrot poniesionych kosztów.

14.08.2021

Administracja nie radzi sobie z "bombami ekologicznymi", rząd szykuje drakońskie kary

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Rośnie liczba nielegalnych wysypisk, także tych z odpadami niebezpiecznymi. Samorządy zostały pozostawione same sobie. Mogą co najwyżej oznaczyć „bombę ekologiczną” i liczyć, że nie wybuchnie, ani wyleje się. Ministerstwo Klimatu zapowiada zmianę przepisów, które mają zaostrzyć kary za przestępstwa śmieciowe. Czy jednak same represje rozwiążą problem?

14.08.2021

Ławnicy w sądach coraz rzadziej - przepisy antycovidowe usuwają ich ze składów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od ponad miesiąca obowiązują zmiany w procedurze cywilnej wprowadzające, na czas koronawirusa, jednoosobowe składy. Jak mówią prawnicy już są odczuwalne - ławnicy znikają ze składów w sprawach rozwodowych. Na problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, alarmując, że uderza to konstytucję, a minister sprawiedliwości uspakaja, że rozwiązanie jest epizodyczne.

14.08.2021

Wraca sprawa Kodeksu Etyki Adwokackiej - we wrześniu druga część Krajowego Zjazdu

Prawnicy

Adwokatura wraca do dyskusji nad zasadami etyki. Wiodącymi tematami są obecnie reklama, success fee, umowa o pracę i współpraca z kancelariami odszkodowawczymi. To z kolei, według nieoficjalnych informacji Prawo.pl oznacza, że los nowego kodeksu etyki, który będzie rozpatrywany podczas wrześniowego KZA jest praktycznie przesądzony i raczej są małe szanse na jego przyjęcie.

14.08.2021

Koniec zdalnych zajęć na uczelniach

Już od 15 sierpnia nie będzie obowiązywać rozporządzenie ministra edukacji i nauki, które zakłada m.in. zdalne zajęcia na uczelniach od 27 lutego do 30 września 2021 r. Uczelnie mogły też prowadzić w ich siedzibach lub filiach zajęcia przewidziane w programie studiów do realizacji na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.

13.08.2021

Nastolatków można szczepić preparatem Spikevax od Moderny

Koronawirus szczepienia

Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat od piątku mogą być szczepione preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas jedynym preparatem podawanym dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat był ten od firmy Pfizer/BioNTech. MZ opublikowało także schemat podawania szczepionek.

13.08.2021

Będą skutki uchwalenia Lex TVN dla stosunków gospodarczych z USA

Prawo cywilne

Ustawa medialna uchwalona przez Sejm 11 sierpnia br. jest zbędna i szkodliwa dla polskiej gospodarki oraz dla polskich interesów - uważają prawnicy zajmujący się biznesem. Na negocjacje ze stroną amerykańską już jest za późno. W efekcie inwestor zagraniczny, który przynosi zyski otrzyma zwrot pieniędzy w postaci odszkodowania na koszt polskiego podatnika.

13.08.2021