Rusza kolejna odsłona akcji #WolnaSzkola

Zarządzanie oświatą

Według inicjatorów akcji, po wejściu w życie zmian zwiększających uprawnienia kuratora: "szkoła staje się nudnym więzieniem, w którym rządzą poglądy ministra na świat, a nie chęć poznawania świata". Organizatorzy zachęcają do przynoszenia czerwonej ekierki na znak sprzeciwu wobec planowanej reformy.

14.10.2021

Zwiększenie pensum - niby trzyletni okres przejściowy, ale obniżka pensji i etatu od razu

Kadry w oświacie Prawo pracy

Od 2022 roku pensum nauczyciela ma wzrosnąć o 4 godziny. Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji i Nauki, dla pedagogów, którzy nie zechcą od razu przechodzić na nowy system, Karta Nauczyciela wprowadzi trzyletni okres przejściowy. Tyle że - jak się okazuje - wcale nie uratuje ich to przed ograniczeniem wymiaru zatrudnienia.

14.10.2021

Badanie. 83 proc. pracodawców rozpoczęło planowanie organizacji pracy po pandemii

Prawo pracy Koronawirus

Pracownicy i pracodawcy wychodzą z pandemii z rozbieżnymi oczekiwaniami. 35 proc. pracodawców chce, by pracownicy w pełni wrócili do biura, podczas gdy 88 proc. pracowników żąda elastycznego zatrudnienia – wynika z EY Work Reimagined Employer Survey 2021. Różnice pomiędzy oczekiwaniami jednych i drugich pojawiają się na wielu badanych poziomach, np. podejściu do podróży służbowych.

14.10.2021

Nagrodzono zwycięzców II edycji konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2021

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wręczył nagrody laureatom konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2021. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów mediacji jako skutecznej metody rozstrzygania sporów i zachęcania młodych do kreatywności. W tym roku zgłoszono do niego rekordową liczbę 496 prac. W roku ubiegłym - dla porównania 70. Zainteresowanie było tak duże, że zdecydowano o przyznaniu dodatkowych 20 wyróżnień.

14.10.2021

Rozszerzona odpowiedzialność producentów - firmy nie chcą kolejnego parapodatku

Odpady Rynek i konsument

Projekt wdrożenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) nie poprawi poziomu zbierania i przetwarzania odpadów – uważają przedsiębiorcy i proponują gruntowne zmiany, a najchętniej napisanie go od nowa. Ich zdaniem zaproponowany model, nie realizuje podstawowych założeń dyrektywy i stanie się de facto systemem opartym na parapodatku.

14.10.2021

Minimalne wynagrodzenie nie będzie już chronić przed egzekucją

Prawo cywilne Prawo pracy

Dłużnicy ukrywający swoje dochody przed egzekucją - sądową, czy administracyjną - nie mogą już spać spokojnie. Posłowie chcą wprowadzić limit kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w wysokości 85 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obniżeniu ulec ma też kwota wolna od potrąceń z rachunku bankowego - z obecnych 75 proc. do 50 proc.

14.10.2021

Radcy i adwokaci wspólnie dopominają się uregulowania stawek za pomoc prawną z urzędu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych powołały wspólny zespół, którym ma opracować rozwiązanie w zakresie stawek za pomoc prawną z urzędu. W tej sprawie dwaj prezesi - Przemysław Rosati i Włodzimierz Chróścik - spotkali się również z wiceministrem sprawiedliwości Sebastianem Kaletą.

14.10.2021

Przekształcone spółki muszą kłamać, by złożyć sprawozdanie finansowe

Rachunkowość Spółki Finanse

Konieczna jest pilna zmiana w Repozytorium Dokumentów Finansowych – ministerialnym systemie do składania sprawozdań finansowych w KRS. Obecnie działa on niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Przekształcone spółki nie mogą złożyć sprawozdania. System przyjmuje dokumenty, ale tylko jeśli firmy skłamią i poświadczą nieprawdę. Problem staje się gorący – termin na złożenie sprawozdania mija.

14.10.2021

Główny Inspektor Pracy: na telepracy mniej wypadków

BHP Koronawirus

Praca zdalna przyniosła zmniejszenie ogólnej liczby wypadków przy pracy zgłoszonych do PIP. Od marca 2020 do końca czerwca br. zgłoszono 15 wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej. 11 poszkodowanych w nich osób zmarło - poinformowała w Sejmie Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

13.10.2021

Pracownicy sądów pod lupą ZUS, MS tłumaczy to dobrem obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że wystąpiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o szczegółową weryfikację zwolnień lekarskich udzielanych w ostatnich dniach grupie pracowników sądów. Wyjaśnia równocześnie, że dobro obywateli i dostęp do wymiaru sprawiedliwości są wartością nadrzędną, więc musi reagować. I zapowiada kroki prawne jeśli podstaw do zwolnień nie będzie.

13.10.2021

MS podpisało porozumienie z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

Wymiar sprawiedliwości

Podpisano aneks do porozumienia zawartego w 2018 r. między Ministerstwem Sprawiedliwości a NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Dokument ustala daty wprowadzenia rozwiązań oczekiwanych przez stronę społeczną i kończy akcję protestacyjną prowadzoną przez związkowców.

13.10.2021

Liderzy dostępności nagrodzeni za usuwanie barier dla niepełnosprawnych

Administracja publiczna Budownictwo

Park miejski w Stargardzie Gdańskim, przedszkole w Mielcu, szkoła podstawowa w Warszawie Wesołej, stacja metra Młynów w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni - to niektóre z obiektów nagrodzonych w konkursie architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

13.10.2021

Rząd obiecuje 8 proc. funduszy UE na zrównoważony rozwój miast

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

W nowej perspektywie unijnej stawiamy na rozwój miast. Co najmniej 8 proc. funduszy unijnych dla Polski w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027, trafi na cele związane ze zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich – poinformowała w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

13.10.2021

Komisja Europejska przygotowuje się do reakcji na wyrok polskiego TK

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej bądź procedury o naruszenie praworządności z art.7. Traktatu o Unii Europejskiej - poinformowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że po wstępnej ocenie orzeczenia widać poważne problemy związane z nadrzędnością prawa europejskiego.

13.10.2021

Lewiatan: Cudzoziemcy mogą uratować nasz rynek pracy

Rynek Prawo pracy

Rozpoczynają się prace nad nowelizacją ustawy o cudzoziemcach. Od przyjętych w niej rozwiązań zależy, czy uporamy się z deficytem pracowników na naszym rynku pracy. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. wprowadzenie zmian dotyczących zezwolenia na pracę, szybką ścieżkę obsługi pracodawców, poprawienie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę wydawanego przez urzędy wojewódzkie.

13.10.2021

Polska Agencja Nadzoru Audytowego zaprasza na konferencję

Rachunkowość Spółki Finanse

W przyszłym tygodniu, 19 października, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) organizuje konferencję online pt. Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji.

13.10.2021

Powstanie narodowy program zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy

Trwają prace nad narodowym programem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Powodem jest bardzo niski wskaźnik osób z niepełnosprawnościami zainteresowanych aktywnością zawodową – mówił podczas briefingu prasowego w Lublinie Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

13.10.2021

Samorządy zawodów medycznych chcą dialogu z ministrem zdrowia

Zawody medyczne

Należy wypracować konsensus, a dopiero później toczyć rozmowy na zespole trójstronnym – przekonują wspólnie prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas oraz prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

13.10.2021

Nabór do programu wspierającego studenckie koła naukowe

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nabór do programu wsparcia studenckich kół naukowych. Można starać się o dofinansowanie na modernizację. Nabór wniosków trwa do 3 listopada - można otrzymać maksymalnie 70 tys. zł dofinansowania. Na polskich uczelniach działa około 6 tysięcy studenckich kół naukowych.

13.10.2021

Zaognia się sytuacja w sądach - pracownicy na "chorobowych", MS zwraca się do ZUS

Wymiar sprawiedliwości

Zwiększa się liczba pracowników sądów, którzy decydują się na pójście na L4. To z kolei obnaża braki kadrowe, o których wielokrotnie w ostatnich miesiącach się mówiło. W niektórych sądach sytuacja jest tak trudna, że sprawy spadają z wokand. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc by ZUS sprawdził "chorobowe" pracowników i zapewnia, że problem dotyczy zaledwie kilku jednostek.

13.10.2021