Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przedłużyły na 18 miesięcy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt porozumienia wynegocjowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Jednym z jego warunków jest odejście od karania za zbyt dużą liczbę teleporad. Ponadto prezes NFZ wystąpi do ministra zdrowia o powołanie zespołu do spraw reformy POZ.

28.06.2021

Nowelizacja „metodą na pedofila” – bat na dyrektorów z populistycznym uzasadnieniem

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Groźna luka w przepisach sprawiała, że dyrektor, który dopuścił do molestowania dziecka w prowadzonej przez siebie placówce, nie mógł zostać ukarany - tak rząd uzasadnia wprowadzenie nowych przepisów karnych. Tak nieostrych, że przy okazji będą skutecznym straszakiem na niepokornych dyrektorów.

28.06.2021

Warto zabezpieczyć firmę, zanim posypią się kary

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Większości ryzyk związanych z prawem konkurencji można uniknąć. Firma musi być jednak przygotowana - mieć wdrożone odpowiednie procedury i przeszkoloną załogę - również pod względem współpracy z UOKiK. O tym, jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy debaty „Ryzyko naruszenia prawa konkurencji – jak je ograniczać i nie narażać firmy na kary", zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

28.06.2021

Piłka jedna, bramki dwie, wiele niebezpieczeństw dla zarządców boisk

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Nie można dziury w murawie boiska łatać piaskiem. W przypadku wyłączenia obiektu z użytkowania, nie wystarczy poinformować o tym na kartce przytwierdzonej do furtki lub wygrodzić wejścia taśmą. Na zarządcach boisk ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich użytkowników - wyzwaniem będą imprezy plenerowe, które ruszą lada chwila. A odszkodowania za wypadki bywają kosztowne.

28.06.2021

Mobbing sądów nie oszczędza, pracownicy mówią dość

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Najciemniej pod latarnią, więc i w sądach, stojących na straży prawa, coraz częściej zdarzają się sytuacje, które pracownicy określają jako mobbing lub dyskryminację. Co więcej - jak mówią - o prawa pracownicze walczy się tu zdecydowanie trudniej, bo brakuje regulaminów, szkoleń i przeświadczenia, że można wygrać. A sprawy nie ułatwiają braki kadrowe i pandemiczne zaległości.

28.06.2021

Po roku prac projekt o pracy zdalnej trafi do kosza

Prawo pracy BHP

Związki zawodowe zerwały negocjacje w sprawie projektu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, mającego uregulować pracę zdalną. A organizacje pracodawców zgłosiły do niego wiele poprawek. Zdaniem ekspertów, prace nad tym projektem to złamanie konstytucyjnego prawa związków zawodowych do rokowań i wielkie fiasko rządu. Ministerstwo potwierdza, że przygotowane zostaną nowe przepisy.

28.06.2021

Opole: mniej odszkodowań za wypadki przy pracy

BHP Budownictwo

Od kilku lat maleje liczba jednorazowych odszkodowań wypłacanych przez opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych za wypadki przy pracy - twierdzi Sebastian Szczurek rzecznik regionalny ZUS w Opolu. Podobna tendencja utrzymuje się także w skali całego kraju.

27.06.2021

Premier: jestem przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów

Prawo europejskie

Premier Mateusz Morawiecki, pytany o negocjacje ze stroną czeską i o to, że Czesi domagają się kar za kontynuowanie wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Turów powiedział, że jest "głęboko przekonany, że Polsce nie grożą kary finansowe ws. kopalni Turów". - Ale podchodzimy do problemu bardzo poważnie - zapewnił.

26.06.2021

Od soboty więcej gości w hotelach i siłowniach, otwarte dyskoteki

Małe i średnie firmy Koronawirus

Od soboty 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni. Także od soboty mogą działać dyskoteki, a w hotelach może być zajętych 75 proc. miejsc.

26.06.2021

Zmiana - kwarantanna dla przybywających spoza UE i strefy Schengen

Opieka zdrowotna Koronawirus

Obowiązująca od czwartku 10-dniowa kwarantanna dotyczy osób przyjeżdżających do Polski z państw spoza Strefy Schengen lub spoza UE. Wynika to z doprecyzowanego przez rząd w piątek rozporządzenia. Rząd rozszerzył także katalog osób zwolnionych z kwarantanny wjazdowej. Ograniczenia związane są ze zwiększonym w wielu krajach poziomem zakażeń mutacją delta koronawirusa.

26.06.2021

Tortury to jeszcze nie historia, także w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że jest to zjawisko wciąż występujące w wielu krajach, także w Polsce. I przypomina, że nasze państwo jest jednym z tych, które do tej pory nie wprowadziło w swoim prawie karnym tortur jako osobnego przestępstwa.

26.06.2021

Jest ustawa, gminom łatwiej będzie walczyć z barszczem

Samorząd terytorialny Środowisko

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która zatruwa życie obywatelom i drenuje budżety gmin. Dotychczas zwalczanie jej przypomina walkę z hydrą. W nowo uchwalonej ustawie o gatunkach obcych pojawiły się jednak zapisy, która mają ułatwić gminom zwalczanie tej inwazyjnej rośliny. Możliwe np. będzie prowadzenie takich działań na prywatnych posesjach.

26.06.2021

W niektórych krajach za brak polisy OC - więzienie albo konfiskata auta

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

W Polsce sankcje za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC są niskie, w porównaniu z innymi krajami Europy, a liczba kierowców, którzy zaniedbali tego obowiązku, urosła w czasie pandemii. W Belgii kara może sięgnąć nawet 8 tys. euro, można tam także trafić na pół roku do więzienia. W Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Irlandii czy na Malcie, nieubezpieczeni kierowcy zapłacą od 5 do 7 tys. euro.

26.06.2021

Coaching może być wsparciem pracowników w trudnych sytuacjach

Prawo pracy Zarządzanie

Narzędzia coachingowe stosowane w trakcie rozmów mają służyć przede wszystkim rozwojowi pracownika. W obecnej sytuacji okazuje się jednak, że te umiejętności możemy również wykorzystać do wsparcia naszych pracowników w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami i emocjami. Przykład Anny, który prezentujemy ilustruje, jak postępować w takich sytuacjach.

26.06.2021

Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Część pacjentów może zyskać, wielu straci

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.

26.06.2021

Wakacje za granicą - rząd żongluje rozporządzeniami, Polacy kombinują jak wyjechać i wrócić

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Ostatni dzwonek w szkołach wybrzmiał, czas pakować walizki i wyruszyć... ale gdzie? Pandemia niby odpuściła, więc marzą się zagraniczne wojaże. Zapał tych, którzy wolą ciepłe morze od bałtyckiego jodu, mogą jednak ostudzić ostatnie zmiany covidowych obostrzeń i widmo kwarantanny - choćby dla dziecka - po powrocie do kraju. W przepisach zdaje się gubić nawet rząd, bo co rusz poprawia to, co sam wprowadził.

26.06.2021

NFZ podwyższa stawkę lekarzom POZ za leczenie na miejscu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W piątek 25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie, o ile leczą na miejscu. Lekarz, który ponad 75 proc. pacjentów bada tradycyjnie zamiast 171 otrzyma 179,55 zł.

25.06.2021