Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.

13.08.2021

Będą stypendia dla studentów i naukowców z Białorusi

Szkolnictwo wyższe

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyzna stypendia i granty młodym naukowcom i studentom z Białorusi. Polskie instytucje zintensyfikowały pomoc dla białoruskich studentów i naukowców po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w tym kraju, kiedy wzmogły się represje władz państwowych wobec osób kwestionujących ich legalność.

13.08.2021

Ambasadorzy RP: Nie tylko spór prawny z Unią, ale droga bez powrotu

Prawo europejskie

W najnowszym stanowisku Konferencji Ambasadorów RP pt. Stawką jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej podkreślono, że błędem jest ograniczanie zaostrzającego się konfliktu między rządem PiS a Unią Europejską do „sporu prawnego”. Chodzi bowiem o sprawy zasadnicze - demokratyczny bądź autorytarny ustrój Polski oraz jej pozostanie lub nie w Unii Europejskiej.

13.08.2021

Prezes sądu ukarany za niezabezpieczone nośniki z danymi osobowymi

Wymiar sprawiedliwości RODO

Prezes Sądu Rejonowego w Zgierzu nie zabezpieczał służbowych nośników z danymi, a jedynie polecił swoim pracownikom, by sami to robili - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. I przypomniał, że to prezes jako administrator danych, a nie użytkownik nośnika, odpowiada za wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo danych.

13.08.2021

Ministerstwo Zdrowia powołało specjalny zespół w sprawie ratownictwa medycznego

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Resort zdrowia opublikował zarządzenie o utworzeniu Zespołu, który zajmie się opracowywaniem zmian organizacyjnych w ratownictwie medycznym. Zarządzenie wchodzi właśnie w życie, a pierwsze posiedzenie ma zostać zwołane do końca trzeciego tygodnia sierpnia br. Zespół zakończy swoją działalność nie później niż 30 listopada 2021 roku.

13.08.2021

NIK o dotowaniu stołecznych instytucji kultury: zgodnie z prawem, ale nie zawsze przejrzyście

Samorząd terytorialny

NIK skontrolowała Urząd m.st. Warszawy oraz 10 stołecznych instytucji kultur i sprawdziła, jak wyglądało udzielanie dotacji podmiotowych i celowych. Okazuje się, że działania w tym zakresie w latach 2018-2020 były zgodne z prawem, ale proces dotowania zadań i programów był nieprzejrzysty i stwarzał ryzyko uznaniowości w dysponowaniu środkami publicznymi.

13.08.2021

Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Powstanie Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - wynika z rozporządzeń Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To skutek odejścia Porozumienia Gowina z koalicji rządowej.

13.08.2021

Dziś protest przed Ministerstwem Sprawiedliwości przeciwko zamrożeniu płac i mobbingowi

Wymiar sprawiedliwości

W piątek 13 sierpnia przedstawiciele Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Ad Rem zbiorą się pod Ministerstwem Sprawiedliwości by domagać się rozwiązania problemu mobbingu w sądach i zaprotestować przeciwko planowanemu zamrożeniu płac w 2022 r. w budżetówce. Jak podkreślają bez rozwiązanie tych dwóch kwestii sądy pogrążą się w jeszcze większym kryzysie.

13.08.2021

Będą problemy z wygaszaniem stosunku służbowego sędziów Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Wraz ze spodziewaną likwidacją Izby Dyscyplinarnej zmieni się status zasiadających w niej sędziów, gdyż spowoduje ona wygaśnięcie ich stosunków służbowych. Zniknie problem orzekania przez sędziów nieposiadających przymiotu niezawisłości oraz problem pozbawienia podsądnych prawa do obrony - twierdzą prawnicy. Pojawić się może jednak kwestia konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziów.

13.08.2021

Spór o „covidowe budowle” – przedsiębiorcy w tarapatach, organy bezlitosne

Budownictwo Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ułatwień dla tzw. inwestycji covidowych mają spore kłopoty – ich budowy wstrzymano, a nierzadko w sprawę włączają się sądy karne i organy administracji skarbowej. Czy do końca legalnie? Zdania są podzielone - część prawników uważa, że organom nadzoru nic do tych spraw. Inni i same organy, że tak powinno być.

13.08.2021

Podatki lokalne rosną z roku na rok - są nowe stawki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ogłoszone właśnie obwieszczenie umożliwi gminom wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Więcej zapłacą więc m.in. właściciele mieszkań i domów. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

13.08.2021

Fundusz na likwidację wykluczenia komunikacyjnego wymaga zmian

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Mieszkańcy dziesiątek gmin nie mogą doczekać się końca wakacji. Ruszy dowóz uczniów do szkół, a to jedyna dla nich możliwość komunikacji ze światem. Fundusz rozwoju przewozów autobusowych część białych plam komunikacyjnych zlikwidował, ale zdaniem samorządowców, mógłby zlikwidować więcej, gdyby do programu wprowadzono zmiany

13.08.2021

Choć osoba głucha jest zdolna do pracy, w Polsce łatwo jej nie znajdzie

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa

13.08.2021

Discovery reaguje na ustawę anty-TVN i zapowiada kroki prawne wobec polskiego rządu

Prawo gospodarcze

Jest oficjalna redakcja Discovery, Inc., amerykańskiego właściciela TVN, na środową nowelizację polskiej ustawy medialnej. W dniu 12 sierpnia 2021 r. Discovery Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.

12.08.2021

Ulga na zakup kas wirtualnych – objaśnienia podatkowe MF

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych ma stać się prostsza. Objaśnienia podatkowe wydano na wniosek przedsiębiorców i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Interpretacja przepisów jest wiążąca dla administracji skarbowej.

12.08.2021

Rząd chce wzmacniać rolnicze grupy producenckie

Małe i średnie firmy

Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.

12.08.2021

Jak nie większością, to reasumpcją... - rządzący ratują się w Sejmie jak mogą

Wymiar sprawiedliwości

Dewastacja polskiego parlamentaryzmu, działanie ponad prawem, naruszenie konstytucji - to tylko niektóre komentarze prawników po środowym głosowaniu nad lex TVN. Chodzi oczywiście o zastosowanie przez Marszałek Sejmu instytucji reasumpcji. Senat już zapowiada swoje weto, a prawnicy dodają, że warto przygotować grunt pod przyszłą kontrolę trybu prac nad regulacją przez Trybunał Konstytucyjny.

12.08.2021

Prawo do jednej odprawy nie blokuje wypłacenia drugiej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownikowi samorządowemu, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, należy się odprawa z ustawy o zwolnieniach grupowych. Jeśli jednocześnie przechodzi on na emeryturę, to należy mu wypłacić odprawę z tego tytułu. Świadczenia te są bowiem od siebie niezależne i nie obowiązuje zasada wypłacania jednej, korzystniejszej odprawy

12.08.2021

Adwokaci chcą prawa do niższej stawki ryczałtu

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład

W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku wprowadzić niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać w oparciu o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.). Obniżona stawka będzie miała zastosowanie także dla zawodów technicznych (m.in. architektów). Adwokaci apelują, by obniżony ryczałt można było stosować także do usług prawniczych.

12.08.2021