Pracownicy oczekują uznania od pracodawców - najbardziej przed świętami

Prawo pracy

Grudzień i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to według 93 proc. pracowników w Polsce dobra okazja do podziękowania za ich pracę. Ten czas jest najtrudniejszym okresem w roku pod względem wyzwań finansowych. Pracownicy oczekują też benefitów, które odciążą ich portfele i pomogą uporać się z rosnącymi wydatkami.

22.11.2021

Podwójne uwierzytelnianie do aplikacji gabinet.gov.pl

Zawody medyczne Zarządzanie

Od 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl, nie wystarczy już jedynie znajomość loginu i hasła. Potrzebne będzie dodatkowo wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

22.11.2021

Program „Profilaktyka 40 plus” wydłużony, ale pakiet badań mniejszy

Opieka zdrowotna

Program „Profilaktyka 40 plus” ma zostać wydłużony o pół roku – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Program nie spotkał się z zainteresowaniem społeczeństwa, stąd pomysł MZ, by go wydłużyć. Nie zwiększy się jednak zakres badań, a nawet zmniejszy. Nie będzie już przeprowadzane EKG.

22.11.2021

Chcesz zrobić test na Covid-19? Zgłoś się online

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Podczas trzeciej fali pandemii w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową ścieżkę zgłaszania się na bezpłatne testy na Covid-19, która wciąż działa. Pozwala uzyskać skierowanie bez kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie już potrzebny. Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się mogą przesłać formularz online. Następnie konsultant oddzwoni na podany numer telefonu i wystawi zlecenie na test.

22.11.2021

Trudna sytuacja epidemiczna w szkołach, a masowego testowania brak

Zarządzanie oświatą

Ponieważ szkoły nie mogą oficjalnie sprawdzić, czy uczeń zaszczepił się przeciw COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że nauka zdalna dotyczy również uczniów zaszczepionych, których nie obowiązuje kwarantanna. Czy to uspokoi niesłychanie trudną pracę wielu szkół?

22.11.2021

W pandemii prawnik w sądzie łatwo nie ma, pomagają e-rozwiązania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia przyspieszyła to, co w sądach i kancelariach powinno nastąpić już wiele lat temu. Choć zdalne rozprawy, e-doręczenia nie są rozwiązaniami doskonałymi, mają wielu zwolenników i, jak podkreślają adwokaci oraz radcy prawni, ułatwiają im pracę. Rośnie też apetyt na więcej - choćby digitalizowane akta, czy możliwość składania pozwów przez internet.

22.11.2021

Wszczynanie postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia coraz większym problemem podatników

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Mimo wyroków sądów, już nie tylko administracyjnych, ale także powszechnych, organy skarbowe cały czas wszczynają postępowania podatkowe w ostatniej chwili. Czynią tak tylko po to, by przerwać bieg terminu przedawnienia. Argumenty są różne, nierzadko niemające jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. Konieczna jest pilna zmiana przepisów, by ukrócić samowolę urzędników.

22.11.2021

Budżety miast topnieją w cieniu Polskiego Ładu

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Budżety samorządowe w 2022 roku będą pierwszymi realizowanymi w nowych, wynikających z wprowadzonych rządowym programem Polski Ład, warunkach dochodowych. Województwa, powiaty, a w szczególności miasta i gminy, odczują skutek w postaci zmniejszanych dochodów z podatku PIT. Projekty przyszłorocznych budżetów pokazują o ile mniej z tego tytułu wpłynie do miejskiej kasy.

22.11.2021

Profilaktyka nie działa, bo szwankuje komunikacja 

Opieka zdrowotna

Lekarze nie mają wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W Polsce dostępnych jest całkiem sporo programów profilaktycznych. Problem w tym, że niewielu pacjentów o nich wie, a jeszcze mniej korzysta z nich. Zdaniem ekspertów to zmarnowane pieniądze. By je lepiej zainwestować, przede wszystkim trzeba lepiej organizować programy i skuteczniej o nich informować.

22.11.2021

Trzeba poprawić projekt o sygnalistach, bo nie będą anonimowi

RODO Compliance Poprawmy prawo

Łatwo będzie ustalić, kto jest sygnalistą w firmie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona zgodnie z obecnym projektem, nie będzie gwarantować anonimowości. Nie wyłączy bowiem obowiązku informacyjnego, o którym mówi RODO. A to oznacza, że trzeba pilnie projekt poprawić. W przeciwnym razie instytucja sygnalisty będzie czystą fikcją.

22.11.2021

Związek Miast Polskich za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus

Ograniczenia dla niezaszczepionych powinny, jak w innych cywilizowanych krajach europejskich, być wprowadzone już dawno. Zwłaszcza na początku czwartej fali wszędzie tam, gdzie było najwięcej zakażeń, zresztą w oczywistej korelacji z najniższym poziomem wyszczepienia – uważa zarząd Związku Miast Polskich. Domaga się od rządu działań.

21.11.2021

Sądy reformowane od sześciu lat, a bilans ciągle ujemy

Wymiar sprawiedliwości

Wzrost przewlekłości postępowań, nadmierny formalizm, spadek poziomu niezależności sądów i niezawisłości sędziów, drastyczne pogorszenie standardu realizacji zasady jawności postępowań - to w ocenie prawników skutki reform, które zostały przeprowadzone i są planowane w wymiarze sprawiedliwości.

20.11.2021

Po niedzieli poselski projekt w sprawie szczepień powinien trafić do Sejmu

Koronawirus szczepienia

Projekt w sprawie uprawnienia prcodawców do sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid-19, jest już w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości podpisany, lada dzień powinien być złożony w sejmie. Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został on złożony jako projekt poselski – powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

20.11.2021

W sytuacji kryzysu wymiaru sprawiedliwości szansą sądy powszechne

Wymiar sprawiedliwości

Koncepcja decentralizacji idei konstytucyjności - w rozumieniu likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, przy wzmocnieniu mandatu sądów powszechnych i administracyjnych do bezpośredniego stosowania konstytucji, mogłaby być szansą na uporanie się z kryzysem wymiaru sprawiedliwości - oceniali prelegenci i uczestnicy konferencji "Wymiar sprawiedliwości w Polsce - perspektywa przyszłości", która odbywa się w sobotę w Warszawie.

20.11.2021

Nieodpłatna służebność mieszkania może być bez podatku

Domowe finanse Finanse Podatek od spadków i darowizn

Jeśli ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania nastąpi na podstawie umowy zawartej wyłącznie pomiędzy matką a córką, to gdy mąż córki wyrazi zgodę na jej ustanowienie, nabycie to skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jeśli umowa zawarta zostanie w formie aktu notarialnego, matka nie będzie musiała zgłaszać służebności do urzędu skarbowego – potwierdza niedawna interpretacja.

20.11.2021

Coraz więcej zwolnień - wypalenie zawodowe wkrótce oficjalną chorobą

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

W 2020 roku znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarejestrowano ich 1,5 mln, łącznie na 27,7 mln dni absencji chorobowej – wynika z danych ZUS. Od przyszłego roku tego typu zwolnień może być jeszcze więcej, bo objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia L4.

20.11.2021

Prawo do broni - w Polsce ograniczone, a może być jeszcze bardziej

Prawo karne Administracja publiczna

Analiza przepisów nie pozostawia złudzeń. W Polsce prawo do broni do ochrony osobistej to przywilej, którego może dostąpić niewielu i to po spełnieniu wielu warunków. Praktyka wydawania pozwoleń wskazuje na dużą uznaniowość organu decydującego, czyli komendanta wojewódzkiego policji. A planowane zmiany w ustawie o broni spowodują, że Polska nadal pozostanie najbardziej rozbrojonym krajem w Europie.

20.11.2021

Dłuższa droga do rozwodu - będą pouczenia, mediacje i sporo czasu na przemyślenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Miłość aż po grób - może po zmianach projektowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości nabrać bardzo dosłownego sensu. Przynajmniej, jeżeli chodzi o osoby mające małoletnie dzieci. Resort uznał, że powinny się one dodatkowo zastanowić, więc do pozwu o rozwód będą musiały dołączyć zaświadczenie o odbyciu postępowania informacyjnego lub prawomocne postanowienie o jego umorzeniu.

20.11.2021

Frankowicz nie zawsze po unieważnieniu umowy od razu otrzyma zwrot pieniędzy

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Banki w postępowaniach frankowych chętnie składają zarzut zatrzymania, a sądy czasem go uwzględniają. Tymczasem wcale nie jest oczywiste, czy taki zarzut jest dopuszczalny w przypadku kredytów. Prawo zatrzymania może być stosowane jedynie w przypadku umów wzajemnych, a budzi wątpliwości, czy taki charakter ma umowa kredytu.

20.11.2021

KE robi kolejny krok w kierunku "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska wysłała w piątek listy do Polski i Węgier, co jest nieformalnym pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia nowego mechanizmu "pieniądze za praworządność". Do Polski skierowane zostały pytania dotyczące niezależności sądownictwa i poszanowania prawa UE, a do Węgier dotyczące wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji.

19.11.2021