Blok budowany jako izolatorium - sądy nie uznają uproszczonych zasad

Budownictwo Koronawirus

Na wokandach sądów administracyjnych stale przybywa spraw dotyczących tzw. budów covidowych. I stało się to, co przewidywali prawnicy - sądy są bezlitosne dla inwestorów, którzy pod płaszczykiem walki z covidem budują zwykłe bloki mieszkalne lub domy. Ich skargi są oddalane, czego przykładem niedawny wyrok WSA w Krakowie.

13.01.2022

Administratywista to nie prawnik, ale z doktoratem może zdać egzamin adwokacki

Prawnicy Dla studenta Poprawmy prawo

Wprawdzie studia prawnicze i administracyjne odbywają się z reguły na tych samych wydziałach, to co do zasady tylko absolwenci tych pierwszych mogą zostać adwokatami lub radcami prawnymi. Chyba, że administratywista zrobi doktorat z prawa, wtedy bez aplikacji może zdać egzamin zawodowy. Teoretycznie umożliwiają to przepisy, chociaż z wpisem na listę jest już problem.

13.01.2022

Polski Ład wypycha lekarzy z etatów

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład

W szpitalach toczą się intensywne negocjacje w sprawie zmiany formy zatrudnienia w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wielu lekarzy złożyło lub rozważa złożenie wypowiedzenia umów o pracę i umów zlecenia. Oczekują nowego sposobu zatrudnienia lub rekompensat. Zdaniem prawników, reforma podatkowa może wypchnąć lekarzy z umów o pracę.

13.01.2022

Nowego rozporządzenia o zaliczkach na PIT nikt nie chce stosować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Wydane przez ministra finansów rozporządzenie doprowadziło do nieopisanego chaosu w rozliczeniach wynagrodzeń. Księgowi, biura rachunkowe, pracownicy działów płac widzą w tym duże ryzyko, że za zastosowanie się do rozporządzenia w przyszłości będzie trzeba ponieść karę. Na wszelki wypadek firmy proszą pracowników i zleceniobiorców, by wnioskowali o niestosowanie wątpliwych przepisów.

13.01.2022

Ekspresowe tempo prac nad odszkodowaniami za powikłania po szczepieniu. Ustawa opublikowana

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będą przysługiwać po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19. Jednak tylko za te, które w charakterystyce szczepionki wymienił producent i które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Ustawa została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw.

12.01.2022

Senat powołał komisję nadzwyczajną do spraw Pegasusa

Wydarzenia

W środę za powołaniem komisji do spraw Pegasusa opowiedzieli się wszyscy senatorowie opozycji oraz Jan Maria Jackowski z PiS. 45 senatorów PiS zagłosowało przeciwko, bo Senat nie ma żadnych uprawnień śledczych, nie posiada komisji do spraw służb specjalnych. Zgodnie jednak z regulaminem Senat może powoływać komisje nadzwyczajne.

12.01.2022

Rząd konsultuje unijny projekt w sprawie reklamy politycznej

Administracja publiczna Nowe technologie

Projektowane unijne rozporządzenie w sprawie reklamy politycznej ma wprowadzić m.in. obowiązki dotyczące jawności i transparentności wynagrodzenia, składania raportów, udzielania przez wydawców informacji, wymóg 5-letniej archiwizacji materiałów i danych dotyczących kampanii i ich rozliczania. Są jednak wątpliwości co do samej definicji takiej reklamy.

12.01.2022

Sprawa w TK - podsłuchiwany obywatel bez prawa zażalenia do sądu

Wymiar sprawiedliwości Policja

Niemożność zaskarżenia zgody sądu na inwigilację obywatela przez policję jest niezgodna z konstytucyjnymi standardami: z prawem do sądu, do zaskarżalności oraz z zasadą dwuinstancyjności postępowania – ocenia RPO, który przyłączył się do sprawy, która trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura nie widzi w tym problemu.

12.01.2022

12. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 19 stycznia

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

KPMG w Polsce, jak co roku w styczniu, zaprasza do udziału w Kongresie Podatków i Rachunkowości. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2022 roku w formie online. Tematem tegorocznej edycji są najnowsze zmiany podatkowe i praktyka rachunkowa, a także transformacja cyfrowa w funkcji finansowej. Rejestracja uczestników trwa do 17 stycznia. Udział w kongresie jest bezpłatny.

12.01.2022

Badanie: Opóźnione płatności to problem polskich pracowników

Rynek Prawo pracy

Ostatni rok pokazał zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom, że rynek pracy oraz sytuacja gospodarcza mogą zmienić się niemal z dnia na dzień. Według raportu ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, nieterminowe płatności w trakcie pandemii COVID-19 dotknęły połowę polskich pracowników.

12.01.2022

Sejm: Na razie nie będzie drugiego czytania projektu o weryfikacji covidowej

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu nie będzie procedowany projekt ustawy o weryfikacji covidowej, która ma pozwolić pracodawcom na sprawdzanie, czy pracownicy są zaczepieni. Taką informację przekazał w środę szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. We wtorek ten projekt przyjęła z poprawkami sejmowa Komisja Zdrowia.

12.01.2022

Wystartował nabór trzeciej edycji programu „Cyfrowa gmina”

Samorząd terytorialny

Do 10 lutego potrwa trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Pieniądze można przeznaczyć na zakup sprzętu, oprogramowania i licencji, edukację cyfrową dla pracowników JST i jednostek podległych oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

12.01.2022

W tym roku wzrośnie presja płacowa. Głównie tam, gdzie brakuje rąk do pracy

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Początek roku przyniesie wzrost wynagrodzeń na poziomie około 10 proc., a w drugim półroczu wzrost ten znacznie spadnie - prognozują eksperci. Od 2022 roku przybyło jednak czynników, które mogą zwiększyć presję płacową. Szacuje się, że maksymalnie kilkanaście procent pracowników otrzyma podwyżkę wyższą od inflacji. Jednak sytuacja pracodawców jest zróżnicowana.

12.01.2022

Ranking "Perspektyw" 2022 - na czele Liceum Staszica w Warszawie

Zarządzanie oświatą

Miesięcznik "Perspektywy" przygotował ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Wynika z niego, że XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie najlepszym technikum.

12.01.2022

UOKiK: Pierwszy menedżer ukarany za nadużycia na pokazach handlowych

Rynek i konsument

Wprowadzanie konsumentów w błąd co do stanu ich zdrowia, fikcyjne promocje oraz utrudnianie odstąpienia od umowy - za takie m.in. naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych UOKiK nałożył w grudniu na firmy ponad 900 tys. zł kar. Nowością była pierwsza kara dla członka zarządu za naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

12.01.2022

Dr Christian Schnell nowym partnerem w biurze Dentons w Warszawie

Rynek

Do grona partnerów warszawskiego biura kancelarii Dentons dołączył dr Christian Schnell, radca prawny oraz Rechtsanwalt (adwokat niemiecki). Jest ekspertem, który od ponad 20 lat specjalizuje się w projektach energetycznych, realizowanych w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

12.01.2022

ZUS: Do Małego ZUS plus zgłosiło się 327 tys. przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Do Małego ZUS plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z tego rozwiązania powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Z ulgi może skorzystać tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

12.01.2022

Maląg: Do końca stycznia można składać wniosek o dofinansowanie z programu „Opieka 75 plus”

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów

Do końca stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z programu „Opieka 75 plus” – przypomina Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Zwraca uwagę, że w tegorocznej edycji programu, który adresowany jest do gmin do 60 tys. mieszkańców, samorządy mogą otrzymać większe dofinansowanie.

12.01.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac w komisji posłowie zmienili tytuł projektowanej ustawy i usunęli jeden z artykułów. W głosowaniu przepadły poprawki m.in. posłów Konfederacji, którzy proponowali, by projektowana ustawa weszła w życie w 2099 r. Teraz projekt ma trafić do drugiego czytania.

12.01.2022