Pięcioro sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej pozostanie w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sześciu sędziów Sądu Najwyższego z 11 orzekających wcześniej w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Zatem w czterech pozostałych Izbach - Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Izbie Karnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbie Cywilnej zasiądzie pięcioro sędziów.

27.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.

27.07.2022

Coraz więcej uczelni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Uczelnie są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - również dzięki programom ukierunkowanym na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Szkoły wyższe miały możliwość aplikowania w konkursie „Centrum wiedzy o dostępności”, z budżetem 15,3 mln złotych.

27.07.2022

Potrzebne postępowanie? Zadecyduje Europol

Wymiar sprawiedliwości Policja

Europol zyskał nowe uprawnienia - będzie mógł zaproponować danemu państwu członkowskiemu możliwość wszczęcia postępowania przygotowawczego i przetwarzać dane osobowe w celu wsparcia takich postępowań. Więcej będzie też mógł pozyskiwać dane od osób prywatnych, a dotyczące zamieszczanych w internecie treści - np. pedofilskich czy terrorystycznych.

27.07.2022

Zasiłek chorobowy wyklucza koszty uzyskania przychodów

PIT Rachunkowość

W przypadku gdy w danym miesiącu jedynym przychodem pracownika był zasiłek chorobowy, to koszty uzyskania przychodów za ten miesiąc nie przysługują również w rozliczeniu rocznym. Warunkiem zastosowania kosztów uzyskania przychodów jest uzyskanie przychodów ze stosunku pracy.

27.07.2022

Dokument Diia.pl poświadcza legalność pobytu Ukraińców w Polsce

Administracja publiczna Ukraina

Do katalogu dokumentów pobytowych dodany został Diia.pl – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego br. Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia on do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.

27.07.2022

Kto ma wypłacać rekompensatę za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych w 2022 r.?

Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko

Rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r., skarżą się, że gdy w urzędach administracji składają odpowiednie wnioski, dostają informację że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Niejasne bowiem są przepisy, czy rekompensaty za ćwiczenia w 2022 r. mają wypłacać wójt lub burmistrz (prezydent miasta), czy też dowódca danej jednostki wojskowej.

27.07.2022

Rośnie dieta delegacyjna, ale pracodawca musi zmienić regulamin wynagradzania

Prawo pracy

Od czwartku, 28 lipca, zmienia się stawka diety za dobę podroży służbowej na terenie kraju. Pracodawcy, którzy w regulaminie wynagradzania mają wpisaną dietę w wysokości 30 zł, czyli taką, jaka wynika z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, będą musieli zmienić regulamin. Czasu jest mniej niż wymagane dwa tygodnie na poinformowanie pracowników.

27.07.2022

Program stypendialny dla naukowców z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe

Do 111 naukowców, którzy skorzystali już z programów Narodowego Centrum Nauki skierowanych do osób uciekających przed wojną, dołączą teraz studenci i osoby przed doktoratem. Program stypendialny finansowany z funduszy norweskich i EOG skierowany jest do początkujących naukowców.

27.07.2022

Badanie: Wzrost popytu na wysokospecjalistyczne usługi IT

Rynek Prawo pracy Prawo AI

Dane z raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022” potwierdzają wysoki popyt na specjalistów IT w Polsce. Wraz ze wzrostem złożoności świadczonych usług rośnie zapotrzebowanie na zdywersyfikowane kompetencje w obszarze IT połączone z kompetencjami miękkimi.

27.07.2022

Polska nadal nie uczestniczy w pracach nad konwencją ONZ o prawach seniorów

Pomoc społeczna Prawo pracy

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, czy rząd planuje włączyć się w prace ONZ dla wzmocnienia ochrony praw osób starszych w ramach agendy praw człowieka. Pismo w tej sprawie wysłał do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Chodzi o prace grupy roboczej ONZ, która przygotowuje Konwencję o prawach osób starszych. Resort twierdzi, że monitoruje prace Grupy Roboczej.

27.07.2022

Pracownicy lepiej chronieni przed zwolnieniem i z dodatkowym odszkodowaniem

Prawo pracy Prawo europejskie

Polscy pracownicy mają być lepiej chronieni przed zwolnieniem z pracy, dzięki wdrożeniu do naszego prawa unijnych dyrektyw. Jednak zdaniem prawników, ten przepis budzi poważne zastrzeżenia. Kontrowersyjne jest też przyznanie pracownikowi prawa do dodatkowego odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

27.07.2022

Uchodźcy z Ukrainy pracujący w Polsce mogą stać się polskimi rezydentami podatkowymi

PIT Podatki międzynarodowe Ukraina

Wojna, która spowodowała masową emigrację Ukraińców do Polski i innych krajów, trwa już 154 dni. Za niecały miesiąc minie zatem 183 dni, od kiedy pierwsi uchodźcy pojawili się w naszym kraju. Może to być kluczowy moment dla ich rozliczeń podatkowych. Niektórzy od tego momentu powinni rozliczać się z polskim fiskusem.

27.07.2022

Polisy OC droższe przez nowe zasady likwidacji szkód komunikacyjnych

Transport Ubezpieczenia

Ubezpieczyciele nie są zadowoleni z wprowadzonych właśnie przez KNF rekomendacji dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych i ostrzegają, że ich konsekwencją będzie wzrost cen polis. Z kolei rzecznik finansowy cieszy się, że rekomendacje poprawią sytuację konsumentów.

27.07.2022

Instytucja wyzysku poprawiona - dłuższe terminy, ale kryterium nadal nieostre

Prawo cywilne

Poszerzony katalog przesłanek, w których może być zastosowana instytucja wyzysku, również o "brak dostatecznego rozeznania" oraz wydłużenie terminów, w jakich można z niej skorzystać, dla konsumentów do sześciu lat - to główne zmiany w przepisach dotyczących wyzysku. Obowiązują już prawie miesiąc, opisujemy je również w Legal Alert.

27.07.2022

Ceny regulowane za gaz tylko dla wybranych - spółdzielnie chcą zmian

Nieruchomości

Od wielu miesięcy spółdzielnie walczą, by cenami regulowanymi za gaz byli objęci mieszkańcy wszystkich bloków, a nie tylko ci z budynków, które mają własne kotłownie. Jedni dostają wsparcie od państwa, a drudzy nie. Tym ostatnim trudniej jest więc związać koniec z końcem. Do tej pory jednak niewiele wskórali. Niedawno uchwalona ustawa w sprawie taryf znowu ich nie uwzględnia. Apelują więc o pomoc do senatorów.

27.07.2022

6 lat za przemoc seksualną - prokuratura wnosi apelację

Wymiar sprawiedliwości

Fotograf z Pomorza został skazany na sześć lat pozbawienia wolności za szereg czynów związanych z przemocą seksualną wobec czterech kobiet. W ocenie prokuratury kara jest rażąco niesprawiedliwa. Skierowała więc apelację, domagając się orzeczenia kary łącznej w górnej granicy ustawowego zagrożenia - czyli dwukrotnie wyższej.

27.07.2022

Kwalifikacje nauczyciela HiT oceni dyrektor szkoły - czasem wystarczy sama historia

Zarządzanie oświatą

Nowy przedmiot - historia i teraźniejszość - zastąpi wiedzę o społeczeństwie realizowaną w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Uczyć go będą mogli nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania WOS i historii, choć w niektórych sytuacjach wystarczy sama historia lub ukończenie studiów.

27.07.2022

Uciekinierzy wojenni z Ukrainy mają problemy z powrotem do Polski

Administracja publiczna Ukraina

Organizacje pomocowe alarmują, że uchodźcy wojenni z Ukrainy mają problem z powrotem do Polski. Nie dysponują dokumentami poświadczającymi ich prawo do pobytu w naszym kraju lub objęcia ich ochroną na podstawie specustawy o pomocy. W wielu przypadkach funkcjonariusze Straży Granicznej twierdzą, że osoby te przebywały w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego i muszą albo odczekać w Ukrainie 90 dni, albo otrzymać wizę w jedynym konsulacie - we Lwowie.

27.07.2022

RPO: Ocena zachowania może dyskryminować osoby w spektrum autyzmu

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Wewnątrzszkolne systemy oceniania nie uwzględniają sytuacji uczniów z niepełnosprawnościami. Chodzi przede wszystkim o ocenę zachowania. Dzieje się tak mimo że rozporządzenie przewiduje obowiązek uwzględnieni potrzeb wszystkich uczniów - zwraca uwagę RPO na wniosek samorzeczników uczniów ze spektrum autyzmu. Chce, by minister edukacji przeanalizował tę sprawę.

26.07.2022