Wiśniewski: Rząd postanowił wytransferować do kilkunastu miliardów złotych z NFZ

Jednorazowe przekazanie pieniędzy z funduszu zapasowego NFZ do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oznacza przekazanie środków milionów Polaków, którzy uczestniczą w solidarnościowym systemie opieki zdrowotnej, poza budżet państwa, na bliżej nieokreślone cele - mówi o założeniach projektu zmian w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty Wojciech Wiśniewski, prezes Public Policy, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

13.10.2022

MEiN: Dostępność szkół branżowych wzrasta

Dostęp do szkół branżowych II stopnia nie jest zapewniony w wystarczającym stopniu – skarżą się zainteresowani. Warunkiem przyjęcia do nich jest m.in. zaświadczenie o zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia. W sprawie zainterweniował rzecznik praw obywatelskich. MEiN większych problemów jednak nie dostrzega.

13.10.2022

RPO: Do prac nad likwidacją ubezwłasnowolnienia trzeba włączyć niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Niepelnosprawność

Rząd chce wprowadzić przepisy, które zlikwidują instytucję ubezwłasnowolnienia. Zamiast tego ma pojawić się model wspieranego podejmowania decyzji. Rzecznik Praw Obywatelskich opowiada się za likwidacją ubezwłasnowolnienia. Apeluje jednak, by w prace zespołu włączyć osoby z niepełnosprawnościami lub działające na ich rzecz.

13.10.2022

We wrześniu 2023 r. posiedzenie Komitetu Stałego CCBE w Warszawie

Prawnicy

We wrześniu 2023 r. w Warszawie odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałego CCBE - Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych. Postulowała to podczas posiedzenia roboczego polska delegacja. Przedstawiła też Radzie informacje dotyczącą wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych.

13.10.2022

Są prawne ramy grupy spółek. Wchodzi w życie nowela KSH

Spółki

Od czwartku w kodeksie spółek handlowych pojawią się uregulowania dotyczące pojęcia grupy spółek, pozwalające sformalizować istnienie grup kapitałowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że na razie nowe przepisy będą wykorzystywane głównie przez spółki Skarbu Państwa. Natomiast inne podmioty będą nadal działały, jak dotychczas, czyli nieformalnie. Piszemy o tym również w Legal Alert.

13.10.2022

Córka "terytorialsa" zostanie przyjęta do szpitala bez kolejki

Pacjent Opieka zdrowotna

Policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi, "terytorialsi" oraz ich rodziny mieliby otrzymać prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, poza kolejnością w szpitalach podlegających MSWiA i MON. Zakłada to projekt ustawy przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Rozszerzenie przywileju korzystania ze świadczeń poza kolejnością oznaczałoby, że pozostali pacjenci poczekają na zabieg lub operację jeszcze dłużej.

13.10.2022

Windfall Tax od firm energetycznych - wpłata, której nie nazwano podatkiem

Ordynacja VAT

Rząd chce wprowadzić podatek od nadmiarowych zysków, który obciążałby firmy energetyczne. Nie nazywa go podatkiem ani daniną, tyko "kwotą wpłaty". Ma ona jednak wszystkie cechy podatku. Nie zasili państwowego budżetu, a fundusz łagodzenia skutków gospodarczych zamrożenia cen prądu. Eksperci apelują: trzeba uregulować procedury sporów i interpretowania tej daniny.

12.10.2022

Samorządy mają wątpliwości, kto będzie mógł wydać jodek potasu

Pacjent

Informacje o miejscach, w których w sytuacji zagrożenia będzie można otrzymać jodek potasu, publikują na swoich stronach internetowych kolejne samorządy. Gminy punktują też niejasności w przepisach dotyczących tego, kto będzie mógł wydać tabletkę mieszkańcowi. Inne zasady wynikają bowiem z rekomendacji resortu zdrowia, a inne z planów wojewody.

12.10.2022

Frankowicze poczekają na wyrok TSUE, w lutym opinia Rzecznika Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość, TSUE zaczął zajmować się sprawą wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy, jednak finał - w postaci orzeczenia - nastąpi dopiero w 2023 r., być może w pierwszym kwartale. Ważną datą będzie 16 lutego, bo wtedy swoją opinię przedstawi Rzecznik Generalny. Sektor bankowy aktywnie wspiera przed Trybunałem przewodniczący KNF podnosząc, że prokonsumencki wyrok pogrąży polski rynek finansowy.

12.10.2022

MEiN podaje profil absolwenta: Nowoczesny patriota

Zarządzanie oświatą

Szef resortu edukacji i nauki wziął udział w środę w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Błysk" w Paradyżu. Uczeń i absolwent polskiej szkoły to musi być młodzieniec, który jest niezwykle nowoczesny. Niezwykle otwarty na nowinki technologicznie, ale jednocześnie nowoczesny polski patriota – mówił podczas spotkania.

12.10.2022

Kolejny konkurs UOKiK na pracę magisterską

Szkolnictwo wyższe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłasza kolejną edycję konkursu na najlepszą pracę magisterską i doktorską, mającą na celu zwrócenie uwagi studentów i doktorantów na problematykę ochrony konsumentów i konkurencji. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły prawo lub inny kierunek – ekonomię, administrację czy zarządzanie.

12.10.2022

Dodatek elektryczny dla tego, kto zawnioskuje pierwszy

Ministerstwo Środowiska przygotowało rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego - warunkiem koniecznym do uzyskania tego dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

12.10.2022

Za mało sędziów do spraw frankowych

Prawnicy Kredyty frankowe

Spory frankowiczów z bankami obsługuje już około 500 sędziów. Tylko w 7 miesięcy wydali oni blisko 11 tysięcy wyroków. Najwięcej sędziów orzeka w takich sprawach w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Z kolei najwięcej wyroków w sprawach frankowych zapada w Warszawie, Katowicach i Gdańsku.

12.10.2022

Kuratorzy chcą, by kurator sądowy był zawodem podwyższonego ryzyka na stres i mobbing

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kuratorzy sądowi chcą, by w ustawie o kuratorach sądowych zapisano, że ich zawód ma szczególny charakter. To wynika zresztą z badań, które na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych przeprowadził Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. A moment wydaje się dobry, bo nowela ich ustawy jest w pracach sejmowej podkomisji.

12.10.2022

Opłaty za mieszkanie w górę! Ochrona przed podwyżkami prądu nie dla wszystkich jednakowa

Finanse Nieruchomości

Mieszkańcy mrówkowców zapłacą o wiele więcej za prąd, niż osoby z małych bloków. Nowe przepisy przewidują taki sam limit 2000 kWh rocznie na każdy licznik - zarówno na dany lokal, jak i dla części wspólnych budynku, jak windy czy oświetlenie klatek. Limit tańszej energii wystarczy może w małych budynkach. Ci z dużych poniosą koszty licznych pięter, korytarzy i wind w opłatach za mieszkanie.

12.10.2022

Czas na sen? Nie na umowie cywilnoprawnej

Prawo pracy

Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie mają ustawowo zagwarantowanego prawa do wypoczynku, w tym do minimalnego wypoczynku dobowego. Zdaniem związkowców brak takiej regulacji może stanowić zaniechanie ustawodawcze i jest naruszeniem istoty konstytucyjnych praw. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił właśnie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

12.10.2022

Co ma zrobić frankowicz w Getin Noble Bank? Na pewno płacić nie musi

Kredyty frankowe

Kredytobiorcy Getin Noble Bank (obecnie w restrukturyzacji) mogą zaprzestać spłaty rat i nie muszą w tym względzie oczekiwać na wyrok sądu lub postanowienie zabezpieczające powództwo. Dotyczy to także tych kredytobiorców, którzy jeszcze nie złożyli pozwu przeciwko bankowi. Umowy kredytów indeksowanych kursem CHF stosowane przez dawny Getin Bank czy dawny Noble Bank są nieważne bez względu na to, czy i kiedy sąd o tym orzeknie - pisze radca prawny Tomasz Konieczny.

12.10.2022

Przed TSUE batalia o frankowiczów, banki na tym stracą

Wymiar sprawiedliwości

Po wielu miesiącach oczekiwania TSUE weźmie dziś pod lupę to, co spędza sen z powiek frankowiczów, czyli problem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy. Prawnicy spodziewają się prokonsumenckiego wyroku, ale nawet jeśli będzie inaczej, banki niekoniecznie na tym zyskają. Jeśli Trybunał uzna, że wynagrodzenie im się należy, to będzie należeć się też frankowiczom, i to nawet wyższe, za... korzystanie przez banki z płaconych przez nich rat.

12.10.2022

Prezydent podpisał nowelę o zwrocie kosztów dowozu dzieci do szkół

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Senat za nowelizacją systemu zwrotu kosztów dowozu dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli i szkół, z poprawkami Sejmu zwiększającymi maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zakup przez samorządy podręczników i ćwiczeń dla uczniów.

11.10.2022