Zagrożenia obecnie nie ma.  Dlatego coraz częściej słychać apele o to, aby jodku potasu nie przyjmować profilaktycznie, bo może to zaszkodzić zdrowiu.

Czytaj także na Prawo.pl: Tabletka z jodkiem potasu - jest rządowa broszura dla mieszkańców >

Czytaj także na Prawo.pl: Po jodek potasu do sołtysa, strażaka, szkoły lub apteki >

Tabletkę wyda pracownik ochrony zdrowia?

Śląskie samorządy, które – podobnie jak gminy w innych regionach – otrzymały w ostatnim czasie tabletki jodku potasu na wypadek zdarzenia radiacyjnego, zwracają uwagą na niespójność przepisów o wydawaniu tego preparatu. Apelują o przeprowadzenie akcji informacyjnej dla mieszkańców.

Czytaj w LEX: Zarządzanie kryzysowe na obszarze gminy - kwestie ogólne oraz uprawnienia wójta w zarządzaniu kryzysowym >>>

Stanowisko w tej sprawie opublikował w środę Śląski Związek Gmin i Powiatów, skupiający ponad 150 samorządów z woj. śląskiego. To jedna z największych samorządowych organizacji w kraju. W stanowisku samorządowcy m.in. zwrócili uwagę na niespójność rekomendacji ministra zdrowia z 2 marca 2022 r. z aktualnym planem akcji jodowej woj. śląskiego w kwestii nadzorowania wydawania tabletek jodku potasu.

Zgodnie z rekomendacjami resortu zdrowia osoby wyznaczone do wydawania tabletek w punktach dystrybucji nie muszą mieć szczególnych kwalifikacji zawodowych (mowa jedynie o tym, że osoby niepełnoletnie powinny przyjąć produkt pod nadzorem rodzica/opiekuna lub osoby wykonującej zawód medyczny). Jednak wojewódzki plan akcji jodowej przewiduje, że bezpośrednie wydawanie preparatów jodowych powinien nadzorować pracownik ochrony zdrowia – np. lekarz, farmaceuta, pielęgniarka, ratownik medyczny. Podobne zalecenia wydały też niektóre sanepidy.

Czytaj w LEX: Promieniowanie jonizujące - dawki pochłaniane, ich jednostki, pomiary i normy, zasady pracy ze źródłami i wiązkami promieniowania jonizującego >>>

Związek zwraca też uwagę na brak jasnych komunikatów dotyczących np. tego, gdzie ma być przyjmowana tabletka – czy może być wydawana do domu, czy musi być przyjmowana na miejscu. Sprecyzowania wymaga również to, w jaki sposób tabletki trafią do osób przebywających w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy aresztach śledczych, a także to, z jakiego źródła otrzymają tabletkę osoby zaangażowane w akcje ratownicze, pomoc medyczną i przedmedyczną, usunięcie lub zabezpieczenie źródła skażenia oraz zabezpieczenie skażonego terenu.

Samorządy otrzymały jodek potasu - ustalają zasady dystrybucji

Kraków otrzymał od wojewody 1 mln 380 tys. tabletek ze stabilnym jodkiem potasu. - W sytuacji awaryjnej będą one dystrybuowane w miejscach, w których zazwyczaj organizowane są siedziby obwodowych komisji wyborczych. Takich punktów w Krakowie będzie 186, aby w razie potrzeby sprawnie zaopatrzyć wszystkich mieszkańców i uniknąć ewentualnych kolejek - informuje miasto. 

W tym mieście jodek potasu ma być wydawany każdej osobie bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu. - Preparat będzie dostępny w lokalu, gdzie zazwyczaj znajduje się siedziba obwodowej komisji wyborczej. W przypadku Krakowa są to szkoły, przedszkola, żłobki oraz domy kultury - podaje samorząd.

W Gminie Dopiewo zabezpieczono ponad 45 tys. tabletek. Samorząd zaznacza, że podejmowane działania mają charakter przygotowawczy i wyprzedzający na wypadek wystąpienia realnego zagrożenia. Sytuacja jest bieżąco  monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

W tej gminie ustalono zasady, zgodnie z którymi pierwszeństwo będą mieli mieszkańcy gminy.

  1. Należy zgłosić się do najbliższego punktu dystrybucji względem miejsca zamieszkania.
  2. Do punktu należy przybyć w miarę możliwości pieszo lub parkując pojazd tak, aby nie blokował przejazdu i drożności ruchu w okolicy lokalizacji. 
  3. Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom dorosłym do 60 roku życia.
  4. Wydawanie preparatów jodowych będzie odbywało się zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.
  5. W pierwszej kolejności wydawanie preparatów następuje mieszkańcom Gminy Dopiewo.
  6. Jedna osoba może pobrać odpowiednią ilość tabletek dla siebie i członków rodziny.
  7. Nie ma możliwości przyjęcia preparatów jodowych na obszarze obiektów wydawania. Preparat należy zażyć poza obiektem wydawania.