Praca kobiet w ciąży za słabo chroniona - to problem systemowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Państwo nie chroni kobiet we wczesnej ciąży, do 12 tygodnia, zatrudnionych na umowach na czas określony. Ich umowa nie ulega przedłużeniu do czasu porodu. Zdaniem prawników, problem jest systemowy i nie dotyczy tylko ochrony kobiet we wczesnej ciąży, ale i w ogóle pracy ciężarnych. Efektem są patologie, które zwalcza ZUS. Chociaż nie zawsze są one związane z chęcią wyłudzania świadczeń.

12.11.2022

Nowy podział dziedzin i dyscyplin naukowych - na liście nauki o rodzinie

Szkolnictwo wyższe

Od 11 listopada obowiązuje nowy katalog dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych. Wzrasta liczba dziedzin nauki - dodatkiem jest nauka o rodzinie oraz dziedzina nauk weterynaryjnych. Więcej będzie też dyscyplin naukowych - w tym np. nauki biblijne.

11.11.2022

Nowi sędziowie zadają TSUE pytanie o prawo zadawania pytań

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przyjęcie, że każdy skład, w którym orzekał choćby jeden sędzia, powołany na urząd po 8 grudnia 2017 r., nie spełnia wymagań sądu ustanowionego ustawą, uniemożliwiłoby zadawanie tym sądom pytań prejudycjalnych – co znacząco ograniczyłoby dialog sądowy pomiędzy sądami polskimi a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.11.2022

Neurologia na rozdrożu - potrzebna zmiana strategii

Pacjent Zawody medyczne

Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat. Z powodu braku kadr już teraz zamykane są kolejne oddziały neurologiczne. Do tego dochodzą utrudniające organizację sztywne reguły, w tym nakaz pobytu w szpitalu po udarze przez osiem dób. Jednocześnie problemy neurologiczne mają charakter społeczny - chorych w starzejącym się społeczeństwie przybywa.

11.11.2022

Kotylion na bal, kokarda narodowa na obchody

Kotylion to gadżet taneczny lub ozdoba dla konia. Natomiast kokarda narodowa to jeden z historycznych polskich symboli tożsamościowych, opartych na biało-czerwonych barwach. Co ważne, kokardę polską upina się bielą w środku i nosi po lewej stronie. Kokardę wprowadził 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego i był to pierwszy przepis ustalający biel i czerwień barwami narodowymi Polaków.

11.11.2022

Ustawa antylichwiarska ma chronić najsłabszych uczestników rynku finansowego

Rynek i konsument Finanse

Nowe przepisy antylichwiarskie mają chronić osoby, które korzystają z usług instytucji z sektora pozabankowego. Bardzo często, osoby starsze, które niestety nie są ulubioną grupą odbiorców, którym banki chętnie udzielają kredytów, czy osoby które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych w której mało komu udzielany jest kredyt. Piszą o tym radca Prawny Piotr Aleksiejuk oraz aplikant radcowski Mikołaj Mucha.

10.11.2022

MF: Tylko jedno zeznanie PIT za 2022 rok

PIT

Choć w trakcie tego roku przepisy o PIT poważnie się zmieniały, to rozliczenie roczne będzie tylko jedno. Tak wynika z oświadczenia Ministerstwa Finansów. Może to być odpowiedź na pojawiające się sugestie, że trzeba będzie przygotowywać kilka rozliczeń za rok, w którym władze wprowadziły tzw. Polski Ład, a potem się z niego wycofały.

10.11.2022

Wniosek o karę dla prezes sądu odmawiającej przywrócenia sędziego Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W środę 9 listopada br. upłynął termin, jaki sąd egzekucyjny wyznaczył prezes Sądu Okręgowego w Warszawie na wykonanie prawomocnego orzeczenia nakazującego, pod rygorem wymierzenia grzywny, dopuszczenia do orzekania sędziego Igora Tuleyę. Ponieważ sędzia nie został dopuszczony do pracy, jego pełnomocnik wystąpił o wymierzenie Joannie Przanowskiej-Tomaszek grzywny z zamianą na areszt.

10.11.2022

NIK wykryła nieprawidłowości w gminnych spółkach energetyki cieplnej

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Dwa doniesienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy PEC Biała Podlaska i MPGK Włodawa. Zawiadomienie do prezesa URE w związku z niewyodrębnieniem przez MPGK Włodawa ewidencji księgowej dla działalności przedsiębiorstwa energetycznego. Powiadomienie do Ministra Finansów w związku z przyjętym przez MPGK Włodawa i PEC Radzyń Podlaski sposobem rozliczenia dostaw węgla.

10.11.2022

Przestępstwa środowiskowe można zgłaszać przez aplikację mObywatel

Środowisko

Do aplikacji mobilnej „mObywatel” został dołączony formularz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Zgłoś interwencję”. Dzięki temu w jeszcze łatwiejszy sposób można poinformować o zdarzeniu, które może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. Formularz został zmodyfikowany i ulepszony m.in. o opcję pobierania danych geolokalizacyjnych.

10.11.2022

Kiedy nie trzeba zwracać emerytury – ZUS wyjaśnia

Domowe finanse Emerytury i renty

Wcale nie tak rzadko zdarza się, że po śmierci członka naszej rodziny na konto wpływa jeszcze emerytura lub listonosz przynosi ją do domu. Nie zawsze wiadomo, co z pieniędzmi zrobić - czy można je zatrzymać, czy też trzeba je oddać do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił wyjaśnić wątpliwości w tym zakresie.

10.11.2022

Rząd określił szczegóły kalkulacji podatku od zysków energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Już obowiązuje rządowe rozporządzenie określające elementy kalkulacji podatku od zysków wytwórców energii. Określono je oddzielnie dla różnych sposobów wytwarzania prądu. Rząd ocenia, że zyski te mogą łącznie sięgać kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze pozyskane z podatku pójdą na rekompensaty dla pośredników w obrocie energią

10.11.2022

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję Komisji Ewaluacji Nauki

Szkolnictwo wyższe

Zgodnie z przewidywaniami posypały się odwołania od wyników ewaluacji działalności naukowej - jest ich na tyle dużo, że posłowie zaproponowali wydłużenie kadencji obecnej Komisji Ewaluacji Nauki. Zmiana będzie miała wpływ również na inną kwestię - wyłonienie kandydatów do KEN na przyszłą kadencję. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

10.11.2022

Nowa ustawa antylichwiarska podpisana przez prezydenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Obszerna nowelizacja ustawy antylichwiarskiej zakłada m.in. określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W piątek 4 listopada Sejm ostatecznie uchwalił ustawę, odrzucając wszystkie poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez prezydenta.

10.11.2022

Ustawa poprawiająca sytuację konsumentów z podpisem prezydenta

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezydent podpisał nowelizację ustaw o prawach konsumenta, która ma poprawić sytuację konsumentów zawierających m.in. umowy na usługi i treści cyfrowe. Wdraża ona do polskiego prawa unijną dyrektywę cyfrową w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych oraz dyrektywę towarową. Przewiduje m.in. wydłużenie roszczeń z tytułu rękojmi z 1 roku do 2 lat.

10.11.2022

Ustawa podpisana - centralny azyl przyjmie zwierzęta zabrane przemytnikom

Środowisko Administracja publiczna

Powołany zostanie ośrodek przeznaczony do czasowego przetrzymywania dzikich zwierząt, w szczególności o nieuregulowanym statusie prawnym, zatrzymanych w trakcie prowadzonych postępowań celnych, karnych, wykroczeniowych lub administracyjnych. Chodzi np. o zwierzęta skonfiskowane na przejściach granicznych. Centralny Azyl dla Zwierząt powstanie na terenie nadleśnictwa Chojnów pod Warszawą.

10.11.2022

Nowy kontratyp: Wierzący z immunitetem na obrażanie - projekt do pierwszego czytania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Kodeksie karnym, obejmujących m.in. dodanie specjalnego kontratypu – wyłączającego bezprawność głoszenia ocen i opinii związanych z religią niedługo trafi do pierwszego czytania. Wniesiono go do Sejmu w zeszłym miesiącu. To pomysł posłów Solidarnej Polski, ale będzie procedowana jako projekt obywatelski - zebrano pod nim 400 tys. podpisów.

10.11.2022

Ministerstwo sugeruje gminom ostrożne szacowanie zapotrzebowania na węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Już wiadomo, że dla samorządów sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach będzie poważnym wyzwaniem. Ministerstwo Aktywów Państwowych przyznaje, że może zabraknąć ekogroszku i gminom zaproponowany zostanie węgiel gruby. Resort radzi też gminom co mają robić, aby nie zostały z hałdami niesprzedanego opału. Wyjaśnia też, że dla węgla należy stosować stawkę VAT w wysokości 23 proc.

10.11.2022

Organizacje pozywają Komisję Europejską przed TSUE w sprawie lasów

Środowisko Administracja publiczna

Europejska koalicja siedmiu organizacji pozarządowych podjęła działania prawne mające na celu wykreślenie inwestycji w spalanie biomasy leśnej z taksonomii zrównoważonego finansowania. Organizacje ostrzegają, że spalanie biomasy leśnej pogłębi kryzys klimatyczny i zniszczy lasy. Domagają się unieważnienia unijnego rozporządzenia w tej sprawie.

10.11.2022