Przedsiębiorcy mają szanse na zwrot zapłaconej wcześniej sankcji VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Organy podatkowe nie mogą już wymierzać automatycznie dodatkowego zobowiązania w VAT. Jego wysokość muszą dostosować do „przewinienia” podatnika. Zmiana jest efektem orzeczenia TSUE, ale nastąpiła dopiero po dwóch latach od opublikowania wyroku. Według ekspertów, w tym czasie skarbówka nie powinna w ogóle stosować sankcji w stosunku do podatników, którzy nie byli oszustami i nie działali w złej wierze. Ci którzy zapłacili, mogą wystąpić o zwrot.

26.06.2023

Jan Paweł II w nazwie - szpital pyta o zgodę kościół, a nie musi

Pacjent Opieka zdrowotna

Biuro Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski (KEP) potwierdza, że szpital, który chce nadać placówce imię Jana Pawła II, nie potrzebuje do tego zgody władz kościelnych. Niektórzy zarządzający szpitalami jednak z taką prośbą występują. Sami z siebie poddają w ten sposób działalność placówki opieki zdrowotnej kościelnej cenzurze, łamiąc zasadę wzajemnej niezależności państwa i kościoła.

26.06.2023

UE szykuje konkretną broń do walki z nieodpowiedzialnym biznesem

Rynek Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Odpowiedzialność odszkodowawcza, wykluczenie z rynku i kary w wysokości 5 procent rocznego obrotu - to tylko niektóre sankcje, które wkrótce mogą być nakładane na firmy, jeśli nie będą one respektować praw człowieka i ograniczać negatywnego wpływu na środowisko. Unia Europejska pracuje nad kompleksowymi przepisami w tym zakresie. Wkrótce rozpoczną się konsultacje z państwami członkowskimi.

26.06.2023

Coraz więcej samorządów ma problem z zapewnieniem mieszkańcom wody

Samorząd terytorialny Środowisko

Nie tylko nie przelewa się w budżetach gminnych, ale i w gminnych wodociągach, a w niektórych wody nawet zaczyna brakować. Coraz więcej samorządów zmuszonych jest ograniczać jej zużycie, nie tylko z powodu suszy. Włodarze gmin wprowadzają zakazy wykorzystania wody do celów gospodarczych i rekreacyjnych oraz zapowiadają kontrole legalności poboru wody.

26.06.2023

Dziecko z przemocowego domu łatwiej zabrać w razie zagrożenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pracownik socjalny interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wobec dziecka, może już zdecydować o umieszczeniu go np. w rodzinie zastępczej gdy tylko uzna, że istnieje zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Wcześniej bolączką było brzmienie przepisu wskazujące, że takie zagrożenie musi być bezpośrednie. Zmiana już obowiązuje.

25.06.2023

Rewolucyjny projekt zmian w Sądzie Najwyższym

Nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa środowiska sędziowskiego zakłada rewolucyjne zmiany. Likwidację dwóch izb, odsunięcie od orzekania neo-sędziów wybranych do SN w wadliwej procedurze przez polityków, a także zrezygnowanie z udziału ławników. Projekt wprowadza też nowy rodzaj skargi oraz zniesienie skargi nadzwyczajnej. Zmiany te mają na celu przywrócenie sprawnego funkcjonowania SN i jego autonomii.

24.06.2023

Naczelna Rada Prokuratury, silny samorząd, mniej nadzoru - założenia nowej ustawy o prokuraturze

Prokuratura

Rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, powołanie Naczelnej Rady Prokuratury, wzmocnienie prokuratorskiego samorządu, spłaszczenie struktury poprzez likwidacje prokuratur regionalnych, ograniczenie nadzoru przełożonych nad czynnościami prokuratora - to założenia do projektu ustawy o prokuraturze, które Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia przedstawiło podczas III Kongresu Prawników Polskich.

24.06.2023

Wydłużanie się postępowań i aresztów, a sądy coraz dalej od obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Coraz dłuższe postępowania przygotowawcze, coraz więcej aresztów, Trybunał Konstytucyjny zdyskredytowany na forum międzynarodowym, uzurpujący sobie prawo do orzekania w sprawach, w których orzekać nie powinien, targany konfliktami Sąd Najwyższy - taka wizja wymiaru sprawiedliwości wyłania się z wystąpień uczestników III Kongresu Prawników Polskich.

24.06.2023

III Kongres Prawników: Prawo jest dla obywateli, nie dla polityków

Prawnicy

Polscy prawnicy stoją przed wielką szansą. Jeśli uda się im odwrócić negatywny bieg zdarzeń, to środowisko prawnicze i organizacje społeczne będą miały zasługi dla demokracji w Polsce, ale także dla wzmocnienia Unii Europejskiej. A zatem potrzebna jest odwaga i wytrwałość w walce o praworządność - wskazywano, rozpoczynając III Kongres Prawników Polskich, który trwa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

24.06.2023

Projekt ustawy o KRS: Usunąć wszystkich neo-sędziów i włączyć obywateli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przygotowało projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt zakłada przywrócenie zasad praworządności w wyborze sędziów i włączenie sędziów wszystkich szczebli oraz obywateli w ten proces, a także członków korporacji prawniczych. Obecna KRS nie jest organem konstytucyjnym, co stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w uchwale z 2 czerwca 2022 roku.

24.06.2023

Sędziowie obywatelscy zamiast ławników. Strony zdecydują, czy chcą ich w sprawie

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie obywatelscy mieliby w sądach zastąpić dotychczasowych ławników. Co więcej, w myśl projektu przygotowanego m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, to strony decydowałyby, czy chcą ich udziału w sprawie, czy nie. W postępowaniu cywilnym, w pierwszej instancji, potrzebny byłby ich zgodny wniosek, a w postępowaniu karnym - wniosek oskarżonego.

24.06.2023

Odszkodowanie dla frankowiczów z Getin Noble Bank? Jest szansa

Banki Kredyty frankowe

Upadłość Getin Noble Bank może otworzyć kredytobiorcom drogę do ubiegania się o odszkodowanie od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To jedyna nadzieja dla frankowiczów na odzyskanie pieniędzy. Trudno będzie bowiem kredytobiorcom zaspokoić roszczenia majątkowe w postępowaniu upadłościowym banku. Nie będzie na to wystarczających środków w masie upadłości.

24.06.2023

W przypadku kolizji z cudzoziemcem częściej przydaje się pomoc policji

Prawo cywilne Drogi Turystyka Ubezpieczenia

W 2022 roku aż o 65 proc. wzrosła liczba wypadków spowodowanych przez osoby kierujące samochodem na zagranicznych rejestracjach. Po kolizji z kierowcą spoza Polski, sposób postępowania jest trochę bardziej skomplikowany niż wtedy, gdy sprawca prowadzi pojazd zarejestrowany w naszym kraju.

24.06.2023

Pacjent może wybrać szpital, ale nie chirurga

Pacjent Zawody medyczne

Prawo pacjenta do wyboru lekarza dotyczy tylko podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli trafi do szpitala, to o tym, kto będzie go operował, zdecyduje placówka. Pacjent może jednak zawsze zwrócić się do kierownika oddziału, aby operacja została przeprowadzona przez wskazaną osobę. Ostateczna decyzja należy jednak do kierownika oddziału.

24.06.2023

Szkoła i studia powinny być apolityczne i stawiać na praktykę

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Szkoła i studia powinny uczyć krytycznego myślenia, elastyczności i pomagać we wzmacnianiu kompetencji miękkich i międzyprzedmiotowych - wskazywali uczestnicy panelu "Edukacja i szkolnictwo wyższe, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, a kształtowanie świadomego wyborcy" podczas konferencji "Lepsze prawo, lepsza Polska".

24.06.2023

Prezes NRA: Priorytetem przy naprawie wymiaru sprawiedliwości musi być obywatel

Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy, ale nie może się to odbywać przez narzucenie z góry jakiegoś rozwiązania i bez uwzględniania tego co powinno być najważniejsze, czyli interesu obywateli. Priorytetem nie mogą być interesy, którejkolwiek z prawniczych grup zawodowych. A bolączek jest wiele - nie tylko neosędziowie, ale też długotrwałość postępowań sądowych, koszty ich prowadzenia, czy niedofinansowany system świadczenia pomocy prawnego z urzędu - mówi Przemysław Rosati prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

24.06.2023

Informacja o urlopie wypoczynkowym musi znaleźć się w świadectwie pracy

Prawo pracy

W świadectwie pracy nie powinno się rozbijać informacji o urlopie na wykorzystany w naturze i rozliczony ekwiwalentem. Tego rodzaju podział w żaden sposób nie wpływa na przyszłe uprawnienia pracownicze i wykracza poza ściśle informacyjny charakter świadectwa. Może też wpływać na ocenę pracownika przez kolejnego pracodawcę.

24.06.2023

13 lipca rozprawa dotycząca pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawie - jak wynika z piątkowej wokandy na stronie TK - wyznaczonej na 13 lipca na godz. 11 - przewodniczyć ma sędzia Stanisław Piotrowicz, sprawozdawcą ma być sędzia Jarosław Wyrembak, zaś w składzie są jeszcze sędziowie Justyn Piskorski, Piotr Pszczółkowski i Bartłomiej Sochański.

23.06.2023

Wakacje mogą utrudnić korzystanie z urlopu

Prawo pracy

U części pracodawców okres wakacyjny to czas intensywnej pracy, w którym, co do zasady, urlopy wypoczynkowe nie są udzielane. Takie zastrzeżenia, wskazujące na ten lub inny, np. świąteczny okres jako czas „bez urlopów”, zawarte są w części regulaminów pracy. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy pracodawca w każdym przypadku może odmawiać udzielania urlopu na żądanie w tych okresach.

23.06.2023