MEiN chce zmian w Narodowym Centrum Nauki

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

W Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają szczegółowe analizy dotyczące "małej nowelizacji" ustawy o Narodowym Centrum Nauki (NCN). Podając tę informację rzeczniczka resortu przypomniała, że już w październiku 2021 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że "podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne".

21.05.2023

KRS skarży do TK uchwałę Sądu Najwyższego o jednoosobowych składach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała w sobotę, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę Sądu najwyższego, w której siedmioosobowy skład uznał za wadliwe wprowadzone podczas pandemii rozpatrywanie spraw w drugiej instancji w składach jednoosobowych. KRS zawnioskuje także do TK o zawieszenie tej uchwały do wyroku Trybunału.

20.05.2023

Decybele z ulicy, klimatyzator za oknem - jak bronić się przed hałasem?

Środowisko Drogi Nieruchomości

Hałas potrafi być niezwykle uciążliwy i negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jak się przed nim chronić? Możliwych rozwiązań jest wiele, od żądania przeprowadzenia kontroli i wydania stosownych decyzji przez organy administracji, poprzez pozwanie emitującego hałas do sądu, a nawet wnioskowanie o ukaranie go grzywną. Jedno jest pewne: im szybciej poszkodowany hałasem zacznie właściwie działać, tym lepiej.

20.05.2023

Współpraca międzynarodowa kluczowa przy osądzeniu sprawców zbrodni wojennych

Tylko drobna część sprawców zbrodni wojennych staje przed sądem – tak było przy okazji wszystkich konfliktów XX i XXI wieku. Powodem są m.in. trudności w zebraniu dowodów oraz ustaleniu jurysdykcji. O tym, jak przed wymiarem sprawiedliwości postawić sprawców zbrodni w Ukrainie, dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez fundację Sunflowers.

20.05.2023

Znalezione wnyki trzeba unieszkodliwić, ale lepiej nie zabierać ich ze sobą

Prawo karne Administracja publiczna

Choć wnykarstwo kojarzy się z czasami dawno minionymi, nadal w Polsce rocznie znajdowanych jest kilkadziesiąt tysięcy urządzeń służących do tej najohydniejszej formy kłusownictwa. A to prawdopodobnie skromna część pułapek na dziką zwierzynę zastawianych w lasach i na łąkach. Zabranie znalezionych wnyków czy potrzasku grozi jednak konsekwencjami prawnymi.

20.05.2023

Żona-Polka raczej nie odzyska po rozwodzie utraconych zarobków

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Polskie prawo nie przewiduje możliwości zasądzenia na rzecz małżonka kwot mających stanowić substytut wynagrodzenia za pracę, którego ten małżonek nie uzyskał, ponieważ osobiście zajmował się domem i rodziną, zamiast pracować zawodowo. Nawet gdy druga strona zajęta była wyłącznie zarabianiem pieniędzy. Głośny ostatnio przykład hiszpański trudno zastosować na naszym gruncie.

20.05.2023

Usunięcie znamienia i korekta powieki na NFZ - możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zabiegów medycyny estetycznej. Jednak ubezpieczony pacjent może liczyć między innymi na refundowany zabieg usunięcia znamion, korektę opadającej powieki czy zbyt obfitego biustu, który powoduje dotkliwe bóle w kręgosłupie. Decydują tu wskazania medyczne, a nie estetyka. Najczęściej zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej opłacane przez publicznego płatnika wykonywane są u ciężko poparzonych pacjentów.

20.05.2023

KRS przyłącza się do wniosku prezydenta w sprawie noweli ustawy o SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni popiera wniosek prezydenta, który ma wątpliwości konstytucyjne w zakresie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęła właśnie uchwałę w tej sprawie. Sam wnioskiem Trybunał Konstytucyjny zajmie się 31 maja. Tego samego dnia wyznaczona jest też rozprawa w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN.

19.05.2023

Poselski projekt zawęża zasięg przepisów o jakości w opiece zdrowotnej

Pacjent

Poselski projekt o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest okrojoną wersją rządowej ustawy, odrzuconej przez Sejm. Obowiązkowa autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Projekt mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie", który ma zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. W projekcie nie ma przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej personelu medycznego, które były w odrzuconej rządowej ustawie.

19.05.2023

Pożyczki i uproszczenia w formalnościach budowlanych dla rolników - ustawa opublikowana

Budownictwo

Wiaty, silosy oraz niektóre budynki gospodarcze rolnicy będą mogli budować na prostych zasadach, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Mają też być dodatkowe środki na pożyczki dla rolników. To kolejne zmiany w przepisach, które mają ugasić pożar, jaki powstał na skutek niekontrolowanego przywozu ukraińskich produktów do Polski.

19.05.2023

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli od przyszłego roku - projekt już w Sejmie

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy, która przywraca wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Skorzystają osoby, które zaczęły pracę na stanowisku nauczyciela przed 1999 r. Wymagany będzie również odpowiedni staż pracy - 30 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2024 r.

19.05.2023

Prawnicy z UJ: Władze nie mogą represjonować naukowców za ich badania

Wzywamy Władze Rzeczpospolitej Polskiej do zaprzestania formułowania gróźb represji wobec uczonych prowadzących badania naukowe oraz restrykcji finansowych wobec jednostek naukowych, które stoją na straży wolności naukowej - stwierdza w uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

19.05.2023

ZUS otwarty dla płatników składek w sobotę 20 maja

Ubezpieczenia społeczne Finanse

W najbliższą sobotę, 20 maja 2023 roku, w godzinach od 9:00 do 14:00 eksperci ZUS będą udzielać informacji osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które do 22 maja br. muszą dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Na stronie internetowej Zakładu można też sprawdzić, które oddziały ZUS będą pracowały.

19.05.2023

Wraz ze wzrostem liczby niewypłacalności rośnie potrzeba ubezpieczeń należności

Ubezpieczenia

Małe i średnie firmy coraz bardziej interesują się polisami zabezpieczającymi należności. Prawo daje pewną ochronę dłużnikom, więc dla wierzyciela zabezpieczenie się na wypadek upadłości dłużnika czy nieterminowego regulowania przez niego długów, zyskuje na znaczeniu w czasie kryzysu i rosnącej liczby niewypłacalności przedsiębiorstw.

19.05.2023

Kto ma prawo do dodatkowej przerwy od pracy, wliczanej do czasu pracy?

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej, co najmniej 15-minutowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany. Ustawodawca tego nie doprecyzował, przez co na rynku funkcjonują dwa sprzeczne stanowiska. Tymczasem od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy przerwa będzie stosowana powszechnie, czy tylko w niektórych systemach czasu pracy, np. w równoważnym czasie pracy.

19.05.2023

Premier zapewnia o dobrej sytuacji budżetu - referendarze przypominają o swoich wynagrodzeniach

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Zarząd Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych LEX IUSTA zaapelował do premiera o powrót do ustalania ich wynagrodzeń zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych, a nie ustawą okołobudżetową. Powołuje się przy tym na jego wypowiedzi o bardzo dobrej sytuacji budżetu oraz informacje o rozmowach ze związkami zawodowymi dotyczących podwyżek dla pracowników sfery budżetowej.

19.05.2023

Poprawianie matury za rok na tych samych zasadach, w 2025 r. będzie trudniej

Szkoła i uczeń

Absolwent, który nie zdał egzaminu dojrzałości wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej, będzie mógł przystąpić do egzaminu poprawkowego. Oblanie większej liczby przedmiotów oznacza konieczność pisania matury za rok - wciąż jednak na złagodzonych warunkach. Podobnie, jak w tym roku, zdawać będzie można maturę w formule 2015.

19.05.2023

Certyfikaty energetyczne na nowych zasadach to też nowe obowiązki dla galerii handlowych

Nieruchomości Energetyka

Od 28 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Istniejące obiekty handlowe, jeżeli jeszcze nie pozyskały świadectw charakterystyki energetycznej, wkrótce będą musiały to zrobić. Zarówno dla samego budynku jak i wszystkich znajdujących się w nim lokali. Problem analizuje Patrycja Chmiel z kancelarii prawnej Causa Finita.

19.05.2023

Biegły w sporach frankowych raczej się nie przyda, może tylko wydłużyć proces

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe nadal budzą wiele emocji. Orzecznictwo sądów w większości jest prokonsumenckie, ale droga do unieważnienia umowy jest długa i bywa wyboista. Dodatkowym elementem mogą być wnioski o powołanie biegłego, chociaż sami sędziowie podkreślają, że na obecnym etapie takie dowody nie mają większego znaczenia, co najwyżej mogą służyć wydłużaniu postępowania.

19.05.2023

Szczepienia na HPV będą się odbywać „po cichu”

Pacjent Szkoła i uczeń

Od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą mogli za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Dzieci będą miały możliwość przyjęcia szczepionki, o ile one lub ich rodzice w ogóle dowiedzą się o takiej możliwości. Powszechny, dobrowolny i darmowy program rozpoczyna się bowiem już za dwa tygodnie, ale na razie bez kampanii informacyjnej.

19.05.2023