Nawet 3000 zł grzywny za obrażenie sędziego na sali sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poprawia przepisy o karach porządkowych za naruszenie powagi, spokoju lub porządku czynności sądowych. Po zmianach postanowienie o ukaraniu taką karą będzie wykonalne po uprawomocnieniu, jeśli dotyczy pisma - po wysłuchaniu autora, a jeśli pokrzywdzonym będzie sędzia lub członek składu, wydane zostanie niezwłocznie, ale przez inny jednoosobowy skład.

07.04.2023

List do Przyłębskiej: Pięciu sędziów TK gotowych do orzekania

Prawnicy

W czwartek do Trybunału Konstytcyjnego wpłynęło pismo pięciu sędziów tego trybunału, w którym informują oni o gotowości podjęcia prac nad wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie w swoim piśmie stwierdzają jednak, że wszelkie działania Przyłębskiej, które są przypisane prezesowi TK, są nieskuteczne i łamią obowiązujące prawo.

06.04.2023

Gdzie jest schron? Wystartowała aplikacja z adresami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację "Schrony", dzięki której można sprawdzić, w którym miejscu znajduje się najbliższy schron, miejsce ukrycia albo doraźnego schronienia. Przeprowadzona przez straż inwentaryzacja wykazała, że w kraju funkcjonuje 10 622 budowli ochronnych, w tym 1903 schrony i 8719 miejsc ukrycia oraz ponad 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.

06.04.2023

MF ostrzega przed fałszywymi e-mailami o zwrocie podatku

Ordynacja PIT

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor informuje o zwrocie podatku i zachęca do zeskanowania załączonego kodu QR. Ani resort, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają tego typu wiadomości.

06.04.2023

Piotr Cieplucha wiceministrem sprawiedliwości od cyberbezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wręczył Piotrowi Cieplusze akt powołania przez premiera na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowy wiceminister zajmie się w resorcie m.in. sprawami związanymi z cyberbezpieczeństwem i infrastrukturą krytyczną wymiaru sprawiedliwości.

06.04.2023

Świadczenie wspierające - ministerstwo uruchomiło infolinię

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu dla osób z niepełnosprawnościami. Pod numerem telefonu 22 245-61-00 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje zarówno na temat wydawanych przez wojewódzkie zespoły decyzji o potrzebie wsparcia, jak i na temat samego świadczenia wspierającego.

06.04.2023

Spadek z zagranicy z podwójnym opodatkowaniem - RPO interweniuje

Domowe finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w Ministerstwie Finansów w sprawie spadków i darowizn otrzymanych z zagranicy. W ustawie o podatku od spadków i darowizn nie ma bowiem przepisów co do wysokości podatku, gdy składniki majątku nabyte z innego państwa zostały już w nim opodatkowane. Problemu nie rozwiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo dotyczą podatków dochodowych i majątkowych.

06.04.2023

ChatGPT zda egzamin medyczny, ale przełomu w leczeniu nie przyniesie

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sukces ChatGPT, który radzi sobie z egzaminami medycznymi, nie zrewolucjonizuje leczenia. Medycyna potrzebuje bowiem wyspecjalizowanych algorytmów trenowanych na zbiorach danych stricte zdrowotnych lub medycznych. Chaty oparte na analizie języka, jak ChatGPT, teoretycznie mogą być natomiast przydatne w formułowaniu zaleceń dla pacjenta na podstawie krótkich wskazówek lekarza.

06.04.2023

Brak chętnych i nadprodukcja dokumentów - w MEiN dyskusja o pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Zarządzanie oświatą

Mimo że zastrzyk pieniędzy z rezerwy budżetowej miał ułatwić dostęp do psychologów i pedagogów - jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, nie do końca się to udało. Specjalistów jest za mało, nie brakuje natomiast dokumentów do wypełniania, których liczba stale rośnie. A problemów, którymi mają zajmować się ci specjaliści, nie ubywa.

06.04.2023

Żółta kartka inspektora nie wstrzyma budowy chyba, że inwestor ją zlekceważy

Budownictwo

Rząd chce wprowadzić na budowach mechanizm tzw. żółtej kartki. Dzięki niej inspektor nadzoru budowalnego w razie istotnych odstąpień nie będzie wstrzymywać budowy, tylko pouczy inwestora. Dopiero, gdy ten zlekceważy zalecenia, zastosuje ostrzejsze środki. Propozycja nie jest nowa, pojawiała się już kilkakrotnie w różnych projektach. Jednak w trakcie prac legislacyjnych - znikała. Teraz ma duże szanse zostać uchwalona.

06.04.2023

Rząd chce ograniczyć "wypożyczanie" pracowników, a uderza w outsourcing usług

Rynek Prawo pracy

Rząd chce ukrócić nielegalny outsourcing pracowniczy, uniemożliwiając firmom uzyskiwanie zezwoleń na pracę dla zatrudnianych przez te podmioty cudzoziemców. Nowe przepisy, nad którymi prace dobiegają końca, są jednak na tyle nieprecyzyjne, że mogą doprowadzić do upadku firmy świadczące outsourcing usług. Zdaniem prawników, kierunek przepisów jest dobry, ale wykonanie fatalne. Podobnie jak skutki dla gospodarki.

06.04.2023

Niestabilne prawo komplikuje pracę księgowych

Rachunkowość Polski Ład

Efektem pracy księgowych powinny być rzetelnie i prawidłowo prowadzone księgi. Taki cel coraz trudniej jednak osiągnąć – wszystko przez częste zmiany prawa i brak jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych. Księgowi wskazują, że tracą pewność, że swoją pracę wykonują właściwie. Poprawności rozliczeń ze stuprocentową pewnością właściwie nie da się już stwierdzić.

06.04.2023

Bunt przeciwko Wodom Polskim narasta - samorządy proponują trzy rozwiązania

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Organizacje samorządowe domagają się odebrania PGW Wody Polskie uprawnień regulatora opłat za wody i ścieki i powrotu do akceptowania taryf przez rady gmin. Rząd raczej nie zgodzi się na to, więc samorządowcy proponują wprowadzenie mechanizmu korekty taryf w sytuacjach nadzwyczajnych, analogicznie jak dla cen ciepła, ewentualnie skrócenie okresu obowiązywania taryfy do roku.

06.04.2023

NSA: Nie ma sporu kompetencyjnego z Prezydentem 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sprawa wniosku prezydenta dotycząca sporu kompetencyjnego z Naczelnym Sądem Administracyjnym powinna zostać umorzona, gdyż realnie nie ma żadnego takiego sporu - stwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w opublikowanym w środę stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego. NSA sugeruje umorzenie "z uwagi na niedopuszczalność wydania orzeczenia w sytuacji braku rzeczywistego sporu kompetencyjnego".

05.04.2023

Będą ułatwienia dla wojska - prezydent podpisał ustawę o dozorze technicznym

Wojsko

Sprzęt stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych zostanie zwolniony z obowiązku dopuszczenia przez polski wojskowy dozór techniczny. Personel wojsk sojuszniczych, obsługujący i konserwujący sprzęt tych wojsk, nie będzie potrzebował – wydawanych przez polskie jednostki dozoru technicznego zaświadczeń. Prezydent podpisał przepisy w tej sprawie.

05.04.2023

Samorząd: Lekarz z niepełnosprawnością nie powinien szkolić się dłużej

Zawody medyczne Niepelnosprawność

Krótszy czas pracy lekarza z niepełnosprawnością, który wynika z Kodeksu Pracy, nie powinien wydłużać szkolenia specjalizacyjnego - uważa samorząd lekarski. W związku z tym potrzebny jest zapis legislacyjny, który jasno określi tę zasadę. W tej sprawie pełnomocnik Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw lekarzy z niepełnosprawnościami spotkał się z dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia. 

05.04.2023

Wręczono nominacje nowym członkom Komisji Ewaluacji Nauki

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał na czteroletnią kadencję 34 członków Komisji Ewaluacji Nauki. Uroczystego wręczenia nominacji dokonał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we wtorek na Twitterze.

05.04.2023

UE ogranicza wsparcie dla spalania niektórych rodzajów drewna w elektrowniach

Środowisko Energetyka

Instytucje Unii Europejskiej doszły do porozumienia w sprawie rewizji dyrektywy OZE. Nie będzie dopłat do spalania drewna, które może zostać wykorzystane przez przemysł. Nadal jednak energia pochodząca z biomasy drzewnej będzie uznawana za odnawialną i zaliczana do celów udziału OZE w produkcji energii. Aktywiści ostrzegają, że taka polityka może doprowadzić do większych wycinek i wyższych emisji.

05.04.2023

Preferencyjna stawka ZUS dla lekarzy wykonujących działalność gospodarczą na rzecz pracodawcy

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Okręgowa Izba Lekarska wygrała proces sądowy w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe według preferencyjnej stawki przez lekarzy i lekarzy dentystów, którzy po zakończeniu stażu podyplomowego zakładają działalność gospodarczą i kontynuują pracę u tego samego pracodawcy. Ten przełomowy wyrok dla lekarzy zapadł w drugiej połowie marca przed Sądem Okręgowym w Szczecinie.

05.04.2023

Zawieszanie renty rolniczej – po interwencji RPO ministerstwo analizuje możliwość zmian

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Są skargi na zasady zawieszania renty rolniczej w przypadku prowadzenia działalności rolniczej małżeństwa rolników, z których jedno pobiera emeryturę, a drugie rentę rolniczą. W odpowiedzi na wystąpienie RPO, resort rolnictwa poinformował, że analizowana jest możliwość podjęcia prac legislacyjnych dotyczących zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej, gdy małżonek rencisty przejdzie na emeryturę.

05.04.2023