Gdzie prawo nie może, tam komisja śledcza pomoże

Wymiar sprawiedliwości

Komisja do spraw badania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski ma być "batem" na tych, którzy wpływom ulegli, i to skuteczniejszym niż sąd. Będzie mogła cofnąć funkcjonariuszowi publicznemu poświadczenia bezpieczeństwa, ale także zakazać pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi nawet na 10 lat. Świadkowi, który nie będzie chciał z nią współpracować, grozić będzie nawet kilkadziesiąt tys. złotych grzywny.

17.04.2023

NIK: Samorządy nieskutecznie ograniczały zabudowę terenów zagrożonych powodzią

Samorząd terytorialny Budownictwo Kontrola zarządcza

Działania samorządów nie były wystarczające, aby skutecznie ograniczać zabudowę terenów zagrożonych powodzią. Potencjalni inwestorzy nie mieli więc rzetelnych informacji o zagrożeniu powodziowym w miejscu planowanej inwestycji. Samorządy zaś świadomości kosztów, jakie będą musiały ponieść z tytułu inwestycji w infrastrukturę chroniącą mieszkańców przed podtopieniami i powodziami – ocenia NIK.

17.04.2023

Coraz więcej pojedynczych kontroli pracowników na L4

Ubezpieczenia społeczne

Początek 2023 roku jest rekordowy pod względem pobierania przez Polaków L4. W samym tylko styczniu i lutym zarejestrowano ponad 5 milionów zwolnień lekarskich, co stanowi wzrost aż o 16 proc. względem ubiegłego roku. Pracodawcy coraz częściej więc decydują się na pojedyncze kontrole pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. W 2022 roku takich kontroli było aż o 55 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej.

17.04.2023

MEiN przeznacza 10 mln zł na wsparcie studenckich kół naukowych

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy prawie 10 mln zł na wsparcie studenckich kół naukowych w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Dofinansowanie otrzymają 174 innowacyjne projekty. Celem programu jest wsparcie studentów w realizacji innowacyjnych projektów, podniesienie jakości działalności kół naukowych, a także usprawnienie mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych do sfery gospodarczej.

17.04.2023

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, komisje wezwą blisko 230 tys. osób

Samorząd terytorialny Wojsko

W poniedziałek, 17 kwietnia, rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2023 roku. Potrwa do 21 lipca. Do powiatowych komisji lekarskich będzie musiało stawić się 230 tys. osób, nie tylko dziewiętnastolatków. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję.

17.04.2023

NIK o asystencji dla niepełnosprawnych: program jest, ale potrzebujący wciąż bez wsparcia

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Programy asystencji osobistej miały zapewnić osobom z niepełnosprawnościami większą samodzielność i niezależność od pomocy rodziny - dać wsparcie w wykonywaniu czynności dnia codziennego, takich jak zakupy, sprawy urzędowe, czy pomoc w dotarciu do placówek. Chętnych jest wielu, ale pomoc otrzymują nieliczni - wszystko przez opóźnienia, niewykorzystanie dostępnych środków przez samorządy, a dodatkowo przez brak odpowiedniej kontroli programu ze strony ministerstwa.

17.04.2023

MEiN analizuje dwa projekty ustaw o Polskiej Akademii Nauk

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki analizuje dwa projekty ustaw reformujących Polską Akademię Nauk. W ostatnim czasie prace nad reformą w PAN nabrały tempa, zwłaszcza od momentu, gdy prof. Marek Konarzewski objął stanowisko prezesa tej instytucji. Resort zajmie stanowisko w sprawie tego projektu po analizie. Drugi projekt przygotowało samo ministerstwo.

17.04.2023

Pracodawca nie może żądać potwierdzenia „poważnych względów medycznych” przy urlopie opiekuńczym

Prawo pracy

Urlop opiekuńczy będzie okresem niepłatnym, ale w pełni zaliczanym do okresów, od których zależą uprawnienia pracownicze, co może mieć szczególnie istotne znacznie dla pracodawców jednostek sfery budżetowej. Pracownik będzie musiał wskazać osobę, w związku z opieką lub wsparciem której chciałby wykorzystywać ten urlop, ale nie będzie musiał przedstawiać dowodów potwierdzających sytuację zdrowotną tej osoby. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

17.04.2023

Prokuratorzy "nabici" w pożyczkę? Chcą wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Prokuratura Finanse

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zaapelował do Ministra Sprawiedliwości, by ten wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów swojego rozporządzenia, a konkretnie dotyczących pożyczek dla prokuratorów na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Chodzi o ich oprocentowanie powiązane z wysokością inflacji określonej w ustawie budżetowej, co spowodowało wysoki wzrost rat.

17.04.2023

Nowelizacja prawa pogrzebowego ma wkrótce trafić do prac parlamentarnych

Administracja publiczna

Projekt nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych jest obecnie na ostatnim etapie przed rozpatrzeniem przez Radę Ministrów - poinformował Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci.

17.04.2023

Inwestor wyłoży pieniądze, a gmina uchwali plan

Samorząd terytorialny Budownictwo

Inwestorzy będą płacić za uchwalenie specjalnych planów, dzięki którym będą mogli zrealizować swoje przedsięwzięcie. Z projektowanych przez rząd rozwiązań nie są zadowoleni deweloperzy i gminy. Pierwsi obawiają się, że koszty ich przerosną, co sparaliżuje inwestycje. A drugie nie chcą być przymuszane do wyrażania zgody na realizację nieakceptowalnych społecznie inwestycji.

17.04.2023

Agitować każdy może, ale odpowiedzialność w trybie wyborczym poniosą nieliczni

Administracja publiczna Wybory

Niedawna nowelizacja Kodeksu Wyborczego nie rozwiązała problemu związanego z agitacją wyborczą i „wędrującym przecinkiem”. To oznacza, że agitacja nadal będzie możliwa poza kontrolą społeczną, bo agitować będzie mógł każdy, bez zgody komitetów wyborczych. To rodzi zagrożenie, że np. szkalujące kontrkandydata materiały mogą uciec spod trybu wyborczego i nie podlegać kontroli ani sankcjom.

17.04.2023

Zwykłe zaniedbanie to za mało, by karać podatnika sankcją VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Zwykłe zaniedbanie nie upoważnia urzędników do instrumentalnego zastosowania sankcji VAT. Działanie podatnika musi świadomie zmierzać do nadużyć podatkowych oraz uszczuplenia należności budżetowych. Potwierdził to właśnie WSA w Białymstoku. Nadużywanie tej formy kary to jednak częste działanie skarbówki. Potwierdzają to prawnicy, po stronie polskich firm stoi też Trybunał Sprawiedliwości UE.

17.04.2023

Warto wnioskować o wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego, ale to nadal loteria

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sądy są podzielone, jeśli chodzi o udzielanie zabezpieczenia w sprawach frankowych, czyli inaczej wstrzymanie spłat kolejnych rat. Podejmują takie decyzje niemal wyłącznie w sytuacji, gdy to kredytobiorcy spłacili tzw. kapitał kredytu, choć takie podejście jest krytykowane przez pełnomocników. Z drugiej strony spłata kapitału nie gwarantuje otrzymania sądowego zabezpieczenia.

17.04.2023

Iustitia poszerza szeregi o asesorów

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przyjęło uchwałę o zmianach w swoim statucie. Chodzi o to, by jego członkami mogli być także asesorzy sądowi. Wskazano również, że asesor traci takie członkostwo w sytuacji, gdy utraci swój status i nie zostanie powołany do pełnienia urzędu sędziego.

17.04.2023

Rząd wprowadził zakaz importu żywności z Ukrainy - krytyczna reakcja KE

Prawo gospodarcze

Rząd zdecydował w sobotę o wydaniu czasowego zakazu importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rozporządzenie zostało opublikowane jeszcze w sobotę i natychmiast weszło w życie. Krytycznie do tej decyzji odniosła się Komisja Europejska, która przypomniała, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne.

16.04.2023

Iustitia: Nowoczesne sądownictwo pod nadzorem sędziów i zreformowanej KRS

Wymiar sprawiedliwości

Przywrócenie praworządności w Polsce, odejście od nadzoru administracyjnego Ministra Sprawiedliwości nad sądami powszechnymi na rzecz zreformowanej KRS i samorządu sędziowskiego, unowocześnienie wymiaru sprawiedliwości i wprowadzenia jednolitego stanowiska sędziego - to główne priorytety wskazane w uchwale programowej XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Ołtarzewie.

16.04.2023

Kees Sterk honorowym członkiem Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Kees Sterk, były przewodniczący Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa został honorowym członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Decyzja zapadła podczas XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów. Prof. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii podkreślał, że ta uchwała o uhonorowaniu przyjaciela polskich sędziów wzmacnia rządy prawa w Polsce i Europie.

15.04.2023

Iustitia chce zdecydowanej reakcji KE w sprawie obecnej KRS

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, podczas trwającego XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów podjęło uchwałę, w której wzywa Komisję Europejską do wszczęcia postępowania przeciwnaruszeniowego wobec Polski w związku z obecną Krajową Radą Sądownictwa. Jak wyjaśniał prof. Krystian Markiewicz, sędzia, prezes Iustitii, chodzi o zagwarantowanie, by w Polsce sąd ustanawiany był na podstawie prawa.

15.04.2023

Ruszyły e-skierowania na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

1,7 mln osób w nocy z piątku na sobotę otrzymało skierowania na piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Warunkiem przyjęcia piątej dawki jest ukończenie co najmniej 60 lat. Zakwalifikowano do niej także osoby z upośledzoną odpornością lub zatrudnione w ośrodkach medycznych, których pracownicy są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19.

15.04.2023