Sam egzamin na aplikację będzie miał tradycyjną formę. Będzie to test jednokrotnego wyboru, a pozytywny wynik zapewni prawidłowa odpowiedź na 100 (ze 150 pytań). Termin do złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką upłynął 16 sierpnia 2023 r. i nie podlega przywróceniu.
16 sierpnia to ostatni dzień na zgłoszenie na egzamin na aplikacje>>
Aplikacja najskuteczniejsza w zdobyciu zawodu
Dane pokazują, że aplikacja to wciąż najlepsza droga do zdobycia zawodu radcy, adwokata, . Rok 2023 podobnie jak lata poprzednie, pokazał, że zarówno z egzaminem adwokackim, jak i radcowskim lepiej radzą sobie osoby, które ukończyły aplikacje. W przypadku adwokatów najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji - około 90 proc. Wśród osób przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji odsetek ten wyniósł 65 proc.
Zobacz też w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>
W zeszłym roku do egzaminów przystąpiło:
- na aplikację adwokacką – 2 173 osoby, a zdało je 911 osób, co stanowi 41,9 proc. przystępujących (w roku 2021 zdawalność wyniosła 59,8 proc.);
- na aplikację radcowską – 2 791 osób, zdało 1 151 osób, co stanowi 41,2 proc. (w roku 2021 zdawalność wyniosła 59 proc.);
- na aplikację notarialną – 682 osoby, zdało 389 osób, co stanowi 57 proc. (w roku 2021 zdawalność wyniosła 60,7 proc.);
- na aplikację komorniczą – 160 osób, zdało 98 osób, co stanowi 61,3 proc. (w roku 2021 zdawalność wyniosła 64,2 proc.).
W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Opolu – 52,6 proc. oraz w komisji egzaminacyjnej w Katowicach – 52,4 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Toruniu – 29,3 proc. W przypadku egzaminu na aplikację radcowską najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Krakowie – 53,3 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Olsztynie – 22,2 proc.
Zobacz też: Cyberbezpieczeństwo kancelarii prawnych >>
W 2023 r. wnioski o dopuszczenie do egzaminu wstępnego złożyło:
- na aplikację adwokacką – ok. 2 290 osób,
- aplikację radcowską – ok. 3 030 osób,
- na aplikację notarialną – ok. 500 osób,
Czytaj też w LEX: Stankiewicz Rafał, Misja samorządu radców prawnych i jego członków >
- W roku 2023 mamy nieco więcej kandydatów na aplikację radcowską niż w roku ubiegłym - mówi radca prawny dr Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji w Krajowej Radzie Radców Prawnych. - Generalnie jednak w ostatnich trzech latach ta liczba oscyluje wokół 3000 kandydatów w całej Polsce. Najwięcej kandydatów ubiega się o przyjęcie na aplikację w Okręgowych Izbach Radców Prawnych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku - wskazuje. Dodaje, że forma egzaminu sprzyja tym, którzy mają większe zdolności zapamiętywania. W zeszłym roku był on nieco trudniejszy w porównaniu z latami ubiegłymi. - Wierzymy jednak, że wybór aplikacji radcowskiej jest świadomy. Wszystkim życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że egzamin dla wielu zdających zakończy się sukcesem - podkreśla dr Szolc-Nartowski.
Sprawdź w LEX: Czy aplikant adwokacki lub radcowski może zastępować adwokata lub radcę prawnego w postępowaniu odwoławczym toczącym się przed KIO? >
Na liście 51 ustaw
Na egzaminie padną pytania dotyczące 51 ustaw - ich listę minister sprawiedliwości podał pod koniec marca. W wykazie znalazły się ustawy dotyczące wykonywania zawodów: radcy i adwokata, prawa cywilnego, prawa pracy i prawa gospodarczego. Jak pokazują raporty resortu sprawiedliwości dotyczące egzaminów wstępnych na aplikację, najwięcej pytań dotyczy zazwyczaj kodeksu cywilnego uzupełnionego o ustawy: o zastawie rejestrowych oraz o księgach wieczystych i hipotece. Po kilkanaście pytań dotyczy zwykle kodeksów: karnego, postępowania karnego i postępowania cywilnego. Mniej popularne są zwykle natomiast pytania o kodeks spółek handlowych i kodeks wykroczeń.
Czytaj też w LEX: Jak się uczyć, żeby zdać? - metody i techniki uczenia się >
Na aplikantów adwokackich czekają zmiany
Jak podkreśla dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie, w tym roku warszawska izba odnotowała większą liczbę kandydatów na aplikację. - Można powiedzieć, że widoczne jest odbicie się po sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w okresie pandemii. Jest więcej kandydatów na aplikacje, mamy dużo aplikantów. Dochodzą też do nas informacje, że więcej osób zdecydowało się studiować prawo na warszawskich uczelniach - mówi Prawo.pl.
Położono też większy nacisk na zapewnienie prawidłowych relacji pomiędzy patronem a aplikantem. Regulamin aplikacji adwokackiej od niedawna precyzuje, że konieczne jest zawarcie w niej zasad wynagradzania aplikanta. Wprowadzono też powinność zatrudnienia aplikanta przez patrona. - Zawód adwokata jest zawodem rzemieślniczym, którego nauczyć się można wyłącznie w praktyce, obserwując i współpracując z osobą, która ten zawód wykonuje już jakiś czas i posiada stosowne doświadczenie - wskazuje dr Gajowniczek- Pruszyńska. - Dlatego tradycyjnie relacja patronacka jest tak ważna i dlatego kładziemy na nią wciąż tak duży nacisk. I tu pojawia się wyzwanie. Charakter odbywania aplikacji w Warszawie spowodował, że ona nie może być taka jak wiele lat temu, kiedy aplikantów i adwokatów było znacznie mniej. Dzisiaj mówimy o ok. 500 aplikantach na każdym roku szkolenia, mamy 6 tys. adwokatów wykonujących zawód w obrębie izby warszawskiej, więc i formuła patronacka musi przejść pewną ewolucję. Musi pozostać, bo tego zawodu nie da inaczej uczyć, niż poprzez praktykę. Ale korzystając z nowych narzędzi, jakimi są m.in. mentoring czy tutoring, możemy wprowadzać praktyczną wiedzę i dzielić się doświadczeniem w nieco inny sposób niż tradycyjny i powszechnie w całej Polsce stosowany - podkreśla. Dodaje, że patronat sprawdza się, gdy aplikant praktykuje w kancelariach, natomiast jeśli wykonuje inną formę zawodu - np. pracując na stałe w dużej instytucji stosującej prawo - zaczyna się problem z dostępnością tej relacji.
Zobacz też linię orzeczniczą: Prawo do alimentów dla osoby odbywającej aplikację prawniczą >
Cena promocyjna: 152.09 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 118.29 zł
Nowością na aplikacji adwokackiej jest szkolenie w całości poświęcone ochronie praw dziecka. Ma interdyscyplinarny charakter i obejmuje bloki zajęć z adwokatami, biegłymi sądowymi i np. psychologami. Zmiany w aplikacji dotyczą również kandydatów na radców prawnych - jak informuje KRRP zwiększona zostanie liczba godzin zajęć dostępnych w formule e-learningu, które okręgowe izby mogą wprowadzić do planów zajęć. Maksymalnie na każdym roku szkoleniowym dostępne będzie 60 godzin zajęć w tym trybie. Oprócz większej liczby godzin online, od przyszłego roku zmieni się także program zajęć. „Prawo rodzinne i opiekuńcze” zostało przeniesione na I rok aplikacji. Na II roku, obok zajęć z prawa karnego, aplikanci wezmą udział w praktykach w sądach powszechnych i prokuraturze w zakresie zagadnień z zakresu prawa karnego i postępowania karnego.
Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.