Deloitte: Do 2025 r. wartość biznesowa sztucznej inteligencji przekroczy cztery biliony dolarów

Środowisko Rynek

Postępująca cyfryzacja życia gospodarczego sprawia, że coraz więcej organizacji stosuje narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Jak wynika z raportu "Unlocking the power of AI" firmy doradczej Deloitte, ponad 90 proc. firm chce osiągnąć wyższy poziom dojrzałości w zakresie AI w trakcie najbliższych trzech lat. Realizacja tych planów zależy jednak od wielu czynników, takich jak posiadanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

09.10.2023

MEiN: Powstało 150 strzelnic w ramach programu "Strzelnica w każdym powiecie"

Zarządzanie oświatą

Powstało ponad 150 strzelnic, z których zdecydowana większość do strzelnice wirtualne - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Z tych strzelnic mogą lub będą mogły również korzystać szkoły - podaje MEiN. Obowiązek prowadzenia szkoleń strzeleckich będzie dotyczył wszystkich szkół dopiero od kolejnego roku szkolnego tj. 2024/2025.

09.10.2023

Prezydent chce, by TK zbadał "Aptekę dla aptekarza 2.0"

Farmacja

Prezydent Andrzej Duda we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego zauważa, że przepisy "Apteki dla aptekarza 2.0" wprowadzono poza poprawkami związanymi merytorycznie z projektem rządowym. Zdefiniowały one m.in. niedozwolone przejęcie kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną. Prezydent ma wątpliwości, czy przepisy są zgodne z zasadami zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony interesów w toku oraz odpowiedniej vacatio legis.

09.10.2023

Nabór w programie „Cyberbezpieczny Samorząd” przedłużony

Samorząd terytorialny Prawo AI RODO Compliance

Do 30 listopada 2023 roku gminy, powiaty i województwa mogą wnioskować o dofinansowanie działań z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach programu „Cyberbezpieczny Samorząd”. Każdy samorząd może dostać od 200 tys. do 850 tys. zł. Wydłużając termin naboru wniosków wprowadzono też kilka zmian w regulaminie projektu.

09.10.2023

Co łączy skrajne pokolenia na rynku pracy? Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

77 proc. ankietowanych Polaków uważa, że osoby wchodzące na rynek pracy mogą wiele zyskać, jeśli trafią na dobrych mentorów. Taki sam odsetek respondentów badania Pracuj.pl uważa, że każda generacja może wprowadzić coś pozytywnego i unikalnego do środowiska pracy. To szczególnie istotne w dzisiejszych warunkach demograficznych, które niejako wymuszają na pracodawcach łączenie pokoleń w ramach zespołów funkcjonujących w organizacjach.

09.10.2023

Unijna transformacja energetyczna ma przyspieszyć - pomoże nowa wersja dyrektywy

Środowisko Prawo europejskie Energetyka

10 października br. zacznie obowiązywać zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Jej głównym celem jest przede wszystkim dążenie do lepszego wykorzystania energii i systematycznego ograniczania jej zużycia wśród państw członkowskich, a w dalszej perspektywie – zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Najnowsza wersja regulacji ustala nie tylko ambitniejsze cele, ale także przyspieszenie transformacji energetycznej.

09.10.2023

Regulacja w sprawie subsydiów zagranicznych pomoże wyrównać szanse na rynku unijnym

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rozporządzenie częściowo weszło w życie 12 lipca; od tego też dnia KE może już wszczynać postępowania w ramach filara ogólnego. Obowiązek notyfikacji dla przedsiębiorstw uruchamia się natomiast już 12 października br. Od tego momentu koncentracje i przetargi powyżej pewnych progów trzeba notyfikować do KE pod groźbą sankcji finansowych i prawnych - mówi dr Michał Bernat, managing counsel w warszawskim biurze kancelarii Dentons.

09.10.2023

Ministrowie bezpodstawnie wydłużają terminy odpowiedzi na interpelacje

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Rząd ma coraz większy problem z udzielaniem odpowiedzi na interpelacje poselskie w terminie. O ile w VIII kadencji Sejmu nie odpowiedział na 153 interpelacje, a w 39 prolongował termin udzielenia odpowiedzi, to w obecnej kadencji odpowiedzi nie doczekało się aż 511 interpelacji, a w przypadku kolejnych 394 termin na odpowiedź został wydłużony. Zdaniem prawników, takie opóźnienia stanowią naruszenie Konstytucji. Potrzebna jest zmiana prawa, i to nie tylko regulaminu Sejmu.

09.10.2023

Krajowa Sieć Onkologiczna jest, ale póki co tylko na papierze

Pacjent Opieka zdrowotna

Jedyna realna zmiana, którą mogą odczuć pacjenci, jeśli chodzi o działanie Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczy koordynatorów onkologicznych. Osoby te mają prowadzić pacjentów w procesie leczenia. Z tym, że nie ma przepisów, które określą jak w praktyce ich wsparcie ma wyglądać. Niegotowe są jeszcze akty wykonawcze do ustawy o KSO. Specjalnie powołany zespół przedłużył prace o pół roku, choć pierwotnie miał skończyć je już w lipcu.

09.10.2023

Wójt nie miała obowiązku wyzbycia się majątku przed ogłoszeniem wyników wyborów

Samorząd terytorialny

Odwołanie wójta gminy z powodu naruszenia zakazu dysponowania określonym majątkiem po objęciu stanowiska nie następuje automatycznie. Rada przed podjęciem uchwały powinna wziąć pod uwagę zachowanie wójta, w szczególności ocenić, czy można mu postawić zarzut niedopełnienia obowiązków. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

09.10.2023

Prokurator nie jest od dyscyplinowania sędziego

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator miałby możliwość wnioskowania o pilne wyznaczenie terminu rozprawy lub posiedzenia w sytuacji, gdy istnieje ryzyko dla realizacji celów postępowania karnego. Z kolei przewodniczący składu miałby 7 dni na jego wyznaczenie. Projekty rozporządzeń są w opiniowaniu, a część sądów już podnosi, że wniosek o pilną rozprawę, to naruszenie zasady "równości broni" i daleko idąca ingerencja w niezależność sądownictwa.

09.10.2023

Fiskus zmniejszy sankcję VAT, ale ma obowiązek jej nałożenia

VAT Doradca podatkowy

Powstanie nieprawidłowości w VAT jest podstawą do wymierzenia sankcji, a organ podatkowy ma obowiązek ją nałożyć – twierdzi Ministerstwo Finansów. Eksperci są innego zdania, uważają, że "kara" może wynieść 0 proc. Resort finansów łagodzi natomiast stanowisko w sprawie sankcji 100 proc. VAT i informuje, że dostaną ją tylko oszuści. Odliczenie VAT z wadliwych faktur, gdy wynika to z braku należytej staranności, jest objęte sankcją do 30 proc.

09.10.2023

Ograniczenie dostępu do archiwów godzi w wolność badań naukowych

Do RPO wpłynęło pismo Polskiego Towarzystwa Historii Prawa dotyczące ograniczenia wolności badań naukowych w konsekwencji zmian zasad udostępniania materiałów archiwalnych po wejściu w życie ustawy z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Chodzi o wydłużenie czasu, jaki trzeba odczekać przed uzyskaniem dostępu do archiwów.

09.10.2023

Tymczasowa ochrona dla uchodźców przedłużona do 4 marca 2025 r.

Prawo europejskie Ukraina

Tymczasowa ochrona dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną napastniczą Rosji, zostanie przedłużona od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r. Wynika tak z decyzji Rady UE. Chodzi o mechanizm zapewniający natychmiastową i zbiorową (czyli niewymagającą rozpatrywania pojedynczych wniosków) ochronę dla wysiedleńców, którzy nie mogą wrócić do państwa pochodzenia.

07.10.2023

Czy można pójść na wybory, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Wybory

Wiele osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zastanawia się, czy może wziąć udział w wyborach parlamentarnych. I czy mogą to zrobić, jeśli lekarz zalecił im pozostanie w łóżku. W tym jednak przypadku, jak radzą prawnicy, możliwość pójścia na wybory chory powinien skonsultować z lekarzem. Jeśli wyjście z domu miałoby drastycznie pogorszyć jego stan, to taka osoba powinna wystąpić o możliwość głosowania korespondencyjnego.

07.10.2023

Orzeczenie o niepełnosprawności - kluczowy jest wniosek i dokumentacja

Niepelnosprawność

Osoby ubiegające się o orzeczenie często nie wiedzą, co zaznaczyć we wniosku, aby uzyskać rehabilitację czy miejsce w środowiskowym domu samopomocy. Tymczasem prawidłowo wypełniony wniosek i dokumentacja, w tym medyczna, to większa szansa na otrzymanie wsparcia adekwatnego do stanu zdrowia. Eliminuje też często konieczność odwoływania się do wyższej instancji i skraca czas oczekiwania na wydanie orzeczenia – podkreślają eksperci.

07.10.2023

Nawet zwierzę, które ma właściciela może być bezdomne, ale kto za nie zapłaci

Samorząd terytorialny

Do czasu ustalenia właściciela odłowionego zwierzęcia, na gminie spoczywa obowiązek zajęcia się nim, zapewnienia pożywienia, opieki weterynaryjnej i schronienia. Gmina może wystąpić z roszczeniem o zwrot kosztów opieki na podstawie przepisów ustawy o rzeczach znalezionych, ale może okazać się to trudne.

07.10.2023

Sprawca przestępstwa, ale i niepłacący podatnik, znów z szansą na bezkarność

Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

1 października br. przestał obowiązywać przepis art. 15zzr(1) ustawy antycovidowej, który wstrzymywał przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Zgodnie z przepisami przejściowymi tam, gdzie terminy przedawnienia już biegły, ale zostały zawieszone, będą biec dalej. A w sprawach, w których jeszcze nie biegły, rozpocznie się ich odliczanie.

07.10.2023

Szkolne prawybory to nie agitacja

Zarządzanie oświatą Wybory

Szkolne prawybory, w których uczciwie przedstawia się program wszystkich partii, nie mogą być uznawane za agitację wyborczą. Zwłaszcza zaś, gdy głosują w nich osoby niemające czynnego prawa wyborczego. Co innego, gdyby pełnoletnich uczniów zachęcano lub zniechęcano do głosowania na konkretnego kandydata.

07.10.2023