Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” prowadzony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK ma być odpowiedzią na stale wzrastającą liczbę ataków na podmioty administracji publicznej oraz niewystarczające rozwiązania techniczne w obszarze cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo pozwoli pracownikom administracji samorządowej zdobyć potrzebne kompetencje niezbędne do tego, aby jednostki samorządu terytorialnego mogły skuteczniej bronić się przed atakami i zapewnić bezpieczne środowisko pracy w sieci. O problemach samorządów w tym obszarze pisaliśmy w: Samorządy w niebezpieczeństwie, bo nie stać ich na cyberspecjalistów oraz Gdy urzędnik pracuje w domu, hakerowi łatwiej wejść do urzędu.
Czytaj też: Zgłaszanie incydentów przez samorządy >>
Wsparcie od 200 do 850 tys. zł
Początkowo, termin naboru wniosków zaplanowano do 30 września br. Teraz CPPC wydłużyło termin do 30 listopada 2023 r. do godz. 16.00. Wprowadzono też inne zmiany do regulaminu:
- zaktualizowano par. 5 ust. 3 pkt. 15 Regulaminu Konkursu Grantowego w zakresie odwołania do Ustawy wdrożeniowej;
- dostosowano zapisy Regulaminu Konkursu Grantowego w zakresie czasu na odpowiedź w systemie LSI zgodnie z funkcjonalnościami systemu, z dni roboczych na dni kalendarzowe;
- dodano w Regulaminie Konkursu Grantowego informację, iż wniosek o zmianę kontekstu w systemie LSI można złożyć nie później niż 7 dni po zakończeniu Naboru;
- zmodyfikowano wzór Umowy o powierzenie Grantu, w par. 2 ust. 7a doprecyzowano zapis dotyczący terminu wypłaty pierwszej transzy i przesłania Ankiety;
- zmodyfikowano (doprecyzowano) opis wskaźników projektu w Załączniku nr 9 do Regulaminu Konkursu Grantowego - Opis wskaźników projektu Cyberbezpieczny Samorząd;
- poprawiono oczywiste omyłki pisarskie/rachunkowe w dokumentacji konkursowej bez wpływu na zawartość merytoryczną.
Każdy samorząd może dostać od 200 tys. do 850 tys. zł. Wysokość dofinansowania oraz udział wkładu własnego będą wyznaczane dla poszczególnych jst na podstawie algorytmu i będą uzależnione od liczby mieszkańców i zamożności jednostki, czyli tzw. wskaźnika podatkowego odpowiedniego dla gmin, powiatów i województw.
Do zapewnienia wkładu własnego, którego łączna wysokość dla całego projektu to zaledwie ok. 4 proc., będą zobowiązane tylko najzamożniejsze samorządy. Taki sposób dysponowania środkami pozwoli na wyrównanie szans mniej zamożnym samorządom.
Samorządy będą mogły rozliczyć w ramach projektu działania zrealizowane od 1 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2026 r.
Czytaj też: Obowiązki jednostek samorządu terytorialnego w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa >>
Na co samorządy mogą przeznaczyć pieniądze?
- opracowanie, wdrożenie i certyfikację procedur z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji,
- specjalistyczne szkolenia,
- zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług mających na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa.
Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” jest współfinansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.
Czytaj też: Poradnik dla samorządów - ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa >>
Cena promocyjna: 39.21 zł
|Cena regularna: 49 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 49 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.