Granice wolności słowa - politycy powinni mieć grubszą skórę

Prawo karne Prawo cywilne

Marsz 4 czerwca 2023 r. rozgrzał debatę publiczną już na kilka dni przed rozpoczęciem - nie bawiono się w półśrodki, od razu sięgając po nawiązania do "komór" oraz zagłady Żydów. Nie lepiej było w dniu marszu - samo wydarzenie przebiegło spokojnie - choć nie zabrakło dosadnych haseł i mocnych komentarzy, również ze strony partii rządzącej - m.in. o "marszu nienawiści". Warto pamiętać o granicach wolności słowa. Nie wszystko wolno, nawet w kampanii wyborczej.

05.06.2023

Dobry "frankowy" pozew nie wystarczy - potrzebny komplet dokumentów

Wymiar sprawiedliwości

Kredytobiorcy frankowi, którzy chcą wejść w spór sądowy z bankiem i skorzystać z pomocy radcy prawnego bądź adwokata, muszą liczyć się z tym, że od przestąpienia przez nich progu kancelarii, do momentu złożenia pozwu, upłynie około 1-4 miesięcy. To czas potrzebny m.in. na zgromadzenie dokumentów - np. informacji z banku, jaka kwota, z rozbiciem na raty, została już spłacona.

05.06.2023

Organizacja pracy zdalnej w firmach pod lupą inspekcji pracy

Prawo pracy

Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła w firmach kontrole pracy zdalnej. Inspektorzy w całym kraju sprawdzają, na jakiej podstawie została wdrożona, jakie jej rodzaje funkcjonują w przedsiębiorstwach oraz ile osób z grup szczególnie uprawnionych korzysta z tej formy wykonywania pracy. Pod lupę trafiają karty oceny ryzyka, zasady BHP i potwierdzenie przekazania ryczałtu. Nie będzie natomiast wizyt w domach pracowników.

05.06.2023

100 mln umów trafi rocznie do rejestru ministerstwa finansów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO

Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych ma ruszyć od 1 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów nie zamierza poprawiać krytykowanej ustawy, ale skupi się na wdrażaniu systemu teleinformatycznego do obsługi rejestru. Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oszacowało, że wypełnienie tych obowiązków będzie kosztowało zobowiązanych ponad 418 mln zł rocznie.

05.06.2023

Fundacja rodzinna może pomóc uniknąć tzw. podatku od wyjścia

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Jeśli polski podatnik przenosi swój majątek do innego kraju, w niektórych przypadkach musi zapłacić, wprowadzony w 2019 roku, exit tax, czyli podatek od wyjścia, zwany także podatkiem od niezrealizowanych zysków. Przepisy w tym zakresie od początku są obiektem krytyki. Teraz okazuje się jednak, że dodatkowej daniny da się nie płacić – wystarczy założyć fundację rodzinną.

05.06.2023

Wybitni naukowcy w obronie profesora zaatakowanego przez ministra Czarnka

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W pełni podzielamy krytyczną ocenę ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022, łamiącej wiele przepisów Konstytucji, jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta o jej podpisaniu i wyrażamy sprzeciw wobec brutalnego ataku ministra na wybitnego uczonego, za wygłoszenie takiej oceny.

03.06.2023

Wpływy rosyjskie nie wystarczą do zwolnienia z tajemnicy obrończej

Wymiar sprawiedliwości

W projekcie nowelizacji ustawy o Państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich, prezydent chce wprowadzić zakaz przesłuchiwania jako świadków adwokata albo radcy prawnego co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę, duchownego w zakresie tajemnicy spowiedzi oraz mediatora, co do faktów, o których dowiedział się od oskarżonego lub pokrzywdzonego.

03.06.2023

Lex "silos" wchodzi w życie, będzie wolna amerykanka na budowach

Budownictwo

Rząd, chcąc iść na rękę rolnikom, zdecydował się wprowadzić uproszczenia w budowie budynków gospodarczych i wiat. Od 3 czerwca można te o prostej konstrukcji i powierzchni do 150 mkw. budować bez formalności budowlanych. Skorzystają na tym nie tylko rolnicy, bo przepisy nie precyzują, o jaką produkcję rolną chodzi. Może to być równie dobrze marchewka w ogródku.

03.06.2023

Kryształowe serca - radcowie prawni nagrodzeni za działalność społeczną

Prawnicy

Wsparcie dla dzieci i młodzieży, pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, w tym w wyniku handlu ludźmi, osobom z niepełnosprawnościami, walka o prawa kobiet, pacjentów oraz uchodźców z obszarów wojennych - to tylko część działań, za które w tym roku dziewięcioro radców prawnych otrzymało Kryształowe Serca. Przyznane zostało też specjalne wyróżnienie od Wolters Kluwer Polska.

03.06.2023

Ulga rehabilitacyjna także na montaż klimatyzacji i remont mieszkania

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup i montaż m.in. klimatyzacji, prysznica w łazience oraz pieca centralnego ogrzewania. Warunkiem jest wykazanie, w jaki sposób wydatek ułatwia codzienne życie. Trudno natomiast odliczyć wydatki na sprzęt taki jak np. laptop czy elektryczna hulajnoga.

03.06.2023

Prezydent podpisał ustawę o speckomisji do badania wpływów rosyjskich, a teraz chce zmian

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prezydent w poniedziałek zdecydował o podpisaniu ustawy powołującej Państwową Komisję ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział jej skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz jednak przygotował własny projekt zmian do tej regulacji. Chce m.in., by w skład komisji nie mogli wchodzić parlamentarzyści, a odwołania miałby rozpatrywać sąd apelacyjny.

02.06.2023

TK: Prezydent mógł ułaskawić ministrów, mimo że wyrok nie był prawomocny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się sprawą ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, a prezydent miał do podjęcia tej decyzji pełne prawo - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. TK zebrał się w tej sprawie — wyjątkowo, bo wcześniej nie udawało się zebrać wymaganej liczby sędziów — w pełnym składzie. Był to wyścig z czasem, bo we wtorek kasację w tej sprawie ma rozpatrzyć Sąd Najwyższy.

02.06.2023

Adwokatura chce uchylenia rozporządzenia dotyczącego stawek "za urzędówki"

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiło właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego, by złożył, na podstawie art. 149 ust. 2 Konstytucji RP, wniosek do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. Powód? Zakwestionowanie konstytucyjności tych przepisów przez Trybunał Konstytucyjny.

02.06.2023

Strona internet.gov.pl pozwala już sprawdzić, gdzie powstanie światłowód

Samorząd terytorialny Nowe technologie Prawo gospodarcze

Strona internet.gov.pl zyska nową funkcjonalność. Od czerwca System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS), umożliwia sprawdzenie, jakie inwestycje szerokopasmowe będą planowane na danym obszarze. Informacja ta może być pomocna np. dla osób, które planują zakup domu lub mieszkania.

02.06.2023

Producenci wciąż mają problem z prawidłowym znakowaniem zabawek

Rynek i konsument

Aż 28 proc. zbadanych zabawek nie było oznakowanych zgodnie z prawem - wynika z najnowszego raportu Inspekcji Handlowej. To o tyle niebezpieczne, że osoba kupująca produkt nie ma gwarancji, że jest zgodny z unijnymi normami, zwłaszcza w zakresie obecności potencjalnych substancji szkodliwych. Kontrola wykazała też, że w wielu zabawkach wykryto obecność szkodliwych dla zdrowia ftalanów.

02.06.2023

Podatek od gier trafi na konto urzędu w Bydgoszczy

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Od 1 września 2023 r. przedsiębiorcy mają wpłacać podatek od gier na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, którego zasięg terytorialny obejmie w tym zakresie terytorium całej Polski – zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Z kolei opłaty za zezwolenia i kary pieniężne nadal ma pobierać Urząd Skarbowy w Nowym Targu.

02.06.2023

Dobrowolny ZUS – nie było szansy na projekt obywatelski, jest poselski

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Zgodnie z zapowiedzią, do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców w Polsce. Pierwotnie jego autorzy zakładali, że do Parlamentu wniesiony zostanie jako projekt obywatelski. Komitetowi Inicjatywy Ustawodawczej nie udało się jednak zebrać wymaganych 100 tys. podpisów pod nim. Projekt wnieśli więc posłowie.

02.06.2023

Projekt kompleksowo regulujący ochronę dzieci trafił do Sejmu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne

Projekt ustawy o ochronie małoletnich został złożony w Sejmie 12 maja, właśnie został mu nadany numer druku. Istnieje szansa, że posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Projekt zakłada wdrożenie systemu analizy poważnych przypadków krzywdzenia dzieci, szczegółowe uregulowanie warunków wysłuchań w sprawach cywilnych, wzmocnienie reprezentacji małoletniego przed sądem oraz nałożenie szerszego obowiązku wprowadzania standardów ochrony małoletnich.

02.06.2023

Podmioty lecznicze "rozliczą się" z cyfryzacji

Zarządzanie

W dniach 5-23 czerwca odbędzie się badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia chce zebrać informacje o stopniu informatyzacji i przygotowania do prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, w tym elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

02.06.2023

Uczelnie rozpoczynają rekrutacje na studia

Dla studenta

Początek czerwca to już tradycyjnie start rekrutacji na studia. Ustalenie terminarza rekrutacji to indywidualna decyzja każdej uczelni, dlatego startują one w różnych dniach. Na Uniwersytecie Łódzkim rejestracja ruszyła już np. 5 maja, na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Jagiellońskim - 1 czerwca. Chętni na rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim muszą natomiast poczekać do 6 czerwca.

02.06.2023