Adwokatura gratuluje nowemu ministrowi sprawiedliwości, ale też zgłasza postulaty

Wymiar sprawiedliwości

Prezes NRA Przemysław Rosati pogratulował prof. Adamowi Bodnarowi, powołania na stanowisko ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego. Życząc sukcesów, wytrwałości i satysfakcji w realizacji wyzwań, przypomniał jednak o postulatach adwokackich, wymienił m.in. dbanie o wysoki standard obsługi prawnej obywateli, sprawnie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości, ale też cofnięcie zmian wprowadzonych ostatnią nowelizacją kodeksu karnego.

13.12.2023

Marzena Czarnecka nową minister przemysłu w rządzie Donalda Tuska

Bezpartyjna Marzena Czarnecka pokieruje Ministerstwem Przemysłu, które zostało reaktywowane po latach - wcześniej zniesiono je w 1991 r. Jego siedziba, wyjątkowo, ma mieścić się nie w stolicy, tak jak w przypadku innych resortów, ale znajdzie się w Katowicach.

13.12.2023

Przedsiębiorcy chcą przewidywalnego prawa i krótszych kontroli fiskusa

Prawo gospodarcze

Umożliwienie podatnikom zawierania ugód z fiskusem, wiążące terminy dla urzędników w kodeksie postępowania administracyjnego, odrębny rządowy departament dotyczący odejścia od węgla, a przede wszystkim: odbudowa dialogu na linii rząd-biznes - m.in. te kwestie, jako istotne dla przedsiębiorców, porusza opublikowany we wtorek raport „Foresight Wiejska 19. Postulaty do nowego rządu”.

13.12.2023

Barbara Nowacka nową minister edukacji

Barbara Nowacka została nowym ministrem edukacji w rządzie Donalda Tuska, zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Szczuckiego, który przez dwa tygodnie pełnił tę funkcję w rządzie Mateusza Morawieckiego. Nowa minister została powołana w środę, 13 grudnia 2023. W wyborach w 2023 startowała z list Koalicji Obywatelskiej.

13.12.2023

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz nową minister funduszy i polityki regionalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050) odebrała powołanie na minister funduszy i polityki regionalnej. W latach 2012–2014 była podsekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych, a w latach 2014–2016 ambasadorem Polski w Federacji Rosyjskiej.

13.12.2023

SN: Podwyższenie wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu jest możliwe

Prawnicy

Sąd Najwyższy orzekł, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o opłatach za pomoc prawną z urzędu nie odnosi żadnych skutków prawnych, gdyż w orzekaniu brał udział tzw. sędzia dubler. Wobec tego sądy mają prawo do dokonania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości i art. 626 k.p.k. I wyrównywać wynagrodzenia, jednak tylko w wypadku, gdy Skarb Państwa poniesie koszty i gdy sąd zwolnił stronę z wydatków ponoszonych na rzecz obrońcy.

13.12.2023

Środowiska biznesowe wciąż obawiają się wpływu AI Act na konkurencyjność

Nowe technologie Prawo europejskie

Sztuczna inteligencja jest technologią o ogromnym potencjale, która może zrewolucjonizować wiele dziedzin życia. Tymczasem projektowane unijne przepisy, które wprowadzają rygorystyczne ograniczenia zakazujące lub ograniczające niektóre zastosowania AI, mogą obniżyć konkurencyjność europejskiego rynku i spowolnić innowacje – tak eksperci Związku Cyfrowa Polska komentują postęp prac nad rozporządzeniem UE w sprawie sztucznej inteligencji.

13.12.2023

Za akcję z gaśnicą poseł Braun może odpowiadać karnie, a nawet stracić mandat

Prawo karne

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie. Poseł Grzegorz Braun przerwał uroczystość zapalenia świec chanukowych, gasząc je gaśnicą proszkową. Prezydium Sejmu już go ukarało, ale poseł może odpowiedzieć za przestępstwo - i to niejedno, bo swoim czynem mógł wypełnić znamiona kilku. W konsekwencji może nawet stracić mandat - o ile zostanie pozbawiony immunitetu i stanie przed sądem.

13.12.2023

Czy jest sens wprowadzać emerytury stażowe, skoro są emerytury pomostowe będące stażówkami?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2024 roku zniesiony zostanie wygasający charakter emerytur pomostowych. Mimo to do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw – rządowy, premiera Mateusza Morawieckiego i obywatelski – przewidujące wprowadzenie tzw. emerytur stażowych. Zdaniem prawników, nie ma sensu, aby w systemie były dwa odrębne modele. Przed uporządkowaniem należy jednak zastanowić się, czy jako społeczeństwo chcemy ludzi wysyłać na wcześniejsze emerytury, czy nas na to stać i czy nie ma innych rozwiązań.

13.12.2023

Unijne porozumienie w sprawie AI Act wcale nie oznacza końca prac

Nowe technologie Prawo europejskie

Wiadomość o zakończeniu trójstronnych negocjacji i o unijnym porozumieniu w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act) spotkała się z ogromnym entuzjazmem – po ostatnich wydarzeniach nikt nie spodziewał się raczej, że państwom uda się tak szybko uzgodnić stanowisko. Co ważne, najistotniejsze kwestie pozostały niezmienione. Nadal pozostały jednak zagadnienia, które wymagają wyjaśnienia, dlatego eksperci oceniają, że finalizacja prac to wciąż kwestia bardziej miesięcy niż dni.

13.12.2023

Rząd chce inwestować w kompetencje cyfrowe nauczycieli

Nowe technologie Finansowanie oświaty

Nauczyciel uczący algorytmiki i programowania, w zaawansowanym stopniu znający języki programowania sztucznej inteligencji - w tę stronę ma iść program podnoszenia kompetencji pedagogów, co zakłada Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji. Dokument przekazano do prekonsultacji społecznych. W opinii do strategii, Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazał, że konieczne jest skonsultowanie z nauczycielami, jak ma wyglądać ich rozwój zawodowy.

13.12.2023

Termin na plan ogólny przedłużyć trzeba, ale nie można przy tym zabić przestrzeni

Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny

Planowane przesunięcie przygotowania planów ogólnych na koniec 2027 roku, to zdecydowanie za mało. Trzeba zastanowić się nad terminami ważności warunków zabudowy i umożliwieniem zmian studiów zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że nie będzie jak planować. Bo samorządom grozić będą roszczenia odszkodowawcze.

13.12.2023

Nie ma leku i szczepionek na Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Obecnie farmaceuci nie mogą zamówić leku na Covid-19 – Paxlovidu w żadnej z hurtowni farmaceutycznych. Wcześniej, jeśli był dostępny, to tylko sporadycznie. Jedną z barier w dostępności do leku była też jego wysoka cena. Na razie nie zanosi się na zmianę tej sytuacji. Dodatkowo apteki mają też problem z zamówieniem szczepionek Novavaxu na Covid-19, co sprawia, że w środku sezonu pacjenci nie mogą ochronić się najnowszą szczepionką przed zarażeniem wirusem.

13.12.2023

Ważą się losy neosędziów, podzieleni nawet "starzy" sędziowie

Wymiar sprawiedliwości

Ważą się losy ponad 2,5 tys. sędziów powołanych na podstawie opinii wydanej przez neoKRS. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, ale i spora część prawników, uważa, że skoro Rada jest niekonstytucyjna, to ci sędziowie muszą wrócić na poprzednie stanowiska i wziąć udział w nowych, legalnych konkursach. Zgodności jednak nie ma, są i tacy prawnicy, według których bardziej zasadne byłoby indywidualne podejście, w samych sądach jest obawa co dalej, i jak to wpłynie na sytuację kadrową.

13.12.2023

Awaria KSeF: Wysokie kary i ryzyko po stronie podatnika

VAT Poprawmy prawo KSeF

Przepisy dotyczące postępowania w razie awarii Krajowego Systemu e-Faktur budzą ogromne wątpliwości. Podatnicy będą mieli dwa różne terminy na dosłanie faktur do systemu, w zależności m.in. od tego, czy awaria była po stronie KSeF czy po stronie przedsiębiorcy. Za nieprawidłowości grozić będą od 2025 r. wysokie kary. Eksperci już teraz spodziewają się sporów co do tego, po czyjej stronie wystąpił błąd i czy doszło do uchybienia terminu. A MF wyjaśnia, że komunikaty o awarii systemu będą zamieszczane na dwa różne sposoby.

13.12.2023

Prezydent ułaskawił dwie osoby skazane za usiłowanie rozboju

Prawo karne

Kancelaria Prezydenta informuje, że prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski przez darowanie reszty kar pozbawienia wolności wobec dwóch osób skazanych za usiłowanie dokonania rozboju. Uzasadniać to ma incydentalny charakter czynu i młody wiek w chwili jego popełnienia.

12.12.2023

Automatyczne podnoszenie ceny subskrypcji jest niezgodne z prawem

Domowe finanse

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji zwraca uwagę, że jeśli klient ma wykupioną subskrypcję z automatyczną płatnością, sprzedawca nie może podnieść jej ceny bez zgody konsumenta. Amazon Digital UK i Amazon EU w ramach Amazon Prime i Prime Video zmieniają praktykę pod wpływem działań Prezesa UOKiK. Dodatkowo, trwa weryfikacja praktyk u siedmiu innych podmiotów oferujących usługi w ramach subskrypcji.

12.12.2023

TK: Wstrzymanie biegu terminu przedawnienia na podstawie ustawy covidowej niezgodne z Konstytucją

Ordynacja

Przepisy ustawy covidowej dotyczące wstrzymania biegu przedawnienia karalności czynu i przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe są niezgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 12/22). Zakwestionowane regulacje nie wskazują terminu, do którego obowiązywać miało zawieszenie biegu terminów, ani maksymalnego limitu czasowego ich trwania.

12.12.2023

TSUE: Bank nie może żądać od konsumenta innej kwoty niż kapitał i ustawowe odsetki

Prawo europejskie Kredyty frankowe

Po ustaleniu, że umowa kredytu jest nieważna, kredytobiorcy muszą zwrócić do banku wyłącznie kwotę kapitału bez żadnych dodatkowych kosztów. Bank nie ma możliwości żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ani jego zwrotu po waloryzacji wynikającej z inflacji. Taki wniosek wynika z poniedziałkowego wyroku TSUE. Postanowienie to jest wiążące dla polskich spraw frankowych i wpłynie na sprawę każdego kredytobiorcy.

12.12.2023