Sądy zmieniają zdanie w sprawach nadużyć przy kasach samoobsługowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kasa samoobsługowa potrafi budzić w kupujących najgorsze instynkty - bywa, że klienci, którym wydaje się, że wymknęli się spod czujnego oka obsługi sklepowej, kupują droższy towar, nabijając kod kreskowy tańszego. Nagminne jest też zaniżanie wagi produktów albo obrywanie "ogonków" warzyw i owoców, by nie płacić za ich zbędne części. Sklepy próbują walczyć z tym procederem, a sądy zmieniają ostatnio linię orzeczniczą.

19.08.2023

Wynajem mieszkań letnikom zaburza system gospodarowania odpadami

Środowisko Odpady Turystyka

Wakacje jak zwykle uwypuklają problem rozliczeń opłat za odpady komunalne w miejscowościach, w których wiele osób wynajmuje mieszkania letnikom. Wciąż nie wiadomo co robić, żeby nie płacili za to stali mieszkańcy. Niektórzy eksperci zastanawiają się wręcz nad powrotem do systemu wolnorynkowego. Część gmin decyduje się naliczać opłaty śmieciowe od ilości zużytej wody, ale nie jest to metoda idealna.

19.08.2023

Kolejna obniżka poziomu obowiązku przedstawienia zielonych certyfikatów w 2024 r.

Energetyka

Resort klimatu pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym wielkości obowiązku w zakresie umorzenia świadectw pochodzenia dla energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Zmiany mają w konsekwencji pozytywnie wpłynąć na wartość rachunków za prąd i odpowiadają na wielokrotnie zgłaszane apele przedsiębiorców i ekspertów. Nie opublikowano jednak jeszcze projektu nowych rozwiązań.

18.08.2023

Sejm zdecydował: Termin wejścia w życie rejestru umów 500+ zostanie przesunięty

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Kierownicy ponad 50 tysięcy jednostek sektora finansów publicznych mogą odetchnąć z ulgą. "Rejestr umów 500 +”, który miał wystartować od 1 stycznia 2024 r., zostanie wdrożony znacznie później. Nowelizacja ustawy z 16 sierpnia 2023 r. czeka na teraz na podpis prezydenta. Ministerstwo Finansów przyznaje, że zarówno przepisy jak i sama baza są niedopracowane. Chce do tego czasu znowelizować przepisy i stworzyć mechanizm, który zautomatyzują przesyłanie informacji do rejestru.

18.08.2023

Lewiatan postuluje: Zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Radykalne uproszczenie sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców, poprzez wprowadzenie zryczałtowanej składki - proponuje Lewiatan w nowej kadencji parlamentu. Od 2022 roku, razem z Polskim Ładem, wprowadzona została reforma składki zdrowotnej: zniknęło odliczenie od podatku 7,75 proc. z 9 proc. zapłaconej składki, a przedsiębiorcy zaczęli płacić składkę, której wysokość uzależniona została od formy opodatkowania.

18.08.2023

Dłuższa nauka dla uczniów z niepełnosprawnościami - rozporządzenie opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Pozwala ono - z dniem 1 września 2023 r. - na przedłużenie okresu nauki o dwa lata w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. To realizacja postulatu zgłoszonego przez przedstawicieli środowiska szkół specjalnych, w tym rodziców uczniów z niepełnosprawnościami.

18.08.2023

Emeryt – właścicielem firmy

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła w Polsce o ponad 40 proc. Wśród tego grona 57,5 proc. to pracujące na emeryturze panie. Najczęściej emeryci są na umowach o pracę, ale wielu z nich decyduje się na założenie własnej działalności. W skali kraju na koniec grudnia 2022 roku aż 29 proc. pracujących emerytów prowadziło własną firmę.

18.08.2023

Pacjenci chcieliby, aby lekarz poświęcał im więcej czasu

Pacjent Opieka zdrowotna

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) sprawdził, co jest największym problemem w polskiej ochronie zdrowia według pacjentów. Odpowiedź nie zaskakuje – są to kolejki do lekarza, zabiegów planowych oraz badań diagnostycznych. Pacjenci narzekają też na brak czasu już w samym gabinecie lekarskim. Zdaniem lekarzy powodem tego jest m.in. nadmierna biurokracja.

18.08.2023

URE: Coraz więcej odbiorców decyduje się na samodzielny wybór sprzedawcy energii

Rynek Energetyka

Tylko w 2023 roku na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się 13 tys. odbiorców. Częściej w tym gronie znajdowali się odbiorcy indywidualni w gospodarstwach domowych, ale wśród decydujących się na wybór byli również klienci biznesowi. Urząd Regulacji Energetyki przypomina jednak, że przy sprawdzaniu ofert należy zachować szczególną ostrożność.

18.08.2023

Polska nie ucieknie przed podwyższeniem wieku emerytalnego, czy to się politykom podoba, czy nie

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Albo społeczna zgoda na coraz niższą stopę zastąpienia, czyli relację przeciętnych emerytur do przeciętnych zarobków, albo utrzymanie jej na obecnym poziomie za cenę stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego lub podatków i składek – twierdzą zgodnie prawnicy. Innej alternatywy nie ma. Potwierdzają to zresztą coraz gorsze prognozy sytuacji demograficznej przygotowywane przez Ministerstwo Finansów na przestrzeni ostatnich 4 lat.

18.08.2023

Jednoosobowe składy na stałe w apelacji, wyjątek dla spraw zawiłych i precedensowych

Wymiar sprawiedliwości

Orzekanie przez jednego sędziego staje się normą w apelacjach. Są od tego wyjątki - np. sprawy, które w I instancji rozpatrywał skład trzech sędziów lub te, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekroczy milion zł. O składzie trzyosobowym będzie też mógł zdecydować prezes sądu, ze względu na zawiłość lub precedensowy charakter. Sędziowie zmianę raczej chwalą, bo widzą w niej szansę na uporanie się z zaległościami.

18.08.2023

Pijesz, jedziesz? Przepisy o konfiskacie auta już u prezydenta

Prawo karne

Już od pierwszego października br. mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy. Wystarczy, że będzie on miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Konfiskaty nie będzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony.

18.08.2023

Chętnych do parkowania na niebieskiej kopercie więcej niż blankietów

Samorząd terytorialny Transport Niepelnosprawność

Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności nie otrzymują tyle blankietów kart parkingowych, ile potrzebują. To powoduje, że w niektórych miejscach na kartę parkingową czeka się dłużej, niż przewidziany ustawowo miesiąc. Niektóre zespoły wzajemnie pożyczają sobie blankiety. Resort rodziny nie widzi żadnych problemów w dostarczaniu kart.

18.08.2023

Uregulowanie franczyzy nie do końca korzystne dla franczyzobiorców

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Franczyza

Wbrew intencjom, którymi kierował się resort sprawiedliwości przy tworzeniu projektu ustawy regulującej kwestie dotyczące franczyzy, część rozwiązań zawartych w przepisach może w przyszłości okazać się niekorzystna dla franczyzobiorców. Chodzi na przykład o możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy, która - choć w założeniu ma chronić franczyzobiorcę - może skończyć się roszczeniami odszkodowawczymi.

18.08.2023

Zakaz sprzedaży energetyków od nowego roku. Sejm zakończył prace nad ustawami

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Parlament zakończył prace nad szeregiem ustaw zdrowotnych. Zakaz sprzedaży energetyków ma obowiązywać od początku przyszłego roku. Uszczelniono zasady „Apteki dla aptekarza”, refundowane będą także leki bez recepty (OTC). Dzieci i osoby 65 plus otrzymają uprawnienia do bezpłatnych leków. Zawodem medycznym nie będzie technik dentystyczny. Ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta..

17.08.2023

Sejm znowelizował Prawo oświatowe

Szkoła i uczeń

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, tzw. ustawę Chrońmy dzieci. Celem jest wzmocnienie pozycji i głosu rodziców oraz szkolnej rady rodziców w zakresie sprzeciwiania się niepożądanym treściom kierowanym do ich dzieci przez stowarzyszenia lub inne organizacje prowadzące działalność m.in. w szkołach.

17.08.2023

Lasy Państwowe będą zarządzane niezgodnie z traktatami

Środowisko Prawo europejskie

Sejm uchwalił w czwartek, 17 sierpnia br. poselską nowelizacja ustawy o lasach. Nowela zakłada, że Rzeczpospolita Polska zachowuje wyłączną kompetencję do kształtowania i realizacji polityki związanej z ochroną i gospodarowaniem lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, wyłączając własność prywatną. I może być sprzeczna z traktatami unijnymi.

17.08.2023

Technik dentystyczny nie będzie jednak zawodem medycznym

Opieka zdrowotna

Sejm rozpatrzył 17 sierpnia sprawozdanie Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Ostatecznie ustawa reguluje 16 zawodów medycznych, bo Sejm przyjął poprawkę Senatu, aby wykreślić z niej techników dentystycznych. W ustawie pozostali dietetycy mimo ogromnego sprzeciwu środowiska.

17.08.2023

Sejm zarządził przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego

Wybory

Sejm przyjął w czwartek uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego. Referendum zarządzone zostało na 15 października i odbędzie wspólnie z wyborami do Sejmu i Senatu. Obywatele będą odpowiadać na cztery pytania. .

17.08.2023

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej

Emerytury i renty Finanse

Centralna Informacja Emerytalna ma zapewnić użytkownikom, którzy będą chcieli z niej korzystać, dostęp do informacji o stanie ich oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń - przewiduje przygotowana przez rząd ustawa. W czwartek, 17 sierpnia 2023 r., Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucają tę ustawę w całości. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

17.08.2023