Dr hab. Grzegorz Pastuszko wydał w sierpniu 2021 r. pozytywną opinię dla marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie reasumpcji głosowania.
Kancelaria Sejmu zamówiła dwie zewnętrze opinie. Sporządzili je dr hab. Grzegorz Pastuszko z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Andrzej Pogłódek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Autorzy obu ekspertyz uzasadniają, że Elżbieta Witek miała prawo zdecydować o reasumpcji głosowania.
- W obecnym stanie prawnym marszałek Sejmu dysponuje dyskrecjonalnym uprawnieniem dotyczącym poddawania poselskiego wniosku o reasumpcję pod głosowanie izby – stwierdził Grzegorz Pastuszko.
Specjalność: prawo konstytucyjne
W 2005 prof. Pastuszko ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, broniąc pracy magisterskiej Opozycja parlamentarna w Polsce – studium prawnoustrojowe. W 2008 na podstawie napisanej pod kierunkiem Wiesława Skrzydło rozprawy pt. Ustrojowa rola opozycji parlamentarnej w świetle konstytucji z 1997 r. otrzymał na UMCS stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo konstytucyjne.
Tam też na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Zasada autonomii regulaminowej Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego w polskim prawie parlamentarnym – rozważania na tle uregulowań Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku uzyskał w 2020 stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo konstytucyjne.
W pracy naukowej specjalizował się w zakresie prawa konstytucyjnego i ustrojowego, w tym porównawczego. Został nauczycielem akademickim w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego i profesorem uczelni na Urz. Nauczał także w Wyższej Szkole Biznesu im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu i na Politechnice Radomskiej.
Odbył staże naukowe na uczelniach w Sofii, Benevento, Pradze. Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych, w tym rozdziałów w dwóch podręcznikach akademickich oraz komentarza do ustawy o Trybunale Stanu (współautor). Wykonywał zawód radcy prawnego i adwokata.
Poglądy antyunijne
- Od lat w działaniach Unii obserwujemy postępowanie, które z przestrzeganiem prawa ma niewiele wspólnego - mówił dr hab. Grzegorz Pastuszko, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam. - Unia rozpycha się w swoich kompetencjach. Sięga po kompetencje, które mają pozatraktatowy charakter, a przecież istotą Unii Europejskiej jest pewien konsensus między Brukselą a państwami członkowskimi. Konsensus dotyczący tego, że państwa członkowskie przekazują Unii Europejskiej kompetencje i w granicach wyłącznie tych kompetencji Bruksela może się poruszać – dodał.
Cena promocyjna: 328.5 zł
|Cena regularna: 365 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.