W Polsce będzie 24 prokuratorów europejskich

Prawnicy Prokuratura

Dla Prokuratury Europejskiej będzie pracowało w Polsce 24 prokuratorów zrzeszonych w trzech albo nawet czterech biurach. Prokuratorzy zostaną włączeni w system krajowy i będą posiadać identyczne uprawnienia jak prokuratorzy krajowi. Ponadto ich zadaniem będzie współpraca z policją i służbami fiskalnymi.

29.01.2024

Rodzic pozwoli wyjść dziecku wieczorem, ale szkoła je za to ukarze - wyłoniono Statutowy Absurd Roku

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie (powiat gostyński) zakazała uczniom wychodzić z domu po 22. Nie pozostawiła w tym zakresie wiele do powiedzenia rodzicom uczniów. Ten zapis zapewnił jej zwycięstwo w plebiscycie Statutowy Absurd Roku. W finale pępowska podstawówka zmierzyła się z lubelskim XXI LO im. Stanisława Kostki, które przewidywało kary statutowe za udział ucznia we „wszelkiego rodzaju pokazach ciała”.

29.01.2024

Minister sprawiedliwości wyznaczył nowych sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wyznaczył na stanowiska Rzeczników Dyscyplinarnych Ministra Sprawiedliwości sędziów Grzegorza Kasickiego oraz Włodzimierza Brazewicza. Jako tzw. rzecznicy ad hoc będą prowadzić sprawy dyscyplinarne wyznaczone im przez ministra, a w myśl obowiązujących przepisów w momencie gdy je przejmą, nie będą ich już prowadzić dotychczasowi rzecznicy.

29.01.2024

Będzie druga waloryzacja rent i emerytur w roku oraz wyższy zasiłek pogrzebowy

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Druga waloryzacja rent i emerytur w roku, gdy inflacja w I półroczu przekroczy 5 proc., podwyższenie zasiłku pogrzebowego z obecnych 4 tys. zł do 7 tys. zł oraz uregulowanie wypłaty świadczenia honorowego dla 100-latków w ustawie to założenia trzech projektów ustaw, nad którymi mają rozpocząć się prace – zapowiedział w poniedziałek dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Resort wystąpił już o ich wpisanie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

29.01.2024

Minister Hetman zapowiada utworzenie zespołu ds. deregulacji w resorcie rozwoju

Prawo gospodarcze

Podczas wystąpienia na inauguracji Polskiej Rady Przedsiębiorczości minister rozwoju Krzysztof Hetman zadeklarował, że w najbliższym czasie przy resorcie zostanie utworzony osobny zespół ds. deregulacji. Ma to być jeden z istotnych elementów realizacji dialogu pomiędzy władzą a biznesem.

29.01.2024

Sztuczną inteligencją w resorcie cyfryzacji zajmie się specjalny zespół

Nowe technologie

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej resort cyfryzacji ogłosił powołanie zespołu doradczego PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. Zespół składa się z naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI, i będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji.

29.01.2024

Powstała Polska Rada Przedsiębiorców

Prawo gospodarcze

We wtorek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Polskiej Rady Przedsiębiorców (PRP), która będzie ciałem doradczym Pracodawców RP, składającym się z przedstawicieli największych prywatnych firm w Polsce. PRP ma odpowiadać m.in. za transparentny dialog z rządem i partnerami społecznymi oraz dążyć do budowania silnej, innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości Polski. Przewodniczącym PRP został Rafał Brzoska.

29.01.2024

UOKiK: ENEA stosowała niedozwolone klauzule umowne i bezpodstawnie naliczała opłaty

Rynek i konsument Energetyka

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje wobec przedsiębiorcy energetycznego Enea S.A. Spółka gwarantowała stałe ceny prądu, ale pomijała lub prezentowała w sposób mogący wprowadzać w błąd informacje o opłacie handlowej. Bezpodstawnie naliczała również kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Urząd zobowiązał spółkę do zwrotu niesłusznie pobranych opłat uprawnionym konsumentom.

29.01.2024

Sędziowie apelują o odwołanie Radzika, Lasoty i Schaba oraz prezesów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości powinien natychmiast odwołać rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Przemysława Radzika i Michała Lasotę – uważają sędziwie reprezentujący sześć stowarzyszeń. - Czyny, których się dopuścili powinny być również wyjaśnione przez niezależną prokuraturę. Dla usprawnienia działania sądów należy dokonać pilnego przeglądu wskaźników obciążenia wpływem spraw osób funkcyjnych i dostosować go do sytuacji w sądach – dodają.

29.01.2024

Minister edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji Barbara Nowacka ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji. Obecnie ośrodek nie ma dyrektora, osobą pełniącą obowiązki, począwszy od 20 grudnia 2023 r. do odwołania, jest Marzenna Habib. Ofertę wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć do 12 lutego 2024 r.

29.01.2024

Otwarcie likwidacji PAP zatwierdzone przez sąd rejestrowy - choć przepisy są analogiczne

Spółki

Podczas poniedziałkowego posiedzenia niejawnego warszawski sąd rejonowy zatwierdził wpisanie otwarcia likwidacji Polskiej Agencji Prasowej. To kolejne rozstrzygnięcie w sprawie wpisywania likwidacji spółek mediów publicznych. Wcześniejsze postanowienia - dotyczące TVP i Polskiego Radia - zostały oddalone, m.in. z powołaniem na najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci uważają, że nie ma powodów, by traktować sytuację spółek odmiennie.

29.01.2024

Prokurator Generalny podjął decyzję o odwołaniu 10 prokuratorów okręgowych i regionalnych

Prokuratura

Prokurator generalny Adam Bodnar - jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości - w ścisłej współpracy z p.o. prokuratorem krajowym Jackiem Bilewiczem, podjął decyzję o odwołaniu z delegacji 10 prokuratorów okręgowych i regionalnych. Wskazano, że jest to realizacja konsekwentnego programu zmian w Prokuraturze, mających na celu przywrócenia tej służby obywatelom.

29.01.2024

NIK: Trzeba poprawić przepisy o likwidacji kopalni

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiegała likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński”. Okazuje się, że była przygotowana nierzetelnie i została przeprowadzona w sposób niegospodarny oraz z naruszeniem obowiązującego prawa i interesu publicznego. Ale problem jest szerszy - NIK wskazała bowiem bariery prawne, formalne i finansowe, które praktycznie uniemożliwiają rzetelne planowanie i sprawną realizację procesów likwidacyjnych kopalń.

29.01.2024

Mikroprzesiębiorca nie będzie mógł dopłacić składki w trakcie wakacji ZUS

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W ramach wakacji składkowych budżet państwa ma zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od najniższej obowiązującej danego ubezpieczonego podstawy wymiaru składek. Pytanie zatem, czy mikroprzedsiębiorcy, np. kobiety w ciąży opłacające dobrowolnie wyższe składki, by dostać wyższe świadczenia macierzyńskie, będą mogły dopłacić różnicę za miesiąc wakacji. Opinie prawników są podzielone. Pojawiają się głosy, że wręcz im tego nie wolno. A to oznaczałoby, że wakacje takim kobietom po prostu nie będą się opłacały.

29.01.2024

Sypią się gromy na propozycje MS dotyczącą wyboru sędziów do KRS

Wymiar sprawiedliwości

Środowisko sędziowskie jest dość zgodne, jeśli chodzi o projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Gromy sypią się ze wszystkich stron, nie tylko od neosędziów, którzy zostają wykluczeni z możliwości ubiegania się o miejsce w Radzie, ale też od "starych" sędziów. Punktem zapalnym jest m.in. to, że np. sędzia sądu rejonowego nie będzie mógł oddać głosu na sędziów wyższej instancji, podnoszona jest też kwestia wygaszenia mandatów obecnych członków.

29.01.2024

Waloryzacja kapitału kredytu. Wojna banków z prawnikami na nerwy i interpretację wyroków

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Banki składają masowo pozwy przeciwko frankowiczom o waloryzację kapitału. Nie przejmują się specjalnie orzeczeniami TSUE. Związek Banków Polskich uważa, że mają do tego pełne prawo. W opinii większości prawników to jednak celowa taktyka. Wojna na nerwy. Banki wiedzą, że przegrają w sądzie. Liczą jednak, że dzięki pozwom kredytobiorcy się ugną i podpiszą ugody. Nie wszyscy jednak prawnicy są tego zdania. Pojawiają się głosy, że banki postępują właściwie, a wyroki TSUE wiążą jedynie w sprawie, której dotyczyło ich rozstrzygnięcie. 

29.01.2024

Ile otrzymuje obrońca i pełnomocnik z urzędu w SN?

Prawnicy

W każdej Izbie Sądu Najwyższego inaczej interpretuje się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierównego wynagrodzenia obrońców i pełnomocników z urzędu udzielających pomocy prawnej. Wynagrodzenia nie otrzymuje z kolei pełnomocnik, którego skarga kasacyjna była niedopuszczalna i została odrzucona przez sąd.

29.01.2024

Kwalifikacje psychologa na szczególnych zasadach

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele wciąż mają sporo wątpliwości w kwestii obowiązujących wymogów dotyczących ich kwalifikacji. Ma to związek ze zmianami w systemie szkolnictwa wyższego. Chodzi o wymogi dotyczące kwalifikacji nauczycieli szkół podstawowych, nauczycieli psychologów, logopedów i doradców zawodowych.

29.01.2024

Psom i kotom ma być wygodniej, Inspekcja Weterynaryjna rozpoczyna kontrole

Samorząd terytorialny

Minął termin na dostosowanie pomieszczeń w schroniskach dla zwierząt do wymogów określonych w ministerialnym rozporządzeniu. Mimo iż wydłużono czas na wykonanie tego zadania, nie wszystkim udało się je zrealizować. Ilu dokładnie - wkrótce zacznie to sprawdzać Inspekcja Weterynaryjna. Podmiotom, które nie spełnią wymagań grozi nawet wykreślenie z rejestru.

29.01.2024