Termin przedawnienia roszczeń - zasady obliczania nie takie proste

Prawo cywilne Egzekucja

Termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednak o tej ogólnej reguły istnieje sporo wyjątków. Ważne są tu także zasady obliczania terminu przedawnienia. Warto o nich pamiętać - zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że upływ tego terminu zamyka drogę do egzekucji roszczenia.

06.03.2024

MF: W 2025 roku koszt wzrostu kwoty renty socjalnej to 15,6 mld zł

Finanse publiczne Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że wzrost kwoty renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę niesie ze sobą ryzyko zachwiania stabilności budżetu państwa. Za tym rozwiązaniem pójdzie też wzrost cen wielu usług i produktów dla osób z niepełnosprawnością, a z niektórych świadczeń mogą zostać całkiem wykluczeni.

06.03.2024

Monika Pawłowska wraca do Sejmu - przejmuje mandat po Mariuszu Kamińskim

W środę rozpoczęło się 7. posiedzenie Sejmu. Pierwszym punktem harmonogramu było złożenie ślubowania przez posłankę Monikę Pawłowską, która objęła mandat po Mariuszu Kamińskim.Monika Pawłowska wraca do sejmowych ław. Polityczna droga byłej i przyszłej posłanki jest kręta. Poprzednią kadencję rozpoczęła, zasiadając w ławach Lewicy, które jednak dość szybko zmieniła na stronnictwo Jarosława Gowina, gdzie również nie zagrzała miejsca na długo i przeszła do PiS.

06.03.2024

Trzeba odwrócić skutki kadrowe reformy KAS

Administracja publiczna Prawo pracy

W jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej trwa dialog z byłymi funkcjonariuszami/pracownikami, którzy mają największą wiedzę merytoryczną i doświadczenie zawodowe, i deklarują chęć powrotu do służby/pracy. Ponowne zatrudnienia odbywają się w ramach obowiązujących przepisów prawa – twierdzi MF. Zdaniem prawników wobec bardzo dużej już liczby sądowych restytucji zatrudnienia jedyne co prawodawcy pozostaje do zrobienia, to odwrócić w drodze ustawy skutki kadrowe reformy.

06.03.2024

Opłata wstępna za pozew zbiorowy ciągle za wysoka - mimo górnej granicy

Rynek i konsument Prawo europejskie

Według najnowszego projektu, wdrażającego dyrektywę pozwalającą na skuteczniejsze korzystanie przez konsumentów z pozwów zbiorowych, opłaty za przystąpienie do powództwa będą jednak ograniczone, czego nie zakładała poprzednia propozycja. Prawnicy oceniają, że to korzystna zmiana, ale projektodawca chce ją niepotrzebnie komplikować. Tym bardziej, że czas ma tutaj duże znaczenie - Polska powinna była wdrożyć przepisy już w 2022 r.

06.03.2024

Przepisy o KSeF wejdą w życie bez istotnych zmian

VAT KSeF

Już w drugiej połowie marca Ministerstwo Finansów przedstawi projekt nowelizacji ustawy o VAT dotyczący Krajowego Systemu e-Faktur oraz założenia techniczne. Termin jest dość krótki, więc nie należy spodziewać się dużych zmian. Niewykluczone jest jednak, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF również dla konsumentów – mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

06.03.2024

W prokuraturze wewnętrzna batalia o zażalenia w sprawie prokurator Zapaśnik

Prokuratura

Prokurator regionalny w Szczecinie złożył właśnie pisemny wniosek do tamtejszego Sądu Apelacyjnego o pozostawienie bez rozpoznania zażalenia sporządzonego w imieniu zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego w sprawie prokurator Bogusławy Zapaśnik. Podstawą ma być to, że zażalenie wniosła osoba nieuprawniona - dowiedziało się Prawo.pl. Sąd ma zająć się sprawą 13 marca.

06.03.2024

Z dużej chmury mały deszcz - zmiany w Konstytucji niepewne i kosmetyczne

Wymiar sprawiedliwości

Sytuację w Trybunale Konstytucyjnym ma poprawić m.in. ustawa zmieniająca Konstytucję. Część konstytucjonalistów zwraca jednak uwagę, że choć proponowane zmiany brzmią dobrze i wydają się iść w dobrym kierunku, większych zmian ze sobą nie niosą. Są też tacy, którzy mówią wprost, że zasadniczy problem pozostaje, bo nadal decyzja o tym, kto zostanie sędzią TK, pozostaje w gestii polityków.

06.03.2024

Kancelaria Kopeć&Zaborowski ze strategią ESG

Rynek ESG

Kancelaria Kopeć Zaborowski (KKZ) przyjęła strategię ESG na lata 2023-2025. W obszarze ekologii - planuje do 2025 roku zmniejszyć ślad węglowy względem 2022 r., a OZE uczynić głównym źródłem energii w kancelarii, będzie też stawiać na zaangażowaną i odpowiedzialną społeczność, oraz zwiększenie zadowolenia pracowników i usprawnienie procesów zarządzania.

06.03.2024

Projekty dotyczące aborcji mają być procedowane w Sejmie 11 kwietnia

Pacjent

W Sejmie są już trzy projekty poselskie dotyczące aborcji: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Projekty Lewicy i KO zakładają legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Projekt Trzeciej Drogi - podobnie jak projekty Lewicy i KO - przywraca przesłankę zezwalającą na aborcję, usuniętą z ustawy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

05.03.2024

Premier powołał szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW

Administracja publiczna

Szefem Agencji Wywiadu został płk Paweł Szota, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - płk Rafał Syrysko, Centralnego Biura Antykorupcyjnego - Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, Służby Wywiadu Wojskowego -...

05.03.2024

Nowa wersja projektu wakacji składkowych trafiła na Stały Komitet Rady Ministrów

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Rozstrzygnięcie przez ZUS o zwolnieniu z opłacania składek nie będzie wymagało wydawania decyzji. Dopiero w razie sporu dotyczącego tego rozstrzygnięcia i stwierdzenia – w związku z przeprowadzonym postępowaniem wyjaśniającym lub kontrolą, że płatnik składek nie spełnia ustawowych warunków zwolnienia, Zakład będzie wydawał decyzję – przewiduje nowa wersja projektu tzw. wakacji składkowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało ją na Stały Komitet Rady Ministrów.

05.03.2024

Premier Donald Tusk rekomenduje powrót do 5 procentowej stawki VAT na żywność

VAT

Premier Donald Tusk rekomenduje, aby wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność. Obecnie żywność jest objęta zerową stawką VAT, która obowiązuje do końca marca. Premier powiedział we wtorek, że prowadzone są rozmowy z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, który do końca tygodnia ma pracować nad rozwiązaniami w tym zakresie.

05.03.2024

Wyższe stawki dla gminy za obsługę Karty Dużej Rodziny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Od 1 marca wzrosły kwoty jakie gminy dostają na pokrycie kosztów związanych z wydawaniem nowych Kart Dużej Rodziny oraz ich duplikatów. Karta przyznawana jest bezpłatnie na wniosek członka rodziny wielodzietnej. Przykładowo za obsługę zadań związanych z przyznawaniem Karty gminy dostaną z budżetu państwa 4 zł więcej, czyli 24 zł.

05.03.2024

Nadchodzi reforma unijnego kodeksu celnego

Prawo europejskie

W 2027 r. przewidywane jest wejście w życie nowego unijnego kodeksu celnego. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach. Projekt zakłada znaczne uproszczenia dla wiarygodnych przedsiębiorców oraz przejście na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych - pisze dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego, handlu zagranicznego.

05.03.2024

Prezes UOKiK nakłada kolejne kary za "porozumienia wekslowe"

Rynek i konsument Finanse

Prezes UOKiK nałożył kolejne kary na firmy oferujące inwestycje w weksle, które w rzeczywistości miały być sprzeczne z ich przeznaczeniem, i przerzucać całe ryzyko inwestycji na konsumentów, o czym nie byli oni prawidłowo informowani. Klienci nieświadomie stawali się odpowiedzialni m.in. za nabywanie udziałów i akcji w start-upach przez spółkę, czyli przedsięwzięć niosących ze sobą wysokie ryzyko inwestycyjne.

05.03.2024

Rząd chce móc programami dofinansowywać wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej

Pomoc społeczna Finanse publiczne Prawo pracy

Będzie zmiana ustawy o pomocy społecznej. Jej celem ma być umożliwienie wprowadzenia rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń określonych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub na ich zlecenie, a także pracowników systemu pieczy i wsparcia rodziny oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 prowadzonych przez samorządy.

05.03.2024

MF wstrzymuje wysyłkę pism behawioralnych do podatników

Ordynacja

Pod koniec lutego informowaliśmy w naszym serwisie, że podatnicy znajdują w skrzynkach listy z urzędu skarbowego (pisma behawioralne), które, zdaniem prawników, nie mają żadnej podstawy prawnej. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich i zapytał ministra finansów m.in. o to, ile takich listów wysłano, jak wybierani są ich adresaci oraz czy resort finansów kontroluje zasadność kierowania takich pism do podatników. Ministerstwo poinformowało nas natomiast, że wstrzymało wysyłkę pism i analizuje ich sprawę.

05.03.2024

Kilkunastu prezesów i wiceprezesów sądów z okręgu krakowskiego do odwołania

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości wszczął procedurę odwołania ze stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych - w sumie 12 sędziów z obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie. To nie wszystko - trwa też procedura odwołania Bartłomieja Migdy - prezesa SO w Krakowie oraz sędziów: Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puza - wiceprezesów tego sądu. W uzasadnieniu wskazano m.in. na kwestie poparcia dla kandydatów na sędziów/członków KRS.

05.03.2024

NIK: Nie wiadomo, ile dzieci z Ukrainy przestało się w ogóle uczyć

Zarządzanie oświatą

W ciągu dwóch lat nastąpił lawinowy wzrost liczby uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. To oczywiście efekt migracji po wybuchu wojny. Z raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że polski system edukacji podołał temu obciążeniu i stworzono odpowiednie warunki dla kształcenia dzieci cudzoziemców. Część dzieci nie uczęszcza jednak do polskich szkół i nie wiadomo czy uczą się w trybie zdalnym na Ukrainie, czy znalazły się w ogóle poza systemem kształcenia. Tu trzeba poprawić przepisy.

05.03.2024