Niepełna przysięga przed komisją i odpowiedzilność karna świadka

Prawo karne

Czy osoba wezwana przed komisję śledczą w charakterze świadka może zmodyfikować treść przyrzeczenia lub odmówić złożenia go? Kwestia ta porusza opinie publiczną, gdyż świadek komisji śledczej d.s. Pegasusa, były wicepremier oświadczył, że „nie przyrzeka tego, że powie wszystko, co wie”, gdyż bez pozwolenia ze strony premiera nie może tego zrobić. Odmówić przyrzeczenia mogą tylko wskazane w kodeksie osoby - wyjaśnia adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy „Wolne Sądy”.

17.03.2024

GIS: Sprzątać odchody psie i kocie, i nie całować pupila

Środowisko Odpady

W odchodach psów i kotów mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. I radzi opiekunom zawsze zbierać i wyrzucać odchody zwierzęcia, również w lesie czy na polu. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych. Jeśli nie sprząta się po pupilu, można dostać mandat.

16.03.2024

Wydatki budżetowe na kościoły - pod kontrolą NIK

Administracja publiczna Finanse

Marszałek Sejmu zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wydatków z budżetu państwa na poszczególne kościoły i inne związki wyznaniowe, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła katolickiego. Zakres kontroli ma obejmować okres od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. i dotyczyć m.in. wydatków z Funduszu Kościelnego, ulg, zwolnień oraz preferencji podatkowych.

16.03.2024

Smsy do konsumentów o obniżce opłat za energię. RPO pisze do ministra klimatu

Rynek i konsument Domowe finanse

Jedno z przedsiębiorstw energetycznych informowało konsumentów smsami o możliwej obniżce opłat za prąd w 2023 r.  Wiadomość taka powinna była jednak zawierać oznaczenie terminu lub choćby informację, że spełnienie warunków zostało ograniczone terminem. A odesłanie w smsie na stronę internetową przedsiębiorstwa nie wypełnia w całości obowiązku informacyjnego. Może bowiem odbierać możliwość skorzystania z obniżki osobom wykluczonym cyfrowo. Biuro RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

16.03.2024

Hulajnogowe szaleństwa mogą mieć przykre skutki dla portfela

Prawo cywilne

Robi się cieplej i na drogi wyjeżdżają hulajnogi elektryczne oraz urządzenia transportu osobistego (UTO), a ich rosnąca w ruchu drogowym liczba, to także więcej szkód z udziałem takich pojazdów. Użytkownik hulajnogi elektrycznej odpowiada za szkody tak jak kierowca auta, czyli niezależnie od swojej winy. 

16.03.2024

Zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć to dyskryminacja?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W 2022 r., podobnie jak i w 2021 r., najliczniejszą grupą pobierających emerytury z ZUS były osobowy w wieku 65-69 lat (29,9 proc.), a średni wiek osób przechodzących na emeryturę wyniósł ponad 62 lata. W 2022 r. 96,5 proc. kobiet uzyskało emeryturę w wieku 60-64 lata, a 98 proc. mężczyzn w wieku 65 lat lub więcej. Resort pracy nie dysponuje jednak ekspertyzami na temat skutków ewentualnego zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63, 64 lat lub innym dla wydolności systemu emerytalnego.

16.03.2024

Buty Rihanny przestrogą dla właścicieli wzorów przemysłowych

Prawo europejskie Własność przemysłowa

W kontekście prawa własności przemysłowej w środowisku szerokim echem odbił się jeden z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którego efekcie unieważniony został wzór przemysłowy jednego z modeli sportowych butów Pumy. Prawnicy podkreślają, że sprawa jest najlepszym przykładem tego, że nawet największe firmy popełniają błędy - i że dyskrecja oraz ostrożność powinny być podstawą działania przedsiębiorców.

16.03.2024

Polish science fiction: prawo

Szkolnictwo wyższe

Polskie uczelnie nie błyszczą w światowych rankingach. Na liście szanghajskiej z polskich uczelni systematycznie widoczny jest Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Niemniej są one w szerokim peletonie, raczej bardzo daleko za światowymi liderami. Jakkolwiek tego nie oceniać, odpowiedzialność za ten stan rzeczy bierzemy my, którzy w tych uczelniach pracujemy.

16.03.2024

Pijany kierowca bez auta, ale za polisę OC zapłaci do prawomocnego wyroku

Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca obowiązują przepisy, zgodnie z którymi pijany kierowca może stracić samochód. Skonfiskowane auto musi mieć jednak komunikacyjne ubezpieczenie OC, mimo że istnieje znikome ryzyko, że poruszanie się nim wyrządzi komuś szkodę. Problem w tym, że przepisy nie określają, kto odpowiada za zakup polisy OC takiego pojazdu od momentu zabezpieczenia go przez policję, do czasu orzeczenia przepadku przez sąd. Zmian nie skonsultowano z rynkiem ubezpieczeń.

16.03.2024

Wszystkie dzieci do 18 r.ż. mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dzieci do 18 roku życia mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ, niezależnie od tego czy zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez członków najbliższej rodziny lub są nim objęte z innego tytułu. Nie oznacza to jednak, że obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego nie istnieje. Jednak dziecku, które z jakichś względów, nie jest tym ubezpieczeniem objęte – nie można odmówić udzielenia bezpłatnego świadczenia zdrowotnego.

16.03.2024

Dr Libura: Potrzebujemy narzędzia wspomagania lekarzy orzeczników

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Wbrew temu, co sugerowano nazywając je "listą", narzędzie to nigdy nie będzie skończone, nie będzie zamkniętym katalogiem. Idea polega na tym, aby każda dziedzina medycyny zaczęła wypracowywać narzędzie wspomagania lekarzy orzeczników - mówi dr Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego do spraw zdrowia. Dodaje, że obecnie dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy osoba z chorobą genetyczną o ciężkim przebiegu, słyszy na komisji, że jej stan przez rok może się poprawić.

16.03.2024

Nie chcesz spadku? Można się zrzec, ale tracisz też prawo do zachowku

Wymiar sprawiedliwości

Za życia spadkodawcy i przyszłego spadkobiercy może być zawarta umowa, której skutkiem będzie zrzeczenie się dziedziczenia. Warunkiem jest to, że zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Na mocy takiego dokumentu spadkobierca, który go podpisał zostanie wyłączony od dziedziczenia ustawowego i straci prawo do żądania zachowku, do którego mógłby być uprawniony. Obejmuje to też jego zstępnych.

16.03.2024

Po sprzedaży mieszkania można uniknąć zapłaty podatku

Domowe finanse PIT

Aby w 2024 roku sprzedać mieszkanie bez podatku, ważne są trzy kwestie. Chodzi o to, kiedy nabyliśmy sprzedawaną nieruchomość, ile zarobimy na sprzedaży i na co wydamy pieniądze z transakcji. Przepisy pozwalają na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Sprzedający nieruchomość nie zapłaci PIT, gdy upłynęło pięć lat od jej nabycia, albo - jeśli nie może czekać - skorzysta z ulgi na własne cele mieszkaniowe.

16.03.2024

I prezes SN chce ok. 400 tys. zł od Skarbu Państwa - pozew w warszawskim sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego, żąda blisko 400 tysięcy od Skarbu Państwa, SN i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w ramach zapłaty za okres, gdy była dyrektorem KSSiP. Na to stanowisko została powołana w 2016 roku przez ówczesnego ministra Zbigniewa Ziobrę, gdy była jeszcze sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

16.03.2024

Ministerstwo Finansów zaprasza na spotkanie podsumowujące KSeF

VAT KSeF

21 marca Ministerstwo Finansów propozycje zmian w Krajowym Systemie e-Faktur - poinformował resort w piątek. MF zaprasza chętnych na spotkanie podsumowujące konsultacje KSeF. Osoby chcące uczestniczyć w spotkaniu mogą zapisywać się korzystając ze specjalnego formularza on-line.

15.03.2024

Rząd wycofuje się z zamiaru wprowadzenia podatku od pojazdów spalinowych

Finanse Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego chce rezygnacji z wprowadzenia w Polsce podatku od posiadania pojazdów spalinowych. Taki postulat znalazł się w opublikowanej w piątek rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o pomysł wprowadzenia daniny opartej o normy emisji spalin Euro i CO2, która – jak wcześniej zakładano – miała obowiązywać od 2026 r.

15.03.2024

Eksperci dyskutowali o praktycznych aspektach Aktu o usługach cyfrowych

Nowe technologie Prawo europejskie

W piątek na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja naukowa "Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy", w całości poświęcona tematyce nowego rozporządzenia unijnego, które weszło w życie w lutym. Eksperci dyskutowali m.in. o tym, jakie obowiązki obejmą dostawców usług cyfrowych i o perspektywach związanych z wdrożeniem krajowej ustawy, której projekt właśnie został opublikowany. Wolters Kluwer był patronem wydarzenia.

15.03.2024

Sędzia SN Iwulski przeszedł w stan spoczynku

Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego Józef Iwulski, orzekający w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przeszedł 14 marca 2024 r. w stan spoczynku. Sędzia miał uchylony immunitet przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN na wniosek prokuratora IPN w Krakowie, ale do tej pory nie postawiono mu zarzutów karnych.

15.03.2024

Uczniowi nie można postawić jedynki za brak pracy domowej

Zarządzanie oświatą

Negatywne oceny za nieodrobienie lekcji, nawet bez zmian planowanych przez resort edukacji, są niezgodne z prawem - mówił Marcin Kruszewski, prawnik prowadzący popularny kanał "Prawo Marcina" podczas Dnia Edukacji Prawnej, zorganizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej "Iustitia" i Wolters Kluwer.

15.03.2024

MFiPR: Rozpoczynamy konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy

Prawo europejskie

Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego rozpoczęło 15 marca br. konsultacje publiczne rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Zaproponowano zmiany w 11 reformach i 22 inwestycjach. - Naszym celem jest, aby KPO było inwestycją na pokolenia, maksymalnie opłacalną dla polskich finansów publicznych i budżetu i żeby wesprzeć tą wielką zmianą najsłabszych – podkreśla Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

15.03.2024