Posłowie wykreślili przepisy o wydłużeniu terminu na wprowadzenie planów ogólnych

Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny

Posłowi Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 - Trzeciej Drogi wykreślili z projektu ustawy o przedłużeniu tarcz energetycznych poprawkę, która miała przesunąć do końca 2027 r. termin uchwalenia planów ogólnych i wygaśnięcia studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

07.12.2023

Skuteczność szczepionki białkowej Nuvaxovid potwierdzona badaniami

Pacjent Koronawirus

Dostępna w Polsce od 6 grudnia szczepionka na Covid-19 firmy Novavax to szczepionka białkowa. Jest tak samo skuteczna jak szczepionki np. Pfizera czy Moderny produkowane w innej technologii (mRNA) - przekonują eksperci. Mogą się nią zaszczepić pacjenci nawet jeśli przyjęli wcześniej inny typ szczepionki, gdyż nie jest ona lekiem i nie wchodzi w interakcję z innym typem szczepionki.

07.12.2023

Ważny wyrok TSUE: Umowa kredytu nieważna, choć frankowicz nie złożył dodatkowego oświadczenia

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek, 7 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że sankcja nieważności nieuczciwego zapisu umowy nie może być uzależniona od złożenia przez konsumenta dodatkowego oświadczenia. To sądy krajowe są zobowiązane do stwierdzenia z urzędu, że umowa zawiera nieuczciwy warunek i wyłączenia takich warunków umowy z obrotu. TSUE naprawił błędy Sądu Najwyższego - wskazują prawnicy frankowi. Ci reprezentujący banki uważają inaczej. Dla nich to orzeczenie nie jest przełomowe.

07.12.2023

UOKiK stawia kolejne zarzuty za nierzetelne informacje o wekslach

Rynek i konsument Finanse

Spółka CK Investments oferowała konsumentom zakup weksli, wskazując na pewność i bezpieczeństwo inwestycji. Tymczasem obietnice gwarantowanego zwrotu kapitału mogły wprowadzać konsumentów w błąd, dlatego prezes UOKiK zadecydował o postawieniu spółce zarzutu naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Jeśli się potwierdzą, spółce CK Investments grozi kara do 10 proc. obrotu.

07.12.2023

76 nominacji sędziowskich, wadliwie wyłonionych przez KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent RP Andrzej Duda 6 grudnia 2023 r. wręczył w Pałacu Prezydenckim 76 kolejnych nominacji sędziowskich i asesorskich. Sąd Najwyższy uzupełniono o sześciu sędziów, do Naczelnego Sądu Administracyjnego powołano dwóch. To osoby rekomendowane przez Krajową Radę Sądownictwa, która została uznana przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu za upolitycznione ciało, wadliwie powołane przez parlamentarzystów.

07.12.2023

Prokurator Skała interweniuje w sejmowej komisji praworządności

Prawnicy Prokuratura

Związek Zawodowy Pracowników Prokuratury zwrócił się do przewodniczącego sejmowej komisji, by rozpocząć debatę na temat wynagrodzeń. Należy, zdaniem związkowców, wziąć pod uwagę zapisy umowy koalicyjnej - tj. pracowników prokuratury i sądów, których niskie zarobki „wypychają z zawodu”. - Musimy ten proces „wypychania” zastopować za wszelką cenę – podkreślają.

07.12.2023

Co dalej z projektem ustawy budżetowej na 2024 rok

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Projekt ustawy budżetowej na rok 2024, wniesiony do Sejmu przez poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego 29 września, uległ zasadzie dyskontynuacji i powinien zostać wniesiony ponownie – uważają konstytucjonaliści. Nie są jednak zgodni co do tego, czy powinien to zrobić niezwłocznie obecny premier, czy też może to zrobić już premier parlamentarnej większości. Także specjaliści w zakresie finansów publicznych nie mają tu jednego zdania. Nie brakuje opinii, że projektu ponawiać nie trzeba, bo ten w Sejmie już jest.

07.12.2023

Projekt mrożący ceny energii bez wiatraków, ale jest problem ze wsparciem firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka

Podczas środowego posiedzenia Sejm zadecydował o odrzuceniu rządowego projektu zamrażającego ceny energii w 2024 r. W grze dalej jest więc projekt obecnej opozycji, choć już bez kontrowersyjnych przepisów dotyczących wiatraków. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla firm - mechanizmem ceny maksymalnej, który wpływa na niższe rachunki za prąd, nie zostaną objęte te przedsiębiorstwa, w których wsparcie byłoby utrzymane na mocy projektu rządowego.

07.12.2023

Ocena kierunków lekarskich w cieniu konfliktu interesów

Zawody medyczne

Prawo nie przewiduje odwołania członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Naczelna Rada Lekarska uważa jednak, że decyzja byłego już ministra nauki Przemysława Czarnka, który zabetonował skład PKA na kolejne cztery lata, mogła być bezprawna. Przeszkodą w zasiadaniu w PKA ekspertów powołanych przez niego na lata 2024-2027 miałby być konflikt interesów. Nowe kierunki lekarskie mają bowiem oceniać przedstawiciele uczelni, które nie zapewniły studentom dostępu do prosektorium i z negatywną oceną PKA.

07.12.2023

Nie tylko posiedzenia niejawne. Składy jednoosobowe też uderzają w prawo do sądu

Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Od września br. orzekanie przez jednego sędziego w apelacjach stało się normą, a wyjątkiem są np. sprawy, które w I instancji rozpatrywał skład trzech sędziów lub te, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekroczą milion złotych. Jest też oczywiście furtka - o składzie trzyosobowym może też zdecydować prezes sądu, ze względu na zawiłość lub precedensowy charakter. Pełnomocnicy i sędziowie uważają, że to powinno zostać zmienione, bo uderza w prawo do sądu i jednolitość orzecznictwa.

07.12.2023

Zwrot kosztów za prywatne auto wciąż budzi wątpliwości podatkowe

PIT Doradca podatkowy

Podatnicy mają wątpliwości, czy powstaje przychód z tytułu zwrotu kosztów używania samochodu prywatnego w celach służbowych w jazdach lokalnych. Organy podatkowe wydają rozbieżne interpretacje, a sądy rozbieżne orzeczenia. Eksperci uważają, że pomóc mogłaby uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego podjęta w siedmioosobowym składzie w celu wyjaśnienia przepisów prawnych, których stosowanie wywołuje rozbieżności w orzecznictwie.

07.12.2023

Nowy Regulamin SN zacznie obowiązywać za dwa tygodnie

Prawnicy

Regulamin SN podpisany przez prezydenta. Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw. Zakłada ono m.in. obniżenie liczby sędziów potrzebnych do przyjęcia uchwały całego sądu z 2/3 do połowy. Rozporządzenie, którego projekt pochodził z Kancelarii Prezydenta nie został zaakceptowany przez Kolegium Sądu Najwyższego.

06.12.2023

Resort rozwoju pracuje nad projektem mającym rozszerzyć e-usługi dla obywateli

Rynek i konsument

Wprowadzenie Rejestru Pełnomocnictw Elektronicznych, który ma ułatwić załatwianie spraw urzędowych przez pełnomocnika - przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje resort rozwoju i technologii. Przepisy mają też pomóc w ograniczaniu używania fałszywych dowodów osobistych. Nowością ma być m.in. cyfrowe świadectwo rzeczoznawcy majątkowego.

06.12.2023

Kiełbasa będzie musiała zawierać mięso - jest projekt przepisów

Prawo gospodarcze

Celem nowelizacji rozporządzenia w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych jest wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka", „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa”. Projekt, za który odpowiada resort rolnictwa i rozwoju wsi, ma przyczynić się do zwalczania nadużyć i zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd.

06.12.2023

Znęcanie się nad małymi pacjentami ośrodka w Kamieńcu - są dwa śledztwa

Pacjent

Wykręcanie rąk, przytrzymywanie na siłę, wyzywanie dzieci, nieuzasadnione karanie małoletnich karami, które w żaden sposób nie wpływały na zmianę zachowań negatywnych - na takie nieprawidłowości w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Psychiatrycznym dla dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz w szkole, która działa przy Zakładzie, wskazano w zawiadomieniu do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez personel.

06.12.2023

Prof. Adamus: Czyny nieuczciwej konkurencji a franczyza

Ochrona konkurencji Franczyza

W ramach stosunku prawnego franczyzy można zauważyć, że faktyczna pozycja stron tego stosunku prawnego bardzo różni się od siebie. Franczyzodawca najczęściej jest podmiotem bardzo silnym kapitałowo, doświadczonym w branży w której działa, znającym większość ryzyk działalności, współpracujący w ramach stosunków prawnych opartych o identyczny model umowy z wieloma kontrahentami. Posiada zatem bogactwo doświadczenia - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

06.12.2023

MF: Grupa asesorów Krajowej Administracji Skarbowej aktualnie liczy 32 osoby

Administracja publiczna Prawo pracy

Asesorzy są z różnych jednostek organizacyjnych w kraju (IAS, KIS, MF), przy czym nie w każdej jednostce organizacyjnej KAS jest czy też musi być asesor – napisało Ministerstwo Finansów w piśmie do wszystkich 12 związków zawodowych w resorcie finansów. To reakcja na artykuł serwisu Prawo.pl o wątpliwościach dotyczących asesorów KAS i komentarzy, jakie pojawiły się w związku z nim na stronie jednego ze związków. Sprawą zainteresowała się Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

06.12.2023

W polskich firmach chętniej wdraża się AI niż myśli o konsekwencjach

Nowe technologie Małe i średnie firmy

36 proc. polskich firm już korzysta ze wsparcia narzędzi AI, a kolejne 15 proc. zamierza je wprowadzić w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie blisko 2/3 przedstawicieli biznesu nie wie, czy ich firma zadbała o odpowiednie procedury, by upewnić się, że AI działa etycznie i niezawodnie. Takie wnioski płyną z badania „AI i rynek pracy w Polsce”, przygotowanego przez Cpl Poland i portale pracy Just Join IT oraz RocketJobs.pl.

06.12.2023

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster: Coraz więcej kontroli podatkowych

CIT PIT VAT HR KSeF

Podatnicy powinni przygotować się w najbliższym czasie na większą liczbę działań kontrolnych w takich obszarach jak m.in. handel internetowy oraz nowe ulgi podatkowe. W 2024 roku czeka ich też szereg wyzwań związanych m.in. z wprowadzeniem KSeF oraz rozliczaniem podatku od nieruchomości po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego - na takie m.in. tematy dyskutowali uczestnicy IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

06.12.2023

Ruszyły próbne egzaminy maturalne

Szkoła i uczeń

W dniach 6-8 grudnia odbędą się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będą to egzaminy w nowej formule - tzw. Formule 2023. Absolwenci liceów ogólnokształcących po raz pierwszy maturę w nowej formule zdawali wiosną 2023 r. Natomiast wiosną 2024 r. do matury w tej formule przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum.

06.12.2023