Nowe ułatwienia w składaniu e-sprawozdań i CIT-8

Rachunkowość

Od 13 marca 2019 roku osoby prawne (działające poza sektorem finansowym) mogą sporządzać sprawozdania finansowe za pomocą aplikacji e-Sprawozdania Finansowe ‒ poinformowało Ministerstwo Finansów. Potwierdziło też, że w resorcie trwają prace nad wydłużeniem terminu złożenia CIT-8 za 2018 r. dla niektórych podatników.

18.03.2019

Korekta 2018 roku na starych zasadach

CIT PIT

Korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., lecz dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r., powinny być ujmowane w księgach podatkowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 r. ‒ twierdzi Ministerstwo Finansów.

18.03.2019

Kolejny ważny wyrok TSUE w sprawie frankowiczów i unieważnienia umowy

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Konsument nie musi być związany nieuczciwą klauzulą. Umowa, którą ją zawiera, może być unieważniona w całości, o ile bez niej nie może dalej obowiązywać. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie węgierskiego frankowicza.

18.03.2019

Jest szansa na przedłużenie terminu rejestracji "małego ZUS-u"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii analizuje możliwość przedłużenia terminu rejestracji w ZUS tzw. małego ZUS-u, pozwalającego opłacać znacznie niższe składki. - Zbieramy informacje, jeśli będzie taka konieczność dokonamy nowelizacji ustawy - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl minister resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

18.03.2019

Luka w przepisie chroniącym sędziów na uczelniach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Pracując nad Ustawą 2.0, Senat wprowadził kontrowersyjną poprawkę - przepis chroniący sędziów przed zwolnieniem z pracy na uczelni. Co ciekawe, krytykowany przez ekspertów zapis może być skonstruowany niezgodnie z intencjami senatorów. Według prof. Huberta Izdebskiego nie chroni on osób, które objęły stanowisko sędziego przed 1 października 2018 r.

18.03.2019

Niewykorzystany potencjał ulgi na badania i rozwój

CIT

Tylko 15 proc. nakładów, które zostały zainwestowane przez polskich przedsiębiorców w działania badawczo-rozwojowe w 2017 r. zostało zgłoszone do ulgi na badania i rozwój - wynika z analizy ekspertów CRIDO Ulga B+R. Czy polscy przedsiębiorcy wykorzystują jej potencjał?. Z opracowania wynika również, że od 2016 r. organy podatkowe wydały ponad 500 indywidualnych interpretacji na temat tego odliczenia.

18.03.2019

Mikroprzedsiębiorcy poszukują pracowników w internecie

Rynek

Jeśli już mikroprzedsiębiorcy poszukują pracowników, to korzystają na ogół z ogłoszeń internetowych oraz „sieci towarzyskich”. Tylko 22 proc. z nich poszukuje pracowników korzystając z powiatowych urzędów pracy, 29 proc. z ogłoszeń w prasie - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

18.03.2019

Sędzia Stępkowski: W sprawie sędziego Żurka była próba opóźniania rozpatrzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych był ewidentnym posunięciem obliczonym na niedopuszczanie lub opóźnienie rozpatrzenia odwołania sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu - mówi Prawo.pl sędzia Aleksander Stępkowski, który je rozpatrywał i odrzucił.

18.03.2019

Szpitale na krawędzi bankructwa albo część do likwidacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Liczący około 640 tysięcy mieszkańców Wrocław ma więcej szpitali - 22 plus dwa duże ośrodki medyczne - niż Dania (20), w której mieszka około pięciu milionów potencjalnych pacjentów. Wydawałoby się, że Duńczycy umierają na ulicy, bo nie mają się gdzie leczyć, ale opieka medyczna jest tam lepsza niż w Polsce.

18.03.2019

Podwyżki dla pracowników sądów i prokuratur - związki walczą, ale oddzielnie

Wymiar sprawiedliwości

Na 10 kwietnia zaplanowano kolejne spotkanie przedstawicieli Ad Rem oraz m.in. Związku Zawodowego Prokuratury i Pracowników Prokuratury z przedstawicielami kancelarii premiera i Ministerstwa Sprawiedliwości. Związkowcy liczą, że usłyszą o podwyżkach - a domagają się 1000 zł. Na deklaracje rządu czeka też "Solidarność", która oddzielnie walczy o - jak mówi - dodatkowe realne 450 zł.

18.03.2019

Kandydat na szefa KE przygotowuje nowy system kontroli praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Przestrzeganie zasad praworządności w państwach UE miałoby być oceniane przez radę złożoną z niezależnych ekspertów, a stosowanie ewentualnych sankcji nie wymagałoby jednomyślności państw w Radzie Unii Europejskiej. Takie zasady zamierza wprowadzić szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, który kandyduje na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

17.03.2019

Broniarz: Strajk jest efektem lekceważenia nauczycieli i pracowników oświaty

Zarządzanie oświatą

Systemowi oświaty grozi zapaść, ale nie z powodu planowanego strajku, lecz z powodu niskich pensji i zbyt małych nakładów państwa na edukację. To już ostatni dzwonek, by zadbać o edukację - apeluje Sławomir Broniarz, prezes ZNP, odpowiadając na słowa szefowej resortu edukacji.

17.03.2019

Komisarz Rady Europy upomina się o niezależność polskich sądów

Wymiar sprawiedliwości

Nowoczesne demokracje europejskie nie mogą funkcjonować bez prawdziwie niezależnego sądownictwa - powiedziała Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. I dodała, że Polskie władze powinny podjąć działania na rzecz przywrócenia pełnej niezależności wymiaru sprawiedliwości.

17.03.2019

MEN: Egzaminy zorganizujemy, o płacach chcemy rozmawiać

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Podjęliśmy prace nad przygotowaniem rozwiązań, które usprawniają organizację tegorocznych egzaminów; uelastycznienie przepisów daje dyrektorom szkół dodatkowe możliwości organizacyjne - napisała minister edukacji narodowej Anna Zalewska do samorządowców. Jednocześnie zadeklarowała gotowość do rozmów z przygotowującymi się do strajku związkowcami.

17.03.2019

W kwietniu TK powie, czy można odmówić usługi ze względu na światopogląd 

Prawo gospodarcze

Trybunał Konstytucyjny 10 kwietnia ma wydać wyrok w sprawie zgodności z konstytucją karania za odmowę wykonania usługi ze względu na światopogląd bądź wyznawaną religię. Sprawa trafiła do TK w związku z ukaraniem przez sąd drukarza z Łodzi, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

16.03.2019

Powiększanie piersi w klinice może być ryzykowne

Opieka zdrowotna

Podmioty lecznicze, które bezprawnie tytułują się mianem klinik medycyny estetycznej przeprowadzają operacje powiększenia biustu lub inne operacje plastyczne, a nie podpisują z pacjentką nawet umowy na zabieg. Samorząd lekarski próbuje z tym walczyć, ale działania dyscyplinarne podejmuje tylko na podstawie skarg pokrzywdzonych.

16.03.2019

Można skorzystać z ulgi na dzieci, ale trzeba wykonywać władzę rodzicielską

Domowe finanse PIT

Rozliczając się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2018 r., warto pamiętać, że możliwe jest nie tylko odliczenie ulgi od podatku do zapłaty, ale także zwrot niewykorzystanej ulgi w gotówce lub na rachunek bankowy, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie. Kwotę zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi trzeba wykazać w deklaracji PIT-37 i PIT-36.

16.03.2019

Komisja egzaminacyjna jak pobór do wojska

MEN chce wytrącić strajkującym nauczycielom broń z ręki i zmienić rozporządzenie dotyczące wyznaczania egzaminatorów. W komisjach będą mogli zasiadać wydelegowani pedagodzy z innych szkół. Tyle że według Związku Nauczycielstwa Polskiego nie ma ku temu podstaw, nie wiadomo też, kto zapłaci egzaminatorom.

16.03.2019