Likwidacja białych plam transportowych wymaga wyznaczenia standardów

Samorząd terytorialny

Kolejnym krokiem po regulacji mającej zlikwidować białe plamy komunikacyjne powinno być wyznaczenie standardów w tej dziedzinie - twierdzą eksperci. Mają one określać m.in. w jaki sposób władza publiczna jest zobowiązana zapewnić obywatelom dostęp do miasta powiatowego czy mniejszej miejscowości, w jakiej częstotliwości itp.

09.05.2019

OPZZ domaga się "stażowej emerytury" - pikieta przed siedzibą resortu pracy

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W czwartek o godz. 12. OPZZ zaplanowało przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pikietę. Związkowcy domagają się wprowadzenia możliwości uzyskania emerytury po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, bez względu na wiek. OPZZ chce również zatrzymania wygasającego charakteru emerytur pomostowych.

09.05.2019

Zakaz strajku w oświacie. Nowy pomysł w komisji petycji

Kadry w oświacie

Nauczyciele nie powinni mieć prawa do strajku w czasie egzaminów, bo to zagraża dobru uczniów - uważają autorzy petycji, która wpłynęła do Sejmu. Uzasadniają to konstytucyjnym prawem do nauki. Tymczasem zdaniem ekspertów nie ma podstaw, by wprowadzić taką regulację.

09.05.2019

Rafalska: Raport o skutkach programu "Rodzina 500 plus" mało obiektywny

Pomoc społeczna Rynek

Program "Rodzina 500 plus" dobrze służy polskim rodzinom i zmniejsza skalę ubóstwa, a kwestionujący to eksperci od początku byli negatywnie nastawieni do wprowadzonego świadczenia. To jest raport o tym, jak "500 plus" szkodzi polskim rodzinom - oceniła w rozmowie z Prawo.pl minister Elżbieta Rafalska.

09.05.2019

Prezydent chce dodatkowych 5 sędziów w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent chce zwiększenia liczby sędziów Sądu Najwyższego ze 120 do 125. Proponuje to w skierowanym do konsultacji projekcie zmiany w regulaminie. Oficjalnie ma chodzić o usprawnienie orzekania, ale w SN są obecnie wakaty, których prezydent nie zapełnia, mimo, że na powołanie czeka kilku zaopiniowanych przez KRS kandydatów.

08.05.2019

Dyplomata USA: Ustawa JUST nie jest przeciw Polsce

Finanse publiczne Administracja publiczna

Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować ws. mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tzw. 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - zapewnił specjalny przedstawiciel USA ds. walki z antysemityzmem Elan Carr.

08.05.2019

Konferencja u RPO o unijnych prawach podstawowych

Wymiar sprawiedliwości

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej i jej znaczenie dla polskiego systemu prawnego - to temat konferencji organizowanej w najbliższy piątek i sobotę przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich dla uczczenia 15-lecia przystąpienia Polski do UE. Konferencja rozpocznie się w piątek o godz. 10. w siedzibie RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

08.05.2019

Powstanie Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego

Opieka zdrowotna

W Krajowym Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego będą się odbywać szkolenia dla operatorów numerów alarmowych 112. Za znieważenie osoby, która odbiera telefony i przekazuje połączenie do policji, pogotowia ratunkowego lub straży, będą groziły wyższe kary, bo stanie się ona funkcjonariuszem publicznym.

08.05.2019

Milion wystawionych e-recept

Opieka zdrowotna

8 maja 2019 roku liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion. Milionowa recepta elektroniczna została wystawiona wczoraj w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r. Teraz wystawie je 500 placówek w Polsce.

08.05.2019

ZUS częściej kontroluje osoby na zwolnieniach

W I kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontroli zwolnień. W konsekwencji wydanych zostało 10 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 9 247,0 tys. zł. W porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku liczba kontroli w skali kraju wzrosła o 26,2 proc.

08.05.2019

Tęcza na cenzurowanym - uczucia religijne w Polsce nadal łatwo zranić

Prawo karne

"Tęczowa" Matka Boska wywołała gorącą debatę. To, co dla jednych jest nieszkodliwym manifestem, dla innych - profanacją świętości. Eksperci są podzieleni - zdaniem jednych, brakuje kontratypu dla przepisu dotyczącego obrazy uczuć religijnych, który wyłączałby z odpowiedzialności np. artystów. Inni uważają, że obowiązujące prawo jest stosowane zbyt wyrywkowo

08.05.2019

W branży transportowej pracuje ok. 1 mln osób

Rynek Prawo pracy

W 2016 roku branża transportowa zatrudniała w 28 państwach Unii Europejskiej około 11,5 miliona osób, z czego ponad 750 tys. w Polsce. 13 proc. budżetu gospodarstw domowych przeznaczono na wydatki związane z transportem - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono w nim, że w ciągu 10 lat przybyło nam 2412,5 km dróg szybkiego ruchu i autostrad, ale jednocześnie zlikwidowano 588 km szlaków kolejowych.

08.05.2019

Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych grożą kary

Finanse publiczne

Błędne ustalenie należności budżetu państwa lub jednostek samorządowych jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Karane jest m.in. niezgodne z przepisami umarzanie podatków i opłat. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponosi osoba, która popełniła dany czyn.

08.05.2019

Najwięcej maturzystów chce studiować w Warszawie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Młodzi abiturienci najchętniej podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Tylko co 20 osoba nie chce w ogóle kontynuować nauki - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prawie połowa badanych jednak jeszcze nie wie, gdzie będzie mieszkać po studiach.

08.05.2019

Senat rozpatrzy ustawę Rodzina 500 plus

Prawo rodzinne

Dzisiaj, tj. 8 maja br. rozpoczynają się trzydniowe obrady Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie 19 ustaw, w tym nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona objęcie programem „Rodzina 500+” wszystkich dzieci do 18. roku życia, również jedynaków, bez względu na dochody rodziny.

08.05.2019

Egzamin na doradcę podatkowego zdało 65 proc. kandydatów

Doradca podatkowy Dla studenta

Zakończyła się tegoroczna wiosenna sesja pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Pod względem liczby zdających była rekordowa, bo zgłosiło się aż 1506 chętnych. Jednak "zdawalność" była w tym roku stosunkowo niska, bo sprawdzian zaliczyło tylko 65 proc. zdających. Kandydaci na doradców mają teraz rok na zaliczenie części ustnej.

08.05.2019

Pieniądze z funduszu strajkowego na wniosek nauczyciela

Nauczyciele, którzy nie dostali pensji za strajk i znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, mogą otrzymać pomoc z funduszu "Wspieram Nauczycieli". Od 10 maja 2019 r. można będzie składać wnioski o zapomogę. Nie wiadomo natomiast na razie, jak będzie wyglądać kwestia wypłat dodatków z kas samorządowych - wciąż trwają negocjacje.

08.05.2019

Poznański wydział prawa świętuje stulecie

Zarządzanie oświatą

Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.

08.05.2019