Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych wskazuje, że naruszeniem dyscypliny jest m.in.: nieustalenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo ustalenie takiej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia. Naruszeniem jest także niepobranie lub niedochodzenie należności albo pobranie lub dochodzenie tej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia, a także niezgodne z przepisami umorzenie należności, odroczenie jej spłaty lub rozłożenie spłaty na raty albo dopuszczenie do jej przedawnienia.

 

Cena promocyjna: 50.25 zł

|

Cena regularna: 67 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Kary za naruszenie dyscypliny

Karami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych są:

  • upomnienie,
  • nagana,
  • kara pieniężna,
  • zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Karę zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi wymierza się na okres od roku do pięciu lat.

Zobacz również: Samorządy są coraz bardziej krępowane i ograniczane >>

Dyscyplina finansów wymaga dyskusji

Naruszenie dyscypliny finansów będzie tematem konferencji naukowej organizowanej przez Zakład Prawa Budżetowego i Finansów Samorządu Terytorialnego Wydziału Prawa i Administracji UMK pt. „Aktualne problemy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 16-17 maja br.

Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji. Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej pt. Aktualne problemy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkania znajdują się tutaj.>>