E-zamówienia krajowe mogą być bez e-podpisu

Zamówienia publiczne

Obowiązkowa elektronizacja zamówień publicznych poniżej progów unijnych będzie przesunięta. Papierowe oferty mają zniknąć 1 stycznia 2021 roku. Z zapowiedzi resortu przedsiębiorczości i technologii wynika, że te elektroniczne nie będą musiały być opatrzone podpisem kwalifikowanym.

16.04.2019

Zmiany w dziedziczeniu wyzwaniem dla legislacji i orzecznictwa

Prawo cywilne

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej, europejskie poświadczenie spadkowe i przyszłość prawa spadkowego - to tematy dominujące podczas konferencji “Aktualne zagadnienia prawa spadkowego”, odbywającej się w ramach XI Kolokwium Jagiellońskiego w Krakowie.

15.04.2019

Trwa kolejna edycja konkursu Tax’n’You

Do 21 kwietnia można zarejestrować swój udział w tegorocznej edycji konkursu Tax’n’You. Jest on skierowany do studentów zainteresowanych tematyką podatkową, prawną i rachunkową.

15.04.2019

RPO: 500 plus nie dla wnuka nieformalnie wychowywanego przez dziadków

Prawo rodzinne

Jeśli rodzice dziecka nie ubiegają się o zasiłek rodzinny, świadczenie wychowawcze czy świadczenie "Dobry start”, prawo do takiego wsparcia nie przysługuje dziadkom nieformalnie opiekującym się wnukiem. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje zmian przepisów ale zastrzega, że rozwiązaniem może być ustanowienie opiekuna prawnego małoletniego.

15.04.2019

KRS przedstawi Trybunałowi UE ocenę swojego statusu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Procedura powoływania sędziów nie ma żadnego związku z atrybutem niezawisłości sędziów oraz niezależności sądów, a sposób wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa nie zagraża w najmniejszym stopniu niezawisłości i bezstronności tychże sędziów oraz nie wpływa na niezależność sądów - takie stanowisko KRS przedstawi Trybunałowi Sprawiedliwości UE.

15.04.2019

Rząd zlikwiduje OFE, system emerytalny oprze na ZUS, PPK i IKE 

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

System emerytalny, który proponujemy w sposób ewolucyjny przebudować, ma być oparty na trzech filarach; ZUS, PPK i IKE - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Potwierdził jednocześnie zamiar przekazania 100 proc. środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne.

15.04.2019

UE: Zmiany dotyczące gazociągów ostatecznie zatwierdzone

Prawo gospodarcze

Kraje członkowskie Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały przepisom restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego. Sprawa dotyczy m.in. gazociągu Nord Stream 2 mającego przebiegać po dnie Bałtyku.

15.04.2019

MZ uprości zlecenia na wyroby medyczne  

Opieka zdrowotna

Uproszczenie procedur i wzorów na wyroby medyczne zakłada projekt, który w niedzielę trafił do konsultacji publicznych. - Nie będzie już podwójnej weryfikacji zleceń. Pacjenci nie będą musieli potwierdzać papierowych dokumentów w oddziałach NFZ, będzie to można zrobić zdalnie – zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

15.04.2019

Inny nauczyciel wystawi ocenę maturzyście

Mimo strajku nauczycieli nie ma na razie większych problemów przy przeprowadzeniu egzaminów. Pomaga w tym rozporządzenie MEN, które mocno liberalizuje przepisy dotyczące składów zespołów nadzorujących. Według szefowej resortu edukacji nie będzie też problemów z radami klasyfikacyjnymi.

15.04.2019

NIK: Zła organizacja remontów przyczyną korków na drogach

Administracja publiczna Budownictwo

Zatory na drogach krajowych to skutki złej organizacji robót, braku koordynacji zarządzania ruchem i słabej informacji dla kierowców. A oprócz uciążliwości i straty czasu, korki powodują też zwiększone zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska - alarmuje w raporcie z kontroli NIK. W reakcji GDDKiA wydała zalecenie m.in. o wykonywaniu prac w nocy.

15.04.2019

RPO: Paski informacyjne Wiadomości TVP naruszają ustawę o rtv

Nowe technologie

Telewizja publiczna narusza ustawę o rtv, która mówi o pluralizmie, bezstronności, wyważeniu i niezależności jej przekazu - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Ocenia, że w ten sposób opłata abonamentowa jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem.

15.04.2019

UE: Zmiany w prawie autorskim ostatecznie zatwierdzone

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Nowa dyrektywa o prawach autorskich została w poniedziałek przyjęta przez państwa Unii Europejskiej. To kończy procedurę legislacyjną, ponieważ zawarty wcześniej kompromis Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w sprawie tej regulacji zyskał w marcu poparcie PE. Organizowana z udziałem Polski koalicja przeciwko tej dyrektywie nie dała rezultatu.

15.04.2019

Sprawa poznańskiej sędzi skierowana do sądu dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Monika Frąckowiak, o której głośno było w związku z udziałem w protestach przeciwko zmianom w sądach, odpowie za przekroczenie terminów przygotowania uzasadnień wyroków. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik przedstawił jej w sumie 172 zarzuty dyscyplinarne.

15.04.2019

MEN: Egzamin bez problemów, matury bezpieczne

Kadry w oświacie

Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z prawem i bez zakłóceń - mówiła minister edukacji Anna Zalewska podczas konferencji prasowej o pierwszej części egzaminu ósmoklasisty. Odniosła się też do ewentualnych problemów z maturami.

15.04.2019

Apel lekarzy: Nie oddawajcie swoich bliskich na święta do szpitala

Opieka zdrowotna

Lekarze apelują, by nie oddawać swoich bliskich na święta do szpitala. Opowiadają, że widzą bulwersujące przypadki, gdy bliscy przywożą rodziców czy dziadków do szpitala przed świętami. - Próbują wmawiać lekarzom, że ich krewny jest w złym stanie zdrowia i wymaga hospitalizacji.

15.04.2019

Agencja Badań Medycznych czeka na pieniądze na start

Opieka zdrowotna

Agencja została powołana, ale nie może rozpocząć działalności, bo nie ma pieniędzy. W rezerwie celowej zarezerwowano dla niej na ten rok 50 milionów złotych, na razie nie ma jednak zielonego światła z ministerstwa finansów na wykorzystanie tych środków. Jej szef zapowiada jednak, że w maju wynajmie siedzibę i zacznie rekrutować pracowników.

15.04.2019

Prawo nie zabrania wypłacenia wynagrodzenia za czas strajku

Kadry w oświacie

To, że strajkujący nauczyciele nie będą mogli dochodzić wypłaty pensji za czas protestu, wcale nie oznacza, że nie można im tych wynagrodzeń wypłacić. Rząd twierdzi inaczej, że nauczyciele muszą się pogodzić z tym, że nie dostaną pieniędzy za czas, gdy strajkowali. Zdaniem prawników ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie zakazuje tego.

15.04.2019

Praca w domu nie całkiem legalna - potrzebne zmiany w Kodeksie pracy

Prawo pracy HR

Brakuje w Kodeksie pracy przepisów, które określałyby zasady coraz bardziej popularnej pracy w domu - chodzi o tzw. "home office". Praca w domu to na razie tylko zwyczaj, polegający na ustnej umowie między pracodawcą a pracownikiem - wskazują eksperci. Tymczasem luki w prawie powodują trudności np. przy badaniu wypadków przy pracy.

15.04.2019

Punkty napraw mają ograniczać ilość odpadów, ale nie mają podstawy prawnej

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządy są zobowiązane do wspierania ponownego użycia odpadów. Jednak tworzenie sieci napraw i punktów ponownego użycia nie jest według prawa zadaniem własnym gminy. Jak więc finansować organizację takich punktów? Jeśli nie ma zapisu w ustawie wprost, RIO mogą podważać takie działania.

15.04.2019